Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 28.09.2011 23:44

I ja się ucieszyłem na widok Olimpu :) I także pomyślałem o relacji Leszka S., opisywał objazdówkę wokoło masywu.

Wyobrażam sobie zdziwienie wartownika - ale przecież nie znał Was, Kulek-Obieżyświatów :)

Też jestem zaintrygowany, czy spotkaliście się z Zeusem.

A góra, o której pisze Zawodowiec, to mnie się jeszcze kojarzy z maltretowaniem Feli :wink: :lol: Ale w tylu miejscach już z Wami byłem, że może mi się źle kojarzy :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.09.2011 09:08

Crayfish napisał(a):Mam nadzieję, że nie tylko lipcowo-sierpniowych ale i wrześniowych. :cool:

Ma się rozumieć, relacja wrześniowa nastąpi po "tworzonej" obecnie :D

Crayfish napisał(a):jeśli w dwie strony to ok.
a schronisko jak wysoko ?

8 godzin to teoretyczny czas przejścia w obie strony.
Oczywiście teoretyczny jak dla nas :wink: , sądzę że w praktyce może być osiągalny dla Niektórych :cool: .

A co do schroniska "B" o nazwie Vryssopoules, to znajduje się ono na terenie tej bazy wojskowej, czyli właśnie na 1800 m. Jest podobno niewielkie i również podobno (gdzieś to wyczytałem kiedyś) , nocleg w nim jest bezpłatny :roll: . Ale to info niesprawdzone...

janusz.w. napisał(a):Cenne informacje :D muszę po mapę sięgnąć, ale czasu mam jeszcze sporo :)

Skądinąd wiem :wink: , że można pod szczyt podjechać jeszcze wyżej i trochę bliżej.... z tym że szutrem. Stamtąd Olimp to już zupełna bułka z masłem.... Nie wiem tylko gdzie zaczyna się ta droga, trzeba by faktycznie dokładnie oblookać google.

nomad napisał(a):Cześć. :)

Witamy :D
W tym przypadku nie liczy się czas... liczy się obecność, także i duchowa.... :D

zawodowiec napisał(a):Bunkry tam widzę jak w Albanii na niektórych zdjęciach.
Pamiętam że Lesiu też kiedyś jakoś podjechał wyżej pod Olimp ale szutrem, więc chyba inną drogą, i nie była to Prionia.
A ta górka to wiecie... ta graniczna

Też nas zaskoczyły te bunkry...stąd zdjęcie :)
Ta droga którą my jechaliśmy też jeszcze nie tak dawno była podobno szutrowa. Ale jak wcześniej napisałem, istnieje jeszcze inna droga wiodąca sporo wyżej niż 1800...

A górka, od początku domyślałem się o którą chodzi :D
I ona faktycznie "chodzi" wciąż za nami :cool:

plavac napisał(a):Też jestem zaintrygowany, czy spotkaliście się z Zeusem.

Nie da się ukryć... poczuliśmy Jego moc :wink: :cool:

A w sprawie drogi do górki, faktycznie kiedyś trochę wymaltretowaliśmy nasze autko :? , choć ten ostatni podjazd był już właściwie bezproblemowy. Drogę wyraźnie poprawiono, aż ciekawe jak wygląda w tym roku, po zimie.

A tak w ogóle to coraz więcej bałkańskich dróg już mi się kojarzy głównie z maltretowaniem Feli :roll: 8O :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.09.2011 09:09

Piątek, 29 lipca c.d.

Niespiesznie zjechaliśmy w dół i skręciliśmy do widzianego z góry monastyru Agia Triada (Sparmou). Prowadzą tam bardzo strome serpentyny, z tym, że dużo oczywiście krótsze. Kamienny monastyr jest zadbany, niedawno odnowiony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:00 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.09.2011 09:11

Baaaardzo spodobały się nam te kwiaty....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaglądamy do środka cerkwi :wink:

Obrazek

I wchodzimy :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:01 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.09.2011 09:12

Jeszcze kilka fotek z monastyru:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedno, co mocno nas zdziwiło, to fakt, ale też i sposób, w jaki dwaj robotnicy ściągali z kapliczki dachówkowy dach, który wyglądał na zupełnie nowy :roll: :?

Obrazek

Obrazek

Po krótkiej wizycie w monastyrze opuszczamy masyw Olimpu. Czy jeszcze tu wrócimy..... okaże się za miesiąc :roll: .

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:01 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.09.2011 09:45

kulka53 napisał(a):Baaaardzo spodobały się nam te kwiaty....

Obrazek

To chyba sundavilla. Dwa lata temu kupiłem na balkon, ale lato wtedy było mokre i padła.
pzdr :wink:
ozyrys760
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 04.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ozyrys760 » 29.09.2011 10:11

fajna relacja dawno nie byłem w Grecji :cry:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 29.09.2011 19:31

Pewnie źle położyli , dlatego demontowali.

Jest w kolorycie greckiego katolicyzmu wspaniała metafizyka. Długo można się wpatrywać w te zdjęcia.

pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.09.2011 20:01

longtom napisał(a):To chyba sundavilla. Dwa lata temu kupiłem na balkon, ale lato wtedy było mokre i padła.

8O :D
Może w przyszłym roku też poszukam i kupię.... licząc na suchsze lato :wink: :lol:

ozyrys760 napisał(a):fajna relacja dawno nie byłem w Grecji :(

Dzięki :D
Grecja, fakt, daleko dość leży :?
Ale ten raz w roku warto się wysilić by tam pojechać :wink: :D

plavac napisał(a):Pewnie źle położyli , dlatego demontowali.

Pewnie tak...
No i pewnie też i dlatego mają kryzys :roll: :wink:

Grecki katolicyzm wydawał się nam w odwrocie, w porównaniu do rumuńskiego. Opustoszałe monastyry, inne zachowanie wiernych w świątyniach, inna atmosfera, często zamknięte cerkwie w miastach. Ale faktycznie o to co pozostało zwykle potrafią dobrze zadbać, odnowić.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2011 09:42

Piątek, 29 lipca c.d.

W niedalekiej Elassonie skręcamy w boczną drogę na zachód. Uzupełniam zawartość baku i możemy śmiało pokonywać kolejne kilometry wnętrza Grecji. Wnętrza rozgrzanego do niemożliwości, w około południowych godzinach było tam 35 stopni, nasza włączona na full klimatyzacja w postaci całkiem otwartych okien :wink: w tych temperaturach jakby nie dawała już większej ochłody...... Mijane tereny są prawie zupełnie puste, bezludne, nie ma wsi, nie ma ludzi. Są tylko niewysokie wzgórza i góry, podobne jedna do drugiej, pokryte zeschniętą trawą i kolczastymi, twardymi zaroślami. Grecka wieś jest zwyczajnie biedna, widać to po domach, po gospodarstwach, nie tylko tych nielicznych mijanych teraz, widać to w wielu miejscach które mijaliśmy. Widać to też po wiekowych samochodach którymi poruszają się greccy rolnicy.

W końcu dojeżdżamy w okolice Meteorów, stąd jest do nich już całkiem blisko, tylko kilka km, jednak jeszcze ich stąd nie widać. Widać tylko ciekawe formacje skalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak to nie Meteory będą naszym celem na teraz. Skręcamy znów w prawo, w boczną drogę na południowy wschód, drogę, która już niebawem zaczyna się wznosić, zaczyna mozolną wspinaczkę po zboczach gór Pindos.

Chcieliśmy zobaczyć jeden ciekawy obiekt który zaintrygował nas gdy szukaliśmy przed wyjazdem tego, co warto w tych rejonach Grecji zobaczyć. Gdybym wiedział jaka droga do niego prowadzi, pewnie bym głębiej się zastanowił nad tym, czy wciąż chcę go zobaczyć :wink: . Jednak nie wiedziałem. Dlatego pojechaliśmy i 40 km które mieliśmy do pokonania, zabrało nam jakieś 2 godziny :? . Nie żeby szuter czy inne wyboje, droga była asfaltowa i całkiem równa, ale tak kręta i tak długo stroma dla naszego słabego i obciążonego auta, że właśnie taki był skutek. Po drodze mija się przełęcz której wysokości nie udało mi się odgadnąć, jednak była dość wysoko, szczyty o wysokości powyżej 2000 m zaznaczone na mapie wydawały się być na wyciągnięcie ręki. Widoki po drodze były naprawdę przepiękne.....

Mostek :D

Obrazek

Obrazek

Koryto wyschniętej rzeki....

Obrazek

W wyższych partiach gór licznie rosną jodły

Obrazek

Mijamy kilka górskich wiosek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W okolicach przełęczy

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:02 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2011 09:46

Do kościoła zwanego Moni Dolianon pod wezwaniem Krzyża Świętego, który kiedyś był świątynią monastyru św Mikołaja (z którego nie pozostał żaden ślad) nie było całkiem łatwo trafić. Ale trafiliśmy :D . Kościół został zbudowany prawdopodobnie około 1770 roku i ze względu na swoje 13 kopuł jest jednym z najniezwyklejszych greckich świątyń. Freski we wnętrzu zostały zniszczone w czasie II wojny. Kościół jest ładnie odremontowany, wokół trwają jeszcze prace budowlano porządkowe. Gdy tam dojechaliśmy zachmurzyło się i nawet spadł lekki deszczyk, jednak nie przyniósł większej ochłody. Zjedliśmy sobie popołudniowe co nieco, pooglądaliśmy świątynię z zewnątrz i z wewnątrz.... podobało się nam tam :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:02 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2011 09:47

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:02 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2011 09:48

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:03 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.09.2011 09:50

kulka53 napisał(a):Obrazek

Chyba ich ktoś nie lubił ... :roll:

Dwugłowy ... indyk? :D

O, dalej też jakieś gołębiopodobne kuraki :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2011 09:52

Mieliśmy jeszcze sporo czasu dziś, dlatego niespiesznie ruszyliśmy w drogę powrotną zatrzymując się by pooglądać widoki, czy ochłodzić w lodowatej wodzie wypływającej z górskich ujęć.

Obrazek

Obrazek

Słońce jeszcze było dość wysoko gdy dojechaliśmy z powrotem pod Meteory i znaleźliśmy sobie całkiem fajne miejsce na nocleg nieopodal nich.

Obrazek

Przywitał nas tam przedstawiciel greckich żółwi :D .

Obrazek

Obrazek

Ugotowaliśmy sobie porządny obiad, wykąpaliśmy się w wodzie z butelek, pstryknęliśmy ostatnie zdjęcia przy zachodzie słońca i na szczęście nie niepokojeni przez komary poszliśmy spać. Mimo bliskości gór wieczór był bardzo ciepły....

Chyba nietrudno się domyślić, co będziemy jutro zwiedzać :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś pokonaliśmy taką trasę:

Obrazek

A - miejsce noclegu pod mostem
B - przełęcz Stena Petras
C - Karitena
D - Moni Sparmou i Vryssopoules
F - przełęcz w Pindosie
G - Moni Dolianon
H - nocleg u stóp Meteorów

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:04 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 176
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone