Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ZAKUP własnego kątka w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 06.02.2011 19:14

majeczka napisał(a):...jakbym widziała i słyszała swojego męża... :D

Równy gość. :lol: :wink: Już Go lubię. :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.02.2011 19:56

Pyciak napisał(a):Oczywiście, że odsetki są większe, ale nadal nie mamy własnego kąta a o to w tym poście chodzi :) . Myślałem też o łodzi, bo jak byłem 3 razy w Vodicach dużo naszych i Czechów o to pytało. Używana łódź 12- osobowa z zakrywanym dachem taka jak mają w szkołach nurkowania kosztuje 10-12 tys. euro. Za 4 godzinny rejs taką łodzią po okolicznych wyspach, kanale szybenickim z wycieczką na zamek na wodzie oraz cumowaniem gdzieś na kąpiel - 10 euro od osoby to chyba nie wygórowana cena. Odliczając ropę mamy 80 euro dziennie za 4 godziny pracy. Licząc tylko lipiec i sierpień to jest kolejne 4500 euro "zarobku", który pozwoli nam żyć na przyzwoitym poziomie w Chorwacji. Po 2 latach łódź nam się praktycznie zwraca.


Musisz mieć firmę w Hr (płacić podatki), łódkę zarejestrowaną w Hr, a potem przez większą część roku gdzieś ją trzymać, a koszty mariny czy nawet suchego parkingu są niemałe...nie zapominaj też o baaaardzo mocnej konkurencji...
Pozdrawiam
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008
Kupno działki,opuszczonego domu lub hotelu ??

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 11.02.2011 23:46

Witam

Wiem iż na forum jest wielu Chorwatów i Polaków dobrze znających sprawy chorwackie.

Proszę o informację w sprawie zakupu działek w Chorwacji, domów i hoteli najlepiej opuszczonych aby było taniej :)

Jakie przeszkody, warunki itd. , itp. ,

Do adminów:

Proszę o przemieszenie pytania w razie błędnej lokalizacji zapytania.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.02.2011 00:47

Witaj!
W każdej miejscowości można spotkać wiele nieruchomości do sprzedaży.
Na tym zdjęciu środkowa kamieniczka (z banerem "na sprzedaż") w centrum miejscowości Selce:

forum/album_page.php?pic_id=11807

Będąc na miejscu sprawdziłem cenę: nie przekraczała 200k PLN.
Nie wiem jakie dodatkowe koszty należy ponieść; podatki, Vat itp.

Pozdrawiam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Kupno działki,opuszczonego domu lub hotelu ??

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.02.2011 01:54

brokers7 napisał(a):Do adminów:

Proszę o przemieszenie pytania w razie błędnej lokalizacji zapytania.


Przeniesione :idea:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.02.2011 11:58

ZAKUP własnego kątka w Chorwacji
tu wzmianka, tu wzmianka o nieruchomościach;
Poprzeglądaj strony agencji nieruchnosci w Hr (hr nekretnine); na tych stronach najczęściej odnajdziesz odpowiedzi na wszytskie swoje pytania (zorientujesz się w rynku a i poczytasz o opodatkowaniu i kosztach przy zakupie).
Przeszkód prawnych dla obywateli krajów uniii nie ma już od 2009 roku (nie dotyczny gruntów rolnych i ziemi w strefach szczególnych czyli w parkach narodowych, w pasach chronionych itp.)
Pozdrawiam
mnowak355
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 08.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnowak355 » 24.01.2013 18:27

Rozważacie różne za i przeciw, ktoś wylicza zarobek z wynajmu. Czy wiemy jakie są podatki od nieruchomości w Chorwacji. Myślę że żeby w całości ocenić opłacalność przedsięwzięcia ta informacja była by pomocna. Czy ktoś wie w jakiej wysokości są w Chorwacji podatki od nieruchomości
Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 24.01.2013 20:45

mnowak355 napisał(a):Rozważacie różne za i przeciw, ktoś wylicza zarobek z wynajmu. Czy wiemy jakie są podatki od nieruchomości w Chorwacji. Myślę że żeby w całości ocenić opłacalność przedsięwzięcia ta informacja była by pomocna. Czy ktoś wie w jakiej wysokości są w Chorwacji podatki od nieruchomości
Pozdrawiam

klik, klik, klik, klik
mnowak355
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 08.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnowak355 » 26.01.2013 14:30

Witam
Dziękuję za linki. Słabo u mnie z Chorwackim ale z tego co się doczytałem w pierwszym linku jest tyko mowa o 5-cio procentowym podatku od sprzedaży nieruchomości. Może nie potrafię się doczytać ole chyba nie ma tam stawek podatkowych od nieruchomości.
W ostatnim linku w kalkulatorze wpisuję sobie wartość ale nie bardzo rozumiem opcje "ne koristi" i "povremeno koristi". Tłumacz tłumaczy mi te zwroty jako nieużywane i używane sporadycznie. I nie wiem czy dobrze wylicza bo z tego wynika że z nieruchomości używanej sporadycznie płaci się mniej podatku niż nieużywanej. Czy mogę prosić o wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.01.2013 22:54

Jedno to podatek od obrotu nieruchomościami ..a drugie to podatek od nieruchomości (już posiadanej). Ten pierwszy obowiązuje, a ten drugi dopiero zostanie wprowadzony (jest w fazie projektu); najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. "Kalkulator" dotyczy podatku, którego jeszcze nie ma, zatem nie można tego brać za pewnik; to tylko orentacyjne stopy....
Wedle tegoż kalkulatora nieruchomosci zostaną podzielone na 3 kategorie:
- te, które są zamieszkałe na stałe (koristi se za stanovanje)
-te, w których mieszka się czasami (povremeno koristi)
- te, których się "nie używa", czyli w których się nie mieszka (ne koristi)
mnowak355
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 08.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnowak355 » 27.01.2013 00:24

Witam
Czyli to trochę tak jakby rozmawiać przez telefon o kolorach, a na pewno wiadomo będzie dopiero po wprowadzeniu tych podatków.
- te, które są zamieszkałe na stałe (koristi se za stanovanje)- rozumiem że to własne domy lub mieszkania, przeznaczone do mieszkania na stałe
-te, w których mieszka się czasami (povremeno koristi)-czy pod tą nazwą mogą kryć się domy letniskowe?
- te, których się "nie używa", czyli w których się nie mieszka (ne koristi)-czy pod tą nazwą można rozumieć nieruchomość (dom lub mieszkanie) których jest się właścicielem a którą się wynajmuje?
Czy w którejś z wyżej podanych kategorii "mieszczą" się działki?
Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 27.01.2013 00:58

Działki to będzie chyba osobna kategoria... generalnie podatek od majątku...
mnowak355
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 08.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnowak355 » 27.01.2013 12:15

Czyli nasze przypuszczenia dotyczące podatków powinnyśmy zawiesić do momentu uchwalenia tego prawa. Wtedy dokładnie i na pewno będzie wiadomo co i jak.
Pozdrawiam
scrapp
Croentuzjasta
Posty: 203
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scrapp » 14.02.2013 16:15

Włącze się do dyskusji bo te z wiele razy myślałem o zainwestowaniu ale jak policzyć inwestycje to zimna matematyka pokazuje że emeryturki tam sobie nie warto lokować.
Zakładając inwestycję około 200 000 EUR to zysk bezpieczny na poziomie 6% rocznie z obligacji daje nam
12000 EUR a chcąc wynająć sobie mieszkanie/apartament na cały rok wydamy 6000-8000EUR (w/g info od mieszkańca Split) czyli zostanie nam jeszcze całkiem spora sumka na rozrywki. A nie jesteśmy uwiązani do miejsca, zawsze możemy wrócić lub zmienić kraj. Swoją droga można też nabyć jacht, mieszkać i żeglować po Śródziemnym albo i dalej. Generalnie lepiej jest zainwestować te pieniądze w coś bezpiecznego żyć tak jak się chce. Nie nasz kraj, układów nie znasz a zanim się wdroży to dużo pieniędzy można stracić.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.02.2013 17:35

Włączę się i ja.
Zastanawiałem się kiedyś nad wybudowaniem( kupnem) domku w polskich górach. Bo blisko i takie tam. Odpuściłem z jednego powodu. Gdy już będę miał to na własność to szkoda mi będzie aby stało puste więc każdy weekend urlop wolny czas będę tam spędzał i urok pryśnie jak już ktoś wcześniej napisał.
Kuzyn kupił i efekt jest taki, że wypadli z życia towarzyskiego bo z opisanych wyżej powodów non stop siedzą w górach. Ile można chodzić na spacery po okolicy, Okolica się skończy i co? Trzeba jechać dalej i dalej to po co mi domek w górach. To samo jeśli chodzi o Chorwację. Największy jej urok polega na tym, że jeździmy tam na urlop.
Takie moje zdanie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
ZAKUP własnego kątka w Chorwacji - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone