Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.03.2011 12:46

Interseal napisał(a):Ja tak mało chodzę do bibliotek, że zaskoczony jestem obecnością tam map :)

W naszej jest ich całkiem sporo i czasem są uzupełniane o nowości. A coś starszego można kupić za przysłowiową złotówkę :D .
Nigdy nie wiadomo kiedy człowieka "przyciśnie" żeby gdzieś nagle i niespodziewanie pojechać, taki zbiór może być jak znalazł :wink:

Crayfish napisał(a):Z map tu też możecie coś znaleźć:
http://pl.bergfex.com


Dzięki 8O , całkiem fajna sprawa :cool:

Pooglądałem Tatry by sprawdzić jak pozaznaczane szlaki mają się do rzeczywistości, powiem, jestem pod wrażeniem :idea:
I jeszcze ta podziałka...... :wink:

No i oczywiście jako że niemiecki jest mi obcy, Twoje wskazówki jak się po tej stronie poruszać.... bezcenne :wink: :lol:

Strona wylądowała w "ulubionych" :D

Tymona napisał(a):Gratuluję pierwszej namiotowej górskiej nocy - bo to zapewne niesamowite przeżycie :D

No wiesz, -50 i huraganu nie było, to nie Himalaje :roll:
Ale, od czegoś trzeba zacząć :wink:
Lepiej późno niż wcale :idea:
Tymona napisał(a):przyznam się, że w takich chwilach do mnie zawsze dociera "jak ja to mało o świecie wiem"

No właśnie..... do nas też :roll:
Każdy obrazek, każda jego część została namalowana w jakimś celu, by kogoś, coś przedstawić. Historykami sztuki nie jesteśmy, aż tak strasznie wgłębiać się nie mamy zamiaru, ale czasem coś nas zaciekawiło. W tym przypadku była to, występująca właściwie w każdej ze świątyń czerwona wstęga, szeroka u dołu, wąska na górze..... okazało się, że to rzeka ognia piekielnego 8O :roll:
Nigdy nie byliśmy na zorganizowanej wycieczce..... być może dzięki przewodnikowi i jego opowieściom wiedzielibyśmy coś więcej po powrocie z niej, ale czy bylibyśmy w tylu różnych miejscach, swobodnie regulując czas, nie sądzę. A z przewodnika książkowego zawsze coś tam można wyczytać :D
Tymona napisał(a):dzięki Waszej wizycie mogłam sobie trochę po "achać" (co również skwapliwie czyniłam wędrując z Wami po Maramureszu)

No i świetnie, bo też już myślałem że o nas zapomniałaś :wink:
Ale jak już pisałem, tego typu monastyrów na liście UNESCO jest 7 :wink: , a i są jeszcze takie "niewpisane" :wink: :lol: .
Tak szybko Bukowiny nie opuścimy :idea:

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.03.2011 12:47

Tymona napisał(a):

... jest mowa o wizycie Top Geara na Transfogarskiej drodze - podrzucam - jeśli ktoś byłby zainteresowany linkiem do pierwszej części odcinka, w którym londyńscy gentelmani suną po owej szosie :wink:


Przejechałem się z Clarksonem.
Dzięki :wink:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 14.03.2011 13:26

Kulka napisał(a):No i świetnie, bo też już myślałem że o nas zapomniałaś :wink:
eeee, nic z tego.. nie pozbędziecie sie mnie tak łatwo :lol: (wiecie, jak to jest z tym czasem, którego ciągle brakuje - na szczęście mamy teraz okres grypowy, który pomaga mi nadrabiać zaległości :wink: )



longtom napisał(a):Przejechałem się z Clarksonem.
:D



pozdrawiam
:D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.03.2011 15:01

kulka53 napisał(a): tego typu monastyrów na liście UNESCO jest 7 :wink: , a i są jeszcze takie "niewpisane" :wink: :lol: .


No właśnie, jakieś z tych "niewpisanych" mam już na oku :wink: za sprawą przewodnika "Rewasza". Ciekawe, czy to te same, do których i Wy trafiliście? Byłaby szansa na weryfikację, co ma zostać "na liście", a co spokojnie mogłabym odpuścić, skoro czasu na wszysto i tak nie będzie
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.03.2011 18:26

dangol napisał(a):No właśnie, jakieś z tych "niewpisanych" mam już na oku :wink: za sprawą przewodnika "Rewasza". Ciekawe, czy to te same, do których i Wy trafiliście?


Aby się o tym przekonać, jedziemy dalej :D

Dzień czwarty, 3 sierpnia, wtorek c.d.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie, można by rzec oczywistym :wink: , jest oddalony o ponad 30 km monastyr Sucevita. Aby jednak do niego dotrzeć, po raz kolejny musimy wspinać się drogą na przełęcz o wysokości 1110 noszącą tym razem nazwę Ciumarna leżącą w ciągu wzgórz o nazwie Obcina Mare. Trzeba przyznać, że naprawdę piękne są te właśnie tereny Bukowiny, ukształtowaniem terenu krajobrazu nieco przypominają mi nie tak dawno, a po raz pierwszy w życiu odwiedzone okolice Wisły, Szczyrku, Koniakowa...... Może jedynie gęstość zaludnienia jest nieco mniejsza :wink: .

Kompleks klasztorny Sucevita nie leży tym razem wewnątrz zabudowanej wsi a raczej na otwartym terenie zatem nie sposób go nie zauważyć jadąc tamtędy. Podobnie jak Moldovita, jest klasztorem żeńskim, powstał jednak nieco później. Uważany jest za najpiękniejszy w całej Bukowinie i jeden z najpiękniejszych w Europie. Wg legendy, klasztor powstał z kamieni które przez 30 lat zwoziła jedna kobieta w ramach pokuty za grzeszne życie 8O , jednak prawda jest inna, ufundowali go trzej bracia z książęcego mołdawskiego rodu Mohyłów. Cerkiew klasztorna Zmartwychwstania Pańskiego powstała w 1584 r. , 10 lat później wzniesiono mury obronne z 4 basztami i wieżą bramną, wtedy to też powstały świątynne malowidła świetnie zachowane do dziś. Cały kompleks przez wieki nie uległ większym zniszczeniom ani przebudowom, w 1993 r. został wpisany na listę UNESCO.

Dochodzi południe, upał porządnie daje się nam już we znaki. W pobliżu monastyru można zaparkować właściwie jedynie na otoczonym budkami z pamiątkami płatnym parkingu po drugiej stronie ulicy, teren ten jest jednak niczym nie osłonięty i smaży się w palącym słońcu. Dlatego też nie korzystamy z niego :? , podjeżdżamy kawałek boczną dróżką tuż obok i zostawiamy auto w cieniu drzew tuż przy zawalonym być może w czasie ostatniej powodzi i będącym w odbudowie mostku na sporym, spływającym ze wzgórz potoku. Miejsce może nie najlepsze ale na szczęście nie jesteśmy jedyni którzy z niego korzystają :D .

Mniej więcej tak wyglądała rzeczka Sucevita, zdjęcie z sieci:

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 12:21 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.03.2011 18:29

Tu również jest sporo zwiedzających, przy bramie kupujemy bilety w cenie 3 lei za osobę i 6 lei za możliwość fotografowania. Cena, powiedzmy może nie aż tak wygórowana, ale ogromnym minusem jest kolejny zakaz robienia zdjęć wewnątrz cerkwi. Teren wewnątrz murów jest tym razem całkiem spory ale jeszcze chyba piękniej utrzymany. Zaglądamy oczywiście do wnętrza świątyni, obchodzimy ją naokoło podziwiając kolorowe malowidła, wchodzimy też do muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 12:22 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.03.2011 18:30

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 12:22 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.03.2011 18:36

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka zdjęć z wnętrza cerkwi pochodzi z internetu

Obrazek

Obrazek

Tuż za kompleksem klasztornym wznosi się górka. Mamy wielką ochotę by wzorem kilku osób, które widać na jej zboczu wdrapać się tam i zobaczyć całość z góry, jednak rezygnujemy. Nieszczególnie uśmiecha się nam wędrówka w pełnym słońcu w ponad trzydziestostopniowym upale..... :roll: .

Trudno, jak prezentuje się Sucevita z wysoka zobaczymy tylko na zdjęciach z internetu....

Obrazek

A tak wyglądała do tej pory nasza dzisiejsza trasa:

Obrazek

A - przełęcz Prislop
B - Ciocanesti
C - Pojorata
D - Vatra Moldovitei
E - Sucevita

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 12:26 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.03.2011 01:03

Kompleks klasztorny Sucevita jest piękny i tak jak piszesz Pawle - widoczny z daleka , dodatkowo oznakowany

Obrazek

Dodatki do murów też ma ciekawe 8)

Obrazek

. . . w każdym razie czerwcowe
:wink:

Mam nadzieję , że wybaczysz mi Pawle to zaśmiecanie


Pozdrawiam
Piotr
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.03.2011 12:49

longtom napisał(a):
Tymona napisał(a):... jest mowa o wizycie Top Geara na Transfogarskiej drodze - podrzucam - jeśli ktoś byłby zainteresowany linkiem do pierwszej części odcinka, w którym londyńscy gentelmani suną po owej szosie :wink:


Przejechałem się z Clarksonem.
Dzięki :wink:


Ja też się przejechałam i nie tylko po Rumunii. Najpierw wyruszyłam na daleki wschód i zwiedziłam z Hammondem Wietnam, potem wybrałam się na daleki południowy zachód i przejechałam Drogę Śmierci w Boliwii by na koniec zdobyć północny biegun w towarzystwie piesków Haski (chociaż dobiegły tam później) 8O Na koniec ponownie ruszyłam na rumuńską trasę transfogaraską. Myśmy ją pokonywali w odwrotnym kierunku. Ale trzeba przyznać, że z helikoptera to dopiero jest WIDOK.

piotrf napisał(a):Dodatki do murów też ma ciekawe 8)


i piękne :D

piotrf napisał(a):Mam nadzieję , że wybaczysz mi Pawle to zaśmiecanie

i bardzo wskazane. Nawet na 4 oczy i dwa aparaty nie widzieliśmy i nie zauważyliśmy wszystkiego. Dorzucaj się ze zdjęciami jak najczęściej. :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2011 13:34

Ciekaw jestem, które monastyry jeszcze wybraliście i jak się to ma do naszego, skróconego wyboru. :)

kulka53 napisał(a):Cena, powiedzmy może nie aż tak wygórowana, ale ogromnym minusem jest kolejny zakaz robienia zdjęć wewnątrz cerkwi.

A Voronet [woronec] będzie? Bo to jest jedyny monastyr, którego wnętrze załapało się u mnie w obiektywie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.03.2011 14:54

A ja mam tylko trzy fotki z wnętrza Monastirea Voronet 8O
Należałoby to naprawic , ale ViaMichelin pokazał mi trasę Krosno - Voronet przez Ukrainę :roll: i w dodatku blisko Chotynia i Kamieńca Podolskiego , a to już tylko mały kroczek do Chmielnickiego . . . :wink:

Sobotnio-niedzielny wyjazd odpada , chyba że niedzielno-sobotni :wink: a na taki prędko sobie nie pozwolę :roll:

Czekam więc na Wasze zdjęcia 8)


Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.03.2011 18:44

Franz napisał(a):Ciekaw jestem, które monastyry jeszcze wybraliście i jak się to ma do naszego, skróconego wyboru. :)

Noooo troszkę się tego uzbierało :wink: :D
Tak pobieżnie licząc jakieś 5 więcej :lol:
Franz napisał(a):A Voronet [woronec] będzie? Bo to jest jedyny monastyr, którego wnętrze załapało się u mnie w obiektywie. ;)

Voronet też odwiedziliśmy, ale tam to już żadnego zdjęcia wewnątrz zrobić się nie udało. Czasem coś pstryknęliśmy ukradkiem wbrew zakazowi, tam było zbyt dużo ludzi.
Dlatego uzupełnienie fotograficzne bardzo mile widziane. :D
Przynajmniej nie będę musiał biegać po sieci :wink:

piotrf napisał(a):A ja mam tylko trzy fotki z wnętrza Monastirea Voronet 8O

Też chętnie obejrzymy :cool:
piotrf napisał(a):ViaMichelin pokazał mi trasę Krosno - Voronet przez Ukrainę :roll: i w dodatku blisko Chotynia i Kamieńca Podolskiego , a to już tylko mały kroczek do Chmielnickiego . . . :wink:

8O
Ten Viamichelin.... nie uwzględnia, że bliżej, nie zawsze znaczy szybciej i łatwiej :wink:
Naprawdę przydałoby się, żebyś pokazał coś ze swych wschodnich zasobów, to temat i kierunek prawie tutaj nieobecny :roll:
Wybierać się nie wybieram, ale popatrzeć nie zaszkodziłoby.....

Pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.03.2011 23:56

kulka53 napisał(a):
piotrf napisał(a):A ja mam tylko trzy fotki z wnętrza Monastirea Voronet 8O

Też chętnie obejrzymy :cool:


Nie chciałem wychodzic przed szereg :oops: ale proszę

Obrazek


Obrazek


Obrazek

więcej nie mam
:oops:


kulka53 napisał(a):Naprawdę przydałoby się, żebyś pokazał coś ze swych wschodnich zasobów, to temat i kierunek prawie tutaj nieobecny :roll:
Wybierać się nie wybieram, ale popatrzeć nie zaszkodziłoby.....


Fotorelacja powstanie ,jak tylko uda mi się pozbierac i wybrac materiał :) a na to jak wiesz potrzeba czasu , którego braki odczuwam teraz strasznie . Przyznaję , że wschodni kierunek pociąga mnie bardzo , bo ma do zaoferowania o wiele więcej niż można zobaczyc w czasie dwóch miesięcznych pobytów .


Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.03.2011 11:32

piotrf napisał(a):proszę

więcej nie mam

Masz o 3 więcej niż my :lol:
Co prawda do Voronetu jeszcze daleka droga..... :wink: , ale zdjęcia już są :D
Dzięki :!:

piotrf napisał(a):Fotorelacja powstanie ,jak tylko uda mi się pozbierac i wybrac materiał :) a na to jak wiesz potrzeba czasu , którego braki odczuwam teraz strasznie . Przyznaję , że wschodni kierunek pociąga mnie bardzo , bo ma do zaoferowania o wiele więcej niż można zobaczyc w czasie dwóch miesięcznych pobytów .

8O
2 miesiące..... troszkę pojeździłeś po tym "dzikim wschodzie" :wink:
Ciekawi mnie jak to wszystko organizujesz i jak tam daje się poruszać niezorganizowanym turystom.... Byliśmy w krajach nadbałtyckich parę lat temu, ale to z pewnością zupełnie inna bajka :roll:

A co do relacji, jasne że wiem ile czasu zajmuje jej tworzenie :? . I tak mamy szczęście że robimy to na 4 ręce i na jeszcze trochę więcej komputerów :D

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 127
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone