Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.11.2010 01:29

Tymona napisał(a):Styczniowy wieczór spędzony na werandzie.... - brzmi nieźle :D

Prawda? :)
My byliśmy zauroczeni. Uciekliśmy od ostrego mrozu i kopnego śniegu, by usiąść na werandzie i zapatrzyć się w kwitnącą buganwillę...

Fatamorgana napisał(a):Planuję skompletować wszystkie wyspy- te najmniejsze też.

W moim planie tylko te siedem większych się znalazło.

Fatamorgana napisał(a):To kilka kontynentów na jednym archipelagu.

To jest aż niewiarygodne, jak każda z tych wysp jest inna od pozostałych. :roll:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.11.2010 10:49

Oto mapka do pierwszego przejazdu.

Obrazek

A - lotnisko Reina Sofia
B - Santa Cruz de Tenerife
C - Agaete
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 10.11.2010 11:24

Jak patrzę na tą mapkę to zaraz chyba zajrzymy ze szczytu do kaldery .. :D
bo za blisko już jest ... za blisko. :D
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 10.11.2010 12:58

Cray, jak jesteś tak napalony na zaglądanie do kalder/kraterów, to uprzedzę, że na koniec mojej wycieczki zajrzałem do paru z góry- już lecąc samolotem.
Ale naprawdę- nic takiego tam ni ma! :lol:
Co innego na La Palmie...
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 10.11.2010 13:16

Fatamorgana napisał(a):Ale naprawdę- nic takiego tam ni ma! :lol:

Sie wie ... bo by się ulewało ! :lol: :lol: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.11.2010 14:12

Crayfish napisał(a):Jak patrzę na tą mapkę to zaraz chyba zajrzymy ze szczytu do kaldery .. :D
bo za blisko już jest ... za blisko. :D

Póki co, to udało się właśnie oddalić. ;)
Wprawdzie wszystkie wyspy powstały w ten sam sposób, to jednak wulkaniczne pozostałości wygladają wszędzie inaczej.

A do środka - a jakże! - zajrzymy. :)
Tak na marginesie - do krateru możesz też wejść w Masywie Centralnym we Francji. Tam był pierwszy, do którego wlazłem. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 15.11.2010 23:10

Ale ładne wybrzeże, takie lubię :D

Inny kanarkowy krater do którego można wejść, i to naprawdę duży, to Pico Viejo w masywie Teide. Widziałem dno na wyciągnięcie ręki z wierzchołka Viejo ale już nie miałem czasu schodzić na dno bo jeszcze miałem sporo dymania do góry :)
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 16.11.2010 11:00

Przysiądę i poczytam, bardzo mi się podoba nazwa miejscowości Agaete, czuję jakąś więź :wink:
Pozdrawiam Agata :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.11.2010 13:20

zawodowiec napisał(a):Ale ładne wybrzeże, takie lubię :D

Również bardzo w moim guście. Niestety, zachmurzone. Ale będzie jeszcze i w innym oświetleniu. :)

Aguha napisał(a):Przysiądę i poczytam, bardzo mi się podoba nazwa miejscowości Agaete, czuję jakąś więź ;)

Cieszę się, że przyłączyłaś się do zwiedzania wyspy. :)
A nazwa ciekawa. Ale nie znam jej pochodzenia.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.11.2010 15:31

Za chwilę rozpoczniemy zwiedzanie wyspy. Warto więc rzucić okiem na mapę:

Obrazek

Agaete znajduje się w północno-zachodniej części Gran Canarii.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.11.2010 19:56

Franz napisał(a):Za chwilę rozpoczniemy zwiedzanie wyspy. Warto więc rzucić okiem na mapę:



Mapę obejrzałem ... także na Google Earth w 3d ...

Melduję gotowość do zwiedzania ! :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.11.2010 22:02

mariusz-w napisał(a):Mapę obejrzałem ... także na Google Earth w 3d ...

Chyba powinienem sobie w końcu toto też zainstalować.
A widać tam willę Sancha? Buganvilla powyżej Agaete. :)

mariusz-w napisał(a):Melduję gotowość do zwiedzania ! :)

Tiaaa... a samochód jest? Ooo...
:?:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.11.2010 22:06

Wstaje nasz pierwszy poranek na wyspie.
Podchodzę do okna - cóż tu widać z naszej rezydencji?

Obrazek

Niebo wprawdzie zachmurzone, niemniej mamy świeżo w pamięci mroźny i śnieżny poprzedni poranek - więc rozkoszujemy się tym, co wokół nas.
Ponad dachem sąsiedniej willi południowe ograniczenie naszej doliny. Pinar de Tamadaba. Oczywiście, bardzo przyciąga mój wzrok, ale nasz wyjazd nie ma charakteru górskiego.

Obrazek

Robimy sobie śniadanie, po czym zaczyna się wyczekiwanie. Po godzinie dziewiątej mamy mieć podstawione auto. Dziewiąta minęła.
Czekamy.

Może auto stoi na drodze i nikt nie wie, gdzie nas szukać? Wprawdzie to Sancho załatwiał i powiedział nma, że przyjdzie ktoś do nas, ale...
Wychodzę z Buganvilli (nie wspomniałem wcześniej - tak się nazywa nasza chałupka) i przemierzam kilkanaście metrów chodniczkiem w górę. Nie ma nikogo. Czekam chwilę. Ruch tu znikomy, gdyż dolina jest ślepa - przejeżdżają tu tylko ci, co mieszkają powyżej.
Wracam do domku. Znajdą nas.
Czekamy.

Mija godzina dziesiąta. Znowu wychodzę na drogę. Cisza...
Co robimy? Może zadzwonić do Sancha? Poczekamy do jedenastej.
Krótko przed jedenastą problem znika - jest auto! Dobrze, że tradycyjna "manana" zabrała tylko niecałe dwie godziny. Załatwiam formalności; płacę kartą, patrząc z nieustającym podziwem w takich okolicznościach, jak pan przeciąga "żelazkiem" po mojej karcie. Pomaga sobie jeszcze grafitem ołówka - załatwione.

Na pierwszy strzał postanawiamy przyjrzeć się najbliższej okolicy. A więc najpierw - ruszamy w górę doliny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.11.2010 22:09

Zatrzymujemy się w kilku miejscach, by rzucić okiem na otaczające krajobrazy. Pod nami rozpościera się Valle de Agaete, zwana również Barranco de Agaete. Słowo "barranco" oznacza wąwóz, dolinę o stromych zboczach, której dnem płynie czasami potok. Czemu czasami? Cóż, nie zawsze chce.
Słodka woda, a konkretnie jej niedobór jest problemem na Wyspach Kanaryjskich. Ale większym na wschodzie - na Lanzarote i Fuerteventurze. Niemniej i tutaj wiele potoków jest wyłącznie okresowych - po okresach deszczowych.

Podoba nam się nazwa "barranco" i od tej chwili często już będziemy operować barankami.

Obrazek

Obrazek

W górnej części doliny stoją pojedyncze zabudowania, mające swoje nazwy uwzględnione na mapie. Zwraca naszą uwagę nazwa gospodarstwa, leżącego poniżej drogi - Vecindad de Enfrente, co można by przetłumaczyć, jako Sąsiedztwo z Przeciwka. A jak mieszkańcy tego domu mówią sami o sobie? Tego już nie wiemy.

Obrazek

Obrazek

Bujna roślinność porasta porowate skały o czerwonawym i brunatnym zabarwieniu. Przypomina to na każdym kroku o pochodzeniu tych wysp. Stąpamy po wulkanie.

Obrazek

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.11.2010 22:13

Co to za dziura jaskiniopodobna przy drodze?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España

cron
Wyspy Kanaryjskie - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone