Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ziemia kłodzka i okolice (Dolina Orlicy)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 26.05.2012 23:15

I to jest w zasadzie wszystko. No, niemal wszystko - do domu wciąż jak by nie patrzeć dość daleko... Robimy dłuższy postój w lesie nad Orlicą, ledwie parę kilometrów od opisywanego tu kiedyś torfowiska pod Zieleńcem, posilamy się, uzupełniamy zapasy wody o mineralną "torfowiankę" ;-) (podobno jedno z najczystszych miejsc w KK) i podejmujemy decyzję co dalej. Wstępnie planowaliśmy wyjechać na drogę numer 8 w Dusznikach ale nie do końca się nam to uśmiecha - bardziej kusząco wygląda przebicie się przez Góry Bystrzyckie tzw. zieloną drogą z wyjazdem w rejonie Pokrzywna/Polanicy. Mamy też nadzieję rzucić przy okazji okiem na torfowisko ale nasze poświęcenie (trzeba wyjechać niemal pod sam Zieleniec aby się tam dostać) nie daje takich wizualnych rezultatów jakich sobie życzymy - z drogi, niby przecinającej torfowisko, widać niewiele:

Obrazek
Torfowisko pod Zieleńcem - widok z "zielonej drogi"

Niemal cała dalsza trasa to szuter przez las, na którym osiągamy najwyższy punkt wycieczki (ok. 800 m). Fotografować nie za bardzo jest co:

Obrazek
Zielona droga przez Góry Bystrzyckie

ale jedzie się przyjemnie, w cieniu i w bezpośrednim kontakcie z naturą. Po kilku kilometrach niewielkich podjazdów i zjazdów zjeżdżamy dość ostro do Pokrzywna (niestety, sporo kamieni i mocno "trzepie" :?). Rzut oka na Góry Bystrzyckie:

Obrazek
Łomnicka Równia (898 m), doskonały punkt widokowy na KK - widok z rejonu Pokrzywna

szybki zjazd w stronę Polanicy (super wiraże :D) i powrót do domu.

Licznik brata pokazuje 75 km, na trasie spędziliśmy około 9h (ale tempo jazdy było bardzo spokojne).

KONIEC
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 26.05.2012 23:31

W ramach suplementu - wyszperany przy okazji opisywania Doliny Orlicy lokalny portal z bardziej szczegółowymi, z historycznego punktu widzenia informacjami na temat znajdujących się tam miejscowości:

- Lasówka
- Piaskowice
- Mostowice
- Rudawa
- Poniatów
- Niemojów
- Lesica

No i trasa przejazdu (mniej więcej, googlemaps nie zna takich dróg jakimi jeździmy ;-)):

trasa

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.05.2012 13:06

_Chudy_
Jak zwykle bardzo ciekawa i profesjonalna relacja. Bardzo podoba mi się Twoje rzetelne podejście do szczegółów, groby, figurki etc

Szacunek za traskę i kawał dobrej roboty, którą wykonałeś!

3maj się :)

pozdro
tony
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 28.05.2012 18:57

tony montana napisał(a):_Chudy_
Jak zwykle bardzo ciekawa i profesjonalna relacja. Bardzo podoba mi się Twoje rzetelne podejście do szczegółów, groby, figurki etc

Szacunek za traskę i kawał dobrej roboty, którą wykonałeś!

3maj się :)

pozdro
tony


Dzięki za miłe słowa. Staram się pisać nieco bardziej "przewodnikowo" niż w większości wątków jest tu przyjęte co kosztuje więcej czasu ale daje nadzieję że przyda się również tym, którzy trafią tu w przyszłości czy to przypadkiem czy dzięki forumowej wyszukiwarce. Poza tym co tu dużo mówić - zawsze interesowałem się historią i mam duszę szperacza ;-)

Co do traski to myślałem że jeżdżę (a raczej jeździłem) ambitnie dopóki nie trafiłem tutaj ;-) To taki korespondencyjny głos w toczącej się tu w którymś "greckim" wątku dyskusji pt. "Czy do Grecji jest za daleko na wakacje samochodem" :lool:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12728
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.05.2012 22:12

Co do ambitnego jeżdżenia... weź dla porówniania dystanse, jakie robię ja :wink:, a od razu poczujesz się lepiej :D :!: Twoje 75 km musiałabym podzielić na dwa, o ile nie na trzy :oops: dni.
Dzięki za fajne opisy i zdjęcia, zachęcające aby powtórzyć wycieczkę - oczywiście, w moimi realiami dziennego przebiegu :wink: .

_chudy_ napisał(a): Orlickie Zachori/Kunstat w Dolinie Orlicy - widok z Mostowic


Mam gdzieś kilka fotek z drugiej strony granicy - tyle, że z pieszego spaceru, a nie na kole.
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 28.05.2012 22:48

dangol napisał(a):Co do ambitnego jeżdżenia... weź dla porówniania dystanse, jakie robię ja :wink:, a od razu poczujesz się lepiej :D :!: Twoje 75 km musiałabym podzielić na dwa, o ile nie na trzy :oops: dni.
Dzięki za fajne opisy i zdjęcia, zachęcające aby powtórzyć wycieczkę - oczywiście, w moimi realiami dziennego przebiegu :wink: .


Z dystansami żartuję - najważniejsza przyjemność z jazdy, a że jednemu wystarczy do jej osiągnięcia 20 km, innemu 100 a jeszcze inny potrzebuje 2000 :lol: to normalna sprawa. Ale trzeba przyznać że opisy z tej stronki robią wrażenie - właśnie przed chwilą mocno się wczytałem w przejazd przez Albanię... :roll:

Co do Doliny Orlicy to sama w sobie nie jest trudną trasą, zwłaszcza z nową nawierzchnią, najwięcej trzeba było się napocić na pozostałych odcinkach i na drugi dzień o siadaniu na rower nie było w moim przypadku mowy...

dangol napisał(a):
_chudy_ napisał(a): Orlickie Zachori/Kunstat w Dolinie Orlicy - widok z Mostowic


Mam gdzieś kilka fotek z drugiej strony granicy - tyle, że z pieszego spaceru, a nie na kole.


Zapraszam, strony czeskiej nie znam wcale więc chętnie obejrzę (i pewnie nie tylko ja) :-) Choć po wyjeździe obiecałem sobie zajrzeć kiedyś przede wszystkim w rejon rezerwatu Zemskiej Bramy, wygląda na ciekawe miejsce...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12728
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.05.2012 21:01

Te moje fotki nie bardzo nadają się do pokazania, bo pogoda była wówczas parszywa. Może kiedyś znów się tam pojawię i trafię na słoneczko :)
Poprzednia strona

Powrót do Polska



cron
Ziemia kłodzka i okolice (Dolina Orlicy) - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone