Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

COVID -19 a wakacje w CRO - konkrety !

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
Admin + MLM
Avatar użytkownika
Posty: 31535
Dołączył(a): 11.07.2009
COVID -19 a wakacje w CRO - konkrety !

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 14.05.2020 13:47

W tym wątku proszę umieszczać informacje pomocne w kwestii planowanego urlopu w Chorwacji, takie jak sytuacje na granicach w krajach tranzytowych, informacje o zdejmowaniu (bądź nakładaniu) obostrzeń związanych z ruchem turystycznym, itp.

Temat ten służy wyłącznie takim informacjom. :!:

Jeżeli ktoś ma ochotę rozmawiać o samym wirusie czy teoriach z nim związanych, na forum funkcjonuje już taki wątek:
koronawirus-covid19-a-wakacje-2020-t55752.html
Posty nie związane z tematem wątku będą usuwane bez informowania ich autora o przyczynie ich usunięcia.

Wątek tworzycie sami i to od Was zależy jak on będzie wyglądał.
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 425
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 14.05.2020 14:27

Mamy połowę maja. Od kilku dni można już przemieszczać się miedzy województwami. Punkty kontrolne zniknęły, funkcjonuja bary, restauracje. Wyjątkiem jest wyspa Brać na której tydzień temu zanotowano 22 przypadki w ciągu dnia. Zarażone osoby miały kontakt ze starszym Panem który opuścił splitski szpital i zaraził wszystkich go odwiedzających w jego domu. Cała wyspa objęta jest kwarantanną.

Przyjazd do Chorwacji możliwy:
- w celach biznesowych,
- w celu wykonywania pracy,
- z ważnych powodów osobistych (np. posiadanie nieruchomości, łodzi - również w leasingu, pogrzeb, ślub, narodziny dziecka/wnuka),


Aby otrzymać zgodę trzeba napisać na adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl i czekać na rozpatrzenie jak informuje Ambasada Polski w Zagrzebiu. Nie będzie konieczna kwarantanna po takim przyjeździe do Chorwacji.

Władze Chorwacji poinformowały, że posiadanie wykupionej rezerwacji będzie równoznaczne z posiadaniem "celu biznesowego" i pomoże to w uzyskaniu zgody. Za kilka dni minister ma to potwierdzić.

O ile uda się już otrzymać zgodę na przekroczenie granicy w Chorwacji jak również krajów tranzytowych po drodze to nie wiadomo jak wydostać się z Polski i czy zgoda na wjazd do Chorwacji pozwoli opuścić kraj. Kontrole na polskich granicach zostały przedłużone do 12 czerwca.

Pozostaje nam czekać na relację kogoś komu udało się przedostać z Polski nad Adriatyk :-)
piekara114
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12222
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.05.2020 14:49

namo napisał(a):O ile uda się już otrzymać zgodę na przekroczenie granicy w Chorwacji jak również krajów tranzytowych po drodze to nie wiadomo jak wydostać się z Polski i czy zgoda na wjazd do Chorwacji pozwoli opuścić kraj. Kontrole na polskich granicach zostały przedłużone do 12 czerwca.
Z Polski możesz wyjechać. Problem to przejazd przez kraje tranzytowe i na razie obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski.
Janusz Bajcer
Moderator
Avatar użytkownika
Posty: 103287
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.05.2020 00:08

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktu ... raniczenia

14. GRANICE POLSKI

Ograniczenie dotyczy: przekraczania granic Polski przez cudzoziemców

Na czym polega? Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie:

obywatele RP,
cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP,
osoby, które posiadają Kartę Polaka,
dyplomaci,
osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,
w szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35),
cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Ważne! Transport cargo działa normalnie.

Obowiązuje do: 12 czerwca 2020 r.
MaReEK
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 22.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) MaReEK » 15.05.2020 08:33

Wypowiedź ministra turystyki Chorwacji:

Granice ze Słowenią powinny zostać otwarte za kilka dni.

„Oczekujemy obecnie dobrego wyniku dwustronnych rozmów ze Słowenią, ponieważ nasz obraz epidemiologiczny jest podobny. Dzięki tej umowie Słoweńcy nie będą musieli poddawać się kwarantannie przez 14 dni po powrocie do kraju”, powiedział, dodając, że Chorwacja rozmawia z innymi krajami. przy otwieraniu granic.

Powiedział, że po rozwiązaniu protokołu ze Słowenią spodziewa się dużej liczby słoweńskich turystów, zwłaszcza że 110 000 z nich ma domy w Chorwacji.

„Jestem pewien, że jeśli sytuacja epidemiologiczna jest właściwa, przybędziemy turystów z Niemcami 15 czerwca, przynajmniej drogą” - powiedział minister.

Podkreślił, że Chorwacja sprowokowała UE do pośpiechu z zaleceniami dotyczącymi najważniejszych rzeczy, a był to między innymi ruch w granicach.

„Na szczeblu UE uzgodniliśmy, że granice dla krajów trzecich zostaną otwarte dopiero 15 czerwca” - powiedział.

„Do końca miesiąca będziemy mieć kontakt z dwoma lub trzema krajami, a do 15 czerwca planujemy Niemcy i niektóre inne kraje” - powiedział, dodając, że zamówienia na lipiec i 8 sierpnia nie zostały anulowane.

Cappelli powiedział, że w tym sezonie będą zniżki dla gości krajowych.

„Tutaj także obniżyliśmy cenę biletów do parków narodowych i przybyło wielu turystów krajowych. Niniejszym zapraszam tych, którzy decydują się na cenę biletu na mury Dubrownika, aby obniżyli ceny, ponieważ uważam, że kwota 200 kun w tej sytuacji jest absurdalna”. , powiedział i dodał, że ta obniżka cen przełoży się na możliwości zakwaterowania, a częściowo na firmy żeglugowe.

O Croatia Airlines

Zaznaczył, że uzgodniono, że będziemy budować mosty lotnicze z Croatia Airlines, ponieważ południe Chorwacji zostało całkowicie odcięte bez podróży lotniczych.

„Wykorzystamy naszą linię lotniczą, dla której widzimy teraz, jak ważna jest dla nas, ponieważ możemy dyktować otwarcie niektórych tras” - powiedział, dodając, że Croatia Airlines „byłaby na wagę złota”.

Minister powiedział, że zdaje sobie sprawę, że nowe środki przyniosły nowe inwestycje i zasady dla firm cateringowych i hotelarzy, ale że jest to coś niezbędnego i, jak mówi, jest to nowa normalna i dla nas wszystkich nowa era.

„Jeśli chodzi o kupony, Chorwacja była jedną z pierwszych w UE, która zareagowała. Daliśmy kupony dla biur podróży, które są ważne przez 180 dni i można je wykorzystać w innym miejscu docelowym lub powiedzieć, że chcesz pojechać do tego samego w przyszłym roku, aby zwiększyć wartość kuponów, lub tak po 180 dniach prosi się o zwrot pieniędzy, który należy zwrócić w ciągu 14 dni ”- podkreślił minister, dodając, że dotyczy to agencji, ale trwają prace nad tym, aby było to możliwe również dla hotelarzy i linii lotniczych.

Minister powiedział, że około 10 procent siły roboczej zostało zwolnionych w turystyce. Podkreślił, że w tym sezonie będą współpracować z krajową siłą roboczą w jak największym stopniu.

„Dołożymy większych starań, aby zatrzymać pracowników domowych za pomocą różnych środków, ponieważ są one jedną z naszych największych wartości” - powiedział minister Cappelli.
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 722
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 15.05.2020 09:23

Pierwszy kraj w Europie ogłosił koniec epidemii. "Mamy najlepszy obraz epidemiczny"
UZ

Słowenia jest pierwszym krajem Europy, który ogłosił koniec epidemii. Ma to związek z ostatnimi wynikami testów na obecność koronawirusa wśród obywateli - żadnego dnia w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie potwierdzono więcej niż siedem nowych przypadków zakażenia.

Słoweński rząd ogłosił koniec epidemii koronawirusa w czwartek 14 maja, dwa miesiące po jej ogłoszeniu. W tym liczącym 2 miliony mieszkańców kraju odnotowano do tej pory 1464 przypadki zakażenia koronawirusem i 103 zgony związane z COVID-19.

- Słowenia opanowała epidemię w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dzisiaj mamy najlepszy obraz epidemiologiczny w Europie - mówił w czwartek premier Słowenii Janez Jansa, którego słowa cytuje agencja Reuters.

Słowenia ogłasza koniec epidemii. To koniec obostrzeń, ale także koniec pomocy
W związku z ogłoszeniem końca epidemii koronawirusa Słowenia stopniowo zdejmuje wprowadzone wcześniej obostrzenia. Z informacji znajdujących się na stronie internetowej słoweńskiego rządu wynika, że od poniedziałku 18 maja do szkół wrócą uczniowie pierwszych trzech klas szkół podstawowych oraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Otwarte zostaną także wszystkie sklepy, punkty gastronomiczne oraz hotele, które mają maksymalne 30 pokoi. Od 23 maja możliwe będzie także organizowanie zawodów sportowych na poziomie krajowym.

Wraz z końcem epidemii kończą się obostrzenia, ale też pomoc, jakiej kraj udziela obywatelom. Słoweńska gazeta "Delo" informuje, że po formalnym zakończeniu epidemii państwo nie będzie już wypłacać podstawowego miesięcznego dochodu samozatrudnionym, którzy ponieśli szkody w związku z epidemią. Nie będzie też udzielać bezzwrotnej pomocy finansowej pracodawcom.
piekara114
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12222
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.05.2020 11:23

Jeszcze nie całkiem konkretnie, ale...
Jak przyznał premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš, Czechy mogą otworzyć granice z Austrią i Słowacją od 8 lub 15 czerwca i pozwolić tym samym mieszkańcom tych trzech krajów na przemieszczanie się - informuje Reuters.

https://podroze.onet.pl/ciekawe/koronaw ... ja/39g9lzj
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 425
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 15.05.2020 11:55

Zastanawia mnie jedna rzecz, jakby działa na granicach państw tranzytowych do Chorwacji zgoda wystawiona przez adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl? Pokazujesz na każdym bordzie, że jedziesz do Chorwacji, proszę oto pozwolenie. Podobnie jak z powrotem do kraju, nie zatrzymujesz się w Czechach, Austrii czy Słowenii tylko jedziesz w wyznaczone miejsce w celu biznesowym, wykonać pracę lub z powodów osobistych.

Czekam na relację kogoś kto dostał zgodę i udało mu się z PL dojechać do HR.
piekara114
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12222
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.05.2020 12:39

Screenshot_20200515_123756.jpg
Screenshot_20200515-123724.jpg
anakin
Admin + MLM
Avatar użytkownika
Posty: 31535
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.05.2020 14:28

Załączniki:
Screenshot_2020-05-15-15-03-21-436_com.facebook.orca.jpg
kentucky
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 05.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) kentucky » 15.05.2020 15:13

"Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji potwierdził, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji mają prawo do przekroczenia granicy.

Jedynym warunkiem dla wjazdu jest konieczność przestrzegania instrukcji epidemiologicznej, którą turyści otrzymują podczas wjazdu do Chorwacji.

Przypominamy, aby przed wyruszeniem w podróż koniecznie dokładnie zapoznać się z wymogami warunkującymi przejazdy tranzytowe przez kolejne państwa w drodze z Polski do Chorwacji."

Informacja sprzed chwili z Ambasady :)
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 425
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 15.05.2020 15:14

Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji potwierdził, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji mają prawo do przekroczenia granicy.

Jedynym warunkiem dla wjazdu jest konieczność przestrzegania instrukcji epidemiologicznej, którą turyści otrzymują podczas wjazdu do Chorwacji.

Przypominamy, aby przed wyruszeniem w podróż koniecznie dokładnie zapoznać się z wymogami warunkującymi przejazdy tranzytowe przez kolejne państwa w drodze z Polski do Chorwacji.


https://web.facebook.com/PolishEmbassyZ ... 403969500/
anakin
Admin + MLM
Avatar użytkownika
Posty: 31535
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.05.2020 15:20

kentucky napisał(a):"Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji potwierdził, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji mają prawo do przekroczenia granicy.

Dopytaj może jakie dokumenty ( jeżeli możesz oczywiście)
Jest jakiś specjalny druk ?
Bo nie sądzę żeby nas wpuścili na potwierdzenie napisane na kartce przez gospodarza.
piekara114
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 12222
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.05.2020 15:39

Anakin, to jest komunikat bezpośrednio z fb Ambasady, pewnie sami nie znają jeszcze szczegółów. Jeszcze wczoraj była mowa o vocherach od wynajmujących, więc pewnie zwykłe potwierdzenie rezerwacji wystarczy + na wszelki potwierdzenie przelewu zaliczki.
anakin
Admin + MLM
Avatar użytkownika
Posty: 31535
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.05.2020 15:56

Ok.
Źle zrozumiałem.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylkocron
COVID -19 a wakacje w CRO - konkrety !
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2021