Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015
Re: Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 27.01.2016 11:20

Niezależnie od tego kto bardziej zawinił, kto dokonał większych zbrodni, kto zaczął, kto się wmieszał, kto zakończył, finał oglądamy teraz w serwisach informacyjnych. Strategicznie ważny dół Europy obsiadły anemiczne, skorumpowane, skłócone, nic nie znaczące mikro państewka. Zanim zaczęli się zabijać, federacja była średnim państwem europejskim, z potencjałem ekonomicznym, zróżnicowaną gospodarką i perspektywami na przyszłość. Starsi znajomi, wyjazdy do Jugosławii wspominają jako powiew zachodu, i oceniają gospodarkę i poziom życia na wyższy niż w ówczesnej Polsce. Szkoda, bo Jugosławia w UE byłaby czymś fantastycznym, a obecnie jest tylko korytarzem dla najeźdźców z południa.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10861
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.01.2016 12:20

walp napisał(a):
I prośba, nie zaśmiecajmy tego wartościowego wątku.


proponuję, by moderatorzy przenieśli treść ostatniej dyskusji od postu z artykułem do wątku Zbrodnie ku przestrodze...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107657
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.01.2016 13:20

te kiero napisał(a):
walp napisał(a):
I prośba, nie zaśmiecajmy tego wartościowego wątku.


proponuję, by moderatorzy przenieśli treść ostatniej dyskusji od postu z artykułem do wątku Zbrodnie ku przestrodze...

Wniosek słuszny - posty przeniesione :idea: :idea:
zmasz
Croentuzjasta
Posty: 263
Dołączył(a): 05.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmasz » 15.02.2016 20:29

Co Cromaniacy na taki materiał :



Miłego oglądania
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 15.02.2016 20:40

Zabijali się nawzajem już w przed 2 wojną światowa. Nacjonalizm i fanatyzm religijny to niebezpieczna mieszanka. Mam nadzieję że już nigdy więcej nie będziemy musieli słuchać o Jasenovacu czy Srebrenicy.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.03.2016 20:45

Radovan Karadżić został skazany na 40 lat więzienia. Skazano go między innymi za zbrodnie przeciw ludzkości, ludobójstwo oraz zbrodnie wojenne.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 31.03.2016 16:18

A tymczasem Vojislav Szeszelja został uniewinniony
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10861
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.08.2016 12:33

nie wiem czy było o tej pozycji książkowej, choć o Drażenie już pisała Slavenka Drakulić:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299648/j ... ylo-nikogo
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10861
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 12.12.2016 10:25

te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10861
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 10.01.2017 21:29

beczka prochu:
http://www.euractiv.pl/section/wschod-e ... ie-swieto/
niech jeszcze do głosu dojdą po drugiej stronie Salafici i wybuchnie
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10861
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 15.03.2017 23:10

naturysta-06
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 9694
Dołączył(a): 30.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) naturysta-06 » 18.03.2017 01:21

[quote="zmasz"]Co Cromaniacy na taki materiał :

Ciekawy, poznawczy materiał!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.03.2017 12:22

te kiero napisał(a):jutro 23:35 w TVP1:
http://www.telemagazyn.pl/film/gwalt-na-wojnie-1782164/


Nagrałem, obejrzałem.

Pomimo, że znam te historie, przejeżdżam przez miejsca gdzie odbywały się te zbrodnie to jest to trochę nierealne.
Dlaczego?
No bo podobne sytuacje zdarzały się podczas II WŚ np. na Podolu i innych częściach dzisiejszej Ukrainy czy w innych miejscach naszego kraju (przekazy mam wiarygodne bo z pierwszej ręki - rodzina) to jednak ma się wrażenie, że wtedy to była dzicz. Dziś coś takiego jest niemożliwe. Wojna bałkańska to przecież czasy nam współczesne i człowiek nie będzie zdolny d takich czynów.
Historia tej wojny i ten film pokazał jak bardzo jest to złudne poczucie wyższości nad tamtymi ludźmi.
Chęć upokorzenia wroga jest tak silna, że i teraz jest to możliwe. To smutne do czego jest zdolny człowiek aby poczuć się zwycięzcą.
A do tego cały cywilizowany świat patrzył na to przez palce. Trybunał w Hadze stał się teatrem, który miał uspokoić sumienia możnych, misja UE była i tyle można o niej napisać. Czy skuteczna? Jak wiemy dziś były to mało skuteczne działania. Kontyngent holenderski nic nie zrobił w Srebrenicy przyczyniając się do rzezi muzułmanów.
Niektórych po tylu latach rusza sumienie i chcą zaskarżyć rząd w Holandii za to, że ich tam wtedy wysłał z takimi rozkazami...
Tylko co to teraz zmieni? Przywróci im życie, przywróci tym kobietom mężów, dzieci, godność?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.06.2017 17:10

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o istnieniu Chorwacji to nie dowiedziałam się o tym, że tam jest piękne morze i ładne palmy, tylko, że tam jest wojna... Oglądam filmy na ten temat, wysłuchałam relacji kilku osób... Ostatnio poznałam pewnego człowieka, który jest pół - Chorwatem i pół - Serbem, ale wychowanym "tam", czyli na peryferiach Belgradu. Z jednej strony ciągnęło go do Chorwacji, ale z drugiej strony, jak się zdenerwował, wychodził z niego ten serbski nacjonalizm i już nie mówił "Chorwaci" tylko "ustasze"...
Ja otwarcie mu powiedziałam na samym początku znajomości, że mam w Chorwacji znajomych, że znam język, że tam trochę pracowałam i lubię tam wracać... Jednego dnia sam chciał się wybrać ze mną nad morze (sam się bał), a drugiego - tak mnie zbluzgał, że się zastanawiam, czy jeszcze kiedyś pojadę do jakiegokolwiek kraju byłej Jugosławii... Zaznaczam, że mam mocną psychikę, ale czasami mam tego dość i nie ogarniam. :(
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 14.09.2017 12:25

...coraz więcej brudu wychodzi ...co gorsza robią z tego atrakcję turystyczną :roll:
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/his ... &ocid=iehp
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone