Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004
Akademia Języka Chorwackiego.

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 26.11.2004 20:18

Bardzo często na forum przewija sie temat języka chorwackiego i różnorodnych tłumaczeń,nazw potraw,zwyczajów itd.Ponieważ do wakacji jest sporo czasu mam pytanie czy niektórzy z forumowiczów mogli by uczyć np.2 słówka dziennie.Do wakacji zostało jakieś 200 parę dni.Ktoś kto czytałby szkółkę codziennie mógły się pare słówek nauczyć.
Oczywiście sprawdzian byłby na jakimś spotkaniu cromaniackim. :wink:
Jako profesorów proponowałbym - Jolek,Vcr4,Krystek no i dziekan wydziału Leon. I jesli jeszcze ktoś zna i czuje się na siłach to proszę.
Oczywiście mozna by tu tłumaczyc też np.teksty piosenek i życzenia świąteczne i wogóle mieć zapytania do psorów co do słownictwa chorwackiego.
Ja zazwyczaj przed wyjazdem parę dni trenuję słowniczek,a potem i tak przechodzę na angielski ,by pod koniec pobytu w Chorwacji wtrącać słówka chorwackie.
Nie wiem co na to profesory,no i dziekan.Ale pewnie byłoby to z fajne dla ogółu codziennie tu wchodzących.
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 26.11.2004 20:37

Jestem do dyspozycji.
Tylko chciałabym znać reguły, załozycielu...
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 26.11.2004 23:00

Codziennie dwa słówka ,które przydadzą się nam w Chorwacji.
Można od najprostszych bo mamy duzo czasu ,a powtórka nie zawadzi.
Profesor moze tez odpytywać w ten sposób ,ze zmaże słówka przez siebie napisane po chorwacku,a my będziemy je pisać od nowa.Uczniowie mogą studiować dziennie i zaocznie i nocnie. I mogą brac udział w pojedynczych wykladach.Może ktoś tez ma inne pomysły.Można tez miec prośby o tłumaczenia ,czy zgłaszać swoje słówka do wytłumaczenia itd.
Ja chcę siedzieć w drugiej ławce.Mundurki nieobowiązkowe,ale tarcze z cro.pl tak.Bazyl pewnie będzie siedział z Ewa.z :wink:
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 27.11.2004 09:13

platon napisał(a):Uczniowie mogą studiować dziennie i zaocznie i nocnie. I mogą brac udział w pojedynczych wykladach.Może ktoś tez ma inne pomysły.Można tez miec prośby o tłumaczenia ,czy zgłaszać swoje słówka do wytłumaczenia itd.
Ja chcę siedzieć w drugiej ławce.Mundurki nieobowiązkowe,ale tarcze z cro.pl tak.Bazyl pewnie będzie siedział z Ewa.z :wink:

Też chętnie zapiszę się na zajęcia, mogę siedzieć za Bazylem, bo nie będzie mi zasłaniał tablicy :wink:

Moja propozycja: każde użyte słówko z przykładem użycia w zdaniu, w ten sposób może uda się opanować odrobinę gramatyki i nie będziemy potem mówić jak Kali... :)

Też należę do tej grupy turystów, którzy pierwszy wyjazd rozpoczynają od zakupu co najmniej "Rozmówek". Cała rodzina już od dawna opanowała (pisownia moja własna): "hvala, molim, dobar dan, koliko kosta ?, kako se to zove ?, sve..." Ubolewam, że poza podstawowymi zwrotami, trudno jest mi coś "wymyślić" po chorwacku, czasem coś udaje się zrozumieć ale głównie na zasadzie podobieństwa do znanych języków i również jak napisał platon najpewniej było przejść na łamany polsko/angielski. Za każdym razem ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie w chorwackich mszach w kościele...

Pozdrawiam
Józek
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 27.11.2004 10:47

Ja to chyba w ostatnim rzędzie usiądę :lol:

W armii rzymskiej była zasada, że w ostatnim szeregu ustawiano najbardziej doświadczonych, zaprawionych w bojach żołnierzy, stąd rzymskie powiedzenie: sprawa doszła do ostatniego szeregu, czyli... jest ciężko.
W czasie moich studiów, na zajęciach z łaciny owo przysłowie zyskało nowy wymiar: w ostatnim rzędzie siadały same "orły". Więc gdy wykładowca i grupa chceli się rozweselić sprawa trafiała do ostatniego szeregu :lol:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 27.11.2004 16:00

Zaplotę sobie warkoczyk ... i usiądę w ławce przy oknie .

Na naukę nigdy nie jest "za późno" ;-)
bazyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1194
Dołączył(a): 04.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl » 27.11.2004 16:24

ja poproszę o kilka zwrotów do podrywania , człowiek nie zna dnia ani godziny , a urok osobisty u mnie na niewiele się zdaje ... :wink:
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 27.11.2004 22:01

Mi po chorwacku najlepiej wychodzi Żywieli !!!
PS. Niewiem jak to się prawidłowo pisze ! Ale wiem że dobrze smakuje :P
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 27.11.2004 22:52

No ja tu widzę,że cromaniacy na wagary najchetniej by chodzili i podrywy.
Nie ma .Wszyscy do ławek.(nawet gdyby wszystkie były ostatnie)
Wprowadzono ustawowo obowiązek nauki dla cromaniaków w wymiarze
2 posty tygodniowo.
Profesory pewno przygotowuję program nauki zreformowany oczywiście.
Dziekan Leon pewnie przygotowuje słownik naturystyczny to jest chciałem powiedzieć marynistyczny nie chyba ichtiologiczny.
Zakładamy kajeciki.
Profesor Jolek pewnie da pierwszy wykład.Prosimy bo studenci są chetni ,ale za filarami sie chowają i ich nie widać.Innych profesorów tez prosimy o zdanie na temat Akademi.
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 27.11.2004 23:16

No nie wiem czy mnie jakiś filar schowa !!!! Jak stanę za kolumną Zygmunta to mnie widać :lol:
jadranko
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 30.12.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jadranko » 28.11.2004 09:44

Witaj !

Zainstaluj SKYPE www.skype.com i masz kontakt z CHORWACJA..
nasz login jest: ADRIATRAVEL codziennie 9-13... pisz luz rozmowiaj z namy GRATIS..

platon napisał(a):Bardzo często na forum przewija sie temat języka chorwackiego i różnorodnych tłumaczeń,nazw potraw,zwyczajów itd.Ponieważ do wakacji jest sporo czasu mam pytanie czy niektórzy z forumowiczów mogli by uczyć np.2 słówka dziennie.Do wakacji zostało jakieś 200 parę dni.Ktoś kto czytałby szkółkę codziennie mógły się pare słówek nauczyć.
Oczywiście sprawdzian byłby na jakimś spotkaniu cromaniackim. :wink:
Jako profesorów proponowałbym - Jolek,Vcr4,Krystek no i dziekan wydziału Leon. I jesli jeszcze ktoś zna i czuje się na siłach to proszę.
Oczywiście mozna by tu tłumaczyc też np.teksty piosenek i życzenia świąteczne i wogóle mieć zapytania do psorów co do słownictwa chorwackiego.
Ja zazwyczaj przed wyjazdem parę dni trenuję słowniczek,a potem i tak przechodzę na angielski ,by pod koniec pobytu w Chorwacji wtrącać słówka chorwackie.
Nie wiem co na to profesory,no i dziekan.Ale pewnie byłoby to z fajne dla ogółu codziennie tu wchodzących.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 28.11.2004 10:13

jadranko napisał(a):Witaj !

Zainstaluj SKYPE www.skype.com i masz kontakt z CHORWACJA..
nasz login jest: ADRIATRAVEL codziennie 9-13... pisz luz rozmowiaj z namy GRATIS..

platon napisał(a):Bardzo często na forum przewija sie temat języka chorwackiego i różnorodnych tłumaczeń,nazw potraw,zwyczajów itd.Ponieważ do wakacji jest sporo czasu mam pytanie czy niektórzy z forumowiczów mogli by uczyć np.2 słówka dziennie.Do wakacji zostało jakieś 200 parę dni.Ktoś kto czytałby szkółkę codziennie mógły się pare słówek nauczyć.
Oczywiście sprawdzian byłby na jakimś spotkaniu cromaniackim. :wink:
Jako profesorów proponowałbym - Jolek,Vcr4,Krystek no i dziekan wydziału Leon. I jesli jeszcze ktoś zna i czuje się na siłach to proszę.
Oczywiście mozna by tu tłumaczyc też np.teksty piosenek i życzenia świąteczne i wogóle mieć zapytania do psorów co do słownictwa chorwackiego.
Ja zazwyczaj przed wyjazdem parę dni trenuję słowniczek,a potem i tak przechodzę na angielski ,by pod koniec pobytu w Chorwacji wtrącać słówka chorwackie.
Nie wiem co na to profesory,no i dziekan.Ale pewnie byłoby to z fajne dla ogółu codziennie tu wchodzących.


Myślę ,ze Akademia Języka Chorwackiego dla Croforumowiczów będzie lepsza niż Skype.A Skype to Skype. :wink:
Diego M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 28.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego M » 28.11.2004 13:36

Już się nie mogę doczekać pierwszej lekcji,nie wiem czy dobrze zrobiłem ale zaopatrzyłem się w dzienniczek/poradzćie czy będzie konieczny/. :lol: czy będą jakieś konkretne dni i godziny zajęć?
od kiedy zaczynamy

pzdr :papa: :papa:
bazyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1194
Dołączył(a): 04.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl » 28.11.2004 15:47

a co z wywiadowką ? siedzę między Ewcią i Izunią , jakby co :wink:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 28.11.2004 18:09

Ja proponuję by profesor Jolek od jutra zaczęla wykłady.A potem się wszystko ulepszy jeśli będzie trzeba.I może inne profesory się włączą.
Jest to pierwsza internetowa Akademia Języka Chorwackiego.
Rok akademicki 2004/2005.
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone