Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Żuljana, czyli Chorwacja po raz drugi

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kato
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 29.09.2005
Żuljana, czyli Chorwacja po raz drugi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kato » 27.09.2010 09:57

29-30 sierpnia. Wyjazd.

W ubiegłym roku zostaliśmy zainfekowani. Chorwacją. Nie było więc wyjścia i należało zbadać przyczyny choroby. Chciałbym opisać przebieg przypadku i próby terapii.

W tym roku wyjeżdżamy wcześniej o całą godzinę, bo i chcemy dalej zajechać. Rok temu spaliśmy w Karlovacu, teraz planujemy w Posedarje. Żeby maksymalnie skrócić czas dojazdu do ludzkiej drogi, czyli węgierskiej autostrady, decydujemy się na przejazd przez Koszyce.

Nasz cel główny: Żuljana. Cel zapasowy: Orebic (szeroko rozumiany). Nie ma co się rozpisywać o drodze. Do autostrady powoli, na autostradzie nudno. W ubiegłym roku omijaliśmy Budapeszt M0, w tym chcemy zobaczyć miasto. Warto! Jest niedziela, ruch taki sobie, a architektura zapiera dech.

Gnamy dalej.
Granica. Dla wjeżdżających tylko jedna bramka. Natomiast z drugiej strony... MASAKRA !!!! Tak "na oko" kilkusetmetrowy korek, wszystkie bramki otwarte dla opuszczających Chorwację. Podobne sceny działy się na obwodnicy Zagrzebia. My mieliśmy luzik i spokój. Celnik zaglądnął do kabiny, machnął ręką, pan w okienku wziął paszporty, stuknął w klawiaturę... i tyle. WITAJ CHORWACJO !

Nasza "czarna strzałka" spokojnie połyka kilometry autostrady. Nieustannie na przeciwległych pasach widzimy karawany samochodów zdążających do granicy. Możemy sobie tylko wyobrażać, co tu się dzieje w pełni sezonu. Zbliżamy się do Posedarje, ale zaczyna mnie kusić "skok" do Splitu. Na szczęście Basia jest praktyczniejsza i skutecznie gasi moją ułańską fantazję. Faktycznie byłem już ponad dwanaście godzin za kółkiem. Niby nie czułem zmęczenia, ale... Nie ma co kusić losu.

Znajdujemy jakiś pensjonat. Cena powalająca, zdecydowanie niewspółmierna do jakości oferowanej usługi. Targuję się. Właścicielka mięknie, ja nie jestem w 100% zadowolony, czyli mamy kompromis. Na szczęście to tylko jedna noc. Schodzimy nad wodę. Ładnie tu.

Obrazek

Może kiedyś zabawimy dłużej? Szefowa narzekała, że "Polacy to tylko dalej nad morze jadą". Co zrobić, kiedy tam tak ładnie i ciepło? A tu zapowiadają załamanie pogody następnego dnia. Śpimy szybko. Tak samo szybko się zbieramy i jedziemy. Pogoda faktycznie się psuje. Ale, zanim całkiem się popsuła, wjechaliśmy w pas tej ładniejszej. A i temperatura zaczęła rosnąć. Tyle, że rok temu mieliśmy straszliwe upały, a tu przyjemne 23-24 stopnie. Oczywiście na autostradzie i przy sporym, czołowym wietrze.

W Sestanowcu opuszczamy szybką drogę i jedziemy do Baska Voda. Raz, żeby odświeżyć wspomnienia, dwa - pogadać ze ścianą. Z Baska Voda ruszamy do Żuljany. Szybko nie było. Ale dzięki temu mogłem się trochę porozglądać. Zauważyłem, że im bardziej na południe, tym więcej zielonego. Zniknęły gdzieś łyse góry typu Biokovo. Żonie zaczęło się to wszystko kojarzyć z Bieszczadami (szczególnie Peljesac).

Dolina Neretwy jest fantastyczna. Można stać i stać w punkcie widokowym, i sycić oczy urodą krajobrazu bez końca, a przynajmniej do zapełnienia pamięci aparatu.

Obrazek

Obrazek

Czas nas jednak goni, więc odpalamy maszynę i "gnamy" do granicy BiH. Gdyby nie bramki, to pewnie bym nie zauważył. Celnik tylko machnął ręką, tak samo z drugiej strony. Zero emocji.

Samo zbliżanie się do podstawy Peljesaca jest magiczne. Cudownie niebieskie niebo, pyszna zieleń i woda (nie wiem, jakiego przymiotnika użyć, ale kolor był boski). Skręcamy w kierunku Stonu. Dziwny ten mur. W któryś dzień musimy go zwiedzić. Skręcamy do Żuljany. Zjazd jest bardzo malowniczy, ale nie bardzo sobie wyobrażam lądową komunikację z tą miejscowością jakieś 100 lat temu. Może kiedyś tam zsyłano za karę?

Wreszcie oczom naszym ukazuje się zatoka i domy na jej skraju. Czasem tak bywa, że widzisz i wiesz, że to jest to. I to właśnie było TO. Zostaliśmy oczarowani. Już okolice pieściły oczy barwą i kształtem, a sam cel doskonale spełnił oczekiwania.

Obrazek


Obrazek

Czas znaleźć jakiś apartament. I tu problem. Blisko morza właściwie nie ma miejsc. "Za dwa dni będę miał". Tyle nie będziemy czekać. A chcemy niedaleko morza, bo w tym roku sprawiliśmy sobie ponton, a przecież nie będę go nosił codziennie pod pachą. Powoli oswajamy się z myślą jazdy do Orebica.

Rozpaczliwym "rzutem na taśmę" pytam starszego pana o pokoje. Będzie miał za dwa dni... I tu błysk inteligencji! Pytam czy jakiś sąsiad nie ma czegoś wolnego. Facet robi dosłownie 20 kroków i zatrzymuje się przed domem. Widzieliśmy ten dom, ale pisało na nim tylko "Sobe".

Okazuje się, że to są apartamenty. Starsza pani pyta na ile dni chcemy się zatrzymać. Po usłyszeniu, że dwa tygodnie bardzo chętnie pokazuje nam obydwa apartamenty. Puste. Są bardzo przestronne (dla trzech osób), czyste i przyjemnie urządzone. W dodatku kabina prysznicowa jest zamykana, a nie ogradzana jakąś ceratą. Dobijamy targu, dostajemy butelkę wina, sok i opędzamy się od poczęstowania nas kawą.

Resztę dnia zajęło nam rozpakowywanie i zwiedzanie okolicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naturalnie bardzo pobieżne, bo wyłaziło z nas zmęczenie. Nawet zwodowaliśmy ponton, ale wiatr był zbyt silny, żeby wypłynąć poza zatokę. Ale nic to. Kiedyś popłyniemy "w długi rejs".

Czas odpocząć. Może usłyszymy szakale?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.09.2010 10:09

Bardzo wyraźne zdjęcia...a bo to 1024 :lol: :wink:

Pzdr
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 27.09.2010 10:13

Piękne zdjęcia i piekne widoki, zostanę tu z tobą, poczytam i pooglądam.
Peljesac piękny jest i jak piszesz zielony :lol:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 27.09.2010 10:17

Zmniejsz trochę zdjęcia bo "jedzie" wszystko na boki. :wink: :D
Witam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.09.2010 10:21

Poczytam i pooglądam co mam jeszcze tarnowianin :wink: popisze i pokaże :D
kato
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 29.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kato » 27.09.2010 10:28

anakin napisał(a):Zmniejsz trochę zdjęcia bo "jedzie" wszystko na boki. :wink: :D
Witam.


Hej.
U mnie nic się nie rozjeżdża.
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 27.09.2010 11:03

Regulaminowy rozmiar fotek na tym forum to 800x600
Pozdrawiam!
:)
Jolanda
Cromaniak
Posty: 3553
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanda » 27.09.2010 11:04

Sama chociaż jeszcze nie byłam :cry: chciałabym znaleśc jakieś antidotum na tego bakcyla :hearts: ,więc czekam może twoja terapia pomoże :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.09.2010 11:05

kato napisał(a):
anakin napisał(a):Zmniejsz trochę zdjęcia bo "jedzie" wszystko na boki. :wink: :D
Witam.


Hej.
U mnie nic się nie rozjeżdża.

Hej
Nie wszyscy mają monitor taki ja Ty.
Rozjeżdża się na monitorach 17-sto calowych.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 27.09.2010 11:29

Janusz Bajcer napisał(a):Rozjeżdża się na monitorach 17-sto calowych.


Na 15-stkach też. :wink:
witpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3967
Dołączył(a): 29.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) witpol » 27.09.2010 11:40

kato napisał(a):
anakin napisał(a):Zmniejsz trochę zdjęcia bo "jedzie" wszystko na boki. :wink: :D
Witam.


Hej.
U mnie nic się nie rozjeżdża.


U mnie również OK. Czekam na więcej
kato
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 29.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kato » 27.09.2010 12:08

Dobra. Zmieniłem rozdzielczość. Przepraszam za kłopoty :D
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 27.09.2010 13:59

No i teraz jest po......."hamerykańsku"! :oczko_usmiech:
Skoro już zrobiłeś porządek :wink: ..ładuj dalej!
Tzn.zdjęcia.. :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2010 16:01

Zdjęcia przepiękne! Zwłaszcza te z doliny Neretvy bardzo mi się podobają :D

My skreśliliśmy Żuljanę z powodu złego "pierwszego wrażenia", przeciwnie niż Wy. O dyskwalifikacji zdecydował kiepski i zatłoczony camping. Chętnie zobaczę u Ciebie, co straciłam :wink:

Na Twoich zdjęciach pustki... Ach, ten wrzesień! :D

Czekam na ciąg dalszy, bo podoba mi się Twój styl pisania - obrazowy i emocjonalny :D

Pozdrawiam serdecznie :papa:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 27.09.2010 19:52

kato napisał(a):[. Żonie zaczęło się to wszystko kojarzyć z Bieszczadami (szczególnie Peljesac).



No to tak samo jak mojej Alince :lol: :lol:

Fajne fotki - czekam na więcej :D
Pozdrav.
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Żuljana, czyli Chorwacja po raz drugi
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone