Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska pętla

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Bałkańska pętla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 26.11.2010 17:22

Spis treści:

PELJEŠAC 2010 (OREBIĆ)

Dojazd (Słowacja, Węgry - Balaton)
Orebić
Divna
Korčula (miasto)
Podobuce, Prapratno, Ston, Mali Ston
Wzgórze Srd nad Dubrownikiem
Czarnogóra (Sveti Stefan, Budwa, Boka Kotorska)
Dubrownik
Duba Peljeska
Korčula autem (Pupnatska Luka)
Wzgórze nad Orebicem, Lovište
Powrót (Senj)
Powrót (Budapeszt)


HVAR 2011 (JELSA)

Dojazd (Budapeszt)
Dojazd (Kraków - Split)
Nocny Split, prom na Hvar, apartman
Jelsa - Vitarnja
Jelsa
Humac, droga Sveta Nedjelja - Dubovica, twierdza Napoleon
Zatoczka Lučišće, droga Sveta Nedjelja - Dubovica
Szczyt Sveti Nikola autem
Lawenda, nieplanowana przeprowadzka
Vrboska, wycieczka katamaranem Jelsa - Bol (wyspa Brač)
Piechotą na Vidovą Gorę
Plaża Zlatni Rat
Basina (zatoczka Rosohotnica)
Stari Grad, Vrisnik
Stara cesta, lawendowe bukiety
Hvar (twierdza Španjola)
Miasto Hvar, zatoczki Zečja, Vela Stiniva, Tvrdni Dolac
Zatoczka Torac
Stari Grad
Zatoczki Lozna, Zastupac, Jagodna, Velo Zaraće, Malo Zaraće
Atrakcje Hvaru w pigułce
Bośnia i Hercegowina (Počitelj)
Bośnia i Hecegowina (Blagaj, Mostar)
Mostar, jeziora w Imotski


KRK 2011 (KRK)

Dojazd, miasto Krk
Plaże koło Starej Baški
Baška
Omišalj, Voz, jaskinia Biserujka
Błoto w Čižići, Vrbnik
Zatoczka Potovosce koło Vrbnika
Fish piknik
Miasto Rab
Oliwki w Lun na Pagu, Golden Beach na Krku
Kościół św. Dunata, plaża w Krk
Miasto Krk, Słowenia
Słowenia (Bled)
Słowenia (Jezioro Bohińskie)



BAŁKAŃSKA PĘTLA 2012

Park Narodowy Plitvička Jezera
Bośnia i Hercegowina (Jajce)
Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
Piaskowe Piramidy, Bośnia i Hercegowina
Pivsko Jezero, Bośnia i Hercegowina
Przejażdżka przez Durmitor, Czarnogóra
Z Žabljaka do Chorwacji
Wzgórze Srd nad Dubrownikiem
Rogoznica (plaża Sepurine, starówka)
Split
Trogir
Primošten i Rogoznica (Zmajevo Oko, punkt widokowy)
Szybenik i Zadar
Paški most
Pag (Mandre i Paški zaljev)
Pag (plaże Ručica i Beritnica)
Pag (plaże na północ od Bošany - Filino)


BAŁKAŃSKA PĘTLA 2013

Droga do Albanii
Szkodra
Droga do Theth i Theth
Twierdza Rozafa (Szkodra)
Dürres
Z Dürres do Dhërmi (przez przełęcz Llogara




__________________________________________________________________________________________________________________

Witam serdecznie!
Zanim zacznę moją pierwszą relację, napiszę, jak zaczął się mój trudny (bo na odległość) związek z Chorwacją, jak narodziła się ta tragiczna (bo wielu Ją miało przede mną i mieć będzie po mnie) miłość, jak to się stało, że uczucie to pochłonęło mnie i wpadłem jak polska śliwka w dalmatyński kompot.

Którejś wiosny zaczęła mi kiełkować w głowie myśl, by w najbliższe wakacje - zamiast kolejny raz jechać w Tatry czy Bieszczady (też piękne), wybrać się nieco dalej. I tak oto na odległym jeszcze horyzoncie pojawiła się Ona. Wiele o Niej słyszałem, widziałem na zdjęciach (no, niczego sobie), ale jak dotąd nie miałem okazji poznać. Wówczas rozpoczął się najpiękniejszy chyba okres w miłości: platoniczna fascynacja. Zerkałem na zdjęcia, czytałem pamiętniki tych, których uwiodła wcześniej, a kiedy ktoś wymówił przy mnie głośno Jej imię, "tak mi było jakby róża przez otwarte wpadła okno" ;).

Uczucie rozwijało się powoli, ale konsekwentnie, coraz częściej przed snem moje myśli biegły ku Niej... A kiedy jasne się stało, że będę mógł stanąć z Nią twarzą w twarz, a termin spotkania został wyznaczony, zwyczajnie zacząłem pękać... Masa pytań i wątpliwości przychodziła do mnie w ostatnim tygodniu przed wyjazdem. Czy rzeczywiście jest taka piękna? Czy nie straci swego uroku jak tajemnica, którą odkryto? Czy nie znudzę się Jej obecnością? A może lepiej tylko marzyć o Niej, jak Odys o Itace czy Polacy o wolnej Ojczyźnie? Wszak można się zawieść... Pojechałem.

Przywitała mnie tej czarnej lipcowej nocy morzem... mgieł i wyraźnie wyczuwalnym chłodem. "Oho" - pomyślałem. Nacisnąłem pedał gazu i prułem nocne powietrze, w którym wisiała zapowiedź klęski i rozczarowania. Nawet termometr szydził ze mnie, nieubłaganie wyświetlając: 17 stopni, 15, 12, 10... No nic, skoro już tu jestem... Pora na konsumpcję, w końcu po to przyjechałem. Rozbierała się dyskretnie i powoli. Najpierw zrzuciła płaszcz mroku, potem bardzo powoli, przez jakieś 3 godziny, wyraźnie ze mną pogrywając (eh, twarda sztuka), zaczęła pozbywać się brzydkiej szarej sukienki mgieł. "I co? I co?" - zapytacie. Ano nic. "Trzeba stąd spieprzać" - roztropnie pomyślałem, albowiem jestem człowiek po szkołach, znaczy się wykształcony. Kierunek: południe, tam musi być lepiej. Tylko dokąd? Jak zabrać się za tę dziwną nieznajomą, która na internetowe strony wkleja - jak wówczas pomyślałem - zdjęcia ładniejszych koleżanek. Morza nie widać, choć według mapy tak mniej więcej na wysokości Senja powinno być niedaleko... No nic, jadę dalej, choć martwi mnie nieco, że teraz oddalam się od wody. Trzeba odpocząć, to napięcie mnie zabije.

Krótki postój i rzut oka na mapę. I znów natrętnie przychodzące do głowy pytania: "Gdzie ta oszustka ukryła swe rzekome wdzięki? I jak się do nich dobrać?". Wtedy Opatrzność lituje się nade mną i prowadzi wzrok na nazwę miejscowości, która kryje w sobie obietnicę spełnienia. Nazwę przyrzekającą nieznane rozkosze, których oto właśnie szukam. Nazwę - rząd liter, w której ukrywa się dyskretnie TO coś, co tak naprawdę przyciąga nieokrzesanego samca do wysublimowanych kobiet. ZADar.

Teraz historia nabiera tempa. Jeden tunel, drugi, piąty. Krajobraz dalej mocno ograniczony - widoczność kiepska, widać tylko podstawy mijanych gór. Aż wreszcie... Tunel Sveti Rok. No cóż, to był przełom, wyraźnie coś zaiskrzyło. Chłód nieznajomej wyraźnie zelżał (w kilka kilometrów o 8 stopni!), a ona sama lekko odurzona porannym słońcem wreszcie odsłoniła wszystko, pozbywając się tuż przed węzłem Maselnica resztek ubrania.

Co było dalej? Czy to zmęczenie spowodowane bezsenną nocą, czy lęk przed rozczarowaniem, czy wreszcie świadomość, że właśnie się beznadziejnie zakochuję - wszystko to sprawiło, że ukazująca się nagle "malachitowa łąka morza" zadziałała na mnie jak soczysty prawy sierpowy o odpowiedniej sile. Łzy w oczach. Nie, nie z bólu. Do dziś staram się pielęgnować w sobie wspomnienie tego uczucia.

Wrodzona przyzwoitość nie pozwala mi opowiedzieć ze szczegółami, co było dalej. Wystarczy, jak powiem, że piękna nieznajoma zdradziła mi wtedy wiele sekretów. Jedliśmy razem dojrzałe figi i soczyste melony, wsłuchiwaliśmy się w śpiew cykad, wędrowaliśmy po górach w paśmie Velebit, podziwialiśmy zachód słońca z murów Sibenika i pływaliśmy w rzece Krka tuż przy urokliwym wodospadzie. Wąchaliśmy fioletowe kwiaty na tarasie, piliśmy wino i rakiję, która tylko tam smakuje tak dobrze, oraz podziwialiśmy podwodny świat gąbek i jeżowców (jeden z nich zawarł bliższą znajomość z moją stopą)... Pokazała mi też - niechętnie - swoje blizny świadczące o tym, że to kobieta po przejściach: dziury po kulach, liszaje na murach i pomniki-pamiątki obudzonych niedawno upiornych namiętności. W tym smutnym, nieprzewidywalnym, kapryśnym życiu niewielu rzeczy można być pewnym. Ale to wiem na pewno: nie zapomnę tych chwil nigdy...

Dziś wiem, że choć moja miłość była niejednokrotnie wystawiana na ciężką próbę przez oddalenie, kuszące Hiszpanie czy Egipty, to właśnie Ona ma pierwszeństwo przed każdą inną. W kolejnym roku pokazała mi jeszcze więcej, a nasz związek wyraźnie ewoluuje. Dziś nie zwracam uwagi wyłącznie na Jej niesłabnące zewnętrzne piękno, dziś staram się rozszyfrować Jej tajemniczą duszę. Wsłuchuję się w pieśni sławiące Jej piękno, czytam księgi próbujące zmierzyć się z Jej skomplikowaną, niezbyt odległą przeszłością, a gapiąc się na padający właśnie na południu Polski śnieg - tęsknię... Ona. Chorwacja.

1.1.jpg
Ostatnio edytowano 29.01.2016 16:55 przez Krzychooo, łącznie edytowano 37 razy
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 26.11.2010 17:30

I właśnie dlatego, aby unikać zbytecznego stresu, na pierwszą randkę należy umawiać się w blasku słońca ...
Masz doskonałe pióro (klawiaturę :?: :D )
Mam nadzieję na szybki ciąg dalszy :D
Pozdrav.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.11.2010 17:32

Witam.

Piękny początek. Mam nadzieję, iż zdradzisz nam więcej sekretów z tego niezwykłego związku i choć ciut więcej pokażesz z tego co już w skrócie opisane. :)

Pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.11.2010 17:39

Jestem i chętnie poczytam co było dalej :lol:




Ale opisałeś 8O
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 26.11.2010 18:25

Brak mi słów, piszesz wspaniale.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.11.2010 18:49

Piękne...8O Krzychooo, masz talent! Gratuluję świetnego tekstu.

Cieszę się, że ta miłość trwa, bo dzięki temu możemy Ciebie czytać.
Jestem ciekawa, jakie tajemnice odsłoniła przed Tobą ONA i czy nam je wyjawisz... :wink:

Mam nadzieję, że chociaż uchylisz rąbka, bo... Dalmacijo, lijepa li si :D
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 26.11.2010 19:44

Piękny wstęp :) :D:D czekam na c.d



Dalmacija, more, ja i ti .............. !!





Sveta Zemlja Dalmacija

:D :D
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 27.11.2010 07:27

Co to za tekst 8O 8O 8O . Kolega Krzychoo nie pracuje czasem w redakcji pisma "Dookoła Świata", "Przyjaciółka". Tudzież nie brał udziału w realizacji znamienitego programu telewizyjnego "Wybacz mi".Kolega ma zapędy na powieściopisarza. Kobiety lubią czytać takie romantyczne opowieści. Jeśli chodzi o mnie to nie bardzo. Jestem realistą. Pomimo uwag gratuluję koledze lekkiego pióra. Darek1
mikokrak
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mikokrak » 27.11.2010 11:17

Krzychooo, jak potrzebujesz gości na wesele to ja się wpraszam. Super się czyta.
Jolanda
Cromaniak
Posty: 3553
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanda » 27.11.2010 11:27

aż usiadłam z wrażenia :wink:
WoW
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 27.11.2010 12:01

Krzychooo napisał(a):"Dalmacijo more moje / jedna duša a nas dvoje..."


Miło się czyta....

Zauroczonych Chorwacją jest wielu,ale nie każdy potrafi tak jak TY
to okazać.
Pozwól jeszcze....zobaczyć coś więcej na zdjęciach.. :wink:
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009
Re: "Dalmacijo more moje / jedna duša a nas dvoje...&qu

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 27.11.2010 12:16

Krzychooo napisał(a):Uczucie rozwijało się powoli, ale konsekwentnie, coraz częściej przed snem moje myśli biegły ku Niej...


Rewelacyjne wejście , uczucia opisanego przez Ciebie do Niej może pozazdrościć niejedna kobieta...

Chętnie będę tu zaglądać :D
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 27.11.2010 12:46

Noooooo Krzychoooo czekam na pikantne wątki tego związku........



:D

Pozdrav :papa:

Wojan powiedział ja się pod nim podpisuję howgh :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.11.2010 14:57

Jeszcze tylko jakieś pikantne zdjęcia i będzie komplet.

:wink:
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 27.11.2010 15:29

Zapisuję się również, na tę pogodę najlepsze są takie opowieści.
jerzy26
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone