Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z rowerem na dachu.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006
Z rowerem na dachu.

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 08.03.2009 07:27

Mam zamiar w tym roku wziąć ze sobą rower, jadę do Orebica. Mam Renault Scenic i zmierzam zamontować bagażnik dachowy. Jednak znajomi przestrzegają mnie, że spalanie samochodu, szczególnie na autostradach wzrośnie nawet o 50%. Czy ma ktoś doświadczenia w tym zakresie i mógłby się nimi podzielić.
z pozdrowieniami jerzy26 :lol:
Blums
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 02.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Blums » 08.03.2009 07:55

Witaj, to że spalanie wzrośnie to całkowita racja ale nie o 50 % :) analogia: spalanie wzrośnie - szybkość spadnie :) To jest naprawdę duży opór powietrza i niestabilne przy większej prędkości.
Jak masz hak to może pomyśl o uchwycie na rowery montowanym na haku samochodu ? Dużo stabilniejsze jak na dachu i opory powietrza zdecydowanie mniejsze - problem może być tylko z widocznością świateł tylnych i rejestracji, zależy od samochodu jak ma umiejscowione - są specjalne przedłużacze świateł na taki uchwyt - no ale znowu sprawa opiera się o koszty :)

Do przemyślenia co się bardziej opłaci. Może pomyśl też o wynajęciu rowerów na miejscu - no chyba, że naprawdę dużo będziecie jeździli na rowerach to nie ma sensu wypożyczać. Udanych przemyśleń :) pozdr.
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 290
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 08.03.2009 08:19

Witam. Przy przewozie rowerów na bagażniku dachowym musisz liczyć się ze spalaniem większym o ok. 1-2 litrów. Tak w praktyce spala mój samochód (benzyna 1,4) przy przewozie trzech rowerów. I sensowna prędkość to maksymalnie do 130km/h.
hrehor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 809
Dołączył(a): 14.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) hrehor » 08.03.2009 08:46

piotr68 napisał(a):Witam. Przy przewozie rowerów na bagażniku dachowym musisz liczyć się ze spalaniem większym o ok. 1-2 litrów. Tak w praktyce spala mój samochód (benzyna 1,4) przy przewozie trzech rowerów. I sensowna prędkość to maksymalnie do 130km/h.


130km z rowerami na dachu to chyba przesada ja jechałem z boksem 130 km i czułem jak mi dach chce wyrwać a jak bym założył 3 rowery?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 08.03.2009 09:00

A ja powiem, że mi spalanie z rowerami/boxem na dachu spadło albo było takie samo :D Czemu :?: ano proste jak jadę z nimi na dachu to V-max której nie przekraczam to 130 (rowery)-150 (box) jak jadę bez to bywa "ciut" szybciej więc auto żre ile chce.

Dobra rada przy przewożeniu rowerów w typowym bagażniku dachowym. Jeśli mamy ich kilka spinamy je nawzajem gumami. Powstała w ten sposób konstrukcja jest o wiele stabilniejsza podczas pokonywania zakrętów i nie telepie tak mocno autem na boki :)

Edit: Hrehor, bez obaw dachu Ci nie wyrwie, ani żaden rower ani box pod warunkiem prawidłowego i mocnego zamocowania bazy, belek i samego kofra/rowerów. Ważne jest również sprawdzanie na postojach a pierwszy raz najlepiej po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów i dociągnięcia mocowań (tych elastycznych również) tego co na dachu mamy 8)
Ostatnio edytowano 08.03.2009 09:05 przez Rysio, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.03.2009 09:02

Moja odpowiedź na przewóz na dachu. :lol: Sprawdziła się bardzo dobrze na trasie Chorwacja - Polska.
Spalanie bez zmian 5,0 l. prądkość bezpieczna do 100 km.

[img]http://i43.tinypic.com/2d9v6vb.jpg[img][/img]
Ostatnio edytowano 08.03.2009 10:31 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006
Z rowerem na dachu

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 08.03.2009 09:52

Dziękuję za szybkie i konkretne odpowiedzi, wynika z nich, że w przypadku gdy chcę wziąć jeden rower i nie wariować na drodze - max 120-130 km na autostradzie to spalanie przy silniku benzynowym 1,6 wzrośnie mi max do około 8 l przy V=130 i 7 l przy V=90km, oczywiście w zaokrągleniu.
Czy tak?
jerzy26 :lol:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 08.03.2009 10:21

Powiem Ci tak - więcej zależeć będzie od Twojego stylu jazdy niż od rowerka na dachu :D Jeszcze zapomniałem dopisać zabezpiecz sobie pedały przed kręceniem, bo jak dobrze trafią na wiatr lubią się kręcić do tego stopnia że odblaski z nich mogą odfrunąć że nie wspomnę o ciągłym wrrrrrrrrrr na dachu.

Ps. A wiesz jaki szpan we wsi jak wyjedziesz rowerem z przyklejonymi muchami na lampie :wink:
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006
Z rowerem na dachu

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 08.03.2009 10:26

Rysio, bardzo dziękuję za podpowiedzi !!!
jerzy26 :lol: [/i]
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 08.03.2009 12:08

W przypadku Scenica to bardzo ważne jest jaki to rocznik i jaki masz bagażnik belkowy.
Jeśli Scenic z pierwszej serii i masz fabryczne belki to masz problem. Były to najczęściej słabe belki, szerokie i wypukłe. Skrajne rowery odchylają się bardzo na boki i warto wtedy zastosować metodę Rysia. Do tego do tych belek muszą być specjalne uchwyty rowerowe.
Jeśli Scenic jest z "tych nowych" to przynajmniej belki fabryczne są dosyć mocne, ale uchwyty nadal muszą być specjalne. Na długie wypady doradzam klientom tylko dobre uchwyty, najlepiej wsuwane w belki. Dobry, mocny uchwyt nie wymaga patentu Rysia (wiązanie rowerów).
Ja, z rowerami w Cro byłem 8 razy, najczęściej miałem je zamontowane na klapie lub na haku, ale zawsze na bardzo dobrym bagażniku.
Wbrew wielu opiniom, że rowery na haku powodują mniejsze opory, twierdzę, na podstawie badań, że opory, zawirowania z tyłu też są i to spore.
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 08.03.2009 13:01

Mam Scenika z 99, bez relingów, chciałem kupić bagażnik Supra i do niego uchwyt rowerowy, co o tym sądzisz?
jerzy26
:lol:
Tomasz.M
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 129
Dołączył(a): 27.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz.M » 08.03.2009 13:10

W tamtym roku wiozłem roewry do Cro. Jak poporzednicy, nie przekraczałęm Vmax= 140km/h i nie zauważyłem zwiększonego zapotrzebowania na ON.
Gdy wieziesz rower na standardowym bagażniku dachowym warto przypinać rowery tak aby tył był w kierunku jazdy a kierownica z tyłu. Mniejsze są wtedy drgania przenoszone na samochód.
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 08.03.2009 13:18

jerzy26 napisał(a):Mam Scenika z 99, bez relingów, chciałem kupić bagażnik Supra i do niego uchwyt rowerowy, co o tym sądzisz?
jerzy26
:lol:




Supra, czy jego polski odpowiednik to proste, ale mocne bagażniki, wystarczająco mocne, nawet na taką podróż. Są też tanie, ok 140/150 zł najczęściej.
Uchwyty rowerowe radzę kupić zamykane na klucz, nie dlatego, żeby zabezpieczyć przeciwko kradzieży, ale dlatego, że nie odkręcają się w czasie jazdy.
Ważne--dobrze dopasuj możliwości uchwytu/szczęki do grubości i średnicy ramy roweru. Możesz to osiągnąć kupując zwykłe uchwyty, ok 50/60 zł plus gałką zamykana na klucz, dobre, mocne uchwyty rowerowe to wydatek przy dzisiejszym kursie euro ok 200 zł/sztuka.
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 08.03.2009 13:31

Jeszcze jedna rada.
Nigdy, ale to przenigdy nie zapominaj o tym, że wieziesz rowery i samochód jest dużo wyższy. Po 1500 km można o tym zapomnieć ze zmęczenia. A parę historyjek o zerwaniu rowerów z dachów przez zbyt niską wiatę na koniec podróży już słyszałem.
Pozdrawiam
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 08.03.2009 14:31

Bardzo dziękuję Adam66 i maciek1956 za te rady, skorzystam, jeżdżę rowerem od 3 lat, po zawale, ale do CRO roweru nie brałem a Peljesac chociaż tam jeszcze nie byłem, nadaje się chyba kilkunasto kilometrowe przejażdżki idealnie. Gdzie w tym roku jedziecie, ja 10.07.09 kierunek Orebic, nocleg w Pesnicy pri Mariboru.
Wszystkiego Dobrego
jerzy26 :lol:
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone