CHORWACJA ONLINE

forum

 
Porady Podróż ze zwierzętami. Warunki formalno-prawne.
reklama


Rozmiar: 26275 bajtów

Czy można wyjechać do Chorwacji z psem lub kotem?
Można. Zwierzę musi jednak spełniać określone w przepisach wymagania i posiadać odpowiednie dokumenty.

Jeżeli pies jest zdrowy, ma komplet podawanych w Polsce szczepień oraz Międzynarodową Książeczkę Zdrowia - nie powinno być żadnych kłopotów. Dobrze, gdy w książeczce jest zdjęcia psa (szczególnie istotne w przypadku kundelków), gdyż pozwala to na łatwiejszą identyfikację zwierzęcia.

Międzynarodowa Książeczka Zdrowia jest dokumentem wystawianym przez lekarza weterynarii (powinniśmy ja otrzymać również od hodowcy, gdy kupujemy szczeniaka). Zawiera dane identyfikacyjne psa (nazwa, data urodzenia, płeć, rasa, maść, rodzaj włosa, znaki szczególne, numer tatuażu lub wszczepionego chip'a, adres hodowli z której pochodzi), właściciela (imię, nazwisko, adres, państwo zamieszkania) oraz komplet informacji o dokonanych szczepieniach, podawanych lekach, przebytych chorobach, leczeniu psa, cyklach odrobaczywiania, itd.

Jednak najistotniejszym dokumentem przy wyjazdach zagranicznych jest Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne. Jest to dokument w 3 językach wystawiany na odpowiednim formularzu przez właściwego terytorialnie Powiatowego Lekarza Weterynarii lub przez uprawnionego Urzędowego Lekarza Weterynarii. Ponieważ nie każdy lekarz ma prawo do jego wystawienia, warto się wcześniej zorientować, czy u "naszego" weterynarza dokument taki otrzymamy. Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne zawiera dane dotyczące docelowego kraju wyjazdu, opis zwierzęcia, dane właściciela oraz informacje sanitarne (kiedy i jaką szczepionką zaszczepiono zwierzę przeciwko wściekliźnie, oświadczenie o braku objawów klinicznych chorób oraz o niewystępowaniu wścieklizny w danym rejonie administracyjnym). Za wystawienie dokumentu pobierana jest opłata administracyjna. Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne ważne jest 10 dni. Oznacza to, że na dojazd do kraju docelowego mamy 10 dni od daty wystawienia dokumentu (przy czym granicę Polski należy przekroczyć w ciągu 48 godzin od jego wystawienia).

Przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się z przepisami obowiązującymi w państwie do którego jedziemy oraz w państwach tranzytowych. Mogą tam bowiem obowiązywać odmienne od polskich unormowania. Informacji najlepiej zasięgnąć w ambasadzie danego państwa. W szczególności warto wiedzieć, czy w danym państwie nie obowiązuje kwarantanna lub nie jest dokonywana graniczna obowiązkowa kontrola weterynaryjna. Pamiętać należy, iż wszystkie te czynności (tj. kwarantanna i kontrola graniczna) dokonywane są na koszt właściciela zwierzęcia. Warto również zorientować się, jakie przepisy administracyjne obowiązują w miejscu naszego planowanego pobytu. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności związanych np. z nałożeniem na nas mandatu za prowadzenie psa bez smyczy bądź kagańca lub za nie sprzątnięcie na ulicy po naszym pupilu (o pogryzieniu kogoś przez naszego psa wolę w ogóle nie wspominać).

Jeżeli chodzi o podróż do Chorwacji, to ani w krajach tranzytowych (tj. Czechy, Austria, Słowenia, Włochy), ani w Chorwacji nie są konieczne żadne dodatkowe szczepienia - odmienne od polskich. Nie obowiązuje również kwarantanna. Z informacji uzyskanych z ambasad poszczególnych Państw wynika, że warunki przewozu psów są następujące:

  • Austria, Niemcy (granica z UE) - Wymagane szczepienie przeciwko wściekliźnie (dokonane nie dawniej niż 12 m-cy przed przekroczeniem granicy). Wymagana Międzynarodowa Książeczka Zdrowia i Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne. Pies nie zostanie wpuszczony na terytorium kraju, jeżeli przekracza granicę z inna osobą, niż wpisana w dokumentach jako właściciel.

  • Słowenia - Wymagane są: Międzynarodowa Książeczka Zdrowia i Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne. Jeżeli brak Międzynarodowej Książeczki Zdrowia, świadectwo musi zawierać dodatkowe szczegółowe dane, pozwalające zidentyfikować zwierzę (hodowla, rasa, nazwa, rok urodzenia, wielkość, kolor sierści, znaki szczególne). Wymagane szczepienie przeciwko wściekliźnie (dokonane nie dawniej niż 12 m-cy przed przekroczeniem granicy). Zalecane jest szczepienie psa przeciwko nosówce, parwawirozie, leptospirozie, zapaleniu wątroby.

  • Chorwacja - Wymagane szczepienie przeciwko wściekliźnie (dokonane nie wcześniej niż 15 dni i nie dawniej niż 12 m-cy przed przekroczeniem granicy). Wymagana Międzynarodowa Książeczka Zdrowia.

  • Czechy - Ambasada Republiki Czeskiej, pomimo 4-krotnego zwracania się z prośbą o informację, nie udzieliła mi żadnej odpowiedzi.

Źródła informacji (2002 r.): - Ambasada Republiki Austrii - Ambasada Republiki Federalnej Niemiec - Ambasada Republiki Słowenii - Ambasada Republiki Chorwacji - Urzędowy Lekarz Weterynarii (Gdańsk) - doświadczenia własne :-)Mariusz Śmigiel                     
TRAVEL - Nasze podróże (małe i duże...)
   
[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl