Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

a moze Slowenia????

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004
a moze Slowenia????

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 29.01.2005 11:38

Hej,
Chorwacje juz troche nawet niezle znam i trzeba cos nowego wymyślic ...... w tym roku chce polaczyc wyjazd do Cro ze zwiedzaniem polnocnego sąsiada. Czy ktos juz może robil w ten sposob? mam na mysli zatrzymanie sie np na Istrii albo jak najbliżej Rijeki i wypady na Słowenie ( np Postojna, Alpy Julijskie ). A może ktos zatrzymal sie w fajnym miejscu w Slowenii??? Niekoniecznie wcale nad morzem bo ta akurat najmniej nas kreci ....
Czekam na posty i sygestie jesli ktos byl i zwiedzal .... nie znalazlem w necie forum "slowenskiego" wiec znawcy tematu może tu sie ukrywaja :))) Na razie mam tylko przewodnik i .... pustke informacyjna jak zaplanowac z sensem ten wyjazd. Czekam na pomoc moze nadejdzie ;)
Pozdrawiam Wszystkich cieplo z zasniezonej Warsz. Jacek
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 29.01.2005 12:04

http://www.slowenia.com.pl/forum/

Dwa lata temu byłem w Crikvenicy-Dramajl i to była moja baza wypadowa na Istrie i do Słowenii. Jaskinię Postojną warto zobaczyć.
Pozdrawiam.
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002
temat postu

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 29.01.2005 15:08

http://www.burger.si

znajduje sie tam mapka ,klikajac na interesujaca cie miejscowośc,szczegolnie na jaskinie mozesz wedrowac i ogladac ciekawe miejsca.Ja najbardziej lubie czesc Alp Julijskich sa wspaniale.Trzeba to samemu zobaczyc Triglaw i wodospady kaniony itp, Jezioro Bled itp.Pozdrowienia Petris
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 29.01.2005 19:51

Hej!
Nasz pierwszy wyjazd do Chorwacji polaczylismy z powrotem przez Slowenie i wejsciem na Triglav. Ja bo lubie lazic po gorach a moja Pani dla towarzystwa (jak ten Cygan co dla towarzystwa dal sie powiesic - dziekuje Ci Sloneczka i przepraszam ;) ) Nie mam teraz mapy to nie pamietam wszystkich nazw... od strony Rijeki pojechalismy przez ta wysoka przelecz (ponad 1600m) na zachod od glownego masywu Alp Julijskich, spalismy w schronisku Aljazev Dom po polnocnej stronie Triglavu. Samochod sie zostawia 10 min. spaceru od schroniska. Nastepnego dnia weszlismy na Triglav przez Plemenice, duzo poreczy ze stalowych linek, drabinki, ekspozycja, cos jak nasza Orla Perc w Tatrach tylko trudniej, dobrze miec uprzaz i 2 petle z karabinkami do wpiecia sie w stalowe linki... dla mojej Pani zmajstrowalem uprzaz z mojej starej dlugiej petli wspinaczkowej i 2 karabinkow :) Mimo wczesnego startu do Aljazev Domu wrocilismy pozno wieczorem, wlasciwie mozna by to rozlozyc na 2 dni... Na Triglav jest jeszcze kilka innych mozliwosci wejscia, z tego co wiem to niektore duzo latwiejsze :) Jak ktos lubi gory to serdecznie polecam Alpy Julijskie!
pzdr
P.S. w blizej nieokreslonej przyszlosci mam w planie nastepne krotkie wypady w ten rejon, przy okazji wyjazdow do Chorwacji, BiH i Czarnogory.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 31.01.2005 13:13

Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.02.2005 23:11

Odkryjmy Słowenię.
http://www.terme-giz.si/sl/informacija. ... ew=Splosno
Ze zdjęć i opisów wynika,że warto tam nawet
spędzić urlop, lub jako miejsce do spania
w drodze do CRO lub powrotej, szczególnie dla
cromaniaków z centralnej i północnej Polski.
Pozdrawiam.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 25.02.2005 23:20

Janusz Bajcer napisał(a):Odkryjmy Słowenię.
http://www.terme-giz.si/sl/informacija. ... ew=Splosno
Ze zdjęć i opisów wynika,że warto tam nawet
spędzić urlop, lub jako miejsce do spania
w drodze do CRO lub powrotej, szczególnie dla
cromaniaków z centralnej i północnej Polski.
Pozdrawiam.

Odkryjmy też HR .
Ostatnio edytowano 26.02.2005 14:49 przez krakuscity, łącznie edytowano 1 raz
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 25.02.2005 23:35

Janusz Bajcer napisał(a):Odkryjmy Słowenię.
http://www.terme-giz.si/sl/informacija. ... ew=Splosno
Ze zdjęć i opisów wynika,że warto tam nawet
spędzić urlop, lub jako miejsce do spania
w drodze do CRO lub powrotej, szczególnie dla
cromaniaków z centralnej i północnej Polski.
Pozdrawiam.

Ci, którzy pędzą do HR "w jeden dzień" - raczej nie mają szans odkryć tego piękna. Słowenia - to dla nich tranzytowy kraj. Dla mnie - niestety też ...
A warto ...
Słowenia kojarzy mi się z ... miękką, zieloną poduszką :wink: :) .Tak, jak okolice plitwickich ...
Ci, którzy jechali przez ten kraj - wiedzą , o czym mówię .
Następnym razem - nadrobię zaległości. Mam taką nadzieję :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.02.2005 01:32

Umieściłem ten link, bo ja zazwyczaj wracając z CRO
zatrzymywałem się w różnych miejscowościach z basenami
termalnymi na Węgrzech - na 2,3 dni - bo znałem je ze spędzanych
wcześniej wakacji właśnie na Węgrzech - na kąpieliskach
w latach 1990-1996, a nie wiedziałem o podobnych w Słowenii.
Też mam nadzieję (i ochotę) przynajmniej jedno z nich zaliczyć,
zresztą w CRO przy granicy ze Słowenią i Węgrami też są takie
kąpieliska, ale chyba narazie w gorszym standarcie niż w tych krajach.
Pozdrawiam.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 26.02.2005 13:37

Słowenia zdecydowanie warta jest zobaczenia, tym bardziej że jest po drodze do HR czy nawet do Włoch.
Z moich doświadczeń tranzytowych przez ten kraj nasuwa mi się jednak kilka istotnych spostrzeżeń:
1. Ludzie - zdecydowanie mniej sympatyczni i otwarci niż Chorwaci, widać że turystyka to nie jest ich priorytet - mają mocny przemysł i handel (najbogatszy kraj z poza starej UE). Po tym jak chcieli mnie orżnąć na chama w sklepie wolnocłowym nabrałem do nich sporego dystansu (dodam że widziałem jak wcześniej oszukiwali "wszystkich"). I choć swoją kasę odzyskałem (po małym blitzkriegu) to jednak dystans pozostał.
Mam też spore uwagi do zachowania się Słoweńców w HR (turystów jak my)

2. Ceny - zdecydowanie wyższe niż w HR. Przykład z autopsji. W drodze powrotnej z HR próbowaliśmy przenocować w Mariborze. Najtańszy hotel - mały pensjonat - oferował 120Euro za trójkę (a czwórek w ogóle nie było). Pare km dalej przenocowaliśmy w lepszych warunkach, za pół tej ceny, tyle że już w Austrii.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 26.02.2005 15:35

Hmmm nie mialem w Slowenii takich przykrych doswiadczen. Spalismy tam tylko 2 noce w gorskim schronisku, gospodyni byla bardzo sympatyczna i pomocna. Nie spalem w hotelu, moze rzeczywiscie noclegi maja drozsze ale za to benzyna tansza niz w Chorwacji i Austrii. Gdzies pisalem ze mnie probowali orznac na stacji benzynowej w BiH ale nie pogarsza mi to opinii o tym kraju. Po prostu wszedzie sa ludzie i ludziska i zalezy na kogo sie trafi :) Znalem tez paru Slowencow poza Slowenia i byli bardzo rozni, jeden mial za wysokie mniemanie o sobie a pozostalych lubilem.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 26.02.2005 16:06

W sumie byłem w Słowenii trzy razy .Dwa razy samochodem ,raz autobusem.Przykrych doświadczeń nie miałem .Nocleg w Mariborze
gdzie raz spałem był moze i drogi ,ale super warunki były więc mozna przeboleć,zreszta cenowo mozna go porównać do noclegu w Zagrzebiu gdzie tez spałem.Dla samej Postojnej tez warto zboczyc z drogi jadąc do cro w dolne rejony. Bedąc w Słowenii ,a potem przeglądając stronki Słowenii można sie zachwycić przyrodą ,atrakcjami turystycznymi .No i ta zieleń .Chorwacja jako baza wypadowa do Słowenii nie byłaby pewnie zbyt droga np. z Kraljevicy , z Selc, z Crkvinicy ,Novich Vinodolskich.
Pascal wydał nowy przewodnik po Słoweni
http://www.pascal.pl/index.php?m=nowosci
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 26.02.2005 16:58

"Niesamowite miejsce spotkania Alp z Adriatykiem" ... .
Hm ...
Szkoda, że tak małe ... .
Linia brzegowa Słoweńców jest zdecydowanie zbyt krótka ... .
A rozum podszeptuje : lepiej pojechać od razu na południe , do HR, bo tam - choć w sezonie zagęszczenie turystów jest bardzo wysokie - to miejsca na plaży wystarczy.

A przy wjeździe do Słowenii - na przejściu granicznym Sentilj - hostessy kusiły pięknymi folderami ... .

Może następnym razem?
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002
temat postu

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 26.02.2005 18:28

http://www.burger.si/SLOIndex.htm

Masz racje Dorotko troche wiecej morza.Ja jestem zauroczona Alpami a ze z pewnych wzgledow juz 3000 tysiecznikni nie dla mnie-nie wszystkie- ,jestem zachwycona Alpami Julijskimi .Przejezdzalam przez Karawanki i to nie tunelem ,to byla jazda i w dodatku z przyczepa :lol: :roll: /kara 50 marek/ Alpy przejechalismy cale- pozniej brakowalo nam zakretow :twisted: i nie tylko Alpy , jadac trasa w Strone Wegier , tylko nie autostradami, :lol: tez mozna sie zakochac w tym kraju i zakatkach.Lecz co mam zrobic :?: mam towarzysza wedkarza nurka i surfingowca i gory sa tylko w czasie dojazu,lecz nie narzekam na wszystkie jak sie dało weszłam. Tylko w gorach Velebitu serce pekało mi z zazdrosci,ze maluchy sie wspinaja a ja musze potrzec z dołu.No ale sie rozpisałam ,ale to piekny kraj . Zajrzyjcie tam chociaz na chwilke.Petris
Rafał B.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 12.08.2002
a moze Slowenia????

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał B. » 26.02.2005 21:30

W moich ulubionych dogrzebałem się:

Konzulat Republike Slovenije - Mysłowice

SŁOWENIA ON-LINE

Forum Słowenia - ostatnio link nie chodzi :roll:
_______________
:hut: Rafał B. :papa:
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone