Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 24.12.2011 13:07

kulka53 napisał(a):
nomad napisał(a):Tobie Piotrze i wszystkim naszym Czytelnikom, z okazji zbliżających się Świąt, życzymy wiele radości, pogody ducha, spokoju i miłości a w Nowym Roku... dużo zdrowia, sił i chęci na nowe, wspaniałe odkrywanie niezwykłości Świata, tego bliższego i tego dalekiego.

Pozdrawiamy
Małgosia i Paweł


Ja również życzę Wam spokoju, zdrowia i chwili by poczuć święta, a także nowych pomysłów i nowych ich realizacji w Nowym Roku :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.12.2011 20:47

Bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim za świąteczne życzenia :D .

Franz napisał(a):Jak na swobodnie dostępną jaskinię - piękna!

No tak, do środka można było wejść bez przeszkód, ale żeby się tam dostać, potrzebne są sprawne hamulce w aucie, albo mocne kolana :wink: :D .

babeczka napisał(a):realizowania pasji poznawczych, pięknych bezludnych plaż, no i może tego 4x4 :D

Dziękuję babeczko :D
Z 4x4 byłoby na pewno łatwiej docierać w pewne miejsca, choć pewnie najpierw musiałbym się nauczyć jak z tego napędu korzystać, poznać jego możliwości i ograniczenia. A potem... nie byłoby już takiej plaży na którą byśmy nie wjechali :wink:
No ale na tę możliwość dłuuugo jeszcze sobie poczekamy :roll: :?

Krzychooo napisał(a):Coraz skuteczniej kusicie tą Grecją - płacą Wam z ambasady greckiej za promocję czy jak? :wink: .

Nie byłoby źle... chyba będę się musiał o jakieś fundusze upomnieć... chociażby zwrotu poniesionych nakładów na paliwo :wink: .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2011 16:39

Wtorek, 13 września c.d.

Teraz pojedziemy sobie popatrzeć jak jest w Avlemonas. To jeden z popularnych wyspiarskich "kurortów" leżący blisko najdłuższej piaszczystej plaży na Kithirze. Jak wyczytaliśmy są tam restauracje, kafejki i sporo pokoi do wynajęcia, w lecie organizowane są koncerty . W starożytności nieopodal istniało miasto Skandia z którego pozostały bardzo skromne szczątki... ,

Obrazek

natomiast zatoka i port tego miasta służyły jako schronienie dla statków na niebezpiecznych wodach południowego Peloponezu. Wenecjanie w 1565 r. wybudowali tu trzeci fort na Kithirze, noszący nazwę Castello.

Jak dla nas krajobrazy które można zobaczyć po drodze, były porywające :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 12:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2011 16:39

Miejscowość z daleka wyglądała jakby znajdowała się na skalistej pustyni, wydawało mi się, że opinie wyczytane w sieci, że Avlemonas jest jedną z najbardziej malowniczych wiosek, są jednak mocno przesadzone. Gdy wjechaliśmy tam, ze zdumieniem stwierdziliśmy, że jest tu nieco starych, ładnych domów, że to miejsce ma swój klimat, że tam naprawdę jest ładnie, jakoś tak przytulnie 8O . Zatrzymaliśmy się tylko na chwilkę... było tu potwornie gorąco :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 12:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2011 16:40

Wracając zaglądnęliśmy na tę najdłuższą kithirską plażę noszącą nazwę Paleopoli. Na kilometrowej długości piaszczystym brzegu było może 10 osób.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 12:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2011 16:40

Na tej plaży natknęliśmy się na coś takiego 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To mniejsza część plaży Paleopoli...

Obrazek

Ktoś postawił tu sobie tu mały domek :wink:

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 12:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 26.12.2011 16:53

Hihi już na wstępie jak przeczytałam, że kurort macie w planach to pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło to "ciekawa jak długo wytrzymają", :lol: ...ale w sumie to się dziwię, że tylko chwilkę tam byliście bo wygląda sympatycznie... :D

A widokowo, jak zawsze u Was, super! :D


Pozdrawiam!
PS
Dawno się nie meldowałam to się chciałam przypomnieć... :D ale zaglądałam do Was ukradkiem dość często co tam porabiacie... :lol:
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 27.12.2011 18:10

kulka53 napisał(a):
Krzychooo napisał(a):Coraz skuteczniej kusicie tą Grecją - płacą Wam z ambasady greckiej za promocję czy jak? :wink: .

Nie byłoby źle... chyba będę się musiał o jakieś fundusze upomnieć... chociażby zwrotu poniesionych nakładów na paliwo :wink: .


Przynajmniej ambasadorzy mogą popatrzeć jak najodleglejsze zakątki ich kraju wyglądają. 8) :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2011 08:54

Joanka23 napisał(a):kurort macie w planach

Słowo kurort było w " " :wink:
Na szczęście tylko takie kurorty tam były... i masz rację, trochę za krótko tam byliśmy bo rzeczywiście miejsce całkiem sympatyczne było. Nawet do "Castello" nie zaglądnęliśmy :roll: .
Joanka23 napisał(a):zaglądałam do Was ukradkiem dość często co tam porabiacie... :lol:

Fajnie, że nie zapominasz o nas...
A co my tam możemy porabiać :roll: , ruiny, monastyr, miasteczko, pusta plaża.... nuda panie, nuda.... :cool:

Crayfish napisał(a):Przynajmniej ambasadorzy mogą popatrzeć jak najodleglejsze zakątki ich kraju wyglądają. :cool: :D

Ambasadorzy ambasadorami... ale tak się niedawno nawet zastanawiałem, na ile sami Grecy znają swoje wyspy :roll: i inne zakątki swojego kraju. W Rumunii było widać jak bardzo Rumuni zwiedzają w czasie wakacji swój kraj, odwiedzają monastyry, chodzą po górach. W Grecji może za mało widzieliśmy, ale jednak nie było tak samo... może dostają za mało dotacji na podróże po swym kraju od UE :? :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2011 09:27

Wtorek, 13 września c.d.

Plaża Paleopoli była fajna, spodobała się nam, ale nie zostaniemy tu. Jest jeszcze wcześnie, możemy, a nawet musimy przecież zobaczyć jeszcze wizytówkę Kithiry, najładniejszą i najbardziej znaną jej plażę noszącą nazwę Kaladi.

Również i tam nie mieliśmy najmniejszych trudności z trafieniem. Przy drodze, tam gdzie się spodziewaliśmy, był elegancki drogowskaz. Jedziemy sobie asfaltem, potem szutrem i nagle na małym placyku widzimy kilka aut. Hmm :roll: , co one tu robią, do morza jest jeszcze trochę w pionie a i w poziomie pewnie kawałek. No nic, jak ktoś lubi chodzić do plaży..... :? , my pojedziemy.

Szybko się okazało, że ten ktoś, w przeciwieństwie do nas, już tu był :oops: . Za chwilę był tak ostry, wybetonowany zjazd, że auto niemal stanęło pionowo, a na końcu betonu uskok wypełniony kamieniami... to dla tych, którzy już kompletnie wyobraźni nie mają. Wyhamowałem na szczęście, ale zawracać tu nie będę, zresztą na wstecznym auto ma moc większą niż na jedynce :? . Małgosia wysiadła, ja wziąłem głębszy oddech i.....

Obrazek

...wyjechałem :D . Zdjęcie trochę spłaszcza teren, ale tych Czytelników, którzy się na tę plażę wybiorą :wink: uprzedzam o takiej niespodziance. W naszym przypadku, chyba tylko dzięki tej betonowej wylewce, obyło się bez wystawiania bagaży na zewnątrz, na szczęście, bo w tym upale byłoby to średnio przyjemne :roll: .

Widoki z okolic "parkingu" , na pierwszym zdjęciu widać plaże Fyri Ammos i Kombonada.

Obrazek

Obrazek

Zostawiliśmy więc auto na placyku w pełnym słońcu i ruszyliśmy w dół na nogach. Bardzo szybko się dowiedzieliśmy, że zjazd w dół byłby kompletnie bez sensu, droga i tak się zaraz, może po 300m , kończy.

Stamtąd widać już Kaladi,

Obrazek

Obrazek

do której prowadzą niedawno powstałe, kamienne schodki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak plaża Kaladi wygląda na dole :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 12:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2011 09:30

Całość składa się z trzech odrębnych plaż mocno oddzielonych skałkami, na tyle, że aby przejść z jednej części na drugą, trzeba zamoczyć nogi. Nie jest tu zupełnie pusto, ale tłoku też nie ma, ostatecznie widząc w jakie ładne miejsce trafiliśmy postanawiamy, że tu zostaniemy :D . Tyle że nie mamy ze sobą żadnych rzeczy, wszystko zostało w aucie. Chcąc nie chcąc, muszę się przespacerować do niego na górę i wrócić obładowany plażowym sprzętem... w tym czasie Małgosia "pilnuje" miejsca w jednej, najmniejszej, plażowej części :D .

Na plaży Kaladi spędzamy kilka godzin do czasu aż nie skryje się w popołudniowym cieniu. To świetne miejsce z ciepłą wodą, żwirkiem i większymi kamieniami we wodzie. Duże skały zamykające zatoczkę służą co odważniejszym do popisów wspinaczkowo akrobatycznych :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ja też wdrapałem się na skałkę :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 12:29 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2011 09:33

Około 17 zebraliśmy się z tej całkiem sympatycznej, choć nawet w tym okresie dość popularnej plaży. To nie byłoby dobre miejsce na nocleg... tzn może i nie byłoby złe, ale skoro możemy mieć lepsze.... :roll: :cool: , czemu nie skorzystać.

Upatrzyliśmy sobie na dziś plażę o nazwie Limni. Długi i szeroki pas piasku leży niedaleko stąd, pomiędzy plażami Kaladi a Paleopoli, a dostać się tam można 8O korytem sporej, wyschniętej późnym latem rzeki. Od drogi to tylko kilkaset metrów, trochę obaw miałem czy aby kamienie na dnie nie będą zbyt "grząskie" i ruchome jak na małe koła Skody, okazało się że nie... byle znać swoje możliwości i zachować umiar. Dojechaliśmy prawie do samego piasku, kilkanaście metrów dalej już mógłbym porządnie ugrzęznąć, mimo że podłoże wyglądało podobnie.

Tak wygląda plaża Limni z drogi do Kaladi.

Obrazek

Avlemonas

Obrazek

Skałki oddzielające Limni od Paleopoli, w tych klifach widocznych dalej znajdowały się pokazane wcześniej archaiczne grobowce.

Obrazek

Jak tylko przyjechaliśmy na Limni, prawie pustą zresztą, okazało się, że jest to miejsce popularne wśród namiotowych dzikich obozowiczów. Faktycznie, okoliczny teren sprzyjał rozbiciu namiotu w ustronnym miejscu, wśród zarośli, tak by był on prawie niewidoczny. Kilka takich namiotów wciąż tu było, również i takie rozbite na dłuższy czas, obecnie puste.

My od razu zabraliśmy się za gotowanie obiadu. A jak już się najedliśmy i posprzątaliśmy, podeszliśmy nad brzeg morza by złapać ostatnie promienie słońca i zażyć ostatniej dziś morskiej kąpieli :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieczór był jak zwykle piękny, cichy i spokojny, ale tym razem dość chłodny. Powiewał lekki wiaterek sprawiając że konieczne było ubranie koszulki. Mimo to, jak prawie zawsze, spędziliśmy go na naszych krzesełkach wpatrując się w przestrzeń i nasłuchując odgłosów nocnej ciszy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś poruszaliśmy się po południowo wschodniej stronie Kithiry:

Obrazek

A - plaża Fyri Ammos
B - jaskinia Agia Sophia
C - plaża Kombonada
D - Avlemonas
E - plaża Paleopoli
F - plaża Kaladi
G - plaża Limni

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 12:30 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.12.2011 09:40

W tym roku w Albanii droga mi się niespodziewanie w chodnik zamieniła. Musiałem wycofywać z miejsca, gdzie już na żadną strone drzwi nie mogłem otworzyć, gdyż otaczające murki miały powyżej pół metra.

kulka53 napisał(a):A co my tam możemy porabiać :roll: , ruiny, monastyr, miasteczko, pusta plaża.... nuda panie, nuda.... :cool:

Cuda, panie, cuda...

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 28.12.2011 11:22

Pięknie schowana, piękna plaża.
A Wy siedzicie sobie wieczorkiem jak w kinie ... :D

Cudownie tam.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.12.2011 11:51

Franz napisał(a):Cuda, panie, cuda...



Crayfish napisał(a): jak w kinie ... :D

Cudownie tam.

Taaa ... :) 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 217
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone