Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.03.2011 18:09

Dzień czwarty, 3 sierpnia, wtorek c.d.

Przy tak pieknej pogodzie humory nam dopisują, pełni optymizmu niespiesznie dojeżdżamy do miejscowości Vatra Moldovitei i pierwszego na naszej trasie bukowińskiego malowanego monastyru Moldovita. Położenie i nazwa monastyru są dość zmyłkowe bowiem kilka km dalej leży inna wieś o nazwie właśnie Moldovita, jednak to nie tam znajduje się wspomniany monastyr. Na szczęście są drogowskazy, trafiamy bez problemu i parkujemy w cieniu na niewielkim parkingu tuż przed monastyrową bramą :D

Pierwsza drewniana cerkiew istniała tu już w XIV w. W 1410 r. książę Aleksander Dobry ufundował we wsi cerkiew murowaną, jednak nie przetrwała ona długo, już po niecałych 100 latach monastyr uległ zniszczeniu na skutek osuwisk ziemnych po ulewnych deszczach. Obecna cerkiew oraz mury obronne powstały w latach 1532-1537 w nieco innym miejscu niż poprzednia i wkrótce jej ściany pokryto malowidłami, których dużą część można podziwiać do tej pory. Cały kompleks jest wpisany na listę UNESCO.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 13:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.03.2011 18:12

Tu nie jest już tak pusto i nastrojowo jak było przy drewnianych świątyniach Maramureszu, świadczy o tym chociażby zapełniony parking. Wewnątrz oprócz nas było sporo zwiedzających, zarówno Rumunów jak i obcokrajowców. Niewielki teren jest ładnie utrzymany, rośnie tu sporo kwiatów. A malowidła, cóż, każde z nich ma jakąś symbolikę, my po prostu je oglądamy......

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 13:18 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.03.2011 18:17

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 13:19 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.03.2011 18:22

Wewnątrz malowanej cerkwi oczywiście nie można robić zdjęć, ale jedno zrobiliśmy, to pierwsze jest nasze, pozostałe z internetu :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasza wizyta w monastyrze dobiegła końca, wychodzimy na zewnątrz na zalany słońcem parking, robi się coraz bardziej gorąco 8O .

Na zakończenie, mała panoramka monastyru Moldovita :D

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 13:20 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 13.03.2011 19:13

U Was też kolorowo. :)

Piękne te malunki/dekoracje i na zewnątrz i w wewnątrz.
Zupełnie zrozumiałe, że kompleks został wpisany na listę UNESCO.

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.03.2011 19:27

kulka53 napisał(a):Zdjęcia niestety pochodzą z internetu, jakoś nie zatrzymaliśmy się tam.....

To w takim razie jeszcze link do fotek tych domów, fotek umieszczonych na cro-forum: Z Bukowiny do Maramureszu. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.03.2011 19:41

Wreszcie udało mi się Was dogonić :). Pewnie dlatego, że zeszliście z wysokich gór :wink:

Jednego mi jednakże brakuje :arrow: mapki z przebiegiem górskiej wędrówki. Tak sobie myślałam, żeby w drodze z Bukowiny do Maramureszu, zatrzymać się na noc na rzełęczy Prislop. We wrześniu będzie tam pewnie :? zimno, ale jakoś trzeba będzie przetrwać noc w aucie. Jesli będziemy mieć rezerwę jednego dnia na górski spacer, myślałam sobie o wędrówce na północ od przełęczy. Ale kto wie? Jesli pogoda byłaby sprzyjająca, to może zamiast na Prislopie, nocleg byłby gdzieś tam, gdzie Was poniosło? A potem jakiś zbliżony spacerek? Hmmm... pożyjemy, zobaczymy :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.03.2011 20:35

mariusz-w napisał(a):Zupełnie zrozumiałe, że kompleks został wpisany na listę UNESCO.

No fakt, jest to pewnego rodzaju architektoniczny i artystyczny unikat :roll: .
Na tę listę zostało wpisanych 7 tego typu kościołów Bukowiny......

Franz napisał(a):jeszcze link do fotek tych domów

Wydawało mi się, że zamieszczałeś zdjęcia z tych wiosek, ale nie byłem pewny, sprawdziłem parę dni temu i nie myliłem się :wink: :lol: .
Trzeba przyznać że są dość oryginalne, nam bardzo się spodobały....

dangol napisał(a):Jednego mi jednakże brakuje :arrow: mapki z przebiegiem górskiej wędrówki.

:oops:

Już nadrabiam to niedopatrzenie......

Obrazek

Kolorem zielonym zaznaczyłem trasę przejazdu gruntową drogą z Prislopu na Stiol, kolorem niebieskim - piesze podejście na Gargalau. Różowa kropa to ominięty przez nas wodospad Cailor.

Nie wiem jakim autem będziecie.....ale skoro my Skodą wjechaliśmy to znaczy że nie jest ciężko. A z całą pewnością warto nie tracić czasu i energii na wędrówkę na Stiol, lecz podjechać, ewentualnie później mieć więcej czasu na przejście granią np na Omul. No albo podejść też sobie do wodospadu :D .
No chyba że wykorzystacie kolejkę podwożącą bezpośrednio na Stiol. Tylko czy akurat będzie czynna :roll: .

No ale to nie jedyne góry w których byliśmy :D :wink: .

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 21.02.2012 13:21 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.03.2011 20:41

Dzięki za mapkę 8)

kulka53 napisał(a): No ale to nie jedyne góry w których byliśmy :D :wink:


Tego jestem pewna :D i na kolejne podpowiedzi liczę, bo jak wspomniałam, wędrówka w rejonie Prislopu będzie możliwa tylko wówczas, gdy wystarczy nań dni. Dwa tygodnie łącznie z podróżą to przecież strasznie mało czasu :(
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.03.2011 21:12

Witam.

Paweł, ja zapytam Cię o mapy.
Pisałeś na początku, że "wypożyczyłeś" przewodniki i mapy. Możesz napisać skąd?

Cytowany powyżej fragment mapy, to chyba mapa turystyczna z nanioesionymi szlakami. Takich niestety nie ma nawet w "Podróżniku" w Bielsku.
Dorota przesłała mi link do map, niestety nie są tanie, w dodatku nie ma najbardziej chodliwych.

Pozdrawiam.
Interseal
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.03.2011 21:31

Interseal napisał(a):Cytowany powyżej fragment mapy, to chyba mapa turystyczna z nanioesionymi szlakami. Takich niestety nie ma nawet w "Podróżniku" w Bielsku.
Dorota przesłała mi link do map, niestety nie są tanie, w dodatku nie ma najbardziej chodliwych.

Ja kupowałem w Sklepie Podróżnika w Katowicach. One kosztuję na ogół dwadzieścia-parę złotych sztuka. Sprowadzą Ci do BB każdą mapę. Jeśli mają w Polsce, to cena się nie zmienia.
W Rumunii te mapy wychodzą taniej, ale trzeba by zanurkować do odpowiedniej księgarni.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.03.2011 21:48

dangol napisał(a):Dwa tygodnie łącznie z podróżą to przecież strasznie mało czasu :(

Prawda, to bywa bardzo mało.....
Też mam teraz ten problem wstępnie planując kolejne letnie wakacje :wink: :D .

Interseal napisał(a):Pisałeś na początku, że "wypożyczyłeś" przewodniki i mapy. Możesz napisać skąd?


Mapa pokazana wyżej jest fragmentem większej mapki znalezionej w sieci.

Przewodniki (Pascal, Bezdroża) wypożyczyłem we wrocławskiej Bibliotece Miejskiej :wink: . Teraz znalazłem tam też bardzo dobry przewodnik Rewasza "Bukowina i Maramuresz". Również stamtąd miałem mapy Rumunii: Marco Polo 1:800 000 i Freytag&Berndt 1:500 000. Górskich map nie mieliśmy ze sobą, jedynie wydruki mapek tych rejonów które nas interesowały znalezione w sieci. W naszej bibliotece jest szeroki wybór górskich map Rumunii węgierskiego wydawnictwa Dimap Szarvas, ale uznałem że nie będą nam na tyle potrzebne by targać je ze sobą.

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.03.2011 21:58

Dzięki Paweł.

Ja tak mało chodzę do bibliotek, że zaskoczony jestem obecnością tam map :)
Pewnie więc tutejsza bielska Książnica ma w zasobach podobne rzeczy...

Mam mapę "freytag&berndt" - to na przejazd.
Na górski jeden czy dwa spacery, chyba rzeczywiście wystarczy fragmencik z internetu.


Dzięki Wojtek.

Pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 14.03.2011 09:35

Z map tu też możecie coś znaleźć:
http://pl.bergfex.com

Trzeba wybrać "Kartennavigation" (prawy-górny róg).
Potem "Vollbild"
Szlaki włącza się "OMC/Sat" albo "OCM Sat".
Sporo jest zaznaczonych w całej Europie i nie tylko.


PZDR.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 14.03.2011 12:43

Gratuluję pierwszej namiotowej górskiej nocy - bo to zapewne niesamowite przeżycie :D (Oglądając zdjęci z takimi dzikimi, górskimi "namiotowiskami" zastanawiałam się, czy i Wy się skusicie - po czym, okazało się, że moje "zastanawianie się" było całkowicie zbędne :wink: )
Maramuresz

Kulka napisał(a): A malowidła, cóż, każde z nich ma jakąś symbolikę, my po prostu je oglądamy
Hm, my mamy podobnie - choć przyznam się, że w takich chwilach do mnie zawsze dociera "jak ja to mało o świecie wiem" :wink: i tak sobie myślę, że gdyby pojawił się ktoś kto wie, kto się zna i mógłby wytłumaczyć... to dzięki niemu jak bardzo by się pogłębił odbiór danego miejsca :D

Tak czy siak.. monastyr piękny :D i fajnie, że dzięki Waszej wizycie mogłam sobie trochę po "achać" (co również skwapliwie czyniłam wędrując z Wami po Maramureszu ) :D


pozdrawiam
:D


P.S.
longtom napisał(a):Akurat dzisiaj trafiłem na artykuł o Drumul National.
Ponieważ w tym artykule jest mowa o wizycie Top Geara na Transfogarskiej drodze - podrzucam - jeśli ktoś byłby zainteresowany linkiem do pierwszej części odcinka, w którym londyńscy gentelmani suną po owej szosie :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 126
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone