Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autobusy

Nie każdy musi podróżować swoim samochodem. Autokar, pociąg, samolot ... możliwości jest wiele. W tym dziale także tematyka promów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009
Autobusy

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 05.04.2009 15:09

Witam,

nie wiem czy padło już to pytanie, ale nie mogłem nic znaleźć. Czy są autobusy publiczne z Dubrownika do Splitu, Mostaru i Kotoru?

Będę wdzięczny za wszelkie informacje :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.04.2009 15:30

ack napisał(a):..... Czy są autobusy publiczne z Dubrownika do Splitu, Mostaru i Kotoru?...

Są, bo to cywilizowany kraj :wink:
Jak Cię interesuje info o dworcach autobusowych i wszystkim co z tym jest związane to wpisz w google: "KOLODVOR nazwa miasta" i gotowe.

Tu masz taką zbieranine dworców autobusowych, rozkładów jazdy itp z całej Chorwacji:
www.autobusni-kolodvor.com/en/default.aspx
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 05.04.2009 18:11

Wielkie dzięki :P
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 05.04.2009 20:00

ack napisał(a):Witam,

nie wiem czy padło już to pytanie, ale nie mogłem nic znaleźć. Czy są autobusy publiczne z Dubrownika do Splitu, Mostaru i Kotoru?

Będę wdzięczny za wszelkie informacje :wink:


nie wiem czy Ci w czymś pomoże , ale .... ktoś z mojej rodzinki kliknął rozkład jazdy autobusów z Oraszaca ( 11 km od Dubrownika w kierunku Splitu) Obrazek

masz przynajmniej wgląd na to , że autobusy jeżdżą :D
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 06.04.2009 15:33

No dzięki :)

A wie ktoś może jak wygląda sprawa z jednodniowymi wycieczkami do Kotoru i Mostaru? Bo z tego co już się zdążyłem dowiedzieć ze Splitem nie powinno być problemów.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.04.2009 15:48

ack napisał(a):No dzięki :)

A wie ktoś może jak wygląda sprawa z jednodniowymi wycieczkami do Kotoru i Mostaru? Bo z tego co już się zdążyłem dowiedzieć ze Splitem nie powinno być problemów.


A ten link podany przez Piotrka B nie pomógł?????
Przecież tam są wszystkie połączenia (z detalami; trasa, czas odjazdu, czas dotarcia na miejsce...).Czego jeszcze więcej trzeba?
Jazda publicznymi środkami transportu na tak długich trasach (kilkaset km.) swoje trwa (bo musi)....Zatem w efekcie taka "jednodniowa wycieczka" to więcej jazdy niż "bycia" w miejscu, które chcesz zobaczyć. W praktyce przeważnie bywa tak, że cała jazda (łączny czas przejazdu w dwie strony) przewyższa ilość czasu, które spędzasz "na miejscu". Może jeśli chodzi o Kotor, to z Dubrovnika nie jest jakoś masakrycznie daleko, ale tak szczerze mówiąc to w samym Kotorze niewiele do oglądania; trzeba by całą Bokę K. obejrzeć, pochodzić....a na to czasu nie będzie, jeśli jest się uzależnionym od publicznych środków transportu. Może lepiej skupić się na tym, co naprawdę blisko (na pewno znajdzie się dostatecznie dużo ciekawych i pięknych miejsc) ...A na następny raz zostawić to, co nieco dalej...Wszystkiego zobaczyć nie da rady (nawet mając swój własny transport, a co dopiero, kiedy go brak....). Trzeba mieć tego świadomość...
Pozdrawiam
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 06.04.2009 18:32

Rozumiem, że wszystkiego nie da się zobaczyć... Ale zakładając, że autobus jedzie do Mostaru 3 godziny (w praktyce chyba nieco krócej) można spokojnie rano wyjechać i pod wieczór wrócić. Podobnie z Kotorem. Problem tylko w tym, że nie widzę tych powrotnych autobusów (ciężko pogodzić się z myślą, że ich nie ma :wink: ).

A jak jest z wynajmem samochodu? Można spokojnie jechać do Bośni? Chodzi mi o formalności typu zielona karta itp.
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 06.04.2009 18:50

ack napisał(a): Można spokojnie jechać do Bośni? Chodzi mi o formalności typu zielona karta itp.


Do Bośni można jechać spokojnie, ale z zielona kartą :wink:
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 06.04.2009 18:57

Myślę, że samochody wypożyczane w Dubrowniku zieloną kartę mają?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.04.2009 21:23

ack napisał(a):Myślę, że samochody wypożyczane w Dubrowniku zieloną kartę mają?

A ja myślę, że samochodem wypożyczonym do BiH nie można jechać; hr firmy ubezpieczeniowe nie dają ubezpieczenia AC na terytorium BiH... Sama pracuję w wypożyczalni pojazdów i wiem, że to raczej powszechna praktyka miejscowych hr wypożyczalni, że do BiH jechać jest zabronione (poruszanie się tylko w granicach Hr). Chyba, że duże sieciówki typu Eurocar... ale nie jestem pewna...

A wracając do autobusów...
Jeśli w rozkładzie jest 3 h to raczej krócej nie będzie; może być tylko dłużej (czasem znacznie); przekraczanie hr - bih granicy poza tranzytem w Neum np. w Metkoviću latem trwa (spory ruch)... a jak się zdarzy jakiś problem (np. z jednym z pasażerów)... to trwa czasem dłuuuuższą chwilkę.

Podobnie będzie się miała sprawa z autobusem relacji Dubrovnik - Split. Od razu do czasu przejazdu podawanego w rozkładzie możesz spokojnie dodać ok 60 dodatkowych minut, które autobus straci stojąc w korkach na Jadrance...

Żeby sprawdzić autobus powrotny wystarczy zamienić miejscami miejscami nazwy miejscowości
(przykład: polazna stanica/ departure station czyli wyjazd: Dubrovnik
dolazna stanica/ arrival station: Mostar
.... i wyskakują połączenia
aby zobaczyć, kiedy powrót, wystarczy zamienić miejscami nazwy miejscowości
czyli:
polazna stanica/ departure station czyli wyjazd: Mostar
dolazna stanica/ arrival station czyli cel: Dubrovnik

to chyba logiczne

Co do powrotu z wycieczki: żeby wrócić wieczorem, to musisz mieć autobus taki jechać (a to wcale nie jest takie oczywiste)...
A zdarza się, że przyjedziesz na miejsce np. o 12.00, a już o 15.00 masz ostatni autobus powrotny...Sprawdzaj zawsze rozkłady na cały tydzień (czasami rozklad zależny od dnia tygodnia)! Teraz rozumiesz, w czym problem?
Pozdrawiam
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 06.04.2009 22:18

Bardzo dziękuję za informacje :)

W takim razie jednak pada pytanie: skoro wypożyczam samochód w Dubrowniku to gdzie mogę nim pojechać? Wszędzie granice dokoła :lol: Chyba że promem Ploce - Trpanj :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.04.2009 22:40

ack napisał(a):Bardzo dziękuję za informacje :)

W takim razie jednak pada pytanie: skoro wypożyczam samochód w Dubrowniku to gdzie mogę nim pojechać? Wszędzie granice dokoła :lol: Chyba że promem Ploce - Trpanj :wink:


Na pewno bez problemu możesz poruszać się po terytorium HR (tranzyt przez Bih w Neum "się nie liczy").

Tu stronka Eurocar w Dubrovniku. Wystarczy wysłać zapytanie, czy możliwym jest, by wypożyczonym u nich samochodem wybrać się na wycieczkę do Bih czy Czarnogóry (być może tak duża sieć pozwala na to).
Pozdrawiam
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 07.04.2009 15:28

Jeszcze raz dziękuję :P

Napiszę do nich i powiadomię was czego się dowiedziałem...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 07.04.2009 15:56

To może jeszcze HERTZ
ack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ack » 07.04.2009 16:30

Ale szybką odpowiedź dostałem z Eurocara :o

Piszą, że można :P Może więc jest to jakaś alternatywa dla autobusów? Które z oczekiwaną częstością jeżdżą tylko w stronę Splitu...
Następna strona

Powrót do Alternatywne środki lokomocji

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone