Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zaostrzone kontrole Czechy i Słowacja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009
Zaostrzone kontrole Czechy i Słowacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 16.07.2009 08:55

Nie wiem co o tym sądzić, ale na wszelki wypadek kupiłem wczoraj:

- drugą kamizelkę odblaskową
- komplet bezpieczników
- komplet żarówek
- linę holowniczą
- apteczkę (dotychczasowa była przeterminowana i źle wyposażona)

A tu powód mojej paniki: :)
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... _sadu.html
mariusz 69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 05.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz 69 » 16.07.2009 09:29

Wyposażenie standardowe w samochodzie! Nic nowego!
spoker73
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 31.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) spoker73 » 16.07.2009 09:30

Słowacy i Czesi zawsze byli nas cięci, tak było jest i będzie, jeśli będą chcieli to i tak się do czegoś doczepią.
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 16.07.2009 09:45

spoker73 napisał(a):Słowacy i Czesi zawsze byli nas cięci, tak było jest i będzie, jeśli będą chcieli to i tak się do czegoś doczepią.


Czyżby za Operację Dunaj? ;)

Poza tym chyba lekka przesada. Wszędzie trafiają się ludzie i parapety.
Inna sprawa, że jak ktoś solidnie przesadzi, to wówczas raczej są małe szanse na cień pobłażliwości ze strony ichniejszej Policji.

Pozdrawiam
Rafał
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 16.07.2009 09:47

Już było wałkowane na forum. Jest Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym wg której zagraniczny samochód ma mieć takie wyposażenie dodatkowe jakie obowiązuje w kraju jego rejestracji. Co do kamizelek zdania są podzielone - patrz niżej. Inna sprawa że kamizelki, linkę, zapasowe żarówki i podstawową apteczkę dobrze jest mieć, chociaż nie ma sensu wozić jej specjalnego wyposażenia oddzielnie na Niemcy, Słowację itp :)

Cały artykuł tu.

Nie podpisuj mandatu!

Posiadania apteczki w samochodzie wymagają słowackie i niemieckie przepisy drogowe. Słowacy żądają też, by kierowca miał narzędzia do zmiany koła i komplet zapasowych żarówek.

Za brak tych akcesoriów policjanci nakładają mandaty. Niesłusznie! Jak się bronić przed bezprawną karą i co zrobić, jeżeli mandat się już zapłaciło?

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, że takie wewnętrzne przepisy dotyczące wyposażenia samochodu obowiązują wyłącznie kierowców krajowych, jadących samochodami zarejestrowanymi w danym państwie.

Auta zagraniczne są w ruchu międzynarodowym i muszą mieć wyposażenie zgodne z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym.

A Konwencja nic nie mówi o apteczkach czy zapasowych żarówkach. Dlatego za ich brak nie można ukarać zagranicznego kierowcy. Tak samo w Polsce - Słowak czy Niemiec nie dostaną mandatu za brak gaśnicy, choć Polak karę zapłaci.

Kamizelki odblaskowe

Podzielone są za to zdania prawników na temat obowiązku posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej. Wymagana jest ona między innymi na Słowacji i w Austrii. Jedni eksperci prawa międzynarodowego uważają, że skoro kamizelka nie została wpisana do Konwencji Wiedeńskiej, to w ruchu międzynarodowym nie obowiązuje, podobnie jak apteczka czy gaśnica.

Inni twierdzą, że obowiązek posiadania kamizelki jest ogólnym przepisem porządkowym, podobnym jak nakaz jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę.

- Cudzoziemiec jest obowiązany stosować się do ogólnych przepisów porządkowych państwa, na terenie którego przebywa - wyjaśnia prof. Elżbieta Dynia, kierownik Zakładu Prawa Międzynarodowego i Prawa Europejskiego Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Nieznajomość takich przepisów nie zwalnia z obowiązku podporządkowania się im.

Rady na upartego policjanta

Zdarza się, że policjanci w Niemczech lub na Słowacji nie znają międzynarodowych przepisów lub udają, że o nich nie wiedzą. Co zrobić, gdy słowacki policjant upiera się przy wypisaniu mandatu za np. brak odpowiednich bandaży w apteczce?

- Należy odmówić jego przyjęcia i nie podpisywać żadnego dokumentu - radzi Ewa Wrzechalska z wydziału konsularnego polskiej ambasady w Bratysławie.

- Na Słowacji podpisanie mandatu jest równoznaczne z uznaniem racji policjanta i odwrócenie tego później jest bardzo trudne. Jeżeli policjant upiera się przy zapłaceniu kary i nie chce pozwolić na dalszą jazdę, to radzę zapłacić żądaną kwotę, ale nie podpisywać żadnego dokumentu!

W takim przypadku trzeba oczywiście wziąć potwierdzenie zapłaconej kwoty, a następnie skontaktować się z wydziałem konsularnym polskiej ambasady. Do ambasady warto też zwrócić się od razu w trakcie kontroli, podczas której policjant chce nas niesłusznie ukarać. Szczególnie wtedy, gdy mamy trudności w porozumieniu się w obcym języku.

Jeżeli zapłaciłeś

Do niedawna polscy kierowcy byli przekonani o tym, że mandaty za np. zbyt krótkie nożyczki w apteczce są zgodne z prawem. Psioczyli na przepisy, na rygorystycznych policjantów i płacili. Teraz mogą się ubiegać o zwrot pieniędzy.

- Trzeba przesłać do nas faksem krótki opis sytuacji w jakiej nałożono mandat, potwierdzenie jego zapłacenia i dane kontaktowe do siebie - informuje Michał Rejniewicz z wydziału konsularnego polskiej ambasady w Berlinie.

- Jeżeli karę nałożono bezprawnie w świetle Konwencji Wiedeńskiej, to pomożemy w odzyskaniu pieniędzy.

Nie wiadomo jeszcze, jaki okres przedawnienia będą uznawały niemieckie sądy, czyli za jak dawno zapłacone mandaty będzie można otrzymać zwrot.

- Będzie to wiadome dopiero po pierwszych rozstrzygnięciach - wyjaśnia Michał Rejniewicz. - Na razie nie wpłynęła do nas żadna sprawa o zwrot pieniędzy za niesłusznie zapłacony mandat.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.07.2009 10:35

JAREKPIOTROWICZ napisał(a):Nie wiem co o tym sądzić, ale na wszelki wypadek kupiłem wczoraj...

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=17825
Miłej lektury.
aga80
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 28.04.2009
Bez przesady

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga80 » 17.07.2009 11:16

Mieliśmy kontrolę przejeżdżając przez Słowację, prawdopodobnie nie zatrzymaliśmy się na stopie; pan policjant zapytał w jakim języku będziemy rozmawiać, na hasło angielski dalej mówił po słowacku, przejrzał dokumenty i tyle, więc może nie warto się tak straszyć.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.07.2009 11:39

Pan dziennikarz też żyć musi.Poczytał fora (niewykluczone,że cro.pl też) i wysmażył artykuł.O niczym nowym tam nie ma.Banały.
jano71
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 9
Dołączył(a): 16.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jano71 » 17.07.2009 20:06

na Słowacji w obie strony mieliśmy kontrole winiet,lepiej nie ryzykować a koszt miesięcznej to ok 50-60 zł.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.07.2009 10:01

jano71 napisał(a):na Słowacji w obie strony mieliśmy kontrole winiet,lepiej nie ryzykować a koszt miesięcznej to ok 50-60 zł.


Słowacja
30 dni 9,90 euro

Dostarczę każdą ilość po 50-60 zł.Zwłaszcza tych po 60 ;)
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 18.07.2009 10:14

Należy również uważać na niebieską Fabię kombi na słowackiej autostradzie w okolicach Nitry. Mnie się udało ale dwa auta z antenami CB (nie muszę dodawać w jakim kraju zarejestrowane) nie miały takiego szczęścia. Pozdrav z Zavalaticy.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 19.07.2009 21:07

Prawie zawsze gdy przekraczałem granicę w Mikulovie, celnik-policjant żądał dowodu rejestracyjnego i coś w nim sprawdzał, nie miałem pojęcia co.
Za którymś razem się sprawa wyjaśniła; okazało się że nie mam aktualnego przeglądu rejestracyjnego i żeby jechać dalej, kosztowało mnie to 50 euro łapówki.
To samo spotkało kogoś z mojej rodziny, ale od niego celnik-policjant zażądał już 100 EUR.
Gdy Czechy weszły do UE, myślałem ze te praktyki już się skończyły, ale jak się okazuje, wcale nie!
Obecnie przed przejściem granicznym w Mikulowie prawie zawsze stoi policyjny samochód i policjanci zatrzymują wyjeżdżające z Czech samochody na zagranicznych rejestracjach oraz sprawdzają ich dowody rejestracyjne.
Kierowcy kontrolowanych samochodów na ogół nie wiedzą o co chodzi, ale ja już wiem!
Więc przed wyjazdem radzę także zajrzeć do swojego dowodu rejestracyjnego ;)
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 19.07.2009 21:09

A kto jeździ bez aktualnego przeglądu... :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 19.07.2009 21:15

Fakt, że w Mikulovie przed granicą zawsze stoi radiowóz i policjanci sprawdzają dowody rejestracyjne, jest chyba najlepszym dowodem, że wielu ludziom to się zdarza.
Nigdy Ci się nie zdarzyło przegapić terminu przeglądu?
Zwłaszcza, jak masz nowe auto i przez 3 lata w ogóle nie musisz do przeglądu jeździć?
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 19.07.2009 21:19

Chris_M napisał(a):Nigdy Ci się nie zdarzyło przegapić terminu przeglądu?
Zwłaszcza, jak masz nowe auto i przez 3 lata w ogóle nie musisz do przeglądu jeździć?


Kurcze fakt w listopadzie mam po 3 latach ! :)
Nie, mnie się nie zdażyło, ale teść pół roku jeździł bez :)
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Zaostrzone kontrole Czechy i Słowacja
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone