CHORWACJA ONLINE

forum

 
Porady Co zabrać do Chorwacji
reklama


Z turystyką jest jak z jedzeniem. Można pożywić się hamburgerem, zrobić grilla ze znajomymi lub iść do luksusowej restauracji. Czy będzie więc szybko i byle jak, na luzie i obficie, czy wykwintnie i drogo - wybór, drogi internauto, należy do Ciebie.
Tak naprawdę potrzebne są tylko dwie rzeczy: paszport i pieniądze, reszta jest sprawą wtórną (a może pieniądze wystarczą też do zdobycia paszportu?). Oczywiście, jeśli jedziemy samochodem, to potrzebne są dokumenty samochodu i ubezpieczenie OC (zielona karta nie jest wymagana). Gdy samochód jest pożyczony, trzeba mieć spisaną umowę użyczenia przynajmniej w dwóch językach (najlepiej sprawę załatwić w PZM). Jeżeli jednak w dowodzie rejestracyjnym wpisana jest osoba o tym samym nazwisku (np. rodzic), z reguły nie ma żadnych problemów. Jeśli samochód jest na gwarancji, koniecznie zabrać książkę gwarancyjną, a także dowiedzieć się, z kim w razie awarii trzeba się skontaktować.

W każdym wypadku nie zaszkodzi również wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego (wizyta u lekarza może być bardzo droga). Chociaż podobno pomiędzy Polską a Chorwacją obowiązuje umowa o pokrywaniu kosztów leczenia przez ZUS, to w praktyce różnie to wygląda.

Jeśli chodzi o pieniądze, to obecnie, dzięki popularności kart płatniczych, sprawa jest ułatwiona. Oczywiście, pewien zapas gotówki wydaje się niezbędny. Złotówka jest teoretycznie walutą w pełni wymienialną, ale część kantorów nie chce jej przyjmować. Więcej o temacie pieniędzy znaleźć można w dziale Waluta.

Natomiast jeśli chodzi o pożywienie, to duże różnice występują tylko w cenach wędlin i serów. Można zabrać ich pewną ilość ze sobą, jednak przesada w ilości wwożonych wędlin nie jest mile widziana przez służby graniczne. Kto lubi pić czarną herbatę (choć w upale jest to rzadkość), powinien ją ze sobą zabrać, bo na chorwackim wybrzeżu jest to towar trudno dostępny.

Oczywiście niezbędnym wyposażeniem jest "sprzęt plażowy". Warto zabrać materace do leżenia (najlepiej nie dmuchane, a z gąbką w środku), bo kamienie nigdy nie są idealnie równe. Tak samo przyda się jakiś amatorski (bądź oczywiście profesjonalny) sprzęt do nurkowania, czyli najczęściej po prostu maska z rurką i ewentualnie płetwy.
  Powrót na poprzednią stronę


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl