Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy czy kontynent - gdzie taniej, lepiej?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
enticer
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 02.09.2012
Wyspy czy kontynent - gdzie taniej, lepiej?

Nieprzeczytany postnapisał(a) enticer » 05.09.2012 08:57

Witam
można pominąć :)
Debiutuję dziś na forum, więc po uzupełnieniu wiedzy "regulaminowej" postanowiłam napisać tu :D Poszukuję informacji najlepiej takich z pierwszej ręki dotyczących różnic czy tam porównania chorwacji wyspowej od tej kontynentalnej. Niestety posiadam niewielką wiedzę dotyczącą tej drugiej (doświadczenie jeszcze mniejsze).

Wymyśliłam zurlopowanie się we wrześniu (2013) na wyspie Vis. Dlaczego? Bo chcę jechać z czterołapą przyjaciółką, a tam ponoć wyznaczone są miejsca dog friendly, bo ponoć dogodne zejścia do morza (plaże żwirkowe) i dogodne dojścia do plaż (bez wspinaczki klifowej) bo wyspa zielona i z owocami morza ;D etc.


Przydługi wstęp :) ale do rzeczy
Rozmawiając ze znajomymi usłyszałam, że wyspy chorwackie są bardzo drogie, że nocleg może i w cenie "jak gdzie indziej" ale cała reszta średnio + 30% - 50% drożej. Zapytałam o Hvar (drugi na mej liście) to okrzyknięto tę wyspę najdroższą w ogóle...

no i tu pojawia się pytanie, czy rzeczywiście tak jest?
witia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 19.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) witia » 05.09.2012 13:07

Jeżeli wyspy są droższe, to na pewno nie aż tyle. Moim zdaniem różnice absolutnie do pominięcia :)
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 26.09.2012 13:54

Witam, byłam na Krk i na Pagu i nie zauważyłam, aby było drożej niż na kontynencie. Ani w cenach apartamamentów, ani żywności czy pamiątek.
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 27.09.2012 09:45

wyspy Pag ( byłem) i Krk to jest powiedzmy "inna kategoria" bo tam wjeżdżamy mostem ( na Pag można też promem) inne wyspy to już tylko promem a z tego co piszą na forum jest trochę drożej ale nie aż tak bardzo , sam mam w planie wyspy ( Hvar lub Korcula ewentualnie Brać ,ciężko wybrać )
leopantera
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 697
Dołączył(a): 13.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 27.09.2012 19:35

Co do drożyzny na wyspach to zależy...
Pag z dojazdem mostem nie odbiega od normy kontynentalnej. Jako gazownik to jedyna wyspa gdzie zatankujesz LPG, inne otoczi niestety tylko na bezołowiowej (więc i 2x drożej)
Napewno drożej jest na LOSIN czy HVARze. Rab jak pamiętam na strasznie drogie parkingi, Hvar knajpy w samym porcie, Losin owoce. Zawsze i wszędzie jest coś inaczej ale nie po to robisz cały rok, żeby sobie te 2-3 tygodnie wypominać i przeliczać. Urok tych miejsc wart jest złociszy.
Preferuję zdecydowanie wyspy (+ "Plejesacz") - ogółem więcej dziczy, plaż tylko dla Ciebie :hut:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.09.2012 23:33

leopantera napisał(a):Napewno drożej jest na LOSIN (+ "Plejesacz")


Gdzie to jest w Chorwacji :?: nie mogę zlokalizować na mapie :oczko_usmiech:
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 28.09.2012 12:43

wszędzie susza więc się "wynurzyły" z morza
mariusz_77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2345
Dołączył(a): 26.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz_77 » 01.10.2012 08:33

z tą drożyzną na Hvarze to bez przesady my akurat będąc tam się nie ograniczaliśmy obiadki jedliśmy w restauracjach i nie wyszło aż tak źle... ale mając kuchnię w apartamencie można sporo jedzenia zabrać ze sobą :D :D
Dla mnie zdecydowanie i tylko wyspy :papa: :papa:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 01.10.2012 10:48

enticer napisał(a):Wymyśliłam zurlopowanie się we wrześniu (2013) na wyspie Vis. Dlaczego? Bo chcę jechać z czterołapą przyjaciółką, a tam ponoć wyznaczone są miejsca dog friendly, bo ponoć dogodne zejścia do morza (plaże żwirkowe) i dogodne dojścia do plaż (bez wspinaczki klifowej) bo wyspa zielona i z owocami morza ;D etc. [/i]

Przydługi wstęp :) ale do rzeczy
Rozmawiając ze znajomymi usłyszałam, że wyspy chorwackie są bardzo drogie, że nocleg może i w cenie "jak gdzie indziej" ale cała reszta średnio + 30% - 50% drożej. Zapytałam o Hvar (drugi na mej liście) to okrzyknięto tę wyspę najdroższą w ogóle...

no i tu pojawia się pytanie, czy rzeczywiście tak jest?


No wiesz...im dalej od lądu tym drożej, bo wszystko na Viśu nie rośnie ani nie istnieje i trzeba to dowieźć, prawda?
To logiczne, że koszty transportu zaopatrzenia na wyspy mają przełożenie na ceny tego, co jest dostarczane.

Sporo więc zależy od tego jak daleko od lądu.
I jaka renoma oraz infrastruktura miejscowości. I jakie ilości zaopatrzenia wchodzą w grę, bo hurtowe tonaże dla miast na Hvarze czy Braćiu to też nie to samo co 2-3 TIRy na tydzień na Viś czy Mljet. :wink:

Nie porównywałbym Starego Gradu z takim np. Tućepi czy zwłaszcza Pagiem albo innym Drvenikiem, bo to jakby dwie różne ligi.
Wieś z małymi apartmanami i przystanią dla łódek to nie to samo co znana w Europie czy dalej miejscowość z hotelami, zapleczem i nowoczesną mariną dla luksusowych jachtów. Każda taka rzecz przyciąga ludzi majętnych, którzy przywykli do wygód i lepszego standardu oraz jakości- a co za tym idzie- ma to wpływ na ceny.

Ale generalizowanie że wszystkie wyspy to drożyzna jest bez sensu, bo co innego Viś czy Hvar albo Korćula dalej od lądu a co innego taki Pag czy Krk, gdzie wjeżdża się asfaltem.
Znajomych co Ci tak opowiadali przyślij tutaj- niech się trochę dokształcą. Też im się przyda- zwłaszcza jak chcą udzielać takich porad...
:wink: :)

Pozdr.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 01.10.2012 13:57

Moje obserwacje: wyspy droższe o ok. 30% - im bardziej na południe tym więcej.
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 01.10.2012 21:20

MWN napisał(a):Moje obserwacje: wyspy droższe o ok. 30% - im bardziej na południe tym więcej.

Nie zauważyłem, aby była aż taka różnica. Oczywiście lekko drożej jest przez koszty transportu i może być także trochę gorsze zaopatrzenie, ale wyspy to prawdziwa Dalmacja. Na lądzie coraz większa komercja. Zawsze możesz wziąć wałówkę z Polski i przyoszczędzisz. Ceny podstawowych produktów jak chleb, ryba, piwo są podobne. Cenę wakacji podraża Ci koszt promu, ale za to oszczędzasz na paliwie, bo to raczej stacjonarne wczasy.
Wybór jest prosty
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 04.10.2012 07:21

Wyspy są do d*py! Daleko, drogo, problemy z promami, nie warto! Jeździjcie tylko na wybrzeże stałego lądu!

Wiem co mówię, sam jeżdżę głónie na wyspy i co roku katuję się tymi niedogodnościami :P
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 04.10.2012 20:01

Marsallah napisał(a):Wyspy są do d*py! Daleko, drogo, problemy z promami, nie warto! Jeździjcie tylko na wybrzeże stałego lądu!

Wiem co mówię, sam jeżdżę głónie na wyspy i co roku katuję się tymi niedogodnościami :P

Mówię Ci zrezygnuj. Zawsze to jeden mniej w kolejce na prom. :lol: :lol:
Pozdrawiam
ttom
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 79
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ttom » 04.10.2012 20:21

Wyspy mają to "coś", ale są też niedogodności. Prom, jadąc w ciemno trochę ciężej znaleźć kwaterę. Co do kosztów, to nie zauważyłem jakiś rażących różnic. W tym roku byliśmy na Korćuli. Jedynym minusem było fatalne zaopatrzenie w owoce, brak bazarów, w marketach wybór niewielki. U nas takie owoce mało kto odważył by się wyłożyć na półkę.
tomcioooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 164
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomcioooo » 26.12.2012 23:33

z wysp ciężej się wyrwać na zwiedzanie Chorwacji :/ każdy wyjazd promem z wyspy i powrót jednak kosztuje ///
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Wyspy czy kontynent - gdzie taniej, lepiej?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone