Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Biokovo - piesza wycieczka

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
acha100
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 24.07.2007
Biokovo - piesza wycieczka

Nieprzeczytany postnapisał(a) acha100 » 05.08.2007 22:12

Chciałam zapytać, czy ktoś z Was wie może, czy z Makarski można udać sie na pieszą wycieczke na Biokovo na Sv.Jure- nie bedziemy miec tam auta, a chcielibyśmy tam dotrzeć. NIe byłam jeszcze w Chorwacji, wiec nie mam pojecia jak to wygląda, czy wogóle sie na to porywać?? Czy byłoby daleko?? Czy są wytyczone jakieś szlaki dla pieszych turystów?? Jeśli tak, ile czasu może zająć dojście tam z Makarskiej. Dziękję za wszelkie odpowieidz :lol:
Jareksz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 17.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareksz » 06.08.2007 08:39

Oczywiście , że można. Dwa lata temu będąc w ogrodzie botanicznym w Kotišina spotkałem trójkę idącą na Sveti Jure. Jak zobaczyłem sandałki na ich nóżkach odradzałem im ten pomysł. Poszli dalej, na szczęście 15 minut później zawrócili mówiąc, że następnego dnia pójdą lepiej przygotowani.

Poszperaj tu:
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=124 ... ak&start=0
Sylvim
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylvim » 06.08.2007 08:39

Witam,
jeżeli chodzi o piesze wycieczki po Biokovie to jest tam kilka wytyczonych szlaków. Nie wygląda to tak jak u nas (na kolorowo np.)... Wszystki szlaki znaczone są na czerwono, w kształcie kółek najczęściej.
Również jesteśmy z tych chodzących więc pytaliśmy pana na wjeździe na Sv. Jure jak wygląda sprawa...
Podobno z Makarskiej na Sv. Jure jest szlak, jego wejście zajmuje 7 godzin (w jedną stronę). My byliśmy autkiem, zostawiliśmy go po drodze gdzie szlak na Sv. Jure oznaczony jest na 2,5h i stamtąd poszliśmy już pieszo.
Ogólnie z tego co widziałam po drodze i z informacji z broszurki o Biokovie jest parę szlaków do pochodzenia... Tylko nie wiem jak jest z dostępnością jeżeli ktoś jest bez samochodu...

Pozdrav
Sylwia
acha100
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) acha100 » 06.08.2007 14:33

Dzięki, poczytałam troszke i chyba piechotą sie nie zdecydujemy :( Ale może osoby które tam były mogą nam zaproponowac jakieś inne piesze wycieczki z makarski?? Chodzi nam oto, by pojechać po najniższych kosztach. Zdecydujemy sie na pewno na wycieczke do Dubrownika, i na wodospady Krka - to przez biuro. Reszta zwiedzania na włąsną rękę. Myśleliśmy o Splicie. Czy są tam jakieś buskiki z Makarski do Splitu (jaki mozę być koszt)?? A do Baski-Breli, Tucepi te sie znajdzie jakiś miejscowy transport?? Myślieliśmy o wypożyczeniu rowerów, ale nie wiemy, czy będzie można go bez obaw zostawić w tych miejscowościach. Macie jeszcze inne pomysły na bliskie wyieczki z Makarski?? POlecicie coś?? Jedziemy z chlopakiem pierwszy raz, wiec bedziemy wdizeczni :)
vafloo
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 12.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) vafloo » 17.10.2007 14:20

W 2006 roku wchodziliśmy razem z żoną z Makarskiej przez wieś Makar na Vosac (można tą trasą wejść też na Sv Jure). Szlak bardzo kamienisty, więc nie polecam sandałów. My szliśmy w niskich butach, ale nie obraziłbym się, gdybym miał takie za kostkę, bo kilka razy zdarzyło mi się boleśnie wykręcić kostkę jak jakiś kamień osunął się spod buta. Trasa w jedną stronę zajęła nam około 5 godzin (nie jesteśmy profesjonalistami, ale też nie kompletnymi żółtodziobami - chodziliśmy wcześniej trochę po tatrach np. Kościelec, Zawrat). Największy problem to słońce i brak wody. Stok po którym się wchodzi ma ekspozycję południową, więc w zasadzie od 7:00 do 19:00 skwarzy niemiłosiernie. W praktyce wyglądało to tak, że szliśmy pod górę "od cienia do cienia". Jak tylko był kawałem zacienionego miejsca to był postój i łyk wody. Na początku było OK, bo dość często zdarzały się drzewa, ale później były już tylko karłowate krzewy, które niemal wcale nie dawały cienia. W słońcu nie dało się zatrzymać bo żar buchał z nieba i rozgrzanych kamieni. Wyszliśmy z Makarskiej około 6:00 rano mając ze sobą 5 litrów wody. Wracaliśmy o suchym pysku. Ja nie miałem praktycznie w ogóle śliny w ustach. Polecam zabrać pomidory i owoce, które mają dużo wody zamiast kanapek.

Jeżeli masz jakieś pytania to pisz tutaj lub na maila (v a f l o o @ g a z e t a . p l)

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Biokovo - piesza wycieczka
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone