Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 14:00

kulka53 napisał(a):W Albanii zaskoczyło mnie, zarówno wtedy, jak i rok temu, zaciekawienie przybyszami ze strony pograniczników albo policji, kilka takich sytuacji mieliśmy, że bardzo chcieli sobie z nami pogadać... no ale albańskiego ani włoskiego z mojej strony ni w ząb :wink: .

W moich podróżach nic nie przebije licznych kontroli - głównie wojskowych - na wschodzie Turcji. Każda sprowadzała się do konieczności opowiadania, gdzie już byłem, co widziałem, czy mi się podobało, co jeszcze chcę zobaczyć. Byłem dla nich obiektem nadzwyczaj interesującym. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.11.2011 14:07

Franz napisał(a):W moich podróżach nic nie przebije licznych kontroli - głównie wojskowych - na wschodzie Turcji. Każda sprowadzała się do konieczności opowiadania, gdzie już byłem, co widziałem, czy mi się podobało, co jeszcze chcę zobaczyć. Byłem dla nich obiektem nadzwyczaj interesującym. :lol:

Nie wątpię :D
Te rejony bardzo, bardzo chcielibyśmy kiedyś odwiedzić :idea: , więc, być może, wszystko to jeszcze przed nami :cool: .
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 03.11.2011 14:18

Franz napisał(a):W moich podróżach nic nie przebije licznych kontroli - głównie wojskowych - na wschodzie Turcji. ............

Byłem dla nich obiektem nadzwyczaj interesującym. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek

... a w moich (zamierzchłych czasach) ... wojskowe posterunki na pustyni syryjskiej i konna jazda z kałasznikowami na postronkach w okolicach Wzgórz Golan.

Też byliśmy "interesującymi obiektami" i też przyjaźnie traktowani.
Najtrudniejsze to było to, aby im wyjaśnić skąd jesteśmy, co to ta Polska i po jaką cholerę tam się znaleźliśmy! :lol:

Pozdrawiam.
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 04.11.2011 17:08

kulka53 napisał(a):W sumie... trochę trudno :D :wink:


Postaram się częściej meldować w takim razie. :lol:


Wcale się nie dziwię, że ten parasol Wam wyrwało, bo po zaroślach widać, że duło nieźle...


Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy! :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.11.2011 17:28

Do ostatniego odcinka zapomniałem dołożyć mapkę, teraz nadrabiam to niedopatrzenie :oops:

Obrazek

A - miejsce noclegu "gdzieś w Grecji" :wink:
B - omijamy autostradę przez Aleksandrię
C - Katerini, na tym odcinku autostrady nie ma bramek
D - dzika plaża nieopodal Kalyvia Varlikou
E - Leptokaria
F - Karia, spora górska wioska
G - K.E.O.A.X , 1800 m n.p.m.


Joanka23 napisał(a):czekam na ciąg dalszy! :papa:


Proszę bardzo... c.d. jak na zamówienie :cool:


Poniedziałek, 5 września

To była chłodna noc, ale bez przesady :roll: , w śpiworze zmarznąć się nie dało. Budzimy się oczywiście wcześnie, i od razu szykujemy się do drogi, jemy śniadanie popijając przygotowaną wczoraj do termosu herbatą, pakujemy kanapki, wodę i wszystkie niezbędne rzeczy na dzisiejszą wędrówkę w góry. Czeka nas 1100 m podejścia, nie jest to mało :roll: , ale mając do dyspozycji sporo czasu i wiedząc że do przejścia jest zaledwie 5 km, zadanie wydaje się jak najbardziej wykonalne :D . Granatowe, bez jednej chmurki, jaśniejące z minuty na minutę niebo poranka mobilizuje nas do jeszcze szybszych ruchów i utwierdza nas w przekonaniu, że decyzja o tym by tu dziś przyjechać była jak najbardziej słuszna :idea: .

Na wojskowym posterunku meldujemy się punktualnie o 7 rano. Formalności związane z wpuszczeniem nas na teren ośrodka nie trwają długo, pokazuję paszport, zostaję zapisany w Wielkiej Wojskowej Księdze Zezwoleń Na Wejście :wink: oraz poinformowany o tym że musimy wrócić do zmierzchu. Wrócimy... nie ma obaw :D .

Trudności orientacyjnych nie ma żadnych. Parę kroków do początku wyciągu i rozpoczynamy mozolną wspinaczkę zoranym zboczem wzdłuż słupów. Zbyt pięknie tu nie jest, ale jak sobie od razu powiedzieliśmy: "cel uświęca środki" :idea: . Dość szybko oświetla nas wychylające się zza górskich zboczy słońce, oczywiście od razu robi się gorąco i zaczynamy żałować, że jednak wzięliśmy ze sobą te przeciwdeszczowe kurtki :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 13:21 przez kulka53, łącznie edytowano 3 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.11.2011 17:29

Ze sobą wzięliśmy tylko jeden aparat by niepotrzebnie nie dźwigać dodatkowych ciężarów, jako lżejszy załapał się Fuji :D . 30-sto krotny zoom parę razy się przydał.... choćby po to by pooglądać pasące się na odległych szczytach krowy :D .

Obrazek

Obrazek

Idąc cały czas przed sobą mieliśmy wybitny szczyt z jakimś budyneczkiem na czubku. Z mapy wynikałoby, że to Agios Antonios, wielka góra o wysokości 2815 m. Nie chciało mi się wierzyć, że to ta góra...tak blisko byłoby na taką wysokość? :? . Budyneczek po zbliżeniu raczej nie okazał się kapliczką....

Obrazek

Jednak gdy podeszliśmy jeszcze wyżej, do najwyższego punktu trasy zjazdowej gdzie powinniśmy odbić bardziej na północ, czyli w lewo, wątpliwości już nie było, to na pewno ta góra :D . W tym miejscu zastaliśmy zamknięty budynek górskiego schronu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wysokość na której właśnie się znaleźliśmy bardzo się nam spodobała... w niespełna dwie godziny pokonaliśmy 500 m pod górę :D .

Z wrażenia urządziliśmy sobie krótki odpoczynek w czasie którego popstrykałem nieszczególnie oryginalne okazy tutejszej flory :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 13:22 przez kulka53, łącznie edytowano 2 razy
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 04.11.2011 17:35

kulka53 napisał(a):Proszę bardzo... c.d. jak na zamówienie :cool:


:lol:

Patrz! A już myślałam, że mi się wspinaczki uda ominąć :wink:
No nie ma wyjścia :wink: pomalutku, pomalutku... gramolę się do góry i ja w takim razie... :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.11.2011 18:26

Górskie kwiatki śliczne :) , nawet jeśli nieszczególnie oryginale :wink:. Dla mnie jednak nie do końca, bo zupełnie :roll: nie mam pojęcia, cóż to za kwiecie na fotce tuż po dziewięćsiłach?

1100 metrów na 5 kilometrów z pewnością w dziennym zasięgu, ale i tak Was podziwiam. Na naszych wrześniowych wycieczkach suma przewyższeń dochodziła do 500 m (licząc oczywiście nadrabianie podejście tego, co się czasem zejść musiało), trasa też niedługa, a nie ukrywam - trochę to poczułam...

Pozdrawiam serdecznie i wspinam się z Wami dalej
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.11.2011 18:34

kulka53 napisał(a):
Obrazek

c.d.n.


Fuji w dobrej formie :!: :D
Oby tak dalej.
pzdr :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 04.11.2011 20:15

kulka53 napisał(a): Parę kroków do początku wyciągu i rozpoczynamy mozolną wspinaczkę zoranym zboczem wzdłuż słupów.

Dariusz Tkaczyk w swoich przewodnikach też tak określa podobne dolomitowe szlaki.
Opisuje je przeważnie używając właśnie takich słów ... mozolne, nużące, łagodniejsze, długie, niewymagające !

No ale jemu, górskiemu wyjadaczowi, to tak łatwo mówić ... a w praktyce, tak jak tu u Was ... to już tak lekko nie wygląda.
Coś na ten temat wiem ! 8), tym bardziej, że przewyższenie ok. 1000 m i długość trasy 5 kilometrów coś
mi przypomina !:)

Zdjęcia super ... 9siłów (które bardzo lubię) etc.

dangol napisał(a): nie mam pojęcia, cóż to za kwiecie na fotce tuż po dziewięćsiłach?

... wydaje mi się, że to jakiś z rozchodników !

Pozdrawiam
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.11.2011 21:03

A mnie od razu rzucił się w oczy wyciąg narciarski :lol: Piękne trasy do szusowania! :D Ja to chyba chora jestem :wink: Już się nie mogę doczekać zimy...
Kwiatki też ładne :D

Idę z Wami dalej :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.11.2011 22:48

Joanka23 napisał(a):Patrz! A już myślałam, że mi się wspinaczki uda ominąć :wink:

Chciałaś się wymknąć bokiem ze wspólnej wędrówki :? nieładnie :wink: .
A myśmy specjalnie taką łatwą trasę wynaleźli :lol:
Mocno na niej zmęczyć się nie powinno.... :D

dangol napisał(a):1100 metrów na 5 kilometrów z pewnością w dziennym zasięgu, ale i tak Was podziwiam.

Dla nas zawsze liczyło się nie tyle przewyższenie do pokonania, co odległość którą trzeba przy tym pokonać. 1100 m i np 15 km, sądzę że byłoby już nie do przejścia :roll:

dangol napisał(a):nie mam pojęcia, cóż to za kwiecie na fotce tuż po dziewięćsiłach?

Ja też nie :oops: :? , pisząc o braku oryginalności miałem na myśli to że trochę tego tam rosło... i nie pierwszy raz to widzieliśmy :D
Mariusz pisze że to rozchodnik, pewnie ma rację :D

longtom napisał(a):Fuji w dobrej formie :!: :D

W moich niewymagających rękach sprawował się dobrze... Małgosia dawno już uznała że jego główne zalety to makro i duże zbliżenia :wink:

mariusz-w napisał(a):Dariusz Tkaczyk w swoich przewodnikach też tak określa podobne dolomitowe szlaki.

Swojego czasu też czytałem te przewodniki... nie złożyło się by tam pojechać... a potem za mocno wsiąknęliśmy w Bałkany :lol:
Ten fragment trasy z pewnością można określić słowami które przytoczyłeś, był mozolny, nużący i niewymagający. Średnio ciekawe widoki, zniszczone spychaczami podłoże, nie jest to szczyt marzeń o górskim szlaku. Ale... lepiej tak, niż wcale :roll: .

mariusz-w napisał(a):przewyższenie ok. 1000 m i długość trasy 5 kilometrów coś mi przypomina ! :)

Ciekawe co :D :wink:

maslinka napisał(a):A mnie od razu rzucił się w oczy wyciąg narciarski :lol:

Może w zimie przyjemnie się zjeżdża, ale latem podchodzi się kiepsko, choć wydajnie :D . Nie pierwszy raz szliśmy już takim stokiem, kiedyś, dawno temu z Korbielowa na Pilsko a potem w Durmitorze, na Sljeme.
Swoją drogą pamiętam jaki byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że w Grecji jest zimą na tyle śniegu, że mogły tam powstać ośrodki narciarskie 8O

Pozdrawiamy wędrówkowo :D
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 04.11.2011 23:27

kulka53 napisał(a):Z wrażenia urządziliśmy sobie krótki odpoczynek w czasie którego popstrykałem nieszczególnie oryginalne okazy tutejszej flory :cool:
Obrazek


Te cholery osty zasiały się po całej Europie:
Obrazek
tu chwasty w Durmiotorze
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 04.11.2011 23:51

kulka53 napisał(a):c.d.n.


Nie..., no nie..., Ty się normalnie znęcasz nade mną :wink: :lol: :wink:
Już liczyłem na szczytownie finałowe :wink: :!:
Czytam i oglądam uważnie :D
Zarys przyszłoroczny już mam :D

pozdr
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 05.11.2011 13:30

kulka53 napisał(a):Chciałaś się wymknąć bokiem ze wspólnej wędrówki :? nieładnie :wink: .
A myśmy specjalnie taką łatwą trasę wynaleźli :lol:


Taaa, jasne... po tych kamyckach...

kulka53 napisał(a):Obrazek


Mam nadzieję, że na powrót chociaż jakąś trasę biegową znajdziecie a nie zjazdówkę :wink: ...bo mnie ta Kulki na sumieniu jeszcze bedzieta mieli... :wink:

:lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 191
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone