Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.06.2012 07:34

1 maja, wtorek c.d.

Z naszego ambitnego planu na dziś zupełnie nic nie wyszło. Miały być może i 4 miejscowości a jest już daleko po południu a myśmy byli tylko w jednym miejscu i to w tak kiepskich warunkach. Droga, którą jedziemy na wschód z tego co czytałem jest bardzo ładna, zresztą, czasem udaje się nam coś zobaczyć. Między innymi, przejeżdżamy nieopodal wielkiego czerwonego kółka :wink: , czy może wielkiej litery O, którą przed wyjazdem widzieliśmy w relacji myszy73 czyli Agnieszki :D . Nie zatrzymujemy się... kropi i jest wciąż mglisto, nie ma to większego sensu :? . Na razie nie będziemy teraz nic już zwiedzać, trzeba na chwilę stanąć, przebrać się, zjeść... a potem się zobaczy.

Tak też robimy. Wcinamy coś w rodzaju drugiego śniadania poganiani znów padającym deszczem, siedzimy w aucie zastanawiając się co dalej.... w efekcie zasypiam :D .

Drzemka nie trwa długo... ale gdy się budzę, nad nami jest piękne błękitne niebo z białymi obłokami, świeci słońce. Rzut oka na zegarek, jest wpół do 5, a do San Gimignano mamy może 10 km jazdy. Nie ma się nad czym zastanawiać i tracić czasu - jedziemy :idea: :D .

Gdy dojeżdżamy do miasta jak zwykle robimy rundkę wstępną by zorientować się gdzie jesteśmy i gdzie jest to, co tu trzeba zobaczyć - czyli starówka :) . Ilość wszędzie zaparkowanych aut poraża :idea: , a przecież jeszcze niedawno lało tu na pewno jak z cebra, ulice wciąż są mokre. No ale cóż... w końcu myśmy już też przecież zwiedzali w deszczu... Na rondzie poniżej centrum jest miejsce, tam zostawimy auto, a do celu będzie stąd może 5 minut drogi.

Kilka pierwszych zdjęć na toskańskie krajobrazy, tak naprawdę dopiero dziś i teraz możemy je zobaczyć :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 24.06.2012 13:00 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.06.2012 07:36

San Gimignano jest bez wątpienia jednym z głównych toskańskich hitów. W każdym przewodniku można znaleźć zdjęcia charakterystycznych wież, które są tylko w tym mieście. Myśmy co prawda widzieli już podobne... na peloponeskim Mani :wink: , ale wiadomo było, że do San Gimignano koniecznie musimy przyjechać. Z tego samego założenia wyszły pewnie tysiące innych ludzi, którzy szczelnie wypełniają uliczki starówki i jej okolice :wink: .

Powstałe w XII wieku San Gimignano w średniowieczu było ważnym, tętniącym życiem ośrodkiem liczącym 20 tys mieszkańców, samodzielną komuną miejską. Osiedliło się tu wiele rodów rycerskich które pozostając ze sobą w stanie wojny wznosiły pozbawione okien wieże jako swoiste warownie. Oczywiście wysokość wieży była też oznaką zamożności jej właściciela :wink: . Wież doliczono się 76, obecnie jest ich 14. Stały one rzecz jasna nie tylko w San Gimignano ale też w innych rozwiniętych wówczas miastach, we Florencji było ich około 300. Jednak utrata znaczenia San Gimignano w wiekach późniejszych spowodowała, że tylko tu owe wieże przetrwały do naszych czasów, gdzie indziej burzono je by zaprzestać wzniecania waśni i krwawych porachunków.

Na peloponeskim Mani domów-wież jest znacznie więcej, każda wioska ma ich przynajmniej kilka, ale są też niższe.. choć budowane były w podobnym, obronnym celu.

Do miasta wchodzimy przez mało ciekawą bramę Porta San Giovanni. Stare, ceglane domy robią duże wrażenie :idea: , to naprawdę jest świetne miejsce. Widać nastawienie na turystykę jak chyba nigdzie do tej pory, sklepiki z pamiątkami, winiarnie, bary, pizzerie są wszędzie, jedne koło drugich. Odnieśliśmy też inne wrażenie, że nie ma tu tandety, wszystko wydaje się być na poziomie... choć może to tylko wrażenie...

Na razie jednak chłoniemy to nowe miejsce :D , w oddali już widać te słynne sangimigniańskie :wink: wieże.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 24.06.2012 13:01 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.06.2012 07:37

Piękny plac Piazza della Cisterna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to "wnętrze" owej "cisterny" czyli podziemnej studni z 1237 roku :idea:

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 25.06.2012 06:52 przez kulka53, łącznie edytowano 2 razy
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.06.2012 07:41

http://img196.imageshack.us/img196/3245/127p1106.jpg
To zdjęcie super - bardzo mi się podoba.

Cysterna - ciekawe jaka objętość.
:wink:


Pozdrawiam
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 06.06.2012 08:10

kulka53 napisał(a):
JoannaG napisał(a):No właśnie nam też komercja i tłumy przeszkadzają w poznawaniu Toskanii, niestety tam chyba nigdy nie jest pusto :lol: Na szczęście czasem nawet w bardzo popularnych miasteczkach, można skręcić w boczną uliczkę i znaleźć ciszę i spokój :)

To fakt... nawet o tej porze roku i w tak nieciekawą pogodę sporo jest turystów. Boczne uliczki... na pewno tak, ale my znaleźliśmy inny "sposób na pustkę" :wink: , mianowicie godziny wczesnoporanne :lol: . Tak o 8 rano nie ma jeszcze kompletnie nikogo, natomiast zauważalnie większy ruch zaczyna się około 10 :)

Zapraszam na c.d. :)


Tak, tak, wcześnie rano jest wszędzie pusto. Dzięki naszej zwykle zbyt wcześnie budzącej się córce coś o tym wiemy ;) Tylko niestety nie wszędzie da sie być tak wcześnie.
Ostatnio mieliśmy okazję spacerować po warszawskiej starówce przed ósmą rano w niedzielę i była zachwycająca. Również wrocławski Rynek w niedzielny poranek jest dużo sympatyczniejszy :)

San Gimigiano podobało mi się bardzo. Gdyby nie te tłumy...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.06.2012 09:35

Te ulice, to jakby zagencjanowane :)

Cysterna - jak u Sknerusa McKwacza :D
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 06.06.2012 09:39

Kulka napisał(a):Ilość wszędzie zaparkowanych aut poraża
:lol: :lol: Zakładam się, że ilość aut w maju i tak była zdecydowanie mniejsza niż na początku sierpnia :lol: Myśmy mieli dwa podejścia do San Gimignano - podczas pierwszego zobaczyliśmy długaśną kolejkę samochodów do wjazdu na każdy tamtejszy parking, więc odpuściliśmy, tłumacząc sobie (dość naiwnie :wink: ), że pewnie o złej porze przyjechaliśmy (mocno obiadowo było ). Drugi raz przyjechaliśmy wcześniej, no i... pokornie ustawiliśmy się w jednej z tych (na szczęście krótszych) kolejek do wjazdu na parking :lol:

pozdrawiam
:D

p.s. Małgosiu i Agnieszko - dziękuję baaaaaardzo :D :D :D
Lidia K napisał(a): Ty mi się już zaczęłaś kojarzyć z liczbą pieć(5)
Do mnie też powoli to dociera - jeszcze mam 2 m-ce, żeby w 100 % przyzwyczaić się do tej informacji :wink: :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.06.2012 09:55

Toskańskie zabytki oczywiście wspaniałe :) , ale jak zobaczyłam te krajobrzowe fotki z winnicami 8)i, to chętnie wsiadłabym w auto już dziś i ruszyła w tamte strony... Zwłaszcza, że kolejny długi weekend nadchodzi. Niektórzy już go mają: nasze że auto jest gdzieś pod Augustowem, a kierowca zapycha tratwą po kanale. Ja natomiast muszę poczekaćdo jutra, ale :roll: nie będzie to Toskania...

PS. Madziu, buziaczki dla Mamuśki :papa: . Mam nadzieję, że po pojawieniu się Tymociątka, nie znikniesz z cropli, tak jak kiedyś PAP, gdy do ich grona dołączył mały Staś...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.06.2012 10:30

Jacek S napisał(a):To zdjęcie super - bardzo mi się podoba.

Cysterna - ciekawe jaka objętość.
:wink:

To super, że super :) ... mgły mają w sobie coś, pamiętam nadmorskie z pleneru Tomka, były świetne.

Próbowałem znaleźć głębokość tej średniowiecznej studni, ale nie udało mi się. A bez tego objętości się chyba nie policzy :wink: .

JoannaG napisał(a):wrocławski Rynek w niedzielny poranek jest dużo sympatyczniejszy :)

Na naszym Rynku nie pamiętam kiedy byłem :wink: , ostatnimi laty, zwłaszcza po wejściu do Unii rzeczywiście jest bardzo dużo turystów, też zagranicznych.
Z kim bym nie rozmawiał spoza Wrocławia, wszyscy twierdzą, że to piękne miasto :cool: .
Te włoskie w sumie też całkiem fajne :wink: .

Tymona napisał(a):Zakładam się, że ilość aut w maju i tak była zdecydowanie mniejsza niż na początku sierpnia :lol:

Myślę, że wygraną masz w kieszeni :D .
Bo jak czytam o kolejkach do parkingu 8O ...brrr, odechciewa się wszystkiego :? , czegoś takiego nie było. Na szczęście nie jesteśmy i nie będziemy zmuszeni do wyjazdów w sezonie, a poza nim może nawet w Rzymie będzie lepiej :) .

dangol napisał(a):Toskańskie zabytki oczywiście wspaniałe :) , ale jak zobaczyłam te krajobrzowe fotki z winnicami :cool: , to chętnie wsiadłabym w auto już dziś i ruszyła w tamte strony...

Winnic rzeczywiście baaardzo dużo, może nawet więcej niż na Morawach :wink: , ale też inaczej wyglądają. Przez ukształtowanie terenu zdają się falować.... czasem naprawdę pięknie to widać. Win wszelakiego rodzaju - morza nieprzebrane, każde chyba miasteczko ma jakąś lokalną markę charakterystyczną dla niego. Sklepów z winami wszędzie pełno, wybór ogromny, nawet nie próbując może się człowiekowi zakręcić w głowie :lol: .
Koniecznie musicie wybrać się w tamte rejony, to naprawdę nie tak daleko a dojazd bardzo dobry, wystarczy wjechać we Wrocławiu na autostradę :) .

Może niedługo, jak przed laty, pojawi się możliwość byśmy wyjeżdżali przynajmniej 3 razy w roku, wtedy chętnie wykorzystamy każdy długi weekend :cool:

PAP czasem się pojawia na cro, ale niestety... na napisanie relacji z wypraw w powiększonym składzie namówić się nie daje :roll:

Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 06.06.2012 10:32

weldon napisał(a):Te ulice, to jakby zagencjanowane :)



Mam problem z dopasowaniem widzenia rzeczywistości przez dwa aparaty, pentax dodaje gencjany a fuji trawska - no i napstrykaliśmy tego nieprawdopodobnie ilości z tej radości że nareszcie słoneczko świeci. Nie miałam i nie mam już na tyle wolnego czasu, żeby indywidualnie gencjanę zdejmować ze zdjęć.

No z braku czasu (przyszedł czerwiec i tradycyjnie moja aktywność na forum spadnie do 1%) już wkrótce nastąpi przymusowa przerwa w relacjonowaniu. Zdjęcia już leżą odłogiem i poleżą do 7 lipca, chyba że będę się nimi zajmować po małym kawałku.
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 06.06.2012 16:40

Przeczytałam kolejny odcinek i powiem....." kusi mnie Wasza Toskania , oj , kusi....."

POZDRAWIAM CIEPŁO
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.06.2012 18:17

Iwona75 napisał(a):Przeczytałam kolejny odcinek i powiem....." kusi mnie Wasza Toskania , oj , kusi....."


Może jak przeczytasz kolejne, podejmiesz TĘ decyzję? :wink: :cool:

Żartuję... sezon się zbliża, po tym co napisała Tymona chyba nie byłby to najlepszy pomysł :lol: .
Zresztą, na pewno macie już jakieś konkretne plany :D

Ale... spróbujmy :wink:



1 maja, wtorek c.d.

Na szczycie jednej z wież zauważamy postać człowieka... czyżby, zdesperowany, pragnął zakończyć swe życie? 8O :? . Skoczy... nie skoczy? 8O

Obrazek

Jeden ruch ręką i obiektyw Fuji daje odpowiedź, która przynosi ulgę... "samobójca" jest z metalu :wink: :lol: .

Obrazek

Obrazek

Wieża, na której stoi znajduje się przy Piazza del Duomo. Przepiękne to miejsce :idea:

Palazzio Vecchio del Podesta z 1239 roku, którego wieża La Rognosa jest najprawdopodobniej najstarsza ze wszystkich zachowanych 14.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 24.06.2012 13:03 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.06.2012 18:18

Romańska kolegiata Najświętszej Marii Panny, wzniesiona i poświęcona w 1148 roku, w późniejszych wiekach przebudowywana.

Obrazek

Palazzo del Poppolo czyli ratusz ( z 1323 r.)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieża przy ratuszu (z 1311 r.) nazywa się Torre Grossa, ma 54 m wysokości, jest najwyższa w mieście i można się na nią wspiąć. Wielu rzeczy możemy sobie odmówić, ale takiej możliwości - nigdy :idea: :D . Nie możemy odkładać tego na koniec wizyty w mieście bo czynna jest do godziny bodajże 18.30. Koszt to 5 euro od osoby.

Ale jeszcze chwilę mamy więc podchodzimy do ruin twierdzy La Rocca, wybudowanej w 1353 roku. Z jej wielu wież zachowała się tylko jedna, zresztą już 2 stulecia od jej wzniesienia były tu tylko ruiny...

Twierdza jest świetnym punktem widokowym na las miejskich wież i okoliczne pola.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 24.06.2012 13:04 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 08.06.2012 07:17

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):Widoczność i pogoda zdają się być coraz bardziej nieciekawe....

Takie pełne uroku zdjęcia, a Wy narzekacie na pogodę :!:

Prawda ... zdjęcia super ! 8) ... ale pogody nie zazdroszczę !
Dobrze, że to "ostatki takowej" !

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.06.2012 15:06

mariusz-w napisał(a):Prawda ... zdjęcia super ! 8) ... ale pogody nie zazdroszczę !
Dobrze, że to "ostatki takowej" !


Było jak było... i jak widać :roll:
W każdym razie uznaliśmy, że to był przypadek i liczymy, że za rok będzie lepiej :cool:
W końcu w Volterze i okolicach statystycznie pada w tym terminie tylko co czwarty dzień :lol:



Wieczorne San Gimignano było z upływem czasu coraz bardziej pogodne :)


1 maja, wtorek c.d.

No ale teraz pójdziemy już na tę najwyższą z wież :D .

Obrazek

Wejście chwilę trwało :wink: , ale było warto. Na górze spędzamy przynajmniej pół godziny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 24.06.2012 13:05 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone