Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.01.2012 08:12

Rejs trwa jakieś niespełna pół godziny, potem do wyjścia idzie się jeszcze kawałek jaskiniowym korytarzem. Tu też było całkiem ładnie, a ponieważ jest się bez przewodnika, można sobie iść jak długo ma się ochotę :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:35 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.01.2012 08:12

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu z jaskini przed oczami roztacza się taki widok:

Obrazek

Obrazek

Przy samochodzie jesteśmy około 10. Ruszamy pełni ciekawości co przyniosą kolejne godziny... :D .

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:43 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.01.2012 08:24

Biorąc pod uwagę ilość sprzętu ratunkowego pływającego na tym rozlewisku,
to pozorny spokój jaskini pewnie bywa zwodniczy.

Ciekawe, czy ze względu na niesforność podziemnej rzeki, czy ... turystów?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.01.2012 09:14

Jaskinia niezbyt tania, ale naprawdę ładna.
A Kithira... no cóż - mnie też oczarowała.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.01.2012 10:47

kulka53 napisał(a):...zaliczając ważną tutejszą atrakcję na którą bardzo czekała Małgosia, jaskinię Dirou.

Miała dziewczyna nosa :!: :D

Szkoda tylko, że tyle stalaktytów poobtłukiwanych.
Ale z czasem powinny odrosnąć. :D

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.01.2012 13:50

weldon napisał(a):Biorąc pod uwagę ilość sprzętu ratunkowego pływającego na tym rozlewisku,
to pozorny spokój jaskini pewnie bywa zwodniczy.

Ciekawe, czy ze względu na niesforność podziemnej rzeki, czy ... turystów?

Trochę tam rzeczywiście tego sprzętu pływało, jednak zauważyłem to dopiero na zdjęciach :wink: . Na miejscu uwagę zwracały inne elementy wystroju jaskini, te bardziej naturalne :lol: .
Podziemne rozlewisko było w zupełnym bezruchu, nie przypuszczam by stanowiło jakiekolwiek zagrożenie, mimo, że jego głębokość sięga 30 metrów. Tak to już jest, że w większości przypadków największym zagrożeniem dla ludzi są ..... oni sami :roll: .

Franz napisał(a):Jaskinia niezbyt tania, ale naprawdę ładna.
A Kithira... no cóż - mnie też oczarowała.

Te 12 euro to rzeczywiście dość dużo jak na ceny greckich atrakcji. Uważam że warto.
Mimo, że prom na Kithirę kosztuje jeszcze więcej :wink: , warto jeszcze bardziej :D .

longtom napisał(a):Miała dziewczyna nosa :!: :D

Zwykle ma :cool:
Nigdy nie wiem jak to jest... oboje mamy jakieś miejsca, które szczególnie chcielibyśmy zobaczyć.... zwykle jesteśmy w tych, na których bardziej zależało Małgosi :roll: :wink:

longtom napisał(a):Szkoda tylko, że tyle stalaktytów poobtłukiwanych.
Ale z czasem powinny odrosnąć. :D

Najwięcej uszkodzeń było na "trasie" którą płynęła łódka, w wielu miejscach było bardzo wąsko albo bardzo nisko, tak, że trzeba się było schylać. Widocznie nie wszyscy zdążyli :wink: .
Czy odrosły, porównamy gdy wybierzemy się tam ponownie :cool: :wink:

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.01.2012 13:56

kulka53 napisał(a):Te 12 euro to rzeczywiście dość dużo jak na ceny greckich atrakcji. Uważam że warto.
Mimo, że prom na Kithirę kosztuje jeszcze więcej :wink: , warto jeszcze bardziej :D .

W jaskini przehulaliście 24 euro w godzinę.
Na Kithirze więcej czasu Wam zeszło. W przeliczeniu na godzinę - wiele, wiele tańsza. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.01.2012 14:22

Franz napisał(a):W jaskini przehulaliście 24 euro w godzinę.
Na Kithirze więcej czasu Wam zeszło. W przeliczeniu na godzinę - wiele, wiele tańsza. ;)

Zdecydowanie masz rację :idea:
Mówiąc szczerze nie przeliczaliśmy tego w ten sposób :wink: :D

Zresztą... w porównaniu ze słoweńską Postojną za 20 euro, Skocjanską za 15 i słowacką Demianowską za 14 + 10 za zdjęcia... Grecja nie wypada wcale drogo :roll: .

Zauważyliśmy co innego. Za 132 euro za prom w obie strony moglibyśmy mieć mniej więcej 4 noclegi w przyzwoitych warunkach na lądzie. Dlatego na wyspie powinniśmy spędzić przynajmniej 4 noce :wink: .

Pozdrawiam
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 04.01.2012 18:37

Nas jaskinia też zachwyciła :D a że zdjęć z niej mamy znacznie mniej to oglądam z zapartym tchem :)

pozdr
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 04.01.2012 20:29

Witam
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku dla autorów i czytelników tej wspaniałej relacji.
Mam co nadrabiać po małej przerwie :D ale za to na raz mam więcej :D

kulka53 napisał(a):Obrazek


Czy ja jeszcze nie doszedłem do siebie po Sylwestrze :?:
Widzę głowę małego prosiaczka :!:
A może to z moją głową coś nie tak :idea:
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 04.01.2012 20:47

pelkin1971 napisał(a):Widzę głowę małego prosiaczka :!:


Hehe ja też! :D I ryjek jest i oko! :D

W pierwszym momencie nie zwróciłam na to uwagi. :lol:

A jaskinia super!

Pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 04.01.2012 21:16

Wspaniała ta jaskinia. :D
A w Domicy też mi brakło wody ... :cry:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.01.2012 22:03

pelkin1971 napisał(a):Witam
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku dla autorów i czytelników tej wspaniałej relacji.


Dziękujemy :D

pelkin1971 napisał(a):Czy ja jeszcze nie doszedłem do siebie po Sylwestrze :?:
Widzę głowę małego prosiaczka :!:
A może to z moją głową coś nie tak :idea:


Normalnie po jaskiniach oprowadza przewodnik i zwraca uwagę na niektóre kształty, ale nasz przewodnik milczał jak grób. Chyba skupiał się na prowadzeniu łódki, do tego trzeba mieć wprawę. Ja nie milczałam. Wciąż wyrażałam swój zachwyt i nawet skupianie sie na trzymaniu aparatu mi w tym nie przeszkadzało. Ale ilość wrażeń była tak ogromna, że nie zauważałam szczegółów. No i nie zauważyłam ale teraz widze ryjek i raciczki. Skały często przybierają niezwykłe kształty, trzeba mieć oko by to zauważyć.

kulka53 napisał(a): Ale nawet i mnie zdarza się szybka i nieprzewidziana zmiana planów :wink: , chwilę po opuszczeniu Githionu stwierdziłem że zrobimy odwrotnie, najpierw pojedziemy wschodnią stroną przy okazji zaliczając ważną tutejszą atrakcję na którą bardzo czekała Małgosia, jaskinię Dirou.


longtom napisał(a):Miała dziewczyna nosa :!: :D



Przed wyjazdem rozważaliśmy po relacji przejazdu kolejką kowala38 co wybrać, przejazd kolejką do Kalavrity, czy tę jaskinię. Ja wybrałam zamiast kolejki jaskinię i jakoś udało mi się przekonać do tego pomysłu kulkę. Chociaż tych jaskiń już trochę widzieliśmy. To że lubię zwiedzać jaskinie okazało się gdy odwiedziliśmy tę pierwszą. A była nią słowacka Demianowska Jaskinia Wolności. To była jak się potem przekonałam jedna z najpiękniejszych jaskiń i największych na Słowacji. Ale na tej jednej się nie skończyło. Zwiedziliśmy jeszcze na Słowacji dwie lodowe Demianowską i Dobsinską, Ochtinską Aragonitową i Bieliańską, Domicę w której wody do popływania łódkami nie było, słoweńską Skocjańską Jamę, Szemlő-hegy w Budapeszcie. Zwiedziliśmy Niedźwiedzią jaskinię w Rumunii i w Polsce Paweł był w jaskini Raj a ja w Kletnie. No i potwierdzamy - jaskinia jest jedną z tych bardzo atrakcyjnych, trasa łódką dostarcza dodatkowych wrażeń z powodu ostrych zakrętów, niskiego sufitu z wiszącymi soplami, a na koniec możliwości bezkarnego długiego spacerowania po pozostałej części jaskinii.

Crayfish napisał(a):Wspaniała ta jaskinia. :D
A w Domicy też mi brakło wody ... :cry:

Może tylko na wiosnę jest dostateczny poziom wody a może to przez zmiany klimatyczne i obniżenie poziomu wód gruntowych.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.01.2012 22:14

janusz.w. napisał(a):Nas jaskinia też zachwyciła :D a że zdjęć z niej mamy znacznie mniej to oglądam z zapartym tchem :)

pozdr


Łatwo nie było robić zdjęcia, bo dość szybko odbywa się podróż łódką ale to wiesz. No ale pentax pokazał swoje możliwości. Trochę poeksperymentowałam z ustawieniami. Wystarczyła lampa błyskowa i ISO 400. Tu wszystko było blisko.

Pozdrawiam czytelników.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.01.2012 07:18

Czwartek, 15 września c.d.

Teraz czeka nas już tylko Mani 8O .

Wracamy do głównej i kierujemy się na południe. Jedzie się świetnie a widoki są super, coraz więcej jest tych słynnych wieżowych, kamiennych domów. No ale nie będziemy tak tylko jechać, trzeba coś pozwiedzać :wink: , skręcamy i na chwilę zjeżdżamy do wioski Mezapos. Stamtąd świetnie widać charakterystyczny przylądek Tigani.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kawałek dalej znów skręcamy w boczne dróżki. Pofałdowane, porośnięte oliwkami tereny usiane są niewielkimi, na wpół zrujnowanymi kamiennymi wioskami. Ani nasza grecka mapa, ani wydruki z internetu nie oddają zbyt dobrze napotkanej rzeczywistości, dlatego tak sobie po prostu jedziemy, dajemy prowadzić się drodze.... Jest super, nasze umysły pracują próbując wyobrazić sobie niełatwe życie przed wiekami, chłonąc mijane miejsca... zdajemy sobie sprawę, że sława tych terenów nie była przesadzona, że tu naprawdę wszystkie wioski i praktycznie wszystkie w nich domy miały te charakterystyczne kształty. Teraz już wiemy, że jednak naprawdę warto było tu przyjechać :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:44 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 220
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone