Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Żeglowanie po Adriatyku

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 03.11.2015 11:27

Są miejsca na Jadranie gdzie wiatr wcale nie musi być bardzo silny a fala się tworzy spora bo się nakłada. Przykładem jest końcówka kanału Velebitskiego gdzie tworzy się efekt lejka przy północnym wietrze wspomaganym dodatkowo wiatrem od Paklenicy.

Doświadczyłem tego kilkukrotnie wracając z wysepek Ražanac Mali i Ražanac Veli do Vinjeraca. Pierwsze 8 kilometrów to lekkie zafalowanie pozwalające na płynięcie w ślizgu ostatnie 3 - 4 kilometry to walka z falą tak że pomiędzy falami znikał mi RIB płynący kilkadziesiąt metrów ode mnie. Fala jak na Jadran była bardzo długa, tak że ponton nie skakał z fali na falę tylko trza było wpływać na grzbiet a potem jazda jak na surfingu. Nawiasem mówiąc zabawa przednia, jedynie świadomość posiadania jedynego źródła napędu jakoś nie pozwalała się cieszyć pełnią szczęścia :mrgreen:
bolo28
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 12.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bolo28 » 04.11.2015 17:29

Rysio napisał(a):Amplitudę liczymy od położenia równowagi do maksymalnego wychylenia. My raczej określamy wysokość pomiędzy grzbietem a doliną fali zwany często amplitudą falowania.

Faktycznie, masz rację. W takim razie fale z filmu mają amplitudę raczej poniżej metra. 6 metrów to mniej więcej wysokość podłogi 2 piętra w budynku mieszkalnym. Jeśli wziąć pod uwagę, że te 6 m to amplituda, to wartość międzyszczytowa (czyli wysokość fali) musiałaby wynosić 12 m. Cięzko mi to sobie wyobrazić.

Rysio napisał(a):Są miejsca na Jadranie gdzie wiatr wcale nie musi być bardzo silny a fala się tworzy spora bo się nakłada. Przykładem jest końcówka kanału Velebitskiego gdzie tworzy się efekt lejka przy północnym wietrze wspomaganym dodatkowo wiatrem od Paklenicy.

Jak często tak wieje i z jaką siłą w tamtych okolicach? Jak wyglądają tamtejsze plaże? Zamierzam w drugiej połowie lipca wybrać się do Chorwacji z deską windsurfingową i szukam dogodnego miejsca.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 04.11.2015 19:05

bolo28 napisał(a):Jak często tak wieje i z jaką siłą w tamtych okolicach? Jak wyglądają tamtejsze plaże? Zamierzam w drugiej połowie lipca wybrać się do Chorwacji z deską windsurfingową i szukam dogodnego miejsca.


Codziennie po 16-17 :D Nie sądzę jednak by to było dobre miejsce na windsurf, choćby dlatego że nigdy nikogo takiego tam nie spotkałem. Jeśli żagiel to raczej Brač albo Korcula i Peljesac.
bolo28
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 12.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bolo28 » 04.11.2015 19:18

A z jaką siłą wiało? To był sezon wakacyjny?
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3377
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 04.11.2015 20:06

Brat od pewnego czasu na deskę /a jest dobry w te klocki/ jedzie na koniec płw. do miejscowości Kuciste- mekka deskarzy, pełno ośrodków, szkółek itp.
Ostatnio edytowano 05.11.2015 07:43 przez damianisko5, łącznie edytowano 1 raz
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 04.11.2015 23:09

damianisko5 napisał(a):Brat od pewnego czasu na deskę /a jest dobry w te klocki/ jedzie koniec płw. do miejscowości Kuciste- mekka deskarzy, pełno ośrodków, szkółek itp.


Do tego 3-5B prawie pewne między 10 a 18 godziną (przy normalnej słonecznej pogodzie). Dogodne miejsca do startowania, a gdyby kogoś zwiało jest gdzie lądować awaryjnie i łatwo podjechać samochodem, bo droga jest przy samym brzegu. Jedyny minus to duży tłok na wodzie, bo to naprawdę jest nr 1 w Chorwacji.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3377
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 05.11.2015 07:47

Odwiedziłem go pewnego dnia /ja byłem na początku półwyspu/ - przed południem flauta, ok. godz 13. -13,30 zaczyna wiać i cała wiara rusza na wodę i tak niemal przez cały jego 2 tygodniowy pobyt. Niesamowity mikroklimat tego miejsca.
Ostatnio edytowano 06.11.2015 08:18 przez damianisko5, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.11.2015 09:33

bolo28 napisał(a):A z jaką siłą wiało? To był sezon wakacyjny?


Standard to 3-5 w porywach 6. Wiatr nie wieje z jednego kierunku. Nakłada się ten wiejący od Senja (północny) z wiatrem od Paklenicy (wschodnim). Przy odrobinie szczęścia wiatry się łączą i masz piękną borę. Obserwacja szczytów Velebitu wskazana, bo jak chmury przez nie "przeskoczą" to na Velebitskim masz 10 min czasu i robi się piękne 9-10B.

W marcu było jeszcze fajniej :)

Sada podno Velebita daju rekordno prognoziranih 130 čvorova!", objavio je Crometeo na svojoj službenoj Facebook stranici. 130 čvorova je preko 240 km/h.
iwoniczanka
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 04.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwoniczanka » 09.11.2015 03:11

Nie no, 12 metrów to na pewno nie miały :p Filmik nie do końca oddaje warunki(zresztą to było jeszcze wtedy, gdy nikt się nie bał=nagrywałam; później już się nie dało), ale już wtedy łódka od czasu do czasu podnosiła nam się tak, że chłopaki jak stali na dziobie, to widzieli kil.
Teraz to sama jestem ciekawa, ile te fale mogły mieć. Ale metr to raczej nie, bo mimo, że jestem babą i niekoniecznie mam miarę w oczach, to skoro fala potrafiła przewalić się przez łódkę, to chyba musiała mieć jednak trochę więcej. Kwestia ile to "trochę" było (?). Z mojej perspektywy, wtedy na łodzi, to na pewno sięgały przynajmniej bardzo, bardzo wysokiego parteru ;-)
Patrząc na internety, to skoro siła wiatru dochodziła do 28 w, to mogły mieć 4 metry. Zgadzałoby się też z obrazkiem z internetów (wiki).

A zresztą-niech wystarczy, że były wielkie. Na większych na pewno pływać bym nie chciała :lol:
krolgandalf
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 13.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) krolgandalf » 14.06.2016 00:12

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Wybieram się z rodzinką we wrześniu na urlop do miejscowości Vrsar w Istrii. Mam pytanka:
- Czy ktoś był jakie wrażenia, pod kątem możliwości żeglugi?
- Czy wie ktoś jakie są możliwości i ceny wypożyczenia malej żaglówki lub katamaranu plażowego ew małej motorówki?

Zauważyłem brak wątku dotyczącego żeglugi na jednostkach o małej pow żagla (tak do 30m2) - jakieś doświadczenia? Może się ktoś podzieli?

pozdrawiam
Kurzy
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 107
Dołączył(a): 31.07.2003
Żeglowanie z Trogiru 7 dni

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kurzy » 02.02.2017 20:51

Witam,
Wybieramy się na majówkę do CRO tym razem aby pożeglować. Powoli planujemy trasę. Jakie wyspy, jakie miejsca polecacie? gdzie warto zaczepić, żeby jak najwięcej zobaczyć. Oczywiście chodzi mi o trasę morską (port-port, lub jakaś zatoczka).

Bedę wdzięczyny za wszelkie sugestie..
pozdrawiam
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Żeglowanie z Trogiru 7 dni

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 03.02.2017 16:29

Kurzy napisał(a):Witam,
Wybieramy się na majówkę do CRO tym razem aby pożeglować. Powoli planujemy trasę. Jakie wyspy, jakie miejsca polecacie? gdzie warto zaczepić, żeby jak najwięcej zobaczyć. Oczywiście chodzi mi o trasę morską (port-port, lub jakaś zatoczka).

Bedę wdzięczyny za wszelkie sugestie..
pozdrawiam





Moje ulubione porty w zasięgu to Splitska, Podgora, Vrboska z postojem w porcie a nie marinie, na Hvarze polecam kotwicowisko w Vira, blisko miasta Hvar a cumujesz w spokoju lub zatoczka Zavala (w bok od zatoki prowadzącej do Stari Gradu). Warta grzechu również Lovrecina na Brać z piękną piaszczystą plażą (przy odpowiednich warunkach niezapomniane przeżycia daje nocka na kotwicy - poranna kąpiel w pustej zatoce i spacer po bezludnej piaszczystej plaży bezcenny :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Żeglowanie z Trogiru 7 dni

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 03.02.2017 17:09

Kurzy napisał(a):Witam,
Wybieramy się na majówkę do CRO tym razem aby pożeglować. Powoli planujemy trasę. Jakie wyspy, jakie miejsca polecacie? gdzie warto zaczepić, żeby jak najwięcej zobaczyć. Oczywiście chodzi mi o trasę morską (port-port, lub jakaś zatoczka).

Bedę wdzięczyny za wszelkie sugestie..
pozdrawiam


Zapomniałam o jeszcze jednym miejscu wartym grzechu:) Żut:) Z wyjściem na górę oczywiście, najlepiej tak aby z wysokości podziwiać zachód słońca:)
Janek_1981
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.08.2015
Re: Żeglowanie z Trogiru 7 dni

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janek_1981 » 09.02.2017 10:12

Kurzy napisał(a):Witam,
Wybieramy się na majówkę do CRO tym razem aby pożeglować. Powoli planujemy trasę. Jakie wyspy, jakie miejsca polecacie? gdzie warto zaczepić, żeby jak najwięcej zobaczyć. Oczywiście chodzi mi o trasę morską (port-port, lub jakaś zatoczka).

Bedę wdzięczyny za wszelkie sugestie..
pozdrawiam


A skąd chcecie wyruszyć? bo to istotny element planowania trasy... Chorwacja cała jest piękna.. ale nie wszędzie da się w tydzień dopłynąć... zatem... skąd? :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.02.2017 10:19

W tytule postu: "Żeglowanie z Trogiru 7 dni"
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone