Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pag 2011 w moim obiektywie. Chorwacja po raz pierwszy.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wkoszyk
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 30.05.2011
Pag 2011 w moim obiektywie. Chorwacja po raz pierwszy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) wkoszyk » 28.07.2011 12:37

Wreszcie nadszedł czas na upragniony urlop. W tym roku zdecydowaliśmy się na wyjazd do Chorwacji, dla mnie pierwszy raz w tym kraju. Były plany wyjazdu do Bułgarii, ale ostatecznie stwierdziliśmy z kuzynem Asi i jego żoną, że pojedziemy nad Adriatyk. I to był dobry pomysł :)

Pojechaliśmy na własną rękę. Najpierw pod koniec maja zamówiliśmy apartament przez biuro Adriatyk. Trochę czasu zajęło nam szukanie odpowiedniego miejsca, aż w końcu padło na wyspę Pag i miasteczko o tej samej nazwie. Apartament trochę w ciemno, mógł być nawet 1km od plaży, nie było zdjęć, bez klimatyzacji, ale jak się później okazało wszystko było OK.

Na początku poprzedniego tygodnia szybkie pakowanie i wyjazd naszym VW do Chorwacji. Dzięki forum cro.pl dowiedzieliśmy się wszystkiego co potrzebne do podróży. Wybraliśmy trasę przez Świerklany, Chałupki, Ostrave, Brno, Wiedeń, Graz, Lenart, Ptuj, Zagreb do Pagu (trasa na mapach google: http://bit.ly/nwJ53V UWAGA: nie ma zaznaczonej A1 do Świerklan, po zjeździe z A1 (jadąc do końca) wjeżdżamy na droge 932 w Świerklanach). Przeczytaliśmy, jak ominąć autostradę w Słowenii i czy wymieniać gotówkę w PL czy płacić kartą. Jak zachowywać się na bramkach na autostradzie chorwackiej. Jakie winiety kupić. Oglądnęliśmy zdjęcia miasteczka, do którego jedziemy. I wiele więcej :)

Jakby ktoś miał jakieś pytania o organizację to śmiało piszcie na maila (wkoszyk [na] gmail.com). Tu o kosztach: klik i o paliwie: klik

Jeśli chodzi o same zdjęcia, jako, że byłem na urlopie, nie wysilałem się za bardzo. Wziąłem piątke z 17-40, 70-200 i 35 (przydatny wieczorem). Przed urlopem zakupiłem filtr polaryzacyjny (Hoya HRT CIR-PL UV 77mm), który okazał się strzałem w dziesiątke, pomógł bardzo w wielu zdjęciach. Miałem kupić wężyk do timelapse, miałem kupić filtr szary żeby częściej 35/1.4 używać, miałem wstawać wcześnie na wschód słońca i jeździć na zachody ale kurcze, to miał być urlop, więc zrezygnowałem z tych wszystkich pomysłów i cieszyłem się przede wszystkim towarzystwem mojej narzeczonej i widokami, jakie razem oglądaliśmy :)

Dzień 1 - dojazd, spacer po Pagu.

Trochę zdjęć z trasy. Tu wjazd na chorwacką autostradę, zaraz za granicą ze Słowenią.
Obrazek

W Chorwacji byliśmy rano i oto jaki zastaliśmy widok (jak się później okazało nie po raz ostatni na urlopie...). Na miejsce prowadził nas "Hołek" :)
Obrazek

Zdjęcie z trasy. Widok na pasmo górskie Welebit, po drugiej stronie jest nasz cel, wyspa Pag. Po drodze miniemy tunel Sveti Rok, z tego co się orientuje najdłuższy tunel na chorwackiej autostradzie (5.7km).
Obrazek

Jeszcze jedno zdjęcie z autostrady A1, w strone Zadaru. W ogóle chorwackie autostrady są super. Gładkie jak stół, bardzo ładne widoki, super rozwiązana kwestia płatności i nie taka droga jak na to, co oferuje.
Obrazek

Po drodze do miasteczka Pag zatrzymaliśmy się na chwilę przy drodze. Zdjęcie pierwsze.
Obrazek

Zdjęcie drugie, razem z Asią po długiej podróży.
Obrazek

Apartament, jak już pisałem, trafił się bardzo fajny. Mieliśmy dużo miejsca, blisko do wody i do centrum. Tu widok z balkonu.
Obrazek

Jeszcze raz widok z apartamentu, ale wieczorem.
Obrazek

Wieczorem pierwszy spacer po Pagu, jedna z uliczek w mieście.
Obrazek

Asia w roli głównej.
Obrazek

I nocny widok na port w Pagu.
Obrazek

Jutro pokażę zdjęcia z drugiego dnia czyli wyjazd do miasteczka Novalja i spacer po Pagu.
wikusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 28.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikusia » 28.07.2011 13:19

Fajnie, że będą nowe zdjęcia z Pagu :D Z radością pooglądam, bo my do Pagu dopiero za dwa tygodnie 8)
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 28.07.2011 13:25

Ja też czekam na kolejne dni :)
wkoszyk
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wkoszyk » 28.07.2011 13:27

Jak chcecie się opalać to lepiej żebyście nie mieli takiej pogody jak my :) Czyste niebo mieliśmy tylko w pierwszy i ostatni dzień, tak to zawsze jakieś chmurki na niebie były a w niedziele lało (na szczęście my wybraliśmy się do Zadaru na rejs do Kornati :) ).

Mnie to akurat na rękę bo mam jasną karnację i opala mnie brzydko i nierównomiernie. Za to uwielbiam zwiedzać :)
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 28.07.2011 13:30

No to i ja. :sm:
wkoszyk
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wkoszyk » 29.07.2011 11:05

Dzień 2 - Novalja i Pag

Po odespaniu nocy przejazdowej obudziliśmy się rano z pochmurnym niebem. Mnie to się zawsze wydawało, że w Chorwacji nigdy nie leje :-) Jako, że nie jestem amatorem upałów i słonecznej pogody obawiałem się, że będę miał ciężkie życie w Cro. Na moje szczęście przez cały pobyt nie było więcej niż 33 stopnie w cieniu a przez kilka dni utrzymywała się pogoda chmurno-słoneczna. Reszta ekipy trochę bardziej narzekała (gdzie jest słońce?!).

W dniu 2 pojechaliśmy do oddalonego o 25km miasteczka Novalja. Droga przez wyspę Pag jest dość ciekawa - kręta, wiele wzniesień i świetne widoki. Zaczynam wpis właśnie od jednego z takich widoków - panorama miasteczka, w którym mieszkaliśmy, czyli po prostu Pag.

Obrazek

Tu standardowy widok z ulicy na domy w Pagu.
Obrazek

Wybrzeże w Novalja z "zaparkowanymi" łodziami i pogodą, o której wspominałem.
Obrazek

Zabudowania w Novalja i znowu widok na chmurki nad miastem, o dziwo nie padało.
Obrazek

I jeszcze jeden widok na centrum Novalja, w tle pasmo górskie Velebit.
Obrazek

Pół godziny później zaczęło się rozjaśniać.
Obrazek

W drodze powrotnej musiałem się kilka razy zatrzymać po to, aby zrobić kilka zdjęć "z trasy". Drogi są płaskie jak stół, no ale oni tam chyba nie mają takich zim jak my...
Obrazek

I widoczek z góry na kempingową miejscowość Simuni (hmm, chyba przesadziłem trochę z niebieskim na tej focie).
Obrazek

Jak widać pogoda się poprawiła, my jedziemy z powrotem do Pagu, ale robimy przerwy i oglądamy co ma do zaoferowania wyspa.
Obrazek

Jadąc z Novalja można się zatrzymać na parkingu na górze, skąd widać całą panoramę na miasteczko Pag. Jedno zdjęcie jest na początku, tu kolejne. W tle oczywiście pasmo górskie Velebit.
Obrazek

Razem :)
Obrazek

I jeszcze zbliżenie na centrum.
Obrazek

Oczywiście pod koniec dnia wybraliśmy się na obiadokolację.
Obrazek

I jak codzień zimne piwko. Apropo piwa, brakowało wyrobów ciechanopodobnych. Były tylko masówki, jak u nas Żywiec czy Tyskie. Polecane przez wszystkich Karlovacko w ogóle nie przypadł mi do gustu. Drugie do wyboru było Ożujsko i tego się trzymałem. Piwo podawane tak jak u nas, czyli zawartość szklanki/kufla przeważnie nie zgadza się z napisem, który na tym naczyniu się znajduje. Cena w knajpkach podobna do tych w PL (ok. 8.25zł za 0.5l w butelce).
Obrazek

Wieczorny spacer po centrum.
Obrazek

I upragnione dla moich towarzyszy niebo - czyste i bezchmurne. Tylko szkoda, że wieczorem.
Obrazek

Następny dzień był ładniejszy, więc było plażowanie i kąpiel w wodzie. Dzień 4 był podobny, więc obydwa będą w jednym wpisie.
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 29.07.2011 11:14

zdjęcia się mi podobają 8)

pogoda-jak Twoim towarzyszom-trochę mniej :lol: :wink:
bezelek_89
Croentuzjasta
Posty: 169
Dołączył(a): 19.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bezelek_89 » 29.07.2011 12:17

bardzo fajne zdjęcia - wrzucaj więcej :)

i kontynuuj relację koniecznie:)
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 29.07.2011 12:54

Bardzo fajnie się czyta i ogląda fotki. Fajna z Was para. :D
Czekam na kolejną porcję.

Pozdrawiam. :)
domi16
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 33
Dołączył(a): 05.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi16 » 29.07.2011 13:04

Piękne zdjęcia :roll:
Na Pagu byliśmy w zeszłym roku i naprawdę warto było ją zobaczyć bo jest naprawdę urocza, a w tym roku wybieramy się na wyspę Murter :lol:
wkoszyk
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wkoszyk » 29.07.2011 14:15

Dzięki za miłe słowa :)

To jeszcze panoramka z Pagu:

Obrazek

i link do większej wersji: http://bit.ly/panorama_pag

Pozdrawiam
bezelek_89
Croentuzjasta
Posty: 169
Dołączył(a): 19.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bezelek_89 » 29.07.2011 14:22

bardzo przyjemna Pag(noramka):)

trafiłeś na dobrą widoczność - góry w oddali dobrze widać;)


a co to kółeczkiem na plaży zaznaczyłeś?:)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 29.07.2011 14:36

Sporo bardzo fajnych zdjęć. Ale...

wkoszyk napisał(a): Miałem kupić wężyk do timelapse, miałem kupić filtr szary żeby częściej 35/1.4 używać, miałem wstawać wcześnie na wschód słońca i jeździć na zachody ale kurcze, to miał być urlop, więc zrezygnowałem z tych wszystkich pomysłów i cieszyłem się przede wszystkim towarzystwem mojej narzeczonej i widokami, jakie razem oglądaliśmy :)



... wcale Ci się nie dziwię, że nie spełniłeś tych zamierzeń, chociaż dla nas, "oglądaczy" byłoby jeszcze więcej atrakcji. :lol:
wkoszyk
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wkoszyk » 29.07.2011 15:11

bezelek_89 napisał(a):a co to kółeczkiem na plaży zaznaczyłeś?:)


A to dla panoramistów, ciekawych jak wygląda przybliżenie w oryginale. W rogu zdjęcia jest wycinek 100% kadru z oryginału :) skompresowany JPG zajmuje 89MB...

jan_s1 napisał(a):... wcale Ci się nie dziwię, że nie spełniłeś tych zamierzeń, chociaż dla nas, "oglądaczy" byłoby jeszcze więcej atrakcji.


Może w przyszłym roku się zdecyduje, ale trzeba jechać na 2 tygodnie minimum :) Właśnie kupiłem wężyk z interwałem, pobawie się wcześniej w PL i będę wiedział na czym stoje.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 29.07.2011 21:59

Hej Wojtek - przyjemnie popatrzeć na to co widzisz :D

Wschodów słońca w Cro to akurat nie żałuj - w okolicy Makarskiej słonko wyłazi zza gór ok. 7.30 (początkiem lipca), na Pagu pewnie trochę wcześniej, ale tak czy inaczej szału "ni ma".

Pzdr
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Pag 2011 w moim obiektywie. Chorwacja po raz pierwszy.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone