Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Założenia merytoryczne działu FAQ - "manifest grudniowy

Zaglądnij tu zanim zadasz pytanie. Być może temat był już omawiany i odpowiedź na Twoje pytanie już tu jest.
[W FAQ mogą pisać tylko osoby uprawnione. Jeśli chcesz dołączyć do grupy redaktorów FAQ skontaktuj się z adminem.]
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.12.2007 15:03

admin1 napisał(a):http://www.przemo.org/phpBB2/forum/

Zobaczcie pierwszy temat w dziale FAQ: "FAQ spis treści". Takie spisy treści okrojone do tematyki danego działu można też umieścić w każdym dziale. Wtedy rośnie prawdopodobieństwo trafienia do FAQ.

Przy rejestracji to i tak nikt niczego nie czyta, tylko klepie "dalej" bo mu się spieszy do napisania pytania o LPG. :lol:

To Forum jest bardzo teges. Nakładkę na nasze proszę....
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 09.12.2007 17:30

admin1 napisał(a):http://www.przemo.org/phpBB2/forum/

Zobaczcie pierwszy temat w dziale FAQ: "FAQ spis treści". Takie spisy treści okrojone do tematyki danego działu można też umieścić w każdym dziale. Wtedy rośnie prawdopodobieństwo trafienia do FAQ.

Wg mnie to jest dobry pomysł, więc warto go wdrożyć na CRO.pl
fokstrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 21.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) fokstrot » 10.12.2007 17:37

rowniez uwazam taki spis tresci w FAQ za bdb pomysl
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 12.12.2007 00:16

Ja czasu za wiele nie mam, ale mam gotowca :lol:
forum/viewtopic.php?p=216564#216564
mogę go wrzucić do FAQ i aktualizować jeśli się coś zmieni.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 12.12.2007 06:22

:)

Ponieważ zdarzyło mi się merytorycznie opracowywać kilka dość skomplikowanych stron www, wiele się nauczyłam o funkcjonalności serwisu. FAQ to kawałek serwisu. I wydaje mi się, że spis treści powinien być na pierwszym miejscu :) Im bardziej szczegółowo rozpisany np. dział "DOJAZD" - tym lepiej! Znaczy im więcej konkretnych tytułów wątków (propozycji tras dojazdu) - tym lepiej! Bo ludziska leniwce są wielkie i grzebać im się znów nie będzie chciało... Dodatkowo - poprzyklejać, gdzie się da linki do konkretów :) No i dobrze by było, żeby również w ramach FAQ tematy się wzajemnie linkowały - np. noclegi w Podgorze podpięte były też do opisu Podgory w dziale "Gdzie jechać - regiony i miejscowości" oraz "Jak jechać - trasy". Ponadto myślę, że niektóre działy będą bardziej rozbudowane, inne mniej.
Czyli wg mnie struktura FAQ mogłaby wyglądać tak:
FAQ
> Pogoda w Cro ;)
- temperatury powietrza
- temp. mora
- linki do pogody + kamerki
> Gdzie jechać - regiony i miejscowości - opinie forumowiczów
- Istria
* Pula
* Rovinj
* Umag, itd.
- Kvarner
* Rijeka
* Crikvenica
* Dramalj, itd. + wyspy
- ...
- Dalmacja Środkowa
* Primošten
* Trogir
* Split, itd. + wyspy
- Dalmacja Południowa
* Dubrownik
* itd. + wyspy
> Jak jechać
- samolotem (opis + linki do linii lotniczych)
- autobusem (opis + linki)
- samochodem
* opisy tras
* LPG
* GPS
* korki
* stłuczka, wypadek - co robić
* warsztaty i serwisy
* dokumenty pojazdu i przepsiy
* jazda z boxem, jazda z przyczepą
- autostopem (porady + linki)
> Gdzie spać
- Apartamenty
- Hotele
- Kempingi
- Pod gołym niebem
> Do Cro z własną łódką lub skuterem
- przepisy
- opłaty
> Czy wyjazd z 2-latkiem, to dobry pomysł?
> Jedziemy z psem, kotem, fretką...
> Przewodnik po forum, czyli jak to zrobić...
- chcę zmienić obrazek (avatarek) pod moim nickiem
- posty widzę napisane w czasie przyszłym
- chcę wkleić zdjecia do swojego postu
- chcę wkleić linki do innych miejsc w sieci
- chcę napisać do kogoś prywatną wiadomość
- chcę utworzyć ankietę
- zapomniałem hasła - co robić?
- jak ??? - itd.

Powyższe sporządziłam na gorąco o 6 rano, więc wymaga to jescze sporo zastanowienia i dyskusji :)
Co Wy na to?

Mogę sie zająć moderowaniem "Gdzie jechać - regiony i miejscowości"...
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 12.12.2007 09:47

Plumek napisał(a)::)
Powyższe sporządziłam na gorąco o 6 rano, więc wymaga to jescze sporo zastanowienia i dyskusji :)
Co Wy na to?

Mogę sie zająć moderowaniem "Gdzie jechać - regiony i miejscowości"...

Jestem "za" bo każda inicjatywa jest cenna a grunt żeby coś zrobić.
A jak FAQ będzie gotowy to jeszcze zastanowimy się gdzie i co poprzyklejać i polinkować

MorskiPas napisał(a):Ja czasu za wiele nie mam, ale mam gotowca :lol:
forum/viewtopic.php?p=216564#216564
mogę go wrzucić do FAQ i aktualizować jeśli się coś zmieni.

Również jestem "za".
Myślę nawet że takich tematów-gotowców może być więcej na forum, wystaczy tylko pogrzebać w przeszłości i je odszukać. Jak ktoś kojarzy jakiś ciekawy i dobrze opisany temat, które zniknął w czeluściach zapomnienia to niech da znać
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 12.12.2007 22:15

Uzupełniłem listę Redaktorów:
forum/viewtopic.php?p=249163#249163
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 13.12.2007 10:37

admin1 napisał(a):Uzupełniłem listę Redaktorów:
forum/viewtopic.php?p=249163#249163


Znaczy mam się brać do roboty? :D
A dyskusja na temat struktury? Bo ja bym sobie od razu podział zrobiła...
fokstrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 21.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) fokstrot » 13.12.2007 20:52

no wypadaloby najpierw zaplanowac i wykonac strukture dzialu FAQ a pozniej brac sie za wypelnianie go trescia. po kiego czorta 2x wykonywac prace
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 13.12.2007 22:54

Plumek napisał(a):Znaczy mam się brać do roboty? :D
A dyskusja na temat struktury? Bo ja bym sobie od razu podział zrobiła...


Rób, a jak będzie coś już zrobione to wtedy będzie o czym dyskutować, albo i nie będzie jeśli robota będzie tak perfekcyjna jak Piotrkowe autostrady.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.12.2007 17:38

admin1 napisał(a): jeśli robota będzie tak perfekcyjna jak Piotrkowe autostrady.

Adminie bo się zaczerwienię :oops: albo w piórka obrosnę :lol: :lol: :lol:
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 16.06.2010 16:55

FAQ działa już ponad dwa lata i generalnie się sprawdziło, ale są pewne sprawy których nikt nie przewidział, a przeszkadzają. W założeniu miało być tak, że wszystkie ważne informacje są w pierwszym poście danego wątku, a pozostałe posty w danym wątku miały być podpowiedziami dla prowadzącego temat. Niestety te podpowiedzi przerodziły się w regularne dyskusje, co spowodowało, że nowy użytkownik zaglądający do FAQ jest kierowany na koniec wielostronicowego tematu, zamiast do pierwszego postu w wątku i to rozwala całą koncepcję działu FAQ.

W założeniach do FAQ było napisane, że wszystkie posty poza pierwszym będą usuwane po wykorzystaniu przez prowadzącego temat, ale trudno jest decydować co usunąć, a co zostawić jeśli rozwinęła się dyskusja. Dlatego rzuciłem pomysł, żeby wszystkie wątki z dyskusjami poprzenosić do odpowiednich działów, a w FAQ założyć nowe tematy bez możliwości pisania przez osoby inne niż prowadzące dany temat.

Tytułem testu zrobiłem tak z moim tematem Wyjazd z własną łódką....

Dobrze by było gdyby ci którzy do tej pory redagowali tematy w FAQ potwierdzili chęć dalszej pracy, bo niektóre posty nie były aktualizowane od dłuższego czasu.

pozdrav K
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 16.06.2010 18:03

MorskiPas napisał(a):Dlatego rzuciłem pomysł, żeby wszystkie wątki z dyskusjami poprzenosić do odpowiednich działów, a w FAQ założyć nowe tematy bez możliwości pisania przez osoby inne niż prowadzące dany temat.

To ma sens ale IMHO tylko w tzw. "tematach zamkniętych" czyli takich, które można opisać od A do Z w jednym poście (opłaty, przepisy itd.)

Ale np. "noclegi po drodze" - to jest niemożliwe do opisania w jednym poście bo nie ma (i nigdy nie będzie) nikogo kto znałby wszystkie fajne i niefajne noclegi na trasie do CRO, tym bardziej że to się ciągle zmienia.
W tym wypadku sprawdza się właśnie formuła że każdy może dorzucać swoje doświadczenia a kogo temat interesuje może sobie poczytać - przynajmniej ma to w 1 wątku.

Natomiast wszystkie wstawki/docinki niezwiązane z meritum powinny być z FAQa wycinane z korzeniami bo faktycznie psują FAQ - to byłoby wystarczające (i konieczne) rozwiązanie.

P.S.
Ja swoje wątki będę doglądał - niedawno uaktualniłem "korki" bo przybyły nowe drogi i tunele.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 16.06.2010 18:45

niezawodny napisał(a):To ma sens ale IMHO tylko w tzw. "tematach zamkniętych" czyli takich, które można opisać od A do Z w jednym poście (opłaty, przepisy itd.)

Ale np. "noclegi po drodze" - to jest niemożliwe do opisania w jednym poście bo nie ma (i nigdy nie będzie) nikogo kto znałby wszystkie fajne i niefajne noclegi na trasie do CRO, tym bardziej że to się ciągle zmienia.
W tym wypadku sprawdza się właśnie formuła że każdy może dorzucać swoje doświadczenia a kogo temat interesuje może sobie poczytać - przynajmniej ma to w 1 wątku.


A może by tak zostawić ten wątek, który już jest i w którym ludzie dopisują swoje propozycje i założyć drugi, "zakłódkowany" będący formą spisu treści tego pierwszego?

Podstawowym problemem jest to, że klikając na dany temat jesteś kierowany na jego koniec i wielu nowych nie zauważa, że istnieje pierwszy post, a właśnie w nim jest najwięcej mięcha.

niezawodny napisał(a):Natomiast wszystkie wstawki/docinki niezwiązane z meritum powinny być z FAQa wycinane z korzeniami bo faktycznie psują FAQ - to byłoby wystarczające (i konieczne) rozwiązanie.
Ja swoje wątki będę doglądał - niedawno uaktualniłem "korki" bo przybyły nowe drogi i tunele.


Jeśli nie przeszkadza Ci czerwony kolor nicka na liście obecności, to mógłbyś dostać prawa moderatora w dziale FAQ. Wtedy sam byś sobie sprzątał to co uznasz za niepotrzebne i mógłbyś pisać w "zakłódkowanym" temacie.

pozdrav K
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 16.06.2010 20:40

MorskiPas napisał(a):A może by tak zostawić ten wątek, który już jest i w którym ludzie dopisują swoje propozycje i założyć drugi, "zakłódkowany" będący formą spisu treści tego pierwszego?

Nie bardzo zrozumiałem pomysł ale powtórzę swoje zdanie; mądre wpisy to cały atut czegoś takiego jak forum dyskusyjne - wiec nie warto się pozbywać najcenniejszej rzeczy. Natomiast trzeba sprzątać po ludziach bo ci mają tendencje do bezhołowia - to fakt

MorskiPas napisał(a):Jeśli nie przeszkadza Ci czerwony kolor nicka na liście obecności, to mógłbyś dostać prawa moderatora w dziale FAQ. Wtedy sam byś sobie sprzątał to co uznasz za niepotrzebne i mógłbyś pisać w "zakłódkowanym" temacie.

Kolor czerwony, cóż źle się kojarzy z przeszłością ale skoro taki musi być to niechaj będzie - chętnie posprzątam w swoich wątkach ale dopiero w połowie lipca bo w najbliższy piątek ruszam w trasę na 3 tygodnie w daleką drogę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania

cron
Założenia merytoryczne działu FAQ - "manifest grudniowy - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone