Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.01.2011 11:06

Wcale nie było takie pewne czy w końcu uda się nam tutaj dotrzeć. Wypadek z psem, ale nie tylko to, spowodował że wymyślaliśmy różne koncepcje na zakończenie naszych tegorocznych wrześniowych wakacji. Kusił nas Olimp, kusiły plaże Pilionu, oczywiście wciąż jeszcze nieodwiedzone Meteory.......ostatecznie zdecydowaliśmy jednak się na Skiros. Wyspa to wyspa :wink: :D , poza tym, jak nie teraz, pewnie nigdy nie zdecydujemy się, by na nią popłynąć.....

Tak więc nowy dzień, przywitał nas właśnie na plaży Kalamitsa, niedaleko wąziutkiej dróżki do Linarii. Poniedziałkowy prom odpływa stąd wcześnie rano, stąd poranny ruch, przejechało niedaleko nas kilkanaście samochodów. Poza tym słychać było pianie kogutów, beczenie pasących się w pobliżu owiec i plusk małych falek rozbijających się o plażę. Miejsce naszego noclegu nie było szczególnie urokliwe, płaska dolina porośnięta trzcinami, podzielona na działki i działeczki będące głównie pastwiskami, otoczona wzgórzami porośniętymi roślinnością sucholubną. Ale małe, kwadratowe, białe, typowe greckie domki, to było coś, od czego trudno było nam oderwać wzrok....naprawdę tu dotarliśmy, naprawdę się udało, jesteśmy na greckiej wyspie :!: .

Obrazek

Obrazek

Nie spieszymy się, nie ma takiej potrzeby. Pomysły na dziś były różne, wygrał ten, by korzystając z pięknej pogody odwiedzić miasteczko Skiros a potem poszukać sobie pustej plaży na popołudnie i nocleg :D .

Na tej wyspie właściwie wszędzie jest blisko :D . Najpierw robimy sobie rundkę po leżących na kawałku płaskiego wybrzeża, również składających się z białych domków osiedlach Magazia i Molos, zaglądamy na tamtejsze plaże, najlepiej znane i najbardziej zagospodarowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:26 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.01.2011 11:07

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:27 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.01.2011 11:18

Ciekawe, ale to takie "włoskie" widoczki bardziej.

Dziewczyny mi na to zwróciły uwagę, że, przynajmniej na Peloponezie,
Grecy budują miasteczka raczej u podnóża gór, pozostawiając na szczytach miejsce na kościoły i kaplice.

Natomiast tutaj jest tak, jak na południu Włoch - miasto wysoko, na zboczu.

Może na wyspach jest inaczej?
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.01.2011 11:20

kulka53 napisał(a): Ale małe, kwadratowe, białe, typowe greckie domki, to było coś, od czego trudno było nam oderwać wzrok....naprawdę tu dotarliśmy, naprawdę się udało, jesteśmy na greckiej wyspie :!: .

Uroczo ! 8)

kulka53 napisał(a):
Nie spieszymy się, nie ma takiej potrzeby.


... i do tego słuszna decyzja ! :D

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.01.2011 11:21

weldon napisał(a):Może na wyspach jest inaczej?


Jest ... bywa ... inaczej.

:)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.01.2011 11:37

Ja tylko powtórzę za kolegą - bo też słowo "uroczo" pasuje mi jako komentarz :D A że ja z tych ochających - to sobie po ochałam :D

pozdrawiam
"D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.01.2011 12:16

Skoro kolejna wyspa :D, na dodatek już taka prawdziwa, bez wjazdu mostem :wink:, to melduję sie i ja. Zaglądałam oczywiście też do do lądowych odcinków, nie tylko na Lefkadę :wink: , ale kilmat małych wysepek działa na mnie bardzo pobudzjąco. No więc się odzywam w związku z tym :) .

Co do zabudowy wysoko na zboczu... Na Krecie też można taką znaleźć (chociaż nie tak białą), a i z relacji KOLa po Cykladach pamiętam coś takiego 8) . Białe domki przyklejone do górskich stoków :idea: najbardziej jednak kojarzą mi się z wciąż nieodwiedzonymi :( pueblos blancos w Andaluzji. A więc, włoskie południe nie jest jakimś szczególnym wyjątkiem...

Pozdrawiam serdecznie
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.01.2011 14:19

weldon napisał(a):Może na wyspach jest inaczej?

Na razie byliśmy tylko na tej jednej :mrgreen: więc w tym temacie wypowiedzieć się nie mogę...
Na szczycie tej "góry" , a właściwie tuż pod nim, znajduje się monastyr a na jego terenie też i kościół, może to byłoby zachowaniem tej zasady o której piszesz :roll:

Jak pisałem o tym dlaczego wybraliśmy Skiros, zapomniałem o jeszcze jednym powodzie... W przewodniku stolica wyspy opisywana była jako przypominająca miasteczka Cyklad :cool: . Na Cykladach nie mieliśmy w planie być, więc mieliśmy w ten sposób szansę przekonać się jak mniej więcej wyglądają :lol:

mariusz-w napisał(a):
kulka53 napisał(a):
Nie spieszymy się, nie ma takiej potrzeby.

... i do tego słuszna decyzja ! :D


No fakt, na takich niezbyt dużych wysepkach, do tego jeszcze po sezonie, czas płynie jakby inaczej...

Tymona napisał(a):bo też słowo "uroczo" pasuje mi jako komentarz :D

A ja się cieszę, że białe miasteczko sprowokowało Cię do komentarza :D :wink:

dangol napisał(a):taka prawdziwa, bez wjazdu mostem :wink:

Prawda? , coś w tym jest, że takie łatwo dostępne wyspy (zwłaszcza duże), to jakby nie wyspy :cool:

dangol napisał(a):kilmat małych wysepek działa na mnie bardzo pobudzjąco

8O :roll: :D :wink:

dangol napisał(a):z relacji KOLa po Cykladach pamiętam coś takiego :cool: .

Od kiedy przeczytałem tę relację, wiedziałem że będąc w Grecji MUSIMY odwiedzić jakąś wysepkę, tak jak KOL odwiedził Folegandros :D

Pozdrawiam
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 20.01.2011 19:53

To tu ujrzeliście i uwieczniliście Greckiego Motyla!!! :hearts: :D
Pamiętam, że dałam mu jakieś konkursowe punkty. :)

Miło włóczyć się z Wami. :D



Pozdrawiam serdecznie
Jola
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 21.01.2011 09:48

Jolanta M napisał(a):To tu ujrzeliście i uwieczniliście Greckiego Motyla!!! :hearts: :D
Pamiętam, że dałam mu jakieś konkursowe punkty. :)

Miło włóczyć się z Wami. :D



Pozdrawiam serdecznie
Jola


Miło, że z nami się włóczysz. :D :D :D
To właśnie tu ujrzeliśmy Greckiego Motyla, nie tego dnia i nie z tej strony, a dwa dni później. Najpiękniejszy widok na Skiros roztacza się od strony lądu. I żeby to móc zobaczyć musieliśmy się tam pojawić o zachodzie słońca na drodze prowadzącej z zachodu do miasteczka. I z tym jak się później okaże był pewien problem.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2011 18:42

Dzień siedemnasty, 20 września c.d.


Jak wygląda i jak jest położone główne miasto wyspy już wiemy, teraz trzeba tam jeszcze trafić :? , skomplikowany układ architektoniczny i pewne doświadczenia z greckimi miastami sprawiały że nie czułem się zbyt pewnie :wink: . Po drodze trafiamy na sygnalizację świetlną......oj, będzie wąsko :D .

Obrazek

Trochę to trwało...... :wink: , ale w końcu się udało. Podjechaliśmy najwyżej jak tylko w Skiros podjechać można. Centrum zostało nieco poniżej i nieco z boku, my za to byliśmy wysoko i spacerując wąziuteńkimi przejściami pomiędzy domkami mieliśmy piękne widoki na okolicę.

Na szczycie skały pod którą rozłożyło się miasto znajdował się zamek mitycznego króla Likomedesa. Zachowały się tam jedynie szczątki akropolu z V w p.n.e. Natomiast obecnie, tuż poniżej, w najwyższym punkcie miasta znajduje się bizantyjski monastyr Agios Georgios z X wieku, niestety, prawdopodobnie wcale nie jest udostępniany zwiedzającym, był zamknięty.

Ruszamy na spacer po białym miasteczku :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:27 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2011 18:43

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:28 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2011 18:45

W miasteczku jest bardzo dużo takich malutkich świątynek, przyklejonych do domów, czasem na pierwszy rzut oka zupełnie od nich nieodróżnialnych.
Ten najwyżej położony kościółek miał właśnie odświeżaną elewację :D

Obrazek

Spod niego roztacza się najpiękniejszy widok na okolicę, to właśnie osiedla Magazia i Molos.

Obrazek

Obrazek

Zamknięte wejście do monastyru....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiele domów w Skiros jest zamkniętych, albo zupełnie opuszczonych, albo przeznaczonych do sprzedania, albo też zamieszkałych tylko w sezonie letnim. Jest cicho i spokojnie.......
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:28 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2011 18:51

Spaceru ciąg dalszy.......

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:29 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2011 18:57

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mamy nadzieję, że podoba się Wam w Skiros? :D . Bo nam się bardzo podobało :cool: :idea:


A to jeszcze takie zauważone ciekawostki :D :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


c.d.n.
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:30 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 106
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone