Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 28.05.2012 09:50

kulka53 napisał(a):
caal napisał(a):Znalazłam, dotarłam i bardzo miło Was czytać, zwłaszcza, że piszecie o znanych mi miejscach :)

8O

Bardzo serdecznie witamy :D

Co prawda pisząc posta w Twoim wątku miałem na myśli nasze greckie relacje, ale super, ze zaglądnęłaś w to miejsce do naszego najmłodszego "dziecka" :wink: :D

Pisząc relacje z lat poprzednich nieraz wspominaliśmy, że dopiero wyjeżdżając trochę dalej i więcej zwiedzając odkryliśmy w sobie ciekawość do historii, zwłaszcza tej trochę dawniejszej.

No a teraz dzięki temu wszystkiemu już wiemy, jak to z tym DOMem było :D

Bo ja chciałam do bałkańskich podróży :oops: Szybko poszukałam po nicku i błyskawicznie zasiadłam do lektury dziwiąc się, że ten wątek Wasz nagle zrobił się jakoś krótki. Wtedy sprawdziłam tytuł :oops: Ale cieszę się, że tu trafiłam. Bo z przyjemnością popatrzyłam na znane i nieznane. Od Pistoia zaczyna się dla mnie terra incognita. Zadanie na przyszłość :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.05.2012 09:52

kulka53 napisał(a):Święta Zyta - patronka rzeczy niemożliwych :cool:


Oj warto być z Nią w zgodzie. :)

pzdr :wink:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 28.05.2012 17:18

kulka53 napisał(a):Obrazek

Dopiero teraz zauważyliśmy, że każde kolejne piętro ma coraz więcej kolumienek a w związku z tym jakby więcej okienek... w ten sposób wieża zyskuje wrażenie lekkości :) .

Obrazek



Z tego co widziałem, to typowe dla weneckich kościołów w Dalmacji.

-------------

caal napisał(a):To wszystko od łacińskiego D.O.M. (Deo Optimo Maximo - Bogu Najlepszemu, Najwyższemu)
i ten skrót przetworzony w różnych językach zaowocował różnymi duomo, tum czy Dom.


Polemizowałbym:
ad) domus
domus - po łacinie zanczyło to prostu "dom" - zanim o Deo Optimo Maximo ktokolwiek usłyszał:
http://latindictionary.wikidot.com/noun:domus
Już w proto-indoeuropejskim języku "domhos" znaczyło "budować"
http://en.wiktionary.org/wiki/dom

ad) tum
"Nie ma więc potrzeby wywodzenia słowa tum od dom, skoro niemieckie Dom miało formę tuom i wcale nie oznaczało katedry czy kolegiaty. Doom czy dom znaczy także sąd, a wiadomo,
że na tumach odbywały się sejmy, w których zasądzano wyroki, a także dumano, czyli radzono."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tum

ale nie jestem etymologiem...

-------------

weldon napisał(a):kulka53 napisał(a):
Zmumifikowane ciało świętej Zyty.

Najczęściej jednak przedstawiana jest z dzbanem, w którym woda przemieniła się w wino.

Daj nam Panie, więcej takich świętych


Wydaje mi się, że próby osiagniecia świętości tą drogą, podejmuje dosyć dużo naszych rodaków, może nawet za dużo...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.05.2012 17:39

Jakbyś, przypadkiem, poznał kogoś z takim dzbanem, to daj znać.

Chętnie się z nim ... ponawracam ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2012 18:05

caal napisał(a):Bo ja chciałam do bałkańskich podróży :oops:

Gdybyś chciała zaglądnąć, oto one :)

Dla nas całe Włochy są (czy może w małej części były) taką terra incognita. Z pewnością nie będzie tak, że rzucimy wszystko i od teraz tylko ONE 8O :wink: , ale w miarę upływu czasu mamy zamiar się trochę z nimi zaprzyjaźnić :)

longtom napisał(a):Oj warto być z Nią w zgodzie. :)

Oj, zgadzam się :)
Chyba nie jest to bardzo trudne zadanie. Podobno była łagodnego usposobienia i wielkiej cierpliwości :)

DarCro napisał(a):Z tego co widziałem, to typowe dla weneckich kościołów w Dalmacji.

Tak mi się wydawało, że już gdzieś widziałem takie wieże :wink:

weldon napisał(a):Jakbyś, przypadkiem, poznał kogoś z takim dzbanem, to daj znać.

Chętnie się z nim ... ponawracam :wink:

Ponawracać... swoją drogą można.

Jakiś interes niegłupio byłoby założyć :cool: :wink:

Pozdrawiam
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 28.05.2012 18:52

DarCro napisał(a):Polemizowałbym: /...ciach.../

Ja też, nawet dość ostro, ale nie chcę zaśmiecać wątku i sprowadzać go na manowce
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.05.2012 07:27

30 kwietnia, poniedziałek c.d.

Zaglądamy na prawie całkiem opustoszałą, dość zrujnowaną halę targową

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I trochę wałęsamy się po uliczkach...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 04.06.2012 13:13 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.05.2012 07:28

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciężko z dołu zrobić zdjęcie jeszcze jednej wizytówce miasta, Torre de Guinigi :wink: .

Obrazek

Obrazek

Na tę wieżę z małym ogrodem na górze można sobie wejść, ta przyjemność kosztuje 4 euro. Ale my wejdziemy sobie gdzie indziej :idea:

Obrazek
Ostatnio edytowano 04.06.2012 13:13 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.05.2012 07:29

Torre delle Ore czyli Wieża Zegarowa jest podobno wyższa, dlatego wybraliśmy właśnie ją. Koszt podobny, 2x3,50 euro.

Tym razem windy już nie ma :wink: , po drodze można popatrzeć na mechanizm zegarowy

Obrazek

A potem można już w pełni oddać się przyjemności spoglądania na świat z góry :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 04.06.2012 13:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.05.2012 07:30

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To był już właściwie ostatni akcent zwiedzania Lukki... powoli już będziemy wracać do auta, choć coś pewnie jeszcze zobaczymy. Pogoda nie poprawiła się, właściwie z minuty na minutę jest coraz ciemniej, coraz bardziej ponuro, czasem kropi deszcz :( .

c.d.n.
Ostatnio edytowano 04.06.2012 13:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 29.05.2012 07:34

Wiecie od czego są te haczyki?

Tak się zastanawiam, czy nie od oświetlenia, tylko po co podwójny haczyk?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.05.2012 07:48

Te haczyki mówiąc szczerze nie bardzo wiem do czego miały służyć. Do oświetlenia raczej nie, gdzieś (tylko nie pamiętam gdzie) widzieliśmy takie specjalne metalowe uchwyty na dość dużej wysokości w które można było zatykać np pochodnie :) ... no albo jakieś chorągwie. Sporo też było innych elementów które pewnie służyły do uwiązywania koni - były niżej i miały takie stylizowane jakby końskie główki :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 29.05.2012 07:59

kulka53 napisał(a):Zaglądamy na prawie całkiem opustoszałą, dość zrujnowaną halę targową

Bardzo lubię klimat włoskich mercato ! 8) - (także innych śródziemnomorskich i wschodnich suków).
Przeważnie nie potrafię sobie odpuścić zajrzenia tam ... oczywiście w czasie "pełnego rozruchu". :)

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.05.2012 11:15

mariusz-w napisał(a):Bardzo lubię klimat włoskich mercato ! 8) - (także innych śródziemnomorskich i wschodnich suków).
Przeważnie nie potrafię sobie odpuścić zajrzenia tam ... oczywiście w czasie "pełnego rozruchu". :)

Tej hali wyraźnie coś dolegało :?
Nie sądzę by przyczyną pustek był brak zainteresowania tego typu handlem, raczej stopień "zużycia" budynku i być może ostatnie dni (miesiące) przed generalnym remontem.
Nam też zdarza się zaglądać w takie miejsca, pamiętam je w Rumunii, Serbii, Grecji czy Bułgarii. I choć rzadko kupujemy tam coś innego niż warzywa i owoce :wink: , rzeczywiście zwykle jest egzotycznie, lokalnie i całkiem ciekawie :cool: :D .

Pozdrawiam
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 29.05.2012 12:10

kulka53 napisał(a):Na tę wieżę z małym ogrodem na górze można sobie wejść, ta przyjemność kosztuje 4 euro. Ale my wejdziemy sobie gdzie indziej


Bilet na tą wieże o 0,5 euro droższy niż do tej drugiej, bo utrzymanie zieleni zapewne kosztuje. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone