Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

hrady wsch. Słowacji / var-y Pn-Wsch Węgier +inne

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.10.2014 15:33

informacje o zamkach podawałem w zdecydowanej większości ze strony:
http://www.zamkinaslowacji.oldcastles.eu/

po Słowacji warto podróżować w oparciu o stronę internetową:
http://slovakia.travel/pl



zachęcam wszystkich do obejrzenia fotek, poznania nowych miejsc albo i nawet do przeczytania moich innych relacji:

Białowieża + okolice

Pojezierze Suwalskie (Suwalszczyzna) +Litwa +Łotwa

Słowenia +Istria +Austria-tranzyt +Włochy +Węgry-tranzyt

Szwajcaria +Liechtenstein +Niemcy-tranzyt +Słowacja-tranzyt

tydzień temu udał się nam pierwszy wyjazd na Bałkany i to od razu do Albanii...może coś naskrobię kiedyś...:)
a przynajmniej wrzucę fotki...:)
Użytkownik usunięty
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.10.2014 16:13

Śliczne cerkwie :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.10.2014 19:54

Witaj :)

Zamki jeszcze się nie skończyły :wink:
Zamek Plavać ( dawniej Detrech , hrad Polovcov , Podplśec ) usytuowany na trawiastym wierzchołku wzgórza 549 m n.p.m., zbudowany w latach 1256-1273 , jako królewska twierdza graniczna , chroniąca brodu na rzece Poprad . W 1856 strawił go płomień pożaru .

Plavac9.jpg


Dojazd możliwy osobówką ale tylko wtedy , gdy jest sucho

Plavac dr..jpg



Pozdrawiam
Piotr
Załączniki:
Plavac8.jpg
Plavac7.jpg
Plavac6.jpg
Plavac5.jpg
Plavac4.jpg
Plavac2.jpg
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 22.10.2014 13:35

to i ja pozwolę sobie kilka zamków wrzucić ;)

Sasovski hrad
Obrazek

ruiny zamku Ostry Kamień w Małych Karpatach
Obrazek

Smolenicki zamok, czyli współczesna wariacja na temat "średniowiecznego" zamku
Obrazek

Beckov, jeden z rozleglejszych
Obrazek

Somoska, na samej granicy słowacko-węgierskiej (zdjęcie od strony węgierskiej)
Obrazek

Filakovo
Obrazek

Levice
Obrazek
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 19.03.2015 21:12

piotrf napisał(a):Witaj :)

Zamki jeszcze się nie skończyły :wink:
Zamek Plavać ( dawniej Detrech , hrad Polovcov , Podplśec )

Pozdrawiam
Piotr


Masz rację, pogrzebałem trochę i w okolicy są jeszcze:
- Hrad Kamenica;
- Sarissky Hrad;
...wszystkie w/w 3 zaatakuję na wiosnę, która przecież rozpoczyna się już za 4 godziny...:p
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 19.03.2015 21:31

Pudelek napisał(a):to i ja pozwolę sobie kilka zamków wrzucić ;)

Sasovski hrad

ruiny zamku Ostry Kamień w Małych Karpatach

Smolenicki zamok, czyli współczesna wariacja na temat "średniowiecznego" zamku

Beckov, jeden z rozleglejszych

Somoska, na samej granicy słowacko-węgierskiej (zdjęcie od strony węgierskiej)

Filakovo

Levice


w/w (za wyjątkiem Samoska i trochę Filakovo) znajdują się w tej "lewo-stronnej" części Słowacji...

w okolicy Beckov, tj. w Trenczynie również jest zamek (w którym byłem), gdzie jak podaje wikipedia:
"...ok. 179 – w Laurgaricio, które leżało na terenie dzisiejszego Trenczyna obozuje legion rzymski po stoczonej bitwie z plemionami germańskimi w trakcie wojen markomańskich. Dowodem tego jest zachowana inskrypcja łacińska wyryta na skale : VICTORIAE AVGVSTORV(m) EXERCITVS, QUI LAVGARICIONE SEDIT MIL (ites) L (egionis) I IDCCCLV...IANS LEG (atus) LEG (ionis) (Marcus Valerius Maxim)ian(u)s I I AD (iutricis), CVR (avit) F (aciendum) (Na pamiątkę zwycięstwa legiony cesarskie zimujące w Laurgaricio w sile 855 żołnierzy. Napis polecił wykonać legat Marcus Valerius Maximianus)..."
inskrypcji na skale niestety nie widziałem (bardzo mi na tym zależało), jak się później dowiedziałem znajduje się w restauracji "za szybą"...

Beckov widziałem tylko z "dołu", z zewnątrz (może w tym roku uda się wewnątrz:p);

w okolicy Bratysławy jest jeszcze Devin...praktycznie przy Dunaju, z widokiem na Austrię...widziałem go również tylko z "dołu"...:)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 20.03.2015 00:05

Beckov od środka nie jest zły, ale z zewnątrz zdecydowanie robi większe wrażenie :) przy zamku ciekawostką są małe kirkuty.

Inskrypcji, niestety, też nie widziałem...

w Devinie widoki z zamku są chyba największą atrakcją, bo z niego samego nie zostało zbyt wiele. Ale jest też tam kilka pamiątek po Rzymianach.
Użytkownik usunięty
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2015 00:59

Byłem w Devinie i zgadzam się z Pudelkiem :D

Widoki są niezłe. Mój ojciec był tam jeszcze za komuny, wtedy granica z Austrią wyglądała dość osobliwie.
Nie można było podejść do granicy, do granicznych rzek Dunaj i Morava, był wielki płot z drutem kolczastym.
Płot ciągnął się przez wiele kilometrów :?
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 21.03.2015 02:38

ponoć kiedyś jakiś Słowak uciekł do Austrii startując z Devina (zamku) lotnią - od tego czasu nawet podejście na zamek ograniczono :D
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 27.04.2015 20:57

Sol-Wagon napisał(a):
piotrf napisał(a):Witaj :)

Zamki jeszcze się nie skończyły :wink:
Zamek Plavać ( dawniej Detrech , hrad Polovcov , Podplśec )

Pozdrawiam
Piotr


Masz rację, pogrzebałem trochę i w okolicy są jeszcze:
- Hrad Kamenica;
- Sarissky Hrad;
...wszystkie w/w 3 zaatakuję na wiosnę, która przecież rozpoczyna się już za 4 godziny...:p


no i stało się...sezon wycieczkowy został otwarty dnia 12 kwietnia...:)


1. Plavec / Zamek Plavec;

"...Zamek został zbudowany w celu obrony drogi do Polski, przy brodzie przez rzekę Poprad. Jego nazwa pochodzi od plemienia Pływaków (Plavcov), których królowie węgierscy osadzili w XII wieku na terytoriach granicznych. Z zamku zachowały się tylko resztki południowo wschodniego muru z okrągłą basztą i kilka murów byłej części mieszkalnej.
Pierwszym znanym właścicielem warowni był rycerz Bohumir z Liptowa. W 1269 król Bela IV dał ją spiskiemu szlachcicowi Arnoldowi i to on wzniósł tutaj kamienny zamek mający strzec przejścia (brodu) na Popradzie. . Na pewno natomiast z zachowanych dokumentów wiemy, że w latach 1301-1320 właścicielem zamku był biskup krakowski Jan Muskata (z nadania króla Wacława II). Później zamek należał do dużych węgierskich rodów; najpierw Drughetów, później Horvathów-Pálocsayów.

Zamek przetrzymał wiele wojen. Wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1433 został zdobyty przez husytów, ale w 1453 odbity przez węgierskie wojska Macieja Korwina. W latach 1456-1460 ponowne władali nim husyci Aksamita, później znów odbili go Węgrzy. W czasie wielkiego powstania chłopskiego w latach 1631-1632 oblegali go chłopi, a w 1707 Austriacy podczas najazdu Rakoczego. Nie został jednak zdobyty. W 1715 cesarz austriacki Karol VI nakazał zniszczyć umocnienia starych zamków, lub nawet całe zamki. Zamek w Pławcu znalazł się na liście przeznaczonych do zburzenia, gdyż uznany został za „gniazdo buntowników”. Jednak ówczesny właściciel zamku z rodu Palcsayów dał radę przekonać rządową komisję, która zakwalifikowała go jako obiekt mieszkalny, nie obronny. W 1830 Palocsayowie przebudowali go, m.in. wybijając w murach duże otwory okienne. Jednak w 1856 zamek spalił się. Wygaśnięcie rodu Palocsayów przypieczętowało jego koniec..."


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 27.04.2015 21:19

2. Kamenica / Hrad Kamenica / Kamenicky hrad;

Jakoś nie udało mi się w miarę szybko znaleźć w sieci spójnych informacji w języku polskim o zamku, tłumaczenia stron słowackich przez google są dość "kiepskie"...:p

Wg zachowanych dokumentów zamek został zbudowany w pierwszej połowie 13 wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku to roku 1306 (podział dóbr właścicielskich).
Zamek położony jest na wzgórzu wapiennym o wysokości 725 m.
Generalnie z zamku zostało bardzo, bardzo mało, ale i tak warto wspiąć się do niego nawet dla walorów widokowych okolicy...:)
w oddali można zobaczyć kawałek muru Zamku Stara Lubovna (2 zdjęcie od góry, "wapienny" punkcik po lewej stronie zdjęcia)...:)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 27.04.2015 21:31

26 kwietnia...

3. Vel'ky Saris / Sarissky hrad;

"...Ruiny zamku rozciągają się na wierzchołku wzniesienia (Šarišský vrch) 570 m n.p.m., wznoszącego się nad miasteczkiem Veľký Šariš, na wzniesieniu pochodzenia wulkanicznego. W średniowieczu zamek miał strategiczne położenie, gdyż można było z niego kontrolować szlaki wiodące z południa Węgier do Polski i z zachodu przez Spisz i Šariš na Ruś. Šarišský hrad był jednym z większych zamków na Słowacji, centrum regionu, które od niego wzięło swoją nazwę. Twierdzę wybudowano w XIII w.

Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1245 roku. Jednak jak podają znaleziska archeologiczne, obecna góra zamkowa była zasiedlona już w paleolicie. Gród leżał na toryskim szlaku handlowym i był miejscem pobytu królów przebywających na Szaryszu. Po najeździe tatarskim za panowania Beli IV, w miejscu dawnego grodu zbudowano nowy, kamienny zamek, z szerokimi murami w celach obronnych. Po zaciętych walkach został własnością królów węgierskich. Wyróżniał się wysoką, blisko 30-metrową wieżą.

W roku 1526 podczas bitwy pod Mohaczem zginął król Ludwik II Jagiellończyk, a rodzina Perényi poparła Jana Zapoylę do tronu węgierskiego. W wyniku konfliktu w 1537 roku zamek będący we władaniu Piotra Perényiego został zdobyty przez wojska Ferdynanda Habsburga, który nowym jego właścicielem ustanowił swojego doradcę i dyplomatę Jerzego Wernhera.
W XVII wieku zamek przejęła rodzina Rakoczych, ale w 1660 roku zamek został mocno uszkodzony po wybuchu prochowni. W 1687 roku warownię ostatecznie opuszczono, wcześniej częściowo wysadzając i podpalając. Zniszczenia dopełnił pożar w 1687 r.

Istniejące dziś ruiny świadczą, że w swoim czasie była to jedna z największych twierdz Słowacji. Górny zamek, gotycki, otoczony murem, składał się z obronnych baszt, potężnej wieży mieszkalnej o przekroju kwadratowym, dostępnej tylko z pierwszego piętra oraz pałacu z salą rycerską, w XV w. przebudowanego w stylu renesansowym. W obrębie dolnego zamku, także otoczonego umocnieniami znajdowały się kolejne baszty obronne, a nawet kościół..."


Doczytałem też, że całkowita zabudowa przekracza 2,7 ha...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 27.04.2015 21:57

czas zaatakować zamki za granicą Słowacji...:)

http://gotohungary.com/en_GB/top-15-castles_top

w planach: Regeci var (28 km od granicy);
Boldogkoi var (14 km od Regeci var);
Użytkownik usunięty
Re: zamki a hrady Słowacji +inne też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2015 22:34

Ten zamek na Węgrzech jest chyba najdziwniejszy 8)

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=47&t=723
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: zamki a hrady wsch. Słowacji +inne-->też ciekawe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 19.08.2015 22:29

do Węgier jeszcze nie dojechałem:p

za to dnia 05 czerwca odwiedziłem Zamek Orawski:)
pięknie położony na wzgórzu, ponad 100 m nad lustrem wody rzeki Orawa; w miejscowości Orawskie Podzamcze:)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

widoki z zamku też całkiem całkiem:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

okno restauracyjki w miasteczku:)
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
hrady wsch. Słowacji / var-y Pn-Wsch Węgier +inne - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone