Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.10.2011 10:30

kulka53 napisał(a):..., w środku upalnego dnia,...

poszło by się gdzieś :!:
Nawet pod górkę. :D
pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2011 16:12

mariusz-w napisał(a):
Franz napisał(a):Eeech, cudnie...

... bardzo, bardzo !!! 8)

To było miejsce, gdzie oprócz pięknych widoków, w największym stopniu towarzyszyły nam cisza i spokój :D , więc przyłączam się do zgodnego chóru :wink: :D
mariusz-w napisał(a):A pogoda za te bałkańskie relacje to się Wam należała "jak psu zupa" :)

A wiesz że masz rację :idea:

I może nie tyle za relacje :roll: , ale za wytrwałość w wyjazdach na Bałkany :idea: :D . Ten opisywany obecnie jest jak właśnie policzyłem dwunasty.... ten wrześniowy, niedawno zakończony, okazał się być trzynastym :roll: . Dobrze że wcześniej tego nie policzyłem bo bałbym się jeszcze większego pecha, niż przytrafił się na jego początku, a właściwie jeszcze przed rozpoczęciem...... :roll: .

No i trzeba przyznać, że pogoda zarówno w lecie, jak i we wrześniu dopisała nam jak nigdy wcześniej :idea: . Z tego wynika, że w końcu dobrze wybraliśmy kraj na wakacje :wink: :D

longtom napisał(a):poszło by się gdzieś :!:
Nawet pod górkę. :D

Jak widzę na zewnętrznym termometrze dziesiątą kreskę, też miałbym ochotę gdzieś pod górkę pójść..... przy trzydziestej którejś zapał nasz był zdecydowanie mniejszy :wink: :lol:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2011 16:14

Sobota, 30 lipca c.d.

Do zobaczenia pozostały nam jeszcze dwa monastyry, stwierdziliśmy zgodnie, że odwiedzimy już tylko jeden z nich :roll: . Zdecydowaliśmy, że będzie to monastyr o kolejnej zagadkowej nazwie Roussanou (druga nazwa to Agia Varvara). Pierwszy klasztor w tym miejscu prawdopodobnie powstał już w 1288 r. , obecne budynki postawiono w pierwszej połowie XVI wieku. Podobnie jak inne działające klasztory, tak i ten był schronieniem dla uciekinierów podczas wojen z Turkami, podobnie też jak inne, został obrabowany przez hitlerowców.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:12 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2011 16:16

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście nie było na szczęście zbyt męczące, a sam monastyr, drugi żeński w Meteorach, okazał się bardzo malutki i tak naprawdę niezbyt ciekawy.... Mimo to posiedzieliśmy sobie chwilę na ławce z widokiem na okolicę oświetlaną promieniami słońca wędrującego już coraz niżej na niebie. Nie spodziewałem się, że zobaczymy aż 5 klasztorów i że będzie tu tak pięknie. Nie spodziewałem się, że właściwie wcale się nie zmęczymy odwiedzając klasztory, nie spodziewałem się też, że nie będzie tu wcale tłumów, zresztą, w ogóle zupełnie inaczej wyobrażałem sobie to miejsce. Może na nasze odczucia miała wpływ pogoda, może co innego.... jednak zdecydowanie wizyta w Meteorach powinna być punktem obowiązkowym na trasie każdego odwiedzającego Grecję :idea: .

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:14 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 08.10.2011 17:02

Urzekająco pięknie!!!!
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 08.10.2011 17:05

zawodowiec napisał(a):...
Pamiętam że Lesiu też kiedyś jakoś podjechał wyżej pod Olimp ale szutrem, więc chyba inną drogą, i nie była to Prionia.
...

Tak jak Kamil mówi, bo nie kojarzę tej drogi, którą Wy jechaliście... też ładnie :D potem orientowałem się w terenie z mapki, którą mi Kamil podesłał :lol: to wyszło na to, że byliśmy na wysokości 2200 a nie 1800, ale mogę się mylić... (choć w sumie orientację w terenie mam nienajgorszą ;))

Co do Meteorów, to zgadzam się w 100% każdy kto chciałby pojechać do Grecji obowiązkowo musi to zobaczyć :!::!::!: Żałuję tylko, że byliśmy tam tak krótko i nie weszliśmy do wszystkich monastyrów... Brakowało nie tylko czasu, ale też i sił. Wy jak widzę wykonaliście plan w 100% :D i bardzo dobrze. :D

W ogóle pięknie pokazujecie Grecję.... Kiedyś jeszcze tam wrócimy, ale chyba już na wyspy... samolotem, do hotelu z basenem... 8) taaakie tam AllInclusive last minute :lol: ;)... Ciekawe tylko czy po trzech dniach nic nie robienia nie wypożyczymy samochodu :lool:

Pozdrawiam
Leszek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.10.2011 17:09

kulka53 napisał(a):Zdecydowaliśmy, że będzie to monastyr o kolejnej zagadkowej nazwie Roussanou (druga nazwa to Agia Varvara).

Klasztory były często zakładane w miejscu wcześniejszych pustelni mnichów z całej Europy i nie tylko Europy. Może tu akurat przebywał jakis Prowansalczyk, imieniem Rossanou...

Pozdrawiam,
Wojtek
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 08.10.2011 18:55

kulka53 napisał(a):

Obrazek

c.d.n.


Zastanawiam się co to takiego 8O
Zrobiłem też fotkę

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2011 20:50

FUX napisał(a):Urzekająco pięknie!!!!

Prawda że całkiem tam ładnie?
Miałeś w tym roku (z tego co kojarzę) całkiem atrakcyjne wakacje :D , więc uwaga bardzo cenna :cool:

Leszek Skupin napisał(a):Tak jak Kamil mówi, bo nie kojarzę tej drogi, którą Wy jechaliście...

Gdybyś nią jechał z pewnością skojarzyłbyś tę bazę wojskową na końcu, więc z pewnością była to inna droga.... i nawet wiem która :idea: .
Przygotowując się do wyjazdu głównie korzystałem z mapy google a nie z mapy papierowej, tej najbardziej znanej i najlepszej.... a to był błąd bo przeoczyłem tę wiodącą na grubo ponad 2000 m szutrówkę :oops: . A jak się okazało obie te drogi prowadzą z Kalithei i wydaje mi się że w wyższych partiach gór jest połączenie między nimi (bardzo kiepskie) . No ale przynajmniej dotrzymałem słowa i dzięki asfaltowi katowanie Feli było trochę mniejsze :wink: .
Leszek Skupin napisał(a):Co do Meteorów, to zgadzam się w 100% każdy kto chciałby pojechać do Grecji obowiązkowo musi to zobaczyć :!::!::!: Żałuję tylko, że byliśmy tam tak krótko i nie weszliśmy do wszystkich monastyrów... Brakowało nie tylko czasu, ale też i sił. Wy jak widzę wykonaliście plan w 100% :D i bardzo dobrze. :D

No, plan wykonaliśmy w procentach trochę więcej niż 80 :wink: bo do jednego z sześciu nie dotarliśmy... ale te 5 wystarczyło nam w zupełności :D .
Poczytałem trochę Twoją relację z 2007 bo się przyznam że już niewiele pamiętałem, zresztą wtedy pojechaliśmy w góry MNE i czytałem nieco po czasie. Całkiem fajną traskę wtedy zrobiłeś i takim dość zwykłym autem...Akrokorynt po pożarze mocne wrażenie wywarł 8O .
Leszek Skupin napisał(a):W ogóle pięknie pokazujecie Grecję.... Kiedyś jeszcze tam wrócimy, ale chyba już na wyspy... samolotem, do hotelu z basenem... 8) taaakie tam AllInclusive last minute :lol: ;)... Ciekawe tylko czy po trzech dniach nic nie robienia nie wypożyczymy samochodu :lool:

Bardzo możliwe :D .
Z naszych obserwacji wynika że mało kto dociera na wyspy własnym samochodem, wypożyczalni jest pełno i pełno jest malutkich autek idealnych na greckie wąskie dróżki :lol: . Przoduje tu Hyundai Getz i jakaś mała Kia.... nie wiem czy oni tam montownię w GR mają czy co ? :roll: .

Tak w ogóle to na razie opisaliśmy 10 greckich dni zeszłego roku i tydzień z tegorocznego letniego wyjazdu.... a pozostał jeszcze drugi tydzień i 3 wrześniowe tygodnie.... jakby nie patrzeć jeszcze nie było połowy :wink: :lol: więc trochę jeszcze opiszemy :cool:

Franz napisał(a):Klasztory były często zakładane w miejscu wcześniejszych pustelni mnichów z całej Europy i nie tylko Europy. Może tu akurat przebywał jakis Prowansalczyk, imieniem Rossanou...

Fakt... prawdopodobnie żył tam mnich o imieniu Roussanos, ale inną hipotezą o tej nazwie jest to, że pierwszy kościół na tej skale wybudowali dwaj rosyjscy mnisi....

pelkin1971 napisał(a):Zastanawiam się co to takiego 8O


Ta wznosząca się nad Kastraki skała nosi nazwę Ducha Świętego a to miejsce to ukryta w pieczarze kapliczka św Jerzego. Jest taka tradycja, że po nabożeństwie w dniu św Jerzego (23 kwiecień) młodzi ludzie z wioski wspinają się po linach aby powiesić w pieczarze kolorowe flagi i chusty oraz zapalić świece. Wieczorem odbywa się impreza z tradycyjnymi tańcami a całość jest na tyle popularna, że transmituje to grecka telewizja.

Pozdrawiam :D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 08.10.2011 20:54

kulka53 napisał(a):
FUX napisał(a):Urzekająco pięknie!!!!

Prawda że całkiem tam ładnie?
Miałeś w tym roku (z tego co kojarzę) całkiem atrakcyjne wakacje :D , więc uwaga bardzo cenna :cool:


Pozdrawiam :D

Prawda. Razem prawie 10 kkm w kilku Krajach, w tym cro włącznie.
Wybacz, ale do relacji nie mam ręki.
Gdybyś potrzebowała wiedzy i podpowiedzi w kwestii Turcji, Włoch, szeroko pojętych, to służę...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2011 15:11

Sobota, 30 lipca c.d.

Tak naprawdę gdy wyszliśmy z monastyru Roussanou nie było jeszcze wcale późno, dlatego stwierdziliśmy, że coś jeszcze dzisiaj może uda się nam zobaczyć. Chwilkę zastanawialiśmy się nad tym co by to mogło być, w końcu wybór padł na przejazd przez Trikalę i odbicie z dalszej trasy kilkanaście km na zachód do wioski Pili w której mieliśmy nadzieję zobaczyć dwie jej atrakcje :D .

Wyjeżdżamy przez Kastraki i przejeżdżamy przez miasteczko Kalambaka położone u stóp skał na których znajdują się Meteory, miasteczko okazuje się być całkiem ładne i przyjemne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wygodną, szeroką drogą dojeżdżamy do Trikali i tu przestaje już być tak różowo.... chcąc skręcić w podrzędną drogę oczywiście beznadziejnie błądzimy po wąskich, jednakowych uliczkach sporego miasta. Przy okazji zauważamy jednak jeden z jego zabytkowych obiektów, meczet Koursoum Tzami z połowy XVI wieku.

Obrazek

Obrazek

Gdy w końcu odnajdujemy właściwą drogę zatrzymujemy się na niej jeszcze 2 razy. Najpierw na straganie kupuję ogromnego arbuza :D , potem na stacji uzupełniam zawartość baku. I gdy to robię nagle słyszę słowa, które o dziwo rozumiem 8O : "dobry wieczór Wrocław" , odwracam się zaskoczony, to przechodzący obok człowiek zobaczył nasze wrocławskie numery i miło nas pozdrawiał. Uścisnął mi rękę pytając czy do pracy tu przyjechaliśmy jak on, czy może na wakacje....
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:14 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2011 15:13

Przez sporą wioskę Pili leżącą u wylotu wielkiego wąwozu w górach Pindos przepływa rzeka Portaikos. Przepływa to może wiosną, teraz w korycie ledwie toczy się wąska strużka wody :D . Nie zmienia to jednak faktu, że na tej właśnie rzece w 1514 roku zbudowano kamienny, łukowy most o długości 67 i i szerokości 2 m, będący teraz jedną z atrakcji Pili, a do lat trzydziestych XX wieku służący za jedyne przejście z równin Tesalii do wiosek Pindosu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesteśmy na przednóżu Pindosu....

Obrazek

Obrazek

Miejsce jest dość popularne, w okolicy mostu jest duży parking oraz kilka tawern.

Kawałek dalej jest jeszcze inny, znacznie nowszy, ale też krótszy most na rzece Portaikos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2011 15:17

By dotrzeć do drugiej atrakcji wioski Pili musieliśmy się troszkę pomęczyć :? . Brak dokładnej informacji i dziwnie postawione znaki nie ułatwiły nam zadania odnalezienia na przeciwległym brzegu rzeki starego, XIII wiecznego kościoła Porta Panagia. W końcu jednak się udało. Kościół został zbudowany w 1282 r. jako katolikon wielkiego monastyru na ruinach antycznej świątyni Apollina. Już 100 lat później klasztor został zniszczony, sam kościół natomiast w 1855 r. przeżył pożar, po którym to go odbudowano, jednak wnętrze jest obecnie w dość kiepskim stanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.10.2011 15:19

kulka53 napisał(a):Fakt... prawdopodobnie żył tam mnich o imieniu Roussanos, ale inną hipotezą o tej nazwie jest to, że pierwszy kościół na tej skale wybudowali dwaj rosyjscy mnisi....

Te dwie hipotezy się wzajemnie nie wykluczają.

kulka53 napisał(a):Już 100 lat później klasztor został zniszczony, sam kościół natomiast w 1855 r. przeżył pożar, po którym to go odbudowano, jednak wnętrze jest obecnie w dość kiepskim stanie.

Ale i tak jest zacny. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Ostatnio edytowano 09.10.2011 15:22 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2011 15:19

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie sądziliśmy, że zwiedzanie kościoła kosztuje... okazało się, że tak. Gdy z niego wychodziliśmy, pan pilnujący wyciągnął rękę po pieniądze. A my, wychodząc z samochodu mieliśmy przy sobie tylko aparaty.... pan wzruszył ramionami i machnął ręką.... zresztą było już tak późno, że zaraz za nami zamknął świątynię.

To na dziś zostało nam już tylko znalezienie sobie miejsca na ugotowanie obiadu, kąpiel po gorącym dniu i nocleg. Okazało się, że nie było to takie proste.... Jedziemy sobie drogą z Trikali w kierunku Larisy. Na marginesie... droga ta to jedna z najdziwniejszych dróg jakimi przyszło nam kiedykolwiek jechać :D , taka typowa droga pokazująca zaangażowanie Greków i ich stosunek do inwestycji i pracy w ogóle. Trudno to tak teraz opisać, ale komu zdarzy się tamtędy przejechać, zrozumie co mam na myśli :wink: . Mniej więcej wyglądało to tak, że droga miała albo 2 pasy ruchu, albo 4, albo miała siatki ochronne po bokach, albo nie, czasem widać było przygotowany teren pod brakujące 2 pasy, albo nie, czasem na poboczu były ni stąd ni z owąd latarnie, czasem na skrzyżowaniu z polną niemalże dróżką była sygnalizacja świetlna (działająca), gdzieniegdzie prowadzone były jakieś szczątkowe prace budowlane..... w każdym razie, ogólnie był to obraz nędzy i rozpaczy budownictwa drogowego w greckim wykonaniu :lol:.

No i tak sobie jedziemy tą drogą przez w zasadzie płaskie, rolnicze tereny, robi się coraz później a nie bardzo miejsce na nocleg daje się znaleźć :? . W pobliżu pojawia się koryto rzeki, o dziwo jest w nim woda i to jest jej całkiem sporo, zjeżdżam w jej pobliże i tam gotujemy sobie obiad. Miejsce ogólnie jest bardzo kiepskie, w pobliżu ruchliwej drogi, która na tym odcinku ma akurat 4 pasy :lol: , a gdy po zmierzchu pojawiają się do tego chmary komarów :evil: , stwierdzamy, że musimy poszukać czegoś innego, z dala od drogi i rzeki..... Pakujemy się i już w zupełnych ciemnościach jedziemy jeszcze kawałek, skręcam w polną drogę zatrzymując się w końcu gdzieś na polu, gdzie ścięto już zboże, a wciąż rosnąca kukurydza zasłoni nas od drogi. Tu jest super :D , na tyle fajnie i oczywiście ciepło, że z przyjemnością urządzamy sobie obfitą kąpiel bez obaw bycia zauważonymi przez kogokolwiek :D . Zadowoleni z dzisiejszego dnia, z wizyty w pięknych Meteorach, pełni nadziei na kolejne ciekawe dni, zasypiamy....

Dziś nie przejechaliśmy szczególnie dalekiej drogi.....

Obrazek

A - Kalampaka i Meteory
B - Trikala
C - Pili
D - nocleg "gdzieś w Grecji" :wink:

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 180
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone