Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zdjęcia podwodne

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011
Zdjęcia podwodne

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 17.04.2012 14:36

Pytanko mam do Szanownej Społeczności :-)

Otóż mam taki sobie aparacik Fuji FinePix F20 (czyli popularnego "głupiego Jasia", co to sam większość rzeczy robi). I tegoż aparacika chciałem przystosować do robienia zdjęć pod wodą poprzez zakup pokrowca o symbolu WP310 - link do niego: http://e-trade.com.pl/sklep/pokrowce-wo ... wp310.html

I pytanko mam w tej kwestii: warto, czy dać se spokój?

Pytanie: "Warto" dotyczy głównie tego, czy w chorwackich wodach można zrobić na tyle ciekawe zdjęcia, by się w to bawić :-)
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 17.04.2012 14:50

Pytanie co dla Ciebie oznacza "na tyle ciekawe" :lol:
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 17.04.2012 15:01

Rysio napisał(a):Pytanie co dla Ciebie oznacza "na tyle ciekawe" :lol:

Podstawowa rzecz: dobra widoczność, bo fotografie będą powierzchniowe wyłącznie. Innym słowem, aby była stosowna przezroczystość wody. Chodzi o rejon wyspy Ciovo od południowej strony.

Druga sprawa: niebanalne dno i generalnie otoczenie, czyli nie tylko piaszczyste płaszczyzny porośnięte, bo ja wiem, rogatkiem wodnym ;-) zatopione w mętnej wodzie, ale jakieś skałki, rafy, kolorowe rybki, jeżowce czy inna gadzina...

Choć w Chorwacji byłem już 5 razy, to jakoś dopiero teraz przyszedł mi do głowy pomysł fotografowania pod wodą, a więc doświadczenie mam dokładnie zerowe w tej kwestii. W dodatku nie parałem się nawet "nurkowaniem" powierzchniowym z fajką, więc na podziwianie pejzażu podwodnego także nie było okazji :-)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.04.2012 15:27

Poszukaj temat z fotografia podwodną, poszukaj relacji Longtoma, który sporo fotografował pod wodą, poczekaj na Roxi, która niedługo na Istrię jedzie.

Mz to temat sobie sam musisz wybrać, bo z pewnością najmniej znajdziesz amfor i zatopionych skarbów i statków, natomiast najwięcej jeżowców i skałek, a czy to będzie fajnie pokazane, to już tylko od ciebie zależy ;)

Od biedy pozostaną ci dna łodzi w porcie lub podwodne zdjęcia z kąpielisk, ale w obydwu przypadkach radziłbym uważać, żeby się z czymś nie zderzyć ;)

W każdym razie - szukaj Longtoma, bo dla niego nie było miejsc, gdzie nie było warto zanurkować, natomiast dla mnie wszędzie było dokładnie tak samo, czyli ... pusto :D

Pozdrawiam
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 17.04.2012 16:14

Mnie tam starożytne żaglowce do szczęścia nie są potrzebne.
Ot, aby było coś innego, niż widać na powierzchni i w... Bałtyku :-)

Zatem zaczekam na relacje wskazanych przez Ciebie Cromaniaków.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.04.2012 16:18

Nie czekaj, tylko czytaj ;)

Pozdrawiam
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 17.04.2012 16:34

TaJest!!!
;-)

Oczywiście zabieram się do lektury.
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 17.04.2012 20:23

Super te relacje podwodne... Echhh... to jeszcze prawie 100 dni do wyjazdu...

Zatem nie ma to-tamto - kupuję ten nieprzemakalny worek oraz maskę i fajkę! :-)
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 17.04.2012 20:42

Np i np. Wybór należy do Ciebie :wink:
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 17.04.2012 20:54

@Rysio
Super! :-)

A jakiej techniki używasz do zanurzenia aparatu pod wodą? Też podobnego worka, czy jakiejś bardziej zaawansowanej technologii?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 17.04.2012 20:58

Worek z Dicapaca mam na lustrzankę a do filmików takie coś :)
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 17.04.2012 21:07

A! To mój też ma być tej samej firmy :-)
Tyle, że nie mam lustrzanki, tylko 3 różne elektryczne zabawki:
- Fuji FinePix F20
- Kodak Z612
- Sony DSC-P100

I tę pierwszą chciałem przystosować do robienia zdjęć pod wodą :-)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 22.04.2012 09:12

Jeżeli już zostałam wywołana do tablicy, to zabiorę głos ;)

Trzeba pamiętać, że aparat sam zdjęć nie robi, a dobre zdjęcia podwodne to nie lada wyczyn. O ile na małych głębokościach, np przy takim nurkowaniu z maską i fajką wystarczy naturalne oświetlenie i dobra woda, o tyle trochę głębiej potrzeba już silnego oświetlenia zewnętrznego. Cena oświetlenia często równa się cenie aparatu i obudowy.

Cykając pod wodą aparatem z wbudowaną lampą błyskową trzeba się liczyć z tym, że na zdjęciu widoczne będą drobne plamki rozświetlone przez flesz. Dlatego stosuje się oświetlenie boczne, a jeżeli nie, to pozostaje tylko płytka woda i wyłączenie lampy błyskowej.

Pamiętaj też o zanikaniu kolorów pod wodą.
Pierwszy zanika kolor czerwony itd. Bez oświetlenia lub filtra na morską wodę, zdjęcia mogą nie spełniać Twoich oczekiwań.

Kilka linków, gdzie możesz zobaczyć podwodne fotki.

Klik

Klik

Nie są to zdjęcia takie jak chcesz robić, ale obiecuję, że po majówce w Rovinji wkleję parę zdjęć z chorwackimi klimatami.

To się rozpisałam :lol:
onka37
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 240
Dołączył(a): 06.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) onka37 » 22.04.2012 19:16

Rysio napisał(a):Worek z Dicapaca mam na lustrzankę a do filmików takie coś :)


Witaj Rysiu! mam pytanie dotyczące tego coś. Chciałabym kupić aparacik do robienia zdjęć pod wodą - ale nie tylko. Czy używasz tego czegoś do robienia innych zdjęć (oczywiście widoczki chorwackie) i masz na ten temat zdanie czy jest ok, czy używasz tylko pod wodą?
Generalnie chodzi mi o mały aparat do kieszeni do wszystkiego, a co myślałbyć o takim czymś, czy taka torebka foliowa wystarczy?
http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/ ... -4gb.bhtml
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 26.04.2012 09:18

Sorki że dopiero dziś tu dotarłem.

Więc tak. Owszem TX10 robię również zdjęcia lądowe bo idealnie mieści się do kieszeni a co za tym idzie nie muszę nosić torby z lustrem. Z drugiej strony jednak porównując zdjęcia z lustrzanki i TX10 można się załamać :) fakt to takie moje małe zboczenie, ale jakość zdjęć z małpki sporo odstaje od normalnego aparatu, tyle że dotyczy to większości małpek, więc prawdopodobnie czego byś nie wybrała jakość lądowa będzie ... no po prostu będzie i nie rozpisujmy się na ten temat więcej :wink: Szczerze mówiąc TX10 kupiłem głównie z myślą o filmikach w tym również tych podwodnych i w tej materii sprawdza się doskonale moim zdaniem. Worek + małpka pewnie również sprawdzi się przyzwoicie, jednak jest o wiele mniej wygodne rozwiązanie. Choćby z tego względu że na plaży nie powinnaś aparatu z tego worka wyciągać dopóki go nie opłuczesz (tak praktykuję z lustrzanką). Sól włazi wszędzie i drobiny jak ci się posypią w elementy obiektywu, przycisków itp mechanizmów to ich już nie wyczyścisz. TX10 po używaniu w słonej wodzie po prostu opłukuję i niczym się nie przejmuję.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zdjęcia podwodne
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone