Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zdjęcia pełni księżyca - jakie ustawienia?

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 28.01.2005 21:31

Piotr Lutynski napisał(a):W kazdym badz razie czasy widac na moim zdjeciu...

Pozdrav

PS:... o rany.... dopiero teraz zauwazylem... za kilka dni moj pierwszy roczek tu na forum a juz przekroczylem magiczna liczbe 1000 :D


Piotrze cro forum życzy Ci nastepnego tysiąca postów.
Pisz te nastepne posty z życzliwościa do świata ,pisz te posty na temat,pisz te posty tak byś nie zauważył ,ze jest ich już 2000.
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 29.01.2005 10:33

JoeF napisał(a):Jeżeli się zdecyduję na sesję zdjęciową i coś z tego wyjdzie opiszę ustawienia i wkleję efekt...

Czynię co obiecałem :wink:

Było na prawdę zimno, otwierałem okno na kilka minut i ponownie go zamykałem, niebo było jednak lekko zamglone, jasność Księżyca trochę zmieniała się w czasie. Nie była to pełnia, więc myślę, że przy pełni czas naświetlania musiałby być kilkakrotnie krótszy ale nigdy dłuższy. Zapewne przy lustrzance cyfrowej z ISO powyżej 800 bez szumów, spokojnie czas mógłby sięgnąć 1/1000s :wink:

Zrobiłem około dziesięciu zdjęć przy różnych ustawieniach. Dwa z nich wyszły chyba najlepiej a było to przy ISO 100, 1/30s, f:3,7 zoom optyczny x10 aparat DX6490
Załączone zdjęcie bez żadnej obróbki poza wykadrowaniem :!:
Technicznie pewnie nie jest rewelacyjne ale przecież dopiero się uczę :) niestety nie mam ręcznego ustawiania ostrości a chciałem pokazać ustawienie warunków naświetlania.

Obrazek

Pozdrawiam i życzę udanych (lepszych) prób
Józek
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 31.01.2005 09:06

Mogło by być ładne gdyby robiono je ze statywu :(
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 31.01.2005 09:51

M.Smith napisał(a):Mogło by być ładne gdyby robiono je ze statywu :(

Było ze statywu :( i w dodatku spust migawki z samowyzwalacza aby nie poruszyć aparatem przy naciskaniu... Nieostrość wynika z niedoskonałości AF i może jeszcze z mojego braku umiejętności i cierpliwości przy otwartym oknie, bo jednak było zimno (-15) i niewygodnie... Nie było również 100% przejrzystości powietrza, jakieś mgły lub rzadkie chmury lekko przysłaniały niebo...
Jednak poczekam do wiosny lub do lata aby wykonać kolejne próby... Może z Chorwacji będzie bliżej do Księżyca :wink:

Pozdrawiam
Józek
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 31.01.2005 09:57

Hehehe no latem będzie zdecydowanie cieplej i przyjemniej :wink:
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 31.01.2005 10:36

JoeF napisał(a):
M.Smith napisał(a):Mogło by być ładne gdyby robiono je ze statywu :(

Było ze statywu :( i w dodatku spust migawki z samowyzwalacza aby nie poruszyć aparatem przy naciskaniu... Nieostrość wynika z niedoskonałości AF i może jeszcze z mojego braku umiejętności i cierpliwości przy otwartym oknie, bo jednak było zimno (-15) i niewygodnie... Nie było również 100% przejrzystości powietrza, jakieś mgły lub rzadkie chmury lekko przysłaniały niebo...
Jednak poczekam do wiosny lub do lata aby wykonać kolejne próby... Może z Chorwacji będzie bliżej do Księżyca :wink:

Pozdrawiam
Józek

Dobrze jest przejsc na manualne ustawianie focusa... ustawiajac na nieskonczonosc :D

Pozdrawiam
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 31.01.2005 11:05

Piotr Lutynski napisał(a):Dobrze jest przejsc na manualne ustawianie focusa... ustawiajac na nieskonczonosc :D

W moim aparacie jest jedynie przycisk "landscape", który ustawia ostrość niby na nieskończoność ale co dziwne i tak aparat "ostrzy" przy naciskaniu spustu migawki do połowy :?:

Po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że na jakość zdjęcia mogło mieć wpływ również falowanie powietrza wynikające z bardzo dużej różnicy temperatur przy otwartym oknie: od minus 15 do plus 20 i wilgotność z mieszkania...
Byle do wiosny :wink:

Pozdrawiam
Józek
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 31.01.2005 11:09

JoeF napisał(a):
Piotr Lutynski napisał(a):Dobrze jest przejsc na manualne ustawianie focusa... ustawiajac na nieskonczonosc :D

W moim aparacie jest jedynie przycisk "landscape", który ustawia ostrość niby na nieskończoność ale co dziwne i tak aparat "ostrzy" przy naciskaniu spustu migawki do połowy :?:

Po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że na jakość zdjęcia mogło mieć wpływ również falowanie powietrza wynikające z bardzo dużej różnicy temperatur przy otwartym oknie: od minus 15 do plus 20 i wilgotność z mieszkania...
Byle do wiosny :wink:

Pozdrawiam
Józek

Jesli nie ma mozliwosci to kiepsko.... a sprobuj ramke w centrum kadru, ktora wyznacza pole do ostrosci ustawic tak by krawedz ksiezyca przeniegala w jej srodku.... dla ukladu ustawiajacego ostrosc ksiezyc jest białą plama... a uklady AF optrzebuja roznycy kontrastow....

Pozdrawiam
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 31.01.2005 11:20

Piotr Lutynski napisał(a):Jesli nie ma mozliwosci to kiepsko.... a sprobuj ramke w centrum kadru, ktora wyznacza pole do ostrosci ustawic tak by krawedz ksiezyca przeniegala w jej srodku.... dla ukladu ustawiajacego ostrosc ksiezyc jest białą plama... a uklady AF optrzebuja roznycy kontrastow....


Tak dzięki za kolejne podpowiedzi... Też o tym pomyślałem, że tryb "landscape" może sobie nie radzić z "Księżycem" - w nim nie ma tej ramki do ustalania ostrości. Jak będzie cieplej i oczywiście bezchmurnie, spróbuję jeszcze zwykłego ostrzenia (typ centralny) i mam pomysł jeszcze na zwiększenie głębi ostrości przez wydłużenie czasu i zwiększenie liczby przysłony

Pozdrawiam
Józek

EDIT:
P.S. A tak w ogóle to już nie ma się co "rozwodzić" nad jednym niezbyt udanym zdjęciem. To miała być odpowiedź na pytanie Meeg ale przede wszystkim dowodzi, że nie jest to takie łatwe i automatyczne...
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 01.02.2005 21:36

JoeF napisał(a):P.S. A tak w ogóle to już nie ma się co "rozwodzić" nad jednym niezbyt udanym zdjęciem. To miała być odpowiedź na pytanie Meeg ale przede wszystkim dowodzi, że nie jest to takie łatwe i automatyczne...


Wielkie dzięki za pomoc słowną i praktyczną! To "rozwodzenie" jak najbardziej mnie interesuje! Ja jeszcze nie zaczęłam testować bo nad Lublinem non stop chmury i będę musiała poczekać chyba do kolejnej pełni. Ale dzięki Waszym doświadczeniom będę miała zapewne dużo łatwiejsze zadanie.

Pozdrowienia
Magda
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 26.02.2005 15:53

JoeF napisał(a):
Piotr Lutynski napisał(a):Dobrze jest przejsc na manualne ustawianie focusa... ustawiajac na nieskonczonosc :D

W moim aparacie jest jedynie przycisk "landscape", który ustawia ostrość niby na nieskończoność ale co dziwne i tak aparat "ostrzy" przy naciskaniu spustu migawki do połowy :?:

Po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że na jakość zdjęcia mogło mieć wpływ również falowanie powietrza wynikające z bardzo dużej różnicy temperatur przy otwartym oknie: od minus 15 do plus 20 i wilgotność z mieszkania...
Byle do wiosny :wink:

Pozdrawiam
Józek


Na poruszenie zdjęcia księżyca ma wpływ... poruszanie się Ziemi... Zazwyczaj zapominamy o tym: wydaje nam się, że nasza planeta jest nieruchoma, a właśnie na takich zdjęciach najlepiej widać, jak szybko się porusza...

Plumek
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 26.02.2005 17:44

meeg napisał(a):Bardzo dziękuję Wam za pomoc, teraz muszę tylko poczekać aż śnieg przestanie sypać i rozchmurzy się niebo, aby zacząć ćwiczyć.

Serdecznie pozdrawiam


Najlepsza rade podał Tobie JoeF ,w cyberfoto jest wiele ciekawostek bardzo prostych w wykonaniu ,sama korzystam,lecz ja jestem amatorem fotografikiem i to tylko wspomnieniowym i rodzinnym. Z ciekawosci poeksperymentowałam

Pozdrowienia Petris
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 21.02.2008 01:21

podbijam temat... może ktoś zrobi dzisiejszej nocy zaćmienie? i podzieli się tu na forum :)
jak narazie mam coś takiego...
Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2008 13:51 przez mutiaq, łącznie edytowano 1 raz
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 21.02.2008 11:22

Moja Luna...crop :wink:

Obrazek

Bardzo ważne jest stosowanie punktowego pomiaru światła. Wbrew pozorom w pełni wychodzą gorsze foty - lepiej strzelać w innych fazach.

PZDRV
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.02.2008 11:31

Rafał, jesteś pewien za WB :wink:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zdjęcia pełni księżyca - jakie ustawienia? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone