Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łódź do turystyki przybrzeżnej

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009
Łódź do turystyki przybrzeżnej

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 20.09.2009 21:58

Witam Was serdecznie po urlopowej przerwie. W dziale tym wiele się pisze o różnych przydatnych elementach związanych z wypoczynkiem wodnym. Wydaje mi się jednak, że uwzględniając piękne wybrzeże Chorwaci i charakterystykę jej linii brzegowej z sporą ilością wysepek i zatoczek, nie ma wątku, w którym poruszono by temat o który chciałbym Was zapytać i się Was poradzić. Co jest Waszym zdaniem najlepsze? Sprawa o którą pytam w zasadzie na forum nie była poruszana jednoznacznie. Chodzi mi mianowicie o typy łodzi (nawet nie konkretne modele), które najlepiej nadają się do morskiej turystyki przybrzeżnej. Oczywiście, każdy ma swoje oczekiwania i każdy inaczej rozumie turystykę przybrzeżną.
Moje pytanie zrodziło się z tego, że w lipcu kupiłem Ponton BRIGA 380 Baltik i do tego 15 konny silnik (pisałem o tym w wątku: forum/viewtopic.php?t=14035&postdays=0&postorder=asc&start=990). Mój "gumiok" ma kategorię C, czyli teoretycznie może nim pływać na falach do 4 metrów i sile wiatru do 6 stopni Beauforta. Teoretycznie... Jednak w rzeczywistości przy fali powyżej 1 metra o ślizgu nie ma mowy (tak trzepie), iż w rachubę wchodzi tylko pływanie w wyporze 4 - 5 węzłów. A jak wiadomo mała prędkość to niebezpieczeństwo zbyt długiego pozostawania na wodzie i narażania się na pogarszające się warunki (nadciągającą borę!!!). To moim zdaniem średni zestaw do przybrzeżnej turystyki morskiej.
Wracając do tematu. Jakie zatem typy łodzi byłyby najlepsze uwzględniając:
1. Pływanie po Adriatyku w strefie przybrzeżnej
2. Turystykę jednodniową bez nocowania
3. Dużą dzielność morską, która pozwoli przetrwać niespodziewane załamanie pogody - bardzo ważne
4. Jednostka nie musi być szybka - wystarczy max 20 - 25 węzłów
5. Zakładając, że absolutnie nie będzie wykorzystywana do uprawiania sportów wodnych (narciarze, koła, spadochrony).
6. Przeznaczona do 4, najwyżej 6 osób.
6. Cena niezbyt wygórowania 15 - 30 tysięcy za łódź używaną i trochę więcej za nową.
Jeszcze w lipcu myślałem, że jesienią sprzedam ponton i zastąpię go 5 - 6 metrowym RIB-em. Jednak od tego czasu spotkałem chyba z 6 różnych osób (plus kilka w Chorwacji ) z różnych środowisk wodniackich, które z osobna odradzały mi kupno RIBA, twierdząc, że do turystyki morskiej z małymi dziećmi (bo to mój przypadek) to się on nie nadaje. Czy mieli rację? Jeżeli tak, to co w takim razie proponujecie? Nie chcę uczyć się na własnych błędach - portfelu i kupować co miesiąc inny zestaw!
bogdan63
Croentuzjasta
Posty: 332
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 21.09.2009 06:42

witam, jestem 34 który to czyta ale za to pierwszym, który odpowiada, z tym że nie wiem co kupić...
pozdrawiam.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
łódź

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.09.2009 10:58

terenowiec - teraz nie pora na czytanie tylko na pisanie :) - czekamy na Twoją relację z tegorocznych wakacji :wink:

a tak w temacie - nie napisałeś (a przynajmniej ja nie doczytałem), co oznacza "turystyka przybrzeżna" ?
Konkretnie -
1.) czy mieszkać planujesz w jednym "stałym" miejscu i wypływać bez bagaży w różne kierunki,
2.) czy na tej łodzi mają się zmieścić wszystkie bagaże i po dopłynięciu "gdzieś" chcesz szukać noclegu - np. kwatery lub kempingu (żeby nie spać na łodzi).

Generalnie wariant 2 jest trudny do realizacji bez łodzi kabinowej - czasami można nie znaleźć kwatery...... (a w grę wchodzą przecież dzieci :? )
Żeby spełnić wariant 1 - niewielki RIB jest chyba jednak najlepszy, najdzielniejszy, najtańszy .... - "prawdziwe" jachty motorowe będą dużo droższe (i z reguły mają kabinę :idea: )

Jeżeli jednak masz możliwość zakupu łodzi (stać Cię :oops: ) oraz miejsce na jej przechowywanie (i dobre auto do transportu), to do "turystyki z dziećmi" (nie ważne czy wariant 1 czy 2) poszukaj czegoś z kabiną (zawsze się przyda niewielki dach nad głową). RIB jest faktycznie bardziej pomyślany do zabawy lub pracy w ciężkich warunkach niż do "turystyki"
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 21.09.2009 11:10

terenowiec - co tu dużo rozmawiać pisać itp największą dzielność morską na fali będzie miał rib i nie ma tu dyskusji. nie będę oryginalny i polecę Ci riba minimum 5,2m z 60km silnikiem. będzie to już uniwersalny zestaw do wszystkiego i nie zje Cię finansowo tak jak duża 6m łódź z ponad 100 konnym silnikiem. tylko że na takiego riba musisz liczyć 35 - 40 tysięcy - i to nie nowego bo np z 2 - 3 letnim silnikiem.
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 21.09.2009 11:31

Mottom pisać lubię i dlatego na razie nie piszę relacji, bo bedzie ona dokładna i konkretna, a to wymaga czasu, którego niestety po urlopie nie mam (jeszcze nawet nie przeniosłem i nie obrobiłem zdjęć z wyjazdu). Wcześniej myślałem właśnie o RIB-ie, ale każdy osobiście spotkany motorowodniak bardziej od RIB-a poleca mi motorówkę. Dlaczego?
A ha mottom, przez turystykę rozumiem załadowanie się w bazie do łodzi, popłyniecie 10 - 100 km i powrót do bazy. Bagaże, to tylko takie na te kilka godzin pływania: (kanapki, picie, paliwo, ubrania, aparaty, mapy, lornetki itp.). Z reguły jest tego u mnie 30- 60 kg, czyli prawie kolejna osoba.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.09.2009 12:03

terenowiec napisał(a):Wcześniej myślałem właśnie o RIB-ie, ale każdy osobiście spotkany motorowodniak bardziej od RIB-a poleca mi motorówkę. Dlaczego?

Nie wiem jakich motorowodniaków osobiście spotykasz :) -
Może te Wasze spotkania są zbyt krótkie i nie wyjaśniasz im wszystkich swoich oczekiwań (na forum jest na to więcej czasu i każde zdanie można dziesięć razy przemyśleć/przedyskutować :idea: )

terenowiec napisał(a):popłyniecie 10 - 100 km i powrót do bazy.

Jak dla mnie - to spora różnica w płynięciu 10 lub 100 km (autem na lądzie te różnice nie są tak znaczące jak na wodzie, a zwłaszcza na fali). Do 10 kilometrów to możesz popłynąć spokojnie swoim pontonem (trochę powyżej też :roll: ), ale żeby płynąć 100 km w jedną stronę z dziećmi - chyba nie możliwe w ramach "turystyki jednego dnia" (i bez kabiny).
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 21.09.2009 12:35

Właśnie pontonem wybrałem się z Uglianu na Kornaty (o czym bedę pisał w relacji) i był to dystanst blisko 100 km. Zajęło mi to 8 godzin samego płynięcia. Trochę dużo, chodź dzieciaki zniosły to idealnie. Niestety, przy doskonałych warunkach ponton i tak jest za wolny (17 - 19 km/h). To jak na warunki morskie moim zdaniem predkość niewystarczająca.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.09.2009 13:01

terenowiec napisał(a):Właśnie pontonem wybrałem się z Uglianu na Kornaty (o czym bedę pisał w relacji) i był to dystanst blisko 100 km.

normalnie chapeau bas :oops: (więc jednak można....... :roll: )

terenowiec napisał(a):Zajęło mi to 8 godzin samego płynięcia. (17 - 19 km/h)

Czyli te 100km to chyba w obie strony (myślałem, że w jedną :? ) ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.09.2009 14:45

Wszystkie moje posty stopniowo wycofuję z forum. Koniec pisania na tych kartach. Do czasu pozytywnych zmian jeśli kiedykolwiek tu wystąpią. smoki3
Ostatnio edytowano 20.05.2019 17:35 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
bogdan63
Croentuzjasta
Posty: 332
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 21.09.2009 17:39

witam, przypomniałem sobie jak ogladałem taką fajną łajbę chyba z 20 metrów długości super silniki ekstra pare setek koni w środku drewno i takie bajery że łeb peka ale jak sie dokładnie chciałem przyglądnąc to ochrona - chyba ruscy mnie zaczeła gonić tak że ledwo uciekłem a jeden nawet strzelił ale nie wiem czy nie trafił czy to ślepaki były bo mi sie nic nie stało,
pozdrawiam.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 21.09.2009 18:28

terenowiec napisał(a):Właśnie pontonem wybrałem się z Uglianu na Kornaty (o czym bedę pisał w relacji) i był to dystanst blisko 100 km. Zajęło mi to 8 godzin samego płynięcia.


Ja pierdziu, twardziel z Ciebie. Ja kiedyś przymierzałem się do wycieczki z Korczuli na Mljet ale wymiękłem. Mój Wiking jeździł szybciej od Twojego, ale bałem się tego, że jak mi się cokolwiek z silnikiem stanie to zostaną wiosełka, albo telefon do przyjaciela. Na wiosełkach dymać taki kawał to raczej awykonalne, a "przyjaciel" ludzi ratuje za friko, ale za ratowanie sprzętu słono sobie liczy.

Kiedyś zadałem podobne do Twojego pytanie, tylko mnie interesowało czy jest możliwe pogodzenie pływania z mieszkaniem na łódce, ale tak, żeby waga zestawu łódka-przyczepa nie przekroczyła 750kg. Nie uzyskałem odpowiedzi, bo chyba takie rzeczy to tylko w Erze :wink:

pozdrav k
niedzwiedz40
Croentuzjasta
Posty: 210
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 22.09.2009 21:35

hah w Erze :) no ja własnie planuje coś takiego , ponton lub rib 4,5m sterówka z tyłu i cały przód platforma do opalania i spania , nad całością rozkładany namiot , wygód tu nie będzie ale do przygody wystarczy
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 23.09.2009 13:20

niedzwiedz40 napisał(a):hah w Erze :) no ja własnie planuje coś takiego , ponton lub rib 4,5m sterówka z tyłu i cały przód platforma do opalania i spania , nad całością rozkładany namiot , wygód tu nie będzie ale do przygody wystarczy


To bardziej survival niż turystyka :wink:

Czy zamierzasz na tym spać? Jeśli tak to gdzie, bo w marinach wyjdzie pewnie drożej niż na kwaterze, w portach miejskich niewygodnie i jakoś tak głupio spać wśród przechodniów, a na kotwicy niezbyt bezpiecznie?

W pontonie o długości 4,5 metra w środku jest ok. 110-120 cm szerokości, a to dla 2 osób trochę mało do wygodnego spania. Wiem, bo spałem w pontonie nakrytym plandeką na parkingu w drodze do Chorwacji.

pozdrav K
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.09.2009 13:46

MorskiPas napisał(a):Wiem, bo spałem w pontonie nakrytym plandeką na parkingu w drodze do Chorwacji.

Samotnie? To by wyjaśniało niewygody ... :D

pzdr
bogdan63
Croentuzjasta
Posty: 332
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 24.09.2009 06:21

...a ja "spałem" wygodnie na jeszcze węższym łóżku ale nie powiem gdzie i kiedy bo czasem żona czyta to forum...
pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone