Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ZAKUP własnego kątka w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 04.02.2011 21:07

Po wsiach oddalonych od wybrzeża, spotkać można sporo pustych, zniszczonych domów.Niektóre samotnie stojące w górach, czy na uboczu.Na emeryturkę może być, mundurową emeryturkę najlepiej :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.02.2011 21:11

Sławonia jest piękna, cicha, spokojna ... ;)

Lubuszanin napisał(a):Po wsiach oddalonych od wybrzeża, spotkać można sporo pustych, zniszczonych domów.Niektóre samotnie stojące w górach, czy na uboczu.Na emeryturkę może być, mundurową emeryturkę najlepiej :D

Obawiam się, że właścicieli w Chorwacji byś nie znalazł, więc kolejny kłopot ... :D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 04.02.2011 21:37

Tak sobie ostatnio pośledziłem kilka propozycji i nie jest tak wesolo, jak się wydaje.
Polskim posrednikom sufit z kilku kondygnacji spadl na łeb.
Te same oferty wystepuja u kilku polskich posrednikow w rożnych cenach.
W jednych sa aktualne, w innych figurują jako sprzedane.
Pytam o kamienny dom w określonej okolicy, dostaje oferte na apartamentowiec w cenie x X wiekszej, od wskazanej, jaka mnie interesuje.
Pomijam lokalizacje, dojazd, media, etc.
na ten temat to gówno wiedzą.
Zdjęcia zrobione komorkami.
Najczęściej przemilczane i niedopowiadane koszty poboczne.
Podatki od nieruchomości duuuzo wyższe, niż w RP.

Reasumując.


Nie wiem, czy chcialbym mieszkac caly rok w Cro.
Kilka osób chce zbyć majątek w Rp i tam dokonać zakupow. Czy jest to dobry pomysl?
Temat, na co kogo stac przemilczam.
Aspekty, jak na nas będa patrzeć, już nie jako turysta, jest istotny.
W sumie kasę u nich w sklepach i US zostawimy...
Dla mnie granicą absurdu jest dom do kilkudzisięciu m kw. z mediami do niewielkiego remontu za 60-80 k juro, niekoniecznie daleko od morza.
Taka chałupka 80m ostatnio wpadła mi w oko.

Na drugim biegunie mam campera, ktorym moge jeździć do woli gdzie chcę i jak chcę przez wiele miesięcy w roku.
Tutaj odpada mi koszt utrzymania chalupy w obcym kraju i duża mobilność.

Ech!

Dlugo by pisać...
Wątpię...
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 04.02.2011 21:38

Lubuszanin napisał(a):Po wsiach oddalonych od wybrzeża, spotkać można sporo pustych, zniszczonych domów.Niektóre samotnie stojące w górach, czy na uboczu.... :D


... najczęściej jednak usytuowane są z daleka od morza...
Ostatnio edytowano 05.02.2011 05:14 przez majeczka, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.02.2011 21:38

Pasjonat Chorwacji napisał(a):A sądzę, że para emerytów za 5-6 tys. Kn na miesiąc da radę przeżyć :wink:


mirko napisał(a):Hmmmm....
Codziennosć w Chorwacji nie jest to samo jak urlop.
Ze by zyć łagodno na dwije osoby trzeba cca 10.000kn 8O
To dla emeryta nie sa to małe pieniadzy. Według mnie, zyće w Chorwacji jest bardzo droge.


To trochę brakuje,w zasadzie połowę a to wypowiedź z 2008 roku.
jolamik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 980
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolamik » 04.02.2011 21:59

FUX napisał(a):T
Reasumując.


Nie wiem, czy chcialbym mieszkac caly rok w Cro.
Kilka osób chce zbyć majątek w Rp i tam dokonać zakupow. Czy jest to dobry pomysl?
Temat, na co kogo stac przemilczam.


a ja ostatnio zrobiłam rzecz niesamowitą - nasze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło współpracę z Cro :twisted: odnośnie wejścia do EU itd. wysłałam im nasze (moje i Knjazia) CV może się uda załapac na jakąś fajną fuchę w Cro :lol: :lol: :lol:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 04.02.2011 22:34

jolamik napisał(a):
FUX napisał(a):T
Reasumując.


Nie wiem, czy chcialbym mieszkac caly rok w Cro.
Kilka osób chce zbyć majątek w Rp i tam dokonać zakupow. Czy jest to dobry pomysl?
Temat, na co kogo stac przemilczam.


a ja ostatnio zrobiłam rzecz niesamowitą - nasze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło współpracę z Cro :twisted: odnośnie wejścia do EU itd. wysłałam im nasze (moje i Knjazia) CV może się uda załapac na jakąś fajną fuchę w Cro :lol: :lol: :lol:


... przeliczyłam mniej więcej swoją emeryturę... hmm, nie będzie źle, prawdopodobnie zakotwiczę w Cro... niestety bez męża... :wink:
... woli zostać w kraju :D
Ostatnio edytowano 05.02.2011 05:23 przez majeczka, łącznie edytowano 1 raz
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 04.02.2011 22:49

majeczka napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):O dwóch już lat obywatele U.E. mogą bez przeszkód nabyć nieruchomość na terenie RH ; nie dotyczny gruntów rolnych.
Pozdrawiam


Jak więc jest traktowany zakup domu wraz z gruntem rolnym? Czy podobnie jak w Polsce?
Zakup 1,5 ha i powyżej upoważnia do budowy domu bez przekształcania działki w budowlaną, czy u Was przepisy są zbliżone ?


Dogrzebałam się tylko i wyłącznie informacji, że obcokrajowcy nie mogą nabyć gruntu rolnego i że okres przejściowy po akcesji RH do współnoty ma trwać 5 do 7 lat...
Z tym przekształcaniem gruntów to podejrzewam czasem bywa problem.. Ikea w Hr się na tym przejechała.... Zatem nie radziłabym niczego takiego kombinować; myślę zresztą, że tutejsze przepisy nie dają takich możliwości obcokrajowcom - osobom prywatnym (korporacje to inna bajka).
Co do pośredników, to chyba jednak najlepiej korzystać z usług tutejszych.
Pozdrawiam
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 04.02.2011 23:11

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Dogrzebałam się tylko i wyłącznie informacji, że obcokrajowcy nie mogą nabyć gruntu rolnego i że okres przejściowy po akcesji RH do współnoty ma trwać 5 do 7 lat...
Z tym przekształcaniem gruntów to podejrzewam czasem bywa problem.. Ikea w Hr się na tym przejechała.... Zatem nie radziłabym niczego takiego kombinować; myślę zresztą, że tutejsze przepisy nie dają takich możliwości obcokrajowcom - osobom prywatnym (korporacje to inna bajka).
Co do pośredników, to chyba jednak najlepiej korzystać z usług tutejszych.
Pozdrawiam


Kasiu, wielkie dzięki... Na pewno wkrótce zwrócimy się do Ciebie... Pozdrawiam Dalmację i Was... :D

Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.02.2011 23:29

A czemu to chcesz "kotwiczyć" bez męża?

:roll: Majeczko
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 05.02.2011 09:28

majeczka napisał(a):
Lubuszanin napisał(a):Po wsiach oddalonych od wybrzeża, spotkać można sporo pustych, zniszczonych domów.Niektóre samotnie stojące w górach, czy na uboczu.... :D


... najczęściej jednak usytuowane są z daleka od morza...

5-15km od morza, to nie tak daleko, a może stać się nawet zaletą o ile ktoś lubi spokój.Aż żal patrzeć jak te chałupki stojące w górach niszczeją opuszczone pewnie przez Bośniaków i inne nacje.
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 05.02.2011 10:07

Już, już miałem dogadywać szczegóły, żona namawiała na zakup (bardzo nie musiała), w Pakostane. Apartament do wyboru, cena bardzo przystępna, od gospodarza, u którego mieszkaliśmy, budował 2 apartamentowce.
Parter z widokiem na morze, ew piętro z widokiem na obie strony, trochę też na jezioro. Za znalezienie kolejnego "naszego" dodatkowy rabat 5 tys euro, wszystko było na dobrej drodze i ... nadszedł czas spokojnego myślenia. Zakup, podatki, ubezpieczenia, wyposażenie.....chyba kupię kampera i pojadę w dowolne miejsce na dowolnie długi czas ... :D, ew wynajmę w dowolnym, zmienianym miejscu dobry apartament, a i tak kasy tak dużej nie wydam :D
Pyciak
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 05.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pyciak » 05.02.2011 10:42

Też myślałem o własnym kącie w Dalmacji. Na przykładzie Vodic i Tribunj - 1 m2 działki kosztuje 200-250 euro. W 2007 roku kosztował 150 euro! Najtaniej byłoby budować samemu a nie płacić wygórowane ceny. Wtedy pozostaje wynajęcie Bośniaków do najtańsi, kupienie przyczepy, w której by się mieszkało u siebie na posesji przez sezon i pilnowanie robót. Termin byłoby wiosenno -jesienny, bo w lipcu i sierpniu jest lokalny zakaz prowadzenia robót budowlanych (hałaśliwych) ze wzgledu na turystów. Najlepszy byłby dom z 3 apartmanami 2-pokojowymi, bo takie najlepiej chodzą. W jednym by się mieszkało, a 2 wynajmowało przez sezon. Licząc od połowy czerwca do połowy września tj. 90 dni. Po 40 euro za apartman to mamy 80 euro za dobę. W sezonie wychodzi nam więc 7200 euro za sezon. Licząc takse klimatyczną, opłatę turystyczną (podatek), wodę i prąd gości uważam, że byłoby 6000 euro w kieszeni. Dzieląc to przez 12 miesięcy to dochodzi nam 500 euro na miesiąc czyli 3500 kun do tej emerytury, o której ktoś pisał wyżej. Co Wy na to?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 05.02.2011 10:48

Zakaz poważnych robót budowlanych obowiązuje (w zależności od miejsca) najczęściej od 15 czerwca do 15 września...

Co do budowy... pamiętajcie o tym, że tutaj ceny materiału budowlanego są znacznie wyższe niż w Pl...a projekt najlepiej, by wykonał ktoś stąd.... tutaj buduje się nieco inaczej, bo to teren sejsmiczny (więcej zbrojenia) a i niezbędna solidniejsza niż w Pl konstrukcja dachu (ze względu na silne wiatry); nie należy też zapominać o specyficznym podłożu.. skała...
Pozdrawiam
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 05.02.2011 11:04

Mam do Ciebie Kasiu takie praktyczne pytanie.
Ile kasy jest potrzebne (miesięcznie) aby żyć tam w godziwych warunkach?
Bez jachtów czy innych szaleństw..
Ktoś tu wspominał o 10 tys.kn....
A jak to wygląda okiem kogoś kto tam mieszka?
Pomijam wszystkie sprawy meldunkowo-urzędowe.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
ZAKUP własnego kątka w Chorwacji - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone