Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.04.2011 10:21

Franz napisał(a):Niemiecki Targ.

Ciekawa nazwa dla miasta :roll: :lol:
Niemiecka Skała też ciekawa..... ale tam nie dotarliśmy :lol:

Zatem jedziemy dalej :cool:

Dzień szósty, czwartek, 5 sierpnia c.d.

Późnym popołudniem upał dał nam już od siebie trochę odpocząć. Całkiem przyjemnie jedzie się tą samą nienajgorszą drogą w przeciwnym kierunku. We wsiach przy drodze jest sporo straganów na których sprzedaje się owoce, naszą uwagę przyciągają zwłaszcza pięknie wyglądające winogrona. Nawet zatrzymuję się w jednym miejscu by kupić trochę, jednak cena kilkunastu zł za kg skutecznie mnie zniechęca :? . Kupimy sobie gdzie indziej, może przy mniej uczęszczanej trasie :D . Po raz drugi zatrzymuję się by dokupić trochę wyjątkowo taniej w tym rejonie benzyny, a potem już tylko jedziemy......

Targu Neamt zwróciło naszą uwagę jednym istotnym zabytkiem, ruinami potężnego niegdyś zamku-twierdzy Cetatea Neamtului. Zamek został zbudowany już pod koniec XIV wieku a około 100 lat później Stefan cel Mare znacznie go rozbudował i ufortyfikował tworząc twierdzę niemalże nie do zdobycia. Różne były koleje losu fortecy, niszczono ją i odbudowywano, funkcjonował tu też klasztor. Ostatecznie, zniszczony w 1718 r. po zajęciu przez Austriaków popadł w ruinę odrestaurowaną i częściowo zrekonstruowaną w ostatnich latach.

Zastanawialiśmy się, czy uda się nam zdążyć przed zamknięciem twierdzy, przewodniki podawały godzinę 18 (czyli na nasz czas 17) jako tę do której można ją zwiedzać. Na 18, która wydawała się nam dość wczesną porą, nie mieliśmy szans zdążyć, liczyliśmy że może w miesiącach wakacyjnych godziny zwiedzania przedłużono. Do zamku nietrudno jest trafić, przejechaliśmy przez zupełnie nieciekawe, niewielkie miasteczko a drogowskazy poprowadziły nas w boczną drogę na jego przedmieścia gdzie na wzgórzu ujrzeliśmy nasz cel.

Obrazek

U podnóża jest stadion miejski, są jakieś pensjonaty, restauracje, parkingi, są też liczne kramy z pamiątkami. Zaparkowałem i już po przejściu kilku kroków tablica informacyjna przy drodze którą dochodzi się do zamku pozbawiła nas złudzeń..... jednak 18 jest godziną zamknięcia. No trudno, do środka nie wejdziemy, ale jak już przyjechaliśmy, to obejrzymy to co się da zobaczyć z zewnątrz.

Żeby dojść do zamku potrzeba sporo czasu, albo mimo wszystko trochę kondycji :wink: , prowadzi tam baaaardzo stroma i wąska asfaltowa uliczka. Sporo ludzi schodziło jeszcze na dół, byli to ostatni zwiedzający. Ale nawet we wchodzeniu nie byliśmy całkiem osamotnieni, najwyraźniej ruiny są bardzo popularne wśród Rumunów, przypomniał się nam w tym momencie zwiedzany w zeszłym roku zamek Rasnov. Jak wyczytaliśmy w zamkniętej kasie, bilety wstępu kosztują 10 lei, chyba tyle samo możliwość robienia zdjęć, tak więc w sumie całkiem niemało :roll: .
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.04.2011 10:30

A to kilka ujęć Cetatea Neamtului z zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stromo w dół schodzimy do samochodu, a tu, niezbyt miła niespodzianka :? . W prawym tylnym kole prawie nie ma powietrza :roll: , tzn jest na tyle by móc kontynuować jazdę do miejsca w którym zamierzamy znaleźć sobie nocleg, ale też na tyle mało by uznać, że z kołem jednak jest coś nie tak. Wcześniej tego nie zauważyłem, ale prawdopodobnie spory kawałek drogi tak przejechaliśmy. Ruszamy, przejeżdżamy kawałek przez miasto wypatrując czy znajdzie się tu jakby co wulkanizator. Jakby co, było kilku :D .

Po kilkunastu kilometrach skręcamy w prawo, w boczną asfaltówkę prowadzącą do monastyru Neamt. To będzie nasz cel na jutro, na dziś mamy już tylko znaleźć sobie dogodne miejsce na nocleg. Na szczęście nie było z tym żadnego problemu, po chwili skręcam na rozległe pastwiska i łąki porośnięte wierzbami i różnymi zaroślami, płynie tam też w pewnej odległości od drogi niewielka rzeczka. Tam znajdujemy sobie wymarzone, rewelacyjne wręcz miejsce, równe, porośnięte świeżą trawą, tuż przy szemrzącej, niezbyt głębokiej rzeczce :D .

Rozbijamy namiot, przy zapadających powoli ciemnościach gotujemy obiad. Rzeczka z piaszczystym dnem jest idealna do spłukania z siebie trudów całego dnia, no, może woda mogłaby być trochę cieplejsza :wink: . Małgosia tradycyjnie już korzysta z wygrzanej w samochodzie wody z butelek. Spodziewałem się że w takim miejscu pewnie będziemy musieli walczyć z chmarami komarów, o dziwo nie było ich prawie wcale 8O .

Miejsce piękne, ustronne, idealnie odpowiadające naszym potrzebom..... oby takie udawało się znajdować zawsze :!:

Dobranoc :D

Na zakończenie mapka przejechanego dziś odcinka

Obrazek

A - miejsce noclegu "gdzieś nad rzeką" :lol:
B - Rasca
C - Slatioara
D - Motca
E - Jassy
F - Targu Neamt
G - miejsce noclegu "gdzieś nad inną rzeką" :wink:

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:19 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.04.2011 10:37

Ruiny świetne ... no ale "kładka" do nich to już rewelacja ! :)
Obejrzałem sobie panoramy w Google Earth.
Wnętrze też jest . :)
Ostatnio edytowano 15.04.2011 21:29 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2011 11:03

Cetatea Neamtului - coś pięknego.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.04.2011 13:17

kulka53 napisał(a):Ciekawa nazwa dla miasta :roll: :lol:
Niemiecka Skała też ciekawa..... ale tam nie dotarliśmy :lol:

Ja przejeżdżałem. Bez zatrzymywania się.

kulka53 napisał(a):A to kilka ujęć Cetatea Neamtului z zewnątrz.

Obrazek

Wygląda na to, że najciekawsza jednak z zewnątrz. A gdyby jeszcze motolotnię ze sobą mieć... 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.04.2011 21:19

Przy tego typu ruinach , zawsze się zastanawiam : Kto ( co - chyba wiem :wink: ) decyduje do jakiego stanu mają być odbudowane ruiny :?:

Widziałem wiele odbudowanych zamków , pałaców zamieszkanych przez spadkobierców , obiektów odrestaurowanych zgodnie z pierwowzorem . . . niestety nie zawsze .

Często ruiny lepiej jest zabezpieczać przed zniszczeniem , jak odbudowywać w celach wyłącznie komercyjnych , bez związku ze stanem poprzednim - tym historycznym . Tak myślę .

Ciekawe , czy te ruiny zostały wiernie odtworzone

:?: :)

Wspaniałe są :D


Pozdrawiam
Piotr
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 15.04.2011 21:56

Zamczysko rewelacyjne :!: A 'kładka' i przęsła 8O :wink:

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.04.2011 16:51

:D

Fajnie że podobały się Wam te faktycznie dość imponujące ruiny... :cool:
Zawsze to jakaś odmiana po monastyrach :wink:

Z tego co udało mi się wyczytać wynika, że rekonstrukcja zamku była dość wierna. Na tym zdjęciu tablicy z widokiem z lotu ptaka widać po innym kolorze, że mury dobudowane są mniej więcej od połowy wysokości :roll: .

Znalazłem zdjęcie z podobnym ujęciem, przedstawiające zamek w trakcie odbudowy:

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:19 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2011 17:03

Dzień siódmy, piątek, 6 sierpnia

Miejsce na nocleg na łące przy niewielkiej rzeczce okazało się tak miłe i sympatyczne na jakie wieczorem wyglądało. Rano, przy wschodzie słońca wokół nas ścieliły się mgły, a trawy i nasz namiot były całe mokre od rosy. Wstał kolejny ładny dzień, a mnie, oprócz codziennych czynności porządkowo, śniadaniowo higienicznych czekała jeszcze jedna :? , dopompowanie tylnego koła. Wieczorem oczywiście także to zrobiłem, a teraz okazało się, że jest około pół atm mniej. Coś z kołem jest nie tak, ale póki trochę trzyma, nie będziemy się decydować na wizytę u wulkanizatora i rozmowę na migi...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:21 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2011 17:06

Do pierwszego dzisiejszego celu mamy może 3 km jazdy, więc trudno się dziwić, że jesteśmy tam wcześnie rano :wink: . Parkuję na rozległym placu przed monastyrem w cieniu nielicznych drzew i możemy pooglądać miejsce do którego dotarliśmy.

Obrazek

Obrazek

Monastyr Neamt jest najciekawszym ze wszystkich w tym rejonie Mołdawii, powstał już prawdopodobnie na początku XIV w. , a pierwszą cerkiew murowaną wzniesiono pod koniec tego wieku. Obecna, sporych rozmiarów cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego powstała staraniem Stefana cel Mare w 1497 r. po tym, jak jej poprzedniczkę zniszczyło trzęsienie ziemi. Od XV wieku monastyr był jednym z najważniejszych w Mołdawii centrów kulturotwórczych, działała tu szkoła kaligrafii, malarstwa, haftu, drukarnia, powstawały kroniki. Obecnie mieści się tu męskie zgromadzenie zakonne posiadające większość ziem uprawnych w okolicy a miejsce jest bardzo popularne wśród pielgrzymów.

Na terenie monastyru jest jeszcze jedna, znacznie mniejsza, pochodząca z 1795 r, cerkiew św Jerzego, która zbudowana pośrodku dziedzińca, w latach powojennych została rozebrana i wbudowana we wschodnie skrzydło zabudowań.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:23 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2011 17:09

Wydaje mi się, że wstęp jest płatny, ale zapewne nie w czasie porannego nabożeństwa, które właśnie się rozpoczęło. Na terenie klasztoru jest dość dużo ludzi, część wewnątrz cerkwi, część w jej pobliżu, a część podobnie jak my spaceruje pstrykając co chwilę fotki :D . Wydaje mi się, że byliśmy tam jedynymi obcokrajowcami :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:28 przez kulka53, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2011 17:10

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:29 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2011 17:13

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:30 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2011 17:17

To faktycznie bardzo popularne miejsce, które mimo to podobało się nam. Naprzeciwko wejścia do klasztoru znajduje się duży sklep z książkami, pamiątkami i dewocjonaliami, nieopodal przy drodze jest jeszcze kolejna nowa cerkiew. Spędzamy tu niespełna godzinę i odjeżdżamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 21:31 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.04.2011 21:22

Dziś ktoś chyba przydepnął mi internet, ale w końcu udało się - wszystkie zdjęcia się pokazały.
Warto było czekać. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 137
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone