Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.11.2010 09:33

Nocne zdjęcia oświetlonego miasta a nocne zdjęcia nieba to jednak dwa odrobinkę różniące się problemy wymaganiami stawianymi aparatowi.

Statyw w przypadku miasta raczej wskazany, często wystarczy murek, ławeczka, czasy przy ISO 100 kilka sekund. Ilość światła jest tak ogromna, że na niebie gwiazdy widać tylko te najsilniejsze. Przy zdjęciach nieba każda latarnia zepsuje zdjęcie. Statyw poza jednym przypadkiem położenia aparatu na ziemi zawsze potrzebny, moje zdjęcia były robione z ISO 1600 i z najdłuższym możliwym czasem 30 sek. I tylko tyle dało się osiągnąć. Dłuższy czas można by ustawić gdybym miała pilota i ustawiała czas B (bez ograniczenia).

Zdjęcia wojtkowego górskiego nieba myślałam, że były zrobione tuż przed zapadnięciem całkowitych ciemności nie w ciemnościach. I stąd taki efekt. Już widać gwiazdy i jeszcze widać zarysy gór. Mnie się marzyło coś takiego zrobić gdy mieszkaliśmy w EKO Katunie na Stawnej pod czarnogórskimi Komami ale zawsze za późno wracaliśmy na miejsce biwaku.

Wojtku, nie jestem specem od obróbki zdjęć. Ograniczam się do niezbędnego minimum, czyli przyciąć, wyciąć, plamki podstemplować (paint.netem), zmienić rozmiar i wyostrzyć (czasem irfanem a niekiedy FastStoneImage bo robi to delikatniej niż irfanview) Prawdę mówiąc ponieważ, wiem, że za pomocą PS można stworzyć sztuczne zdjęcia, sztuczne widoki, być może nawet nie trzeba z domu wychodzić, żeby super fotkę zrobić.

Ale ja nie umiem więc muszę z domu wyjść, popstrykać, pomęczyć aparat. :wink: :wink: :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2010 09:45

W Irfanie to ty decydujesz o stopniu wyostrzenia.
Tam mało co robi się samo ...

Do uruchomienia aparatu w trybie długiego naświetlenia wystarcza samowyzwalacz,
natomiast, w przypadku lustrzanki, bardziej niż pilot, pomocna jest funkcja podniesienia lustra.
W tym przypadku kompakty są górą.
Oczywiście lustro rekompensuje to mniejszymi szumami na matrycy przy większym ISO,
za czym pójdzie krótszy czas naświetlania.
No, ale ze statywu to nie ma znaczenia.
Już bardziej wielkość i sposób rejestrowania danych przez matrycę.

Tak na chłopski rozum ... :?
:lol:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.11.2010 09:56

weldon napisał(a):W Irfanie to ty decydujesz o stopniu wyostrzenia.
Tam mało co robi się samo ...



Tak ? to znaczy, że nie mam pojęcia jak się ustawia stopień wyostrzenia. :oops: :cry:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.11.2010 10:00

weldon napisał(a):Do uruchomienia aparatu w trybie długiego naświetlenia wystarcza samowyzwalacz, natomiast, w przypadku lustrzanki, bardziej niż pilot, pomocna jest funkcja podniesienia lustra.


Bez samowyzwalacza nie podchodzę do długich czasów. Ale na B nie wiem czy można z samowyzwalaczem. Nie próbowałam nawet. Nie wiem jak to zrobić, trzymać np dwie minuty na spuście migawki?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2010 10:08

Ctrl + E (albo Obraz>Efekty>Przeglądarka efektów ale to dłużej :D)
Sharpen i wybierasz sobie ustawienie.
Ale dużo lepiej w PS'ie albo chociaż w GIMP'ie, maską wyostrzająca.



Faktycznie, zapomniałem, że to trzeba wyłączyć jeszcze :oops:

Wężyk konieczny w takim razie, ewentualnie właśnie pilot.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 10.11.2010 10:21

Spoko, luz... samowyzwalaczem też można :)

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2010 10:22

Dzień ósmy, 11 września c.d.

Bez większego trudu docieramy do głównej szosy i kierujemy się dalej na południe. Wolno tocząc się po gładkim asfalcie mijamy niezliczone zakręty, kolejne wioski, raz zjeżdżając nieco w dół, potem znów podjeżdżając do góry. Jest zupełnie pusto, nie ma tu kompletnie żadnych turystów, mijane z rzadka pojazdy mają albańskie numery. No, ewentualnie włoskie :wink: .

Ta bardzo malowniczo położona na stromych zboczach gór miejscowość to Dhermi

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.11.2010 10:22

Aaaaale ustawienie fabryczne, 20 w skali do 99 - to dlatego mi się nie podobało.

Dzięki, wielkie dzięki.

:D :D :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2010 10:22

Kawałek dalej napotykamy piaskowe piramidy, od razu przywodzą nam na myśl bułgarski Melnik i okolice wioski Stob :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2010 10:23

Gdy zatrzymaliśmy się na ostrym zakręcie drogi by zrobić te właśnie zdjęcia wypłukanych przez deszcze piaskowców i zlepieńców, nagle słyszymy za plecami swojskie "dzień dobry" 8O :D . Zaskoczeni odwracamy się, to trójka mijanych chwilkę wcześniej rowerzystów....... okazało się że to Polacy. Zresztą, kto to mógłby być, w Albanii na rowerze, może ewentualnie jeszcze tylko Czesi :lol: . Młodzi ludzie zatrzymują się koło nas i ucinamy sobie długą pogawędkę. O podróżach, o górskich wędrówkach, o Bałkanach, o planach i o tym co już udało się nam i im tu zobaczyć. Oczywiście wypytujemy o rowery :D jak sobie dają radę na szutrach i na krętych górskich drogach, czasem w deszczu jak dziś, ale czasem przecież w upale...... na takie spędzenie wakacji już byśmy się jednak nie zdecydowali :roll: . Ale okazuje się, że tu, w Albanii rower może być całkiem niezłym środkiem transportu, niekiedy lepszym od naszej Skody, dowiadujemy się bowiem, że nie tylko płynęli oni promem Koman-Fierze, ale zaglądnęli już do Bajram Curri, do doliny Valbone, przejechali też wciąż szutrową drogą z Kukes do Peshkopi.
Wiadomo, do rowerowych sakw zbyt dużo bagażu się nie zmieści, jednak ogromnym zaskoczeniem było dla nas jak się okazało, co jednak można zmieścić gdy ma się wielkie i otwarte serce.......

Obrazek

Obrazek

Te małe szczeniaki przejechały już z nimi kawał Albanii, zabrali je widząc jak niekiedy mogą tu być traktowane i jaki czeka je tu los. Wg tego co mówili i co zamierzali zrobić, prawdopodobnie pieski są już od dawna w Polsce.....

To było bardzo miłe i ciekawe spotkanie. Jeżeli przypadkiem zaglądacie czasem na cro.pl, serdecznie Was pozdrawiamy :D :papa:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2010 10:26

Tuż obok miejsca gdzie się zatrzymaliśmy leży słynny kanion Gjipe. Podjeżdżamy nawet kawałek w jego kierunku nowiutką wąską dróżką wg znaków prowadzącą do jakiegoś monastyru. Potem asfalt się kończy i droga jest nieprzejezdna dla zwykłej osobówki, gdyby była ładna pogoda pewnie poszlibyśmy w dół na plażę leżącą u ujścia kanionu do morza. W padającym deszczu pozostaje nam tylko zawrócić gdy kończy się asfalt :( .

Obrazek
Kanion Gjipe widziany z szosy

Kawałek dalej mijamy miejscowość Vuno,

Obrazek

i zaraz potem skręcamy w drogę prowadzącą do zatoki Jale. Najpierw jedzie się wśród gajów oliwnych, potem już wyjeżdżamy na wybrzeże

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2010 10:36

Na tych zdjęciach wyżej, to jest bunkier, a na tym ostatnim, na plaży?
Lej po bombie? :wink:


Miłe z tymi psiakami.

My, wyjeżdżając sami w tym roku, musieliśmy złożyć uroczysta przysięgę,
bo inaczej byśmy wrócili pewnie z całym zwierzyńcem.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.11.2010 10:55

Musiałam sprawdzić na oryginalnym zdjęciu
Obrazek

Na pewno lej na plaży. :wink: Masz oko. 8O
Ostatnio edytowano 20.02.2012 19:40 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.11.2010 13:57

Lidia K napisał(a):
Padła ostateczna decyzja - pentax k-x. Trzeba przyznać, że naczytaliśmy się sporo, pentax k-x miał bardzo dobre opinie


Powinienem to pytanie zadać w dziale foto, więc krótko!

Jestem ciekaw czy na jakimś etapie rozważaliście zakup Nikona d5000

pzdr

:wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2010 14:10

longtom napisał(a):Jestem ciekaw czy na jakimś etapie rozważaliście zakup Nikona d5000


Tak, oprócz Pentaxa rozważaliśmy tego właśnie Nikona.
Tak naprawdę to byliśmy właśnie na niego praktycznie zdecydowani :roll: , cena była właściwie identyczna.
Na korzyść Pentaxa, mimo braku odchylanego ekranu, przemówił w końcu fakt posiadania podobno najlepszego kita :roll: ......(nawet nie potrafię sobie wyobrazić jakie to są te gorsze :wink: :lol: ), oraz napęd AF, co umożliwiałoby ewentualne późniejsze zakupy obiektywów bez silnika.

Pewnie coś tam jeszcze uznaliśmy za ważne, ale nie pamiętam :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 77
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone