Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

żeglowanie w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 27.04.2005 17:23

Te źródła znałem. Problem w tym, że tam nie piszą wprost, że może być więcej niż jeden skipper, ale też nie piszą, że nie może.

To że nie może być 2 skipperów, jest tylko "między wierszami" w Art 7.
No i na druku "List of Person"
http://www.marinaborik.hr/engleski/pocetnaen.htm
jest tylko jedna rubryka na nazwisko skippera.

Dlatego mnie SIĘ WYDAJE, że: jedna winieta = jeden skipper.

Pytałem o Twoje zdanie, bo może w tych niemieckojęzycznych źródłach znajdą się jakieś komentarze do tych suchych prawniczych tekstów. Ja nie znam niemieckiego :(
piotr33
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 02.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr33 » 02.05.2005 21:50

MorskiPas napisał(a):Te źródła znałem. Problem w tym, że tam nie piszą wprost, że może być więcej niż jeden skipper, ale też nie piszą, że nie może.

To że nie może być 2 skipperów, jest tylko "między wierszami" w Art 7.
No i na druku "List of Person"
http://www.marinaborik.hr/engleski/pocetnaen.htm
jest tylko jedna rubryka na nazwisko skippera.

Dlatego mnie SIĘ WYDAJE, że: jedna winieta = jeden skipper.

Pytałem o Twoje zdanie, bo może w tych niemieckojęzycznych źródłach znajdą się jakieś komentarze do tych suchych prawniczych tekstów. Ja nie znam niemieckiego :(



prześledziłem wasze tłumaczenia...., mogę podać "oficjalną" dzisiejszą wersję przepisów po polsku wraz z ostatnimi poprawkami z czerwca.
dokumenty pochodzą z NOITRCH, w otzymanym mailu sa wszystkie dostępne dane pozdrawiam
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 02.05.2005 22:01

piotr33 napisał(a):prześledziłem wasze tłumaczenia...., mogę podać "oficjalną" dzisiejszą wersję przepisów po polsku wraz z ostatnimi poprawkami z czerwca.


No to dawaj je tutaj. Każda informacja się przyda.

w otzymanym mailu sa wszystkie dostępne dane pozdrawiam


Przyznam, że nie bardzo rozumiem to zdanie. W jakim mailu i kto go otrzymał?

pozdraviam MP
piotr33
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 02.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr33 » 02.05.2005 22:13

MorskiPas napisał(a):
piotr33 napisał(a):prześledziłem wasze tłumaczenia...., mogę podać "oficjalną" dzisiejszą wersję przepisów po polsku wraz z ostatnimi poprawkami z czerwca.


No to dawaj je tutaj. Każda informacja się przyda.

w otzymanym mailu sa wszystkie dostępne dane pozdrawiam


Przyznam, że nie bardzo rozumiem to zdanie. W jakim mailu i kto go otrzymał?

pozdraviam MP



mail od Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji który otrzymałem dzisiaj:::Szanowni Państwo,

W załączniku przesyłamy przepisy dotyczące żeglowania w Chorwacji:
1. Rozporządzenie z dnia 29.12.2004 oraz wprowadzone zmiany:
2. Rozporządzenie z dnia 21.02.2005
3. Instrukcje z marca 2005

Pozostałe dokumenty wraz z formularzami oraz wzorem winiety znajdują się na stronie www.mmtpr.hr - sekcja more, dalej - nautika

Zgodnie z informacjami zawartymi w Instrukcji wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Serdecznie pozdrawiamy

Małgorzata Kowalska

Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji
ul. Chmielna 16 lok.2
00-020 Warszawa
tel. (022) 828 51 93
fax. (022) 828 51 90
e-mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
www.chorwacja.hr
wymienione załaczniki mogę przekazać mailem w formacie .doc
pzdr.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 02.05.2005 22:31

piotr33 napisał(a):
Pozostałe dokumenty wraz z formularzami oraz wzorem winiety znajdują się na stronie www.mmtpr.hr - sekcja more, dalej - nautika


Te wszystkie z wyjątkiem ostatniego - znamy.

Zgodnie z informacjami zawartymi w Instrukcji wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl


Pisałem do nich chyba w marcu. Do dziś nie odpowiedzieli.

wymienione załaczniki mogę przekazać mailem w formacie .doc
pzdr.


Chętnie przeczytam.
Wejdź do mojego profilu i tam jest opcja wyśli email. Bezpośrednio z forum nie da się wysłać załączników, ale jak do mnie napiszesz, to ja Ci odpowiem i nawiążemy kontakt bezpośredni.
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003
Lista załogi (na razie) po staremu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 08.05.2005 17:25

Jak co roku byłem na 1 maja rozpocząć sezon.
30 kwietnia poszedłem do kapitanatu, wypełniłem listę załogi, pokazałem prijavę (mam ważną do sierpnia 05) i bez żadnych pytań, uwag i dodatkowych żądań dostałem na niej podpis i stempelek.
Nie dopytywałem się czy coś się zmieniło, bo wg. zaprzyjaźnionych źródeł informacji obowiązują bez zmian te przepisy o których wczesniej była mowa, a podobno w praktyce dopóki ma się starą prijavę nie czepiają się o winietkę i listę osób.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 08.05.2005 17:57

Jednak szkoda, że nie popytałeś.
Szczególnie jak to jest z tym jednym skipperem w praktyce.

Twoja prijava jest ważna do sierpnia, a moja kończy się z początkiem lipca.
Prędzej, czy później winiety nas dopadną.
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 11.05.2005 13:02

MorskiPas napisał(a):Jednak szkoda, że nie popytałeś.
Szczególnie jak to jest z tym jednym skipperem w praktyce.

Twoja prijava jest ważna do sierpnia, a moja kończy się z początkiem lipca.
Prędzej, czy później winiety nas dopadną.


prawdę powiedziawszy wolałem "nie wywoływac wika z lasu"


Będę znów w Zadarze po 20 maja więc moge zapytać,
napisz co cię konkretnie interesuje?
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 12.05.2005 09:10

Korala napisał(a):Będę znów w Zadarze po 20 maja więc moge zapytać,
napisz co cię konkretnie interesuje?


Najważniejsze, to 100-procentowa wymiana załogi, bo na wzorze dokumentu "List of Person" jest tylko jedna rubryka dla skippera. Czy mogę zawieźć łódkę, popływać 2 tygodnie, zostawić ją koledze, który popływa następne 2 tygodnie i przywiezie ją do Polski?

Druga sprawa była dyskutowana tu:
forum/viewtopic.php?t=6219&start=0
ostatni post na stronie, punkt 3 na zielono.
W skrócie pytanie brzmi: długość powyżej 2,5m ale silnik mniejszy niż 5kW - ma mieć winietę, czy nie?
Z tekstu rozporządzenia wynika, że nie, a z cennika, że tak.
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 30.05.2005 12:50

Najważniejsze, to 100-procentowa wymiana załogi, bo na wzorze dokumentu "List of Person" jest tylko jedna rubryka dla skippera. Czy mogę zawieźć łódkę, popływać 2 tygodnie, zostawić ją koledze, który popływa następne 2 tygodnie i przywiezie ją do Polski?

Druga sprawa była dyskutowana tu:
forum/viewtopic.php?t=6219&start=0
ostatni post na stronie, punkt 3 na zielono.
W skrócie pytanie brzmi: długość powyżej 2,5m ale silnik mniejszy niż 5kW - ma mieć winietę, czy nie?
Z tekstu rozporządzenia wynika, że nie, a z cennika, że tak.


Podaję co się dowiedziałem w Kapitanacie w sobotę 28 maja:
1. Zmiany skippera są mozliwe, pod warunkiem, że ilość osób nie przekroczy dozwolonej oraz, że osoba deklarowana jako skipper posiada kwalifikacje. Nalezy go wpisać na List of Person, oraz jako skipera na listę załogi.

2. Winieta jest konieczna w przypadku gdy przekroczony jest jeden z parametrów (długość łódki lub moc silnika) a więc zarówno mała łódka z duzym silnikiem, jak i odwrotnie muszą mieć wykupioną winietę
kawa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 01.08.2002
żeglowanie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa » 31.05.2005 10:35

Witam!
Czy ktoś może odpowiedzieć na pytanie czy przy pływaniu na prywatnym polskim jachcie, skipper musi być ten sam, a załoga może się zmieniać /ile razy, ile osób?/ czy może też zmieniać się skipper /ile razy w ciągu roku?/. A jeżeli jacht jest pod Chorwacką lub Słoweńską banderą to jak to się zmienia?
Pozdrawiam
kawa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 01.08.2002
żeglowanie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa » 31.05.2005 10:48

Witam ponownie!
Może ktoś wie /najprędzej Loeon/ jakie są przepisy i jakie trzeba załatwić formalności przy kupnie żagłowki od Chorwata? Np. czy trzeba ją przerejestrować w Chorwacji, czy można np. pływać z Umową kupna a przerejestrować np. dopiero w Polsce po sezonie. jakie są wymagane dokumety przy sprzedaży i potem do pływania i jakie wiązą się z tym opłaty?
Pozdrawiam
Slawek
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 01.06.2005 22:18

kawa napisał(a):Witam!
Czy ktoś może odpowiedzieć na pytanie czy przy pływaniu na prywatnym polskim jachcie, skipper musi być ten sam, a załoga może się zmieniać /ile razy, ile osób?/ czy może też zmieniać się skipper /ile razy w ciągu roku?/. A jeżeli jacht jest pod Chorwacką lub Słoweńską banderą to jak to się zmienia?
Pozdrawiam



A może Waszmość by się pofatygował i poczytał co na linkach podanych w tym samym wątku piszą o przepisach?
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 01.06.2005 22:32

kawa napisał(a):Witam ponownie!
Może ktoś wie /najprędzej Loeon/ jakie są przepisy i jakie trzeba załatwić formalności przy kupnie żagłowki od Chorwata? Np. czy trzeba ją przerejestrować w Chorwacji, czy można np. pływać z Umową kupna a przerejestrować np. dopiero w Polsce po sezonie. jakie są wymagane dokumety przy sprzedaży i potem do pływania i jakie wiązą się z tym opłaty?
Pozdrawiam
Slawek


Łódka musi być zarejestrowana na Ciebie, lub musisz mieć upowaznienie od właściciela do jej prowadzenia, umowa kupna nie wystarczy!
Nie wystawią Ci na jej podstawie listy załogi.
Jeżeli właściciel Cię upoważnia to znaczy, że wynajmuje Ci łódkę a na to musi miec wykupioną licencję czarterową ;-)
Zarejestrowanie w Chorwacji jest możliwe na osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę w Chorwacji.
To pierwsze zdaje się nie wchodzi w grę ;-)
W drugim wypadku trzeba:
- zarejestrować spółkę w Chorwacji (najlepiej ich odpowiednik sp. z o.o. czyli d.o.o.)
Kosztuje to czas (kilka miesięcy jak dobrze pójdzie) i pieniądze
- jeżeli łódka nie była rejestrowana w Chorwacji to trzeba będzie ją zaimportować czyli opłacić cło i VAT
- zarejestrować pod banderą chorwacką (jeśli jacht nie jest produkcji chorwackiej to koszt kilkanaście tyś kuna -cenniki w linkach powyżej)
- i już gotowe :-)

W Polsce (jak na razie) można zarejestrowac jacht w Polskim Związku Żeglarskim tzw PZŻ, a wtedy w Chorwacji należy wykupić Vinietę (info o kosztach w linkach powyżej) i już pływamy :-)
Tak długo jak nie wpłyniesz na nasz obszar celny nie musisz płacić cła i VAT-u, ale jak naprzykład Cię zniesie do Włoch to moga Cię zaprosić do kasy ;-)

acha jeszcze trzeba by mieć stosowne uprawnienia żeglarskie i operatora VHF ;-)
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 12.07.2005 14:44

Do Korala i wszystkich wilków morskich :wink:

jeśli chodzi o żeglowanie jestem zielona jak szczypior na wiosnę a połowica dała mi takie zadanie bojowe:

po 1 primo - o przepisach obiecuję poczytać i przesledzić możliwe wątki
po 2 primo- rozważamy możliwość kupienia łodzi...jeszcze nie bardzo wiemy co (najlepiej tanio oczywiście) wszystko zaczęło się od pontonu...moze z napędem...poprzez małe motorowki ...i doszliśmy do żagli oczywiście.
problem w tym ze nie wiem jakim jachtem możana pływać po adriatyku. Wiadomo Mazury to co innego i nie wiem czy takie niewielkie (jak dla mnie ogromne :)) 6 metrowe jachty już nadają się do cro ??? na co należy zwrócić uwagę przy tych naszych "dywagacjach"
plisss help :roll:
może jest jakieś forum dla takich szczurów które chcą pomału stać się wilkami morskimi ??
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
żeglowanie w Chorwacji - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone