Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ziemia Święta

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012
Ziemia Święta

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 27.03.2013 00:34

Trwa Wielki Tydzień, a za oknem pogoda bardziej jak na Pasterkę niż na Rezurekcję... :wink:

Zapraszam więc na krótką fotorelację z Ziemi Świętej. Będę szczęśliwy, jeśli choć jednej osobie zdjęcia z Ziemi Świętej pomogą wejść w nastrój ostatnich dni Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego. A wszystkich trochę ogrzeją w te zimne dni :D

W drodze do Betlejem i Jerozolimy (przez szybę autokaru)

Obrazek

Obrazek
Pustynia Negew

Obrazek

Obrazek
Morze Martwe

Betlejem - Bazylika Narodzenia Pańskiego

Obrazek
Srebrna gwiazda w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa

Obrazek
Mozaika z pierwszego kościoła zbudowanego wokół Groty Narodzenia Pańskiego - IV wiek

Obrazek
Kolumnada - VI wiek

Obrazek
Dziedziniec Bazyliki Narodzenia Pańskiego - kolumna upamiętniająca Świętego Hieronima
Ostatnio edytowano 16.04.2013 01:13 przez PabloX, łącznie edytowano 3 razy
kemilia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 30.07.2012
Re: Ziemia Święta i Egipt 2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kemilia » 27.03.2013 08:15

Byłam TAM ! Niezapomniane wrażenia, a zwłaszcza "spacer" Drogą Krzyżową !!!!
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: Ziemia Święta i Egipt 2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 27.03.2013 12:06

Jerozolima

Obrazek
Fragment fortyfikacji odgradzających Izrael od Autonomii Palestyńskiej

Obrazek
Widok z Góry Oliwnej

Obrazek
W głębi Ogród Oliwny, kościół Dominus flavit i cerkiew prawosławna. Na pierwszym planie cmentarz żydowski. Ortodoksyjni Żydzi wierzą, że złożenie doczesnych szczątków w tym miejscu daje pierwszeństwo w drodze do Zbawienia (wg nich liczba miejsc jest ściśle ograniczona). Dlatego kwatera na tym cmentarzu kosztuje kilka milionów dolarów, a chętnych na zakup miejsca jest znacznie więcej niż sprzedających

Obrazek
Mury obronne

Obrazek
Stanowisko archeologiczne obok meczetu Al-Aksa

Obrazek

Obrazek
Ściana Płaczu - najświętsze miejsce judaizmu
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: Ziemia Święta i Egipt 2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 27.03.2013 18:28

kemilia napisał(a):Byłam TAM ! Niezapomniane wrażenia, a zwłaszcza "spacer" Drogą Krzyżową !!!!


Kemilia, jeśli robiłaś zdjęcia w Jerozolimie albo w innych miejscach Ziemi Świętej, to może dołączysz je do tej relacji? Ja byłem tam za krótko, żeby zobaczyć choćby część miejsc, w których chciałbym być, więc każda dodatkowa fotka mile widziana.

Teraz jeszcze pospacerujemy po Jerozolimie...

Obrazek
Ortodoksyjni Żydzi bardzo nie lubią, kiedy się ich fotografuje, więc tu jest dosłownie jedna fotka z nimi w roli głównej, zrobiona z przyczajki, od tyłu, z daleka.

Obrazek
"I napiszesz słowa Wiekuistego Boga na odrzwiach domu twojego, i na bramach twoich!" - ta ampułka wmurowana w ścianę domu nad drzwiami wejściowymi zawiera spisany na pergaminie (mezuza) tekst modlitwy Szema Izrael.

Obrazek
Brama Dawida, ze śladami po pociskach z wojny 1967 roku

Obrazek
W mieście jest spokojnie i jak zapewniał rezydent dość bezpiecznie, ale na każdym kroku widać zasieki, check-pointy, opancerzone wozy wojska i policji

Obrazek

Obrazek
Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 28.03.2013 10:30

Dotarliśmy do... Wielkiego Czwartku. Ostatnia Wieczerza, modlitwa i pojmanie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym...

Obrazek
Z "wieczernika", który z całą pewnością nie jest pomieszczeniem pamiętającym czasy Chrystusa, wybieram tylko ten arabski motyw. W Ziemi Świętej zaskakujące są arabskie motywy w chrześcijańskich świątyniach, język arabski w liturgii...

Obrazek
Jeszcze jedna arabska inskrypcja, tym razem na portalu jednego z kościołów

Obrazek
"Ogrodzie Oliwny, widok w Tobie dziwny
Widzę Pana mego na twarz upadłego
Tęskność, smutek, strach Go ściska
Krwawy pot z Niego wyciska
Ach, Jezu mdlejący, prawieś konający"


Obrazek
"Kielich gorzkiej męki z Ojca Twego ręki
Ochotnie przyjmujesz, za nas ofiarujesz
Anioł Ci się z nieba zjawia
O męce z Tobą rozmawia
Ach, Jezu strwożony, przed męką zmęczony."

Ci spośród nas, którzy dziś wieczorem wezmą udział w liturgii Wielkiego Czwartku, będą wspominali wydarzenia, które miały miejsce właśnie tutaj - w Ogrodzie Oliwnym.
kaz32420
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 781
Dołączył(a): 21.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaz32420 » 28.03.2013 19:33

Trwa Wielki Tydzień,wiec może KALWARIA ZEBRZYDOWSKA-MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ NA KALWARII
Załączniki:
i.JPG
p.JPG
korona dla tych co poraz pierwszy na Kalwarii - tradycja
7 (2).jpg
7 (1).jpg
o (1).jpg
o (2).jpg
W Wielki Piątek pątnicy wcześnie rano o 6 zbierają się przy kaplicy "U Kajfasza", by tam obejrzeć scenę porannego sądu nad Jezusem. Stąd wyruszą do Piłata i Heroda, by po wysłuchaniu DEKRETU - wyroku śmierci na Zbawcę i słowa ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, towarzyszyć Jezusowi w Jego krzyżowej drodze.
Ostatnio edytowano 31.03.2013 19:54 przez kaz32420, łącznie edytowano 3 razy
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 28.03.2013 20:46

PabloX napisał(a): Będę szczęśliwy, jeśli choć jednej osobie zdjęcia z Ziemi Świętej pomogą wejść w nastrój ostatnich dni Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego.


Dziękuję,że mogłem zobaczyć Twoje zdjęcia.

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.03.2013 21:04

kleeberg napisał(a):
PabloX napisał(a): Będę szczęśliwy, jeśli choć jednej osobie zdjęcia z Ziemi Świętej pomogą wejść w nastrój ostatnich dni Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego.


Dziękuję,że mogłem zobaczyć Twoje zdjęcia.

Pozdrawiam


Zdjęcia piękne z resztą tak jak i miejsce. Zdjęcie jarzma krzyża robi wrażenie.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 29.03.2013 01:44

Kaz, dziękuję za zdjęcia z Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej - z roku na rok obiecuję sobie, że może za rok się wybiorę...

Mamy już Wielki Piątek...

Obrazek
Droga Krzyżowa - większość jej stacji jest na terenie Dzielnicy Muzułmańskiej, w ciągu dnia ruch i zamieszanie nie do opisania... w sumie, tak jak 2000 lat temu...

Obrazek
Stacja V - Szymon Cyrenejczyk pomaga Chrystusowi nieść krzyż. Jak to ujął święty Leonard? "Uważ, że to Ty jesteś tym Cyrenejczykiem dźwigającym krzyż Chrystusowy na pozór albo z musu, bo zanadto przywiązany jesteś do wygód znikomych tego świata". Jestem...

Obrazek
Stacja VI - święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa. Odbicie umęczonej twarzy na chuście... Psalm 27: "Szukam, o Panie, Twojego oblicza, swego oblicza nie zakrywaj przede mną".

Obrazek
Stacja VII - Jezus upada po raz drugi. Wracam do świętego Leonarda: "Spójrz na Pana Jezusa na ziemię powalonego, przygniecionego boleściami, zdeptanego przez nieprzyjaciół, wyśmianego przez pospólstwo. Zastanów się, że twoja pycha i wyniosłość tak Go powaliły". Leonard, skąd Ty tyle o mnie wiesz?

Obrazek
Golgota

Obrazek
Zgodnie z wczesnochrześcijańską tradycją, Jezusa Chrystusa ukrzyżowano na wzgórzu, pod którym pochowany jest Adam. Skała, na której ustawiono krzyż miała pęknąć po śmierci Jezusa, a Jego krew spłynęła na czaszkę Adama. Na zdjęciu - pęknięcie skały kilka metrów poniżej krzyża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Idąc Via Dolorosa, później w Bazylice Grobu Świętego, zrobiłem mało zdjęć, próbowałem skupić się na religijnym przeżyciu tej pielgrzymki, dlatego - tak myślę - dla innych osób zdjęcia powyżej nie oddają nawet ułamka wzruszenia, które odczuwałem, będąc w miejscach, w których żył, umarł i zmartwychwstał Zbawiciel.

Dlatego na koniec tej części wspomogę się tutaj wpisem z bloga, którego autorka przeszła Via Dolorosa i pobyła w Bazylice Grobu Świętego w ciszy i spokoju poranka. Też bym tak chciał - marzę o powrocie do Ziemi Świętej, tym razem na dłużej, chociaż kilka dni.
Ostatnio edytowano 15.05.2013 23:55 przez PabloX, łącznie edytowano 1 raz
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 30.03.2013 20:57

Bazylika Grobu Świętego

Chrystus zmartwychwstan jest

Obrazek

Chrystus zmartwychwstan jest
Nam na przykład dan jest
Iż mamy zmartwychpowstać
Z Panem Bogiem królować
Alleluja!

Leżał trzy dni w grobie
Dał bok przebić sobie
Bok, ręce, nogi obie
Na zbawienie człowiecze tobie
Alleluja!

Trzy Maryje poszły
Drogie maści niosły
Chciały Chrystusa pomazać
Jemu cześć i chwałę dać
Alleluja!

Obrazek
Kamień, o którym mówią wszystkie Ewangelie - Mk 16, 3-6; J 20, 11-12; Łk 24, 2-5; Mt 28, 2-3

Gdy na drodze były
Tak sobie mówiły
Jest tam kamień niemały
A któż nam go odwali
Alleluja!

Powiedz nam Maryja
Gdzieś Pana widziała
Widziałam Go po męce
Trzymał chorągiew w ręce
Alleluja!

Gdy nad grobem stały
Rzekł im Anioł biały
Nie bójcie się Maryje
Zmartwychwstał Pan i żyje
Alleluja!

Obrazek
Obrazek
Grób Pański

Jezusa szukacie?
Tu Go nie znajdziecie
Wstał-ci z martwych, grób pusty
Oto śmiertelne chusty
Alleluja!

Łukasz z Kleofasem
Obaj jednym czasem
Szli do miasteczka Emaus
Spotkał-ci ich Pan Jezus
Alleluja!

Bądźmy wszyscy weseli
Jako w niebie Anieli
Czegośmy pożądali
Tegośmy doczekali
Alleluja!
iwwoj
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 773
Dołączył(a): 05.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwwoj » 07.04.2013 07:50

Witam, dziękuję za fajną relację. Ja również dodałem parę fotek z Ziemi Świętej w swojej ralacji pt. "W kraju faraonów i nie tylko". Zapraszam.
- Wojtek.

P.S.
Ziemia Święta jest w moich, rodzinnych planach na wakacje za kilka lat. Synek musi podrosnąć, by zapamiętać na całe życie.

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone