Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.11.2010 22:11

Kurort ..."taki se" ... bloki nawet nie takie . ;)



Wolę jak chodzicie po tych jak to Piotrek cytował "monotonnych krajobrazach" .

Mnie najbardziej podoba się to zdjęcie ... ma wielki klimat i piękne kolorystycznie !

Obrazek

Bardzo, bardzo ...! Po prostu śliczne !
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 14.11.2010 23:00

kulka53 napisał(a):
Kolejną miejscowością na wybrzeżu jest ta największa, miasteczko Himare. Tuż przed nim znów zjeżdżamy stromo w dół do sporej zatoki, były tam też tablice sugerujące, ze znajduje się tam camping. Nie zjeżdżamy na sam dół, zabudowana zatoka nie będzie dla nas w żaden sposób interesująca. Samo miasteczko też mijamy nie zatrzymując się.



a szkoda - bo Himare akurat miło sobie zapamiętałem...
niestety - będąc tam w roku 2007 nie byłem wyposażony w aparat fotograficzny...
przypadkowo cyknąłem sobie zdjęcie z komórki...
Obrazek

niestety, po zaliczeniu dotychczasowej trasy zabrakło mi mając w oczach owe zjazdy w Dermi - odwagi - pojechać dalej...
dzięki PAPowi i Tobie cieszę swoje oczy krajobrazami i wrażeniami na kolejnych etapach...
czekamy jeszcze na relację Carnivalki...

kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.11.2010 11:09

mariusz-w napisał(a):Kurort ..."taki se"

Chciałoby się napisać "jaki kraj, taki kurort" , ale chyba nie do końca można zastosować tutaj to hasło.....
Biorąc pod uwagę przeszłość Albanii, tę troszkę dawniejszą i całkiem niedawną, uwarunkowania geograficzno-infrastrukturalne, praktycznie całkowity brak turystów 8O (co było jednym z największych zaskoczeń podczas podróży po Albanii), trudno się dziwić, że wszystko tam wygląda tak jak wygląda :roll: .
Okolica ładna, no a budownictwo, typowo albańskie :wink:

mariusz-w napisał(a):to zdjęcie ... ma wielki klimat i piękne kolorystycznie !

Ostatnia część drogi z Himare do Sarandy prowadzi nie przy samym wybrzeżu, ale troszkę dalej od niego, za górami. Można to miejsce porównać do chorwackiej drogi biegnącej za Biokovem, choć akurat w tej albańskiej okolicy góry nie są tak imponujące jak to pasmo.
Te zielone drzewa na pierwszym planie to oliwki, jest ich tam wszędzie pełno :D . A to brązowe, nie pamiętam co to było..... . W każdym razie tam naprawdę było bardzo ładnie, miejsce robi wrażenie :idea: .

To prawda, my też wolimy górskie, monotonne :wink: krajobrazy. Ale czasem po drodze trafi się jakieś miasto :lol:


jacky z DG napisał(a):a szkoda - bo Himare akurat miło sobie zapamiętałem...

Może i zatrzymalibyśmy się, gdyby nie pogoda :roll: , padało......
W każdym razie miasto niczym szczególnym nas nie ujęło, zapamiętałem ostry zjazd do niego po śliskim asfalcie i progi zwalniające ruch na głównej drodze. No i całkowite, wrześniowe pustki :roll: .
A tę plażę widoczną na Twoim zdjęciu też pamiętam, jedzie się tuż przy niej wyjeżdżając na południe :D . Z komórki czy nie z komórki, pamiątka jest :cool:

jacky z DG napisał(a):dzięki PAPowi i Tobie cieszę swoje oczy krajobrazami i wrażeniami na kolejnych etapach...

:D
Miło nam że też czytasz tę relację.....

jacky z DG napisał(a):czekamy jeszcze na relację Carnivalki...

Może znajdzie czas i chęci by coś opisać :roll: , dzięki niej miałem pewien plan na tegoroczną Grecję..... zabrakło czasu. Mam nadzieję że za rok się uda zaglądnąć w niektóre miejsca :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.11.2010 12:22

Dzień ósmy, 11 września c.d.

Braki w ludziach i infrastrukturze turystycznej sarandzka promenada nadrabia z nawiązką w swojej roślinności. Mogliśmy podziwiać pięknie kwitnące kwiaty z których sporo widzieliśmy po raz pierwszy, pierwszy raz też widzieliśmy rosnące na drzewach banany :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 13:41 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.11.2010 12:23

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 15:33 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.11.2010 12:27

Może ktoś wie co to za roślina? 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po tym może godzinnym spacerze po Sarandzie wracamy do samochodu. Teraz jeszcze tylko paręnaście kilometrów w kierunku południowym i na pewno znajdziemy jakieś fajne miejsce na nocleg. Okazało się jednak, że w Albanii nic nie może być proste :roll: , o ile miejsce do spania znaleźliśmy w miarę łatwo, o tyle te kilkanaście km było istną drogą przez mękę :evil: . Droga Saranda-Butrint jest w przebudowie :? , owszem jest szeroka, ale dziurawo-szutrowa również. Dlatego nie pozostało nam nic innego jak toczyć się po niej w żółwim tempie rozchlapując przy okazji błotniste kałuże :evil: .

Po drodze leży spora miejscowość Ksamil składająca się praktycznie z samych nowych domów. Zapamiętaliśmy ją głównie z tego, że niektóre z nich, te niedokończone, są w takim stanie 8O

Obrazek

Obrazek

A tak wygląda przebudowa drogi już za Ksamil

Obrazek

W końcu, może kilometr przed Butrintem skręcam w prawo w wąską szutrówkę. Kawałek w dół i jest, nasze miejsce na nocleg, na zboczu wzgórza porośniętego oliwkami. Nie niepokojeni tym razem przez komary gotujemy sobie obiad, potem szybko udajemy się na spoczynek. To nie był udany pogodowo dzień, troszkę żałujemy tych pięknych widoków, które mogłyby pozostać w naszej pamięci gdyby świeciło piękne słońce, być może ten dzień w ogóle wyglądałby inaczej. Ale gdy zapadają już całkowite ciemności na niebie pojawiają się znów tysiące gwiazd, chmury gdzieś zniknęły. Jutro na pewno będzie lepiej :D

Na koniec dnia mapka przejechanego dziś odcinka:

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 20.02.2012 13:43 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.11.2010 15:08

Dotarłem i ja z Wami na ten nocleg. :)

A w kwestii tamtych fotek z gwiazdami, to w wątku hercegbośniackim spróbuję je mniej rozjaśniać. Może będą odrobinę lepiej wyglądały. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.11.2010 15:31

kulka53 napisał(a):Może ktoś wie co to za roślina? 8O



Celosia cristata.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.11.2010 15:37

mariusz-w napisał(a):
kulka53 napisał(a):Może ktoś wie co to za roślina? 8O



Celosia cristata.
:lol: :lol: :lol:

Niech zgadnę - ze skalniaka? :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.11.2010 15:46

Nie ... to roślina jednoroczna ...inaczej zwana Celozją grzebieniastą lub jeszcze bardziej potocznie " Kogucim grzebieniem.

Taka do wysiania/ wysadzenia na rabaty latem !

:)
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 15.11.2010 18:05

przepięknie)
wybieram się do Albani, może niekoniecznie aż tak daleko w głąb kraju . Ulcinj w Czarnogórze, planuje pożyczyć auto i udać się tam jak się uda) :wink:
chociaż 100 km )
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.11.2010 22:52

Franz napisał(a):Dotarłem i ja z Wami na ten nocleg :)

I super :D , niedługo wstajemy :wink:

mariusz-w napisał(a):Celosia cristata.......inaczej zwana Celozją grzebieniastą lub jeszcze bardziej potocznie " Kogucim grzebieniem.

Dzięki :D
Z tego co się udało mi dowiedzieć, nasiona od jakiegoś czasu można kupić w Polsce. Z tym, że u nas te rośliny podobno rosną na wysokość 20 cm a te, które widzieliśmy w Al miały prawie 2 m 8O .

artur77 napisał(a):wybieram się do Albani, może niekoniecznie aż tak daleko w głąb kraju .

Witamy w relacji :D
Wybierz się, wybierz, warto :idea: , z Ulcinja to w sumie tylko "rzut beretem"....
Jak będziesz pożyczał auto..... może się uda :wink: pożyczyć chociaż lekko uterenowione :cool: . A jadąc 100 km możesz dotrzeć i do Szkodry, i do Kruji, i do Tirany, i na plażę w Durres :D

Pozdrawiam
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 15.11.2010 23:36

Na noclegu wpatrywaliście się w niealbańskie światła ... ?
Grecja - tuż, tuż ...
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.11.2010 08:23

kulka53 napisał(a):Dzięki :D
Z tego co się udało mi dowiedzieć, nasiona od jakiegoś czasu można kupić w Polsce. Z tym, że u nas te rośliny podobno rosną na wysokość 20 cm a te, które widzieliśmy w Al miały prawie 2 m 8O .



To prawda ... u nas od dawna celozia była znana. Nasiona kupowałem już w latach osiemdziesiątych ... były to przeważnie "mieszanki".

Co prawda bardziej popularna była Celozja pierzasta ... i tak jak piszesz ... częściej ... a właściwie tylko karłowe odmiany.

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.11.2010 10:46

plavac napisał(a):Na noclegu wpatrywaliście się w niealbańskie światła ... ?
Grecja - tuż, tuż ...


Te niealbańskie światła widzieliśmy już na poprzednim noclegu, Korfu jest świetnie widoczna już z Llogary. Tej nocy, mimo, że tak bliska akurat była zasłonięta wzgórzem na którym nocowaliśmy :lol: . I co ciekawe, na plaży pod Llogarą od razu złapał mnie tańszy, grecki operator komórkowy, tu, mimo że do wyspy w prostej linii było może 2 km, albański trzymał się dzielnie :lol:

Grecja blisko, ale jeszcze nie tak prędko :wink:

Ale tak a propos świateł na Korfu, pamiętam jak gdzieś kiedyś czytałem o masowym braku prądu w Albanii w latach komunistycznych, o całkowitym zaciemnieniu kraju przez długie godziny i o rozświetlonej, jakby z innego świata wyspie naprzeciwko...... Korfu już zawsze będzie mi się kojarzyć z tym opisem :roll:

mariusz-w napisał(a):Celozja pierzasta

8O
Tę roślinkę znam..... nawet miałem kiedyś w ogródku.
Nie przypuszczałem, że jest tak bliską krewniaczką tego albańskiego, niezwykle aksamitnego w dotyku dziwoląga :D :lol:

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 79
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone