Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WYSPY: Šolta, Rab, Cres, Lošinj...7 raz w CRO!:)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 09.04.2011 21:09

Agnieszko witaj :)
stęskniłam się za wami, ale już jestem i kończę relację :)
Super, że jesteś ze mną w podróży :) Ściskam!
:D
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 09.04.2011 21:27

piotrf napisał(a):
ines napisał(a):Kto chętny dalej na podróż ze mną, zapraszam :) !


Dziękuję Agnieszko :) zawsze z wielką przyjemnością zwiedzam z Wami różne ( ale zawsze piękne ) zakamarki Chorwacji

To nic , że po sporej przerwie - najważniejsze , że jedziemy dalej 8)



Pozdrawiam
Piotr


Piotr :) jak miło, że i ty tu :)
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 09.04.2011 21:44

CD...

Ranek budzi nas pięknym słońcem, śniadanko przy takich widokach to istna rozkosz :)

Obrazek

Obrazek

Dziś zobaczymy wreszcie Veli Losinj- to dla tego miasteczka chciałam zobaczyć wyspę Losinj...ciekawe czy to zdjęcie w necie było wyretuszowane...hmmm...
No to w drogę...Im dalej na południe tym krajobraz jest coraz piękniejszy, w oddali widać górzysty zielony kształt Losinj...jakbym widziała mój ukochany Peljesac...jaki podobny krajobraz...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

przepięknie...brak mi słów..

Przy Osor odbijamy na Punta Kriża...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jedziemy przez same zarośla i krzaki, co chwila owce...jak tu dziko, brak aut, brak mieścin...dzikość totalna :) dojeżdżamy do Punty, kilka domów, choć plaża piękna i dla naturystów :) chwilkę spacerujemy, upajamy się tą ciszą, tą dzikością...i w drogę...do Nerezine - przepiękna rybacka wioska, ile tu kolorowych kamieniczek, krystaliczna woda, ustronne plażyczki, spacerujemy trochę po mieścinie i dalej w drogę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Im bliżej Veli Losinj tym coraz piękniej...skałki, błękit, sosny, cykady..

Obrazek

Zatrzymujemy się na parkingu i idziemy w stronę starówki...i wreszcie moim oczom ukazuje się cudowny widok VELI LOSINJ...to zdjęcie to nie był retusz...cudowne, klimatyczne i jakie optymistyczne miasteczko..mogę stwierdzić, że to jedno z najpiękniejszych jakie widziałam w Cro!
Te kolory...wszystko razem tworzy niesamowitą zgraną całość...jak malowany obrazek, aż nierzeczywisty :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kilka godzin mam zamiar tu zostać i upajać się tym widokiem...
Spacerujemy, oglądamy te wspaniałości, później zamawiamy ice coffe i delektujemy się tym wszystkim :)
Ostatnio edytowano 10.04.2011 13:14 przez ines, łącznie edytowano 2 razy
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 09.04.2011 22:16

krombocher napisał(a):
ines napisał(a):CD...
Teraz czas na Valun!
Zostawiamy auto na parkingu i schodzimy do miasteczka..
Mało ludzi, choć sporo eleganckich jachtów...ładne miejsce, ale czy warto się, aż tak zachwycać, chyba nie...ceny dość wysokie...miasteczko chyba uchodzi za modne miejsce na wyspie..przechadzamy się nad morzem...focimy i odpoczywamy delektując się widokami...fakt, że morze ma tu piękny krystaliczny turkusowy kolor :)

Hmm... miałem podobne odczucia, ciekawe jak ten parking i zejście wygląda w szczycie sezonu. Odnośnie cen, to warto dodać, iż w knajpkach (fakt faktem, że z fajnym widokiem) nie można było płacić kartą 8O


Hmm, też jestem ciekawa, choć widziałam, że niektórzy zjeżdżali autami na niższe uliczki, parkowali i szli na plaże..co do knajpek, nie wiem, bo nic w nich nie zamawialiśmy 8O
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 09.04.2011 23:01

CD...

Czas na Mali Losinj...Z populacją 6,5 tys. mieszkańców Mali Lošinj to prawdziwa metropolia, przerastająca takie miasta, jak Rab czy Krk. No to czas zobaczyć tą metropolię :)
Słońce świeci niemiłosiernie, jest chyba z 30st...wjeżdżamy do ścisłego centrum miasteczka...faktycznie tutaj to jest życie, wszędzie ludzie, łodzie, jachty, statki, wszędzie kafejki, konoby, wielkie palmy...ale urokliwie...co prawda nie jest to Veli Losinj, ale też pięknie...udaje nam się znaleźć miejscówkę, parkujemy auto i idziemy na długi spacer promenada nadmorską...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest naprawdę urokliwie, spacerujemy około 2godzin, ale musimy wracać, gdyż chcemy zahaczyć jeszcze o Osor. Nie żegnamy się z Mali Losinj, bo jeszcze tu wrócimy, aby poczuć wieczorny klimat tego miejsca..
Basik_63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 650
Dołączył(a): 31.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basik_63 » 10.04.2011 10:23

Przyłączam się i ja do dalszej części wycieczki. Piękny jest ten Cres i Losinj widziany Twoim oczami. :)
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 10.04.2011 12:06

Basiulinek napisał(a):ines pisze!! Nareszcie,bo juz sie martwilam,ze cos nie tak...

Ale chyba wszystko w porzadku?!

Pozdrawiam i wczytuje sie na nowo w temat :D



Basiulinek witaj :)
wszystko ok :) dużo pracy, wyjazdy, ale teraz trochę spokojniej i mogę kończyć nasza podroż :)
Pozdrawiam Serdecznie :) !
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 10.04.2011 12:56

OSOR - W dawnych czasach jako zarząd Cresu i Losinj liczył 20 tysięcy obywateli i już od 6. stulecia był siedzibą biskupa. Wybitną pozycję uzyskał dzięki przekopanej cieśninie, dzięki której dotarcie do miasteczka stało się dużo krótsze. Lecz z początkiem nowożytności jego wysoka pozycja powoli zaczęła opadać. Z budową coraz większych łódek (które były za duże by przepłynąć cieśninę i szukały innej drogi) stała się prawie zapomniana...teraz stała się jednym z głownych ośrodków turystycznych na wyspie...

Dla mnie bardzo klimatyczna, cicha osada...można tu naprawdę odpocząć...no to spacerujemy uliczkami Osoru....


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jedna z atrakcji most obrotowy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wszechobecne w Osorze koty :)
Można długo spacerować tymi wąskimi uliczkami, pijemy zimne piwko w jednej z konob i powoli szykujemy się do powrotu, dziś był bardzo intensywny dzień...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze myk na plażę, chwila nad wodą - wyłowiona rozgwiazdka została wypuszczona do morza...na kolację sałatka z ośmiornicy i cevapcici...
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 10.04.2011 14:42

Basik_63 napisał(a):Przyłączam się i ja do dalszej części wycieczki. Piękny jest ten Cres i Losinj widziany Twoim oczami. :)


Basik_63 miło, że dołaczyłas do mojej podrózy...
faktycznie wyspy piękne, choć Losinj wg mnie ładniejszy :)
Przed nami miasto Cres...i sępy :) :twisted:
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 10.04.2011 21:15

CD...

Dziś ranek wita nas słońcem, ale i chmurami, no trudno, jest ciepło, byle nie padało...
Śniadanko przy miłych widokach i nasz cel na dziś to miasto Cres oraz miasteczko na skale Beli.

Obrazek

Obrazek

Zaczynamy od. Beli, także jedziemy na północ wyspy, czyli coraz wyżej...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki po drodze zapierają dech w piersiach, jedziemy na takich wysokościach, że aż robi się słabo, ale słabo to dopiero mi się robi jak widzę drogę prowadząca do Beli, na samym zboczu skały, raz barierki, raz nie...co jakiś czas zatoczki, aby auta mogły się minąć ..marzę tylko abyśmy dojechali do celu, to chyba jedna z najgorszych dróg jakimi jeździłam w Cro ( Hvar to pikuś :) ...marzę tylko abyśmy z naprzeciwka nie mieli towarzysza...na szczęście później droga robi się już spokojniejsza...docieramy na miejsce..widok cudowny....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najpierw idziemy zobaczyć sępy płowe, a potem do miasteczka...udaje się zrobić kilka fotek i kończy nam się karta, kurcze do auta mamy spory kawałek, więc nie uwiecznimy pięknego Beli na fotach, szkoda :(

Obrazek

Po dwugodzinnym spacerze, nasz cel to miasto Cres, droga powrotna nie jest już taka straszna, może dlatego, że to teraz my jedziemy po stronie skał, a nie przepaści :)
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 10.04.2011 21:40

Cres z drogi wygląda bardzo urokliwie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

CRES - zbudowany na planie średniowiecznej, urbanistycznej struktury, położony jest w zachodniej części wyspy Cres w dobrze osłoniętej zatoce. Miasto Cres powstało na miejscu antycznej twierdzy (Crexa, Crepsa), po drugiej stronie wyspy w zatoce Lovreska znajdują się opuszczone (staro) słowiańskie miejscowości. Liczne herby wybite na drzwiach wejściowych świadczyły o statusie mieszkańca tego domu – kapitana, lekarza, kowala, rybaka i innych.
Początki rozwoju miasta datowane są już w Średniowieczu, w 1332 roku Cres zdobył status miasta a w 1459, w okresie panowania Wenecji, przejął od miasta Osor sprawowanie wszystkich do tej pory pełnionych przez Osor funkcji administracyjnych.

Parkujemy auto w uliczce i idziemy zwiedzać miasteczko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cres jest bardzo ładne, jednak w porównaniu z Veli i Mali Losinj wypada blado, może to też kwestia tego, że słonce zaszło za chmury..miasteczko wydaje się bardziej ponure i szare..ale to też ma swój klimat, krążymy tak około 3 godzin, aby na koniec zasiąść w konobie na małe co nieco...prosimy pizzę serową i zimne piwko :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec zakupy w konzumie i wracamy do Martinscicy..po drodze podjeżdżamy aby zobaczyć fenomen wyspy, słodkowodne Jezioro Vransko, którego pojawienie się na wyspie nie jest do dnia dzisiejszego wyjaśnione. Interesującym jest również fakt, że jego poziom znajduje się ponad poziomem morza, przy czym dno jeziora znajduje się poniżej dna morza.

Obrazek

Obrazek
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 11.04.2011 06:34

Cres... moje miejsce w Cro, zdecydowanie :)
Spędziliśmy tam tydzień rok temu i zakochałam się w Beli i tamtejszych plażach- szkoda że tam nie dotarliście, bo naprawdę jest uroczo :)

Długa przerwa, ale relacja przefajna :)
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 11.04.2011 07:01

Teraz wiem dlaczego to zostawiłaś na koniec ....urokliwe bardzo :) Pozdrawiam
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 11.04.2011 09:39

Roxi napisał(a):Cres... moje miejsce w Cro, zdecydowanie :)
Spędziliśmy tam tydzień rok temu i zakochałam się w Beli i tamtejszych plażach- szkoda że tam nie dotarliście, bo naprawdę jest uroczo :)

Długa przerwa, ale relacja przefajna :)


Witaj Roxi :)
Beli urokliwe, ale do plaż właśnie nie dotarliśmy 8O
sama droga do Beli wykończyła mnie wystarczająco :)
Wiem, że to Twoje miejsce :) moje to Peljesac i Korcula :)
ale na Losinji chętnie bym wróciła...Veli Losinj-cudo!

Pozdrawiam!
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 11.04.2011 10:47

Widzę, że Cię fascynują fontanny jak ogon pawia.
Dołożę jeszcze jedną taką.
Obrazek

Tylę że ta jest na drugim końcu Europy - w Oslo.


Pozdrawiam,
Krzysztof
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
WYSPY: Šolta, Rab, Cres, Lošinj...7 raz w CRO!:) - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone