Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspa między Splitem a Dubrownikiem - którą wybrać?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mnowakrgw
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 10.12.2014
Wyspa między Splitem a Dubrownikiem - którą wybrać?

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnowakrgw » 10.12.2014 10:48

Witam, mimo że to mój pierwszy post, nie pierwszy raz wybieram się do Chorwacji:)
Wcześniej byłem jednak dość dawno (jeszcze z rodzicami, samochodem). Teraz planujemy z żoną wybrać się tam EasyJetem z Berlina (stąd celuję w okolice Splitu lub Dubrownika). Myśleliśmy o zakotwiczeniu na jakiejś uroczej wysepce (a takich na pewno nie brakuje) - z okolic Splitu zastanawiałem się nad Korculą, Hvarem, Brać lub ewentualnie Solta, Vis lub Lastovo. Jeśli chodzi o okolice Dubrownika to w grę wchodzą chyba tylko Mljet lub Sipan.

Niestety nie mamy pojęcia, którą z ww. wysp wybrać i dlatego też proszę o radę (jeśli podobny temat pojawił już się na forum to z góry przepraszam - ja niestety go nie znalazłem). Z racji tego, że każdy ma wobec wakacji inne oczekiwania, pozwolę sobie przedstawić nasze:
- niezbyt drogo (tzn. bardziej interesują nas klimatyczne miejsca niż typowe kurorty czy jakieś snobistyczne miejscowości);
- piękne widoki (ten warunek pewnie zostanie spełniony wszędzie:) );
- dość spokojnie, aczkolwiek nie na kompletnym odludziu;
- "dogodność" miejsc do kąpieli - tzn. fajnie byłoby, gdyby w pobliżu znajdowały się piaszczyste plaże, ale to jest oczywiście rzadkością, więc spokojnie wystarczy standardowa chorwacka plaża (oby nie była zatłoczona);
- w miarę dogodne poruszanie się po wyspie (będziemy bez samochodu, a na wynajęcie takowego nas nie stać, więc pozostaje nam komunikacja publiczna lub ewentualnie skuter);
- ogólnie, żeby można było trochę poplażować, zwiedzić jakieś urokliwe miejsca, odpocząć i może trochę trekkingu:)

Mam nadzieje, że moje wymagania nie są zbyt utopijne. Będę bardzo wdzięczny, jeśli ktoś wyrazi opinię, która z ww. wysp (lub miejscowości na nich) najpełniej odpowiada naszym potrzebom. Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Mariusz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.12.2014 20:31

artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 10.12.2014 21:44

Polecam Brać, jest taka...swojska)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 11.12.2014 00:04

mnowakrgw napisał(a):- niezbyt drogo (tzn. bardziej interesują nas klimatyczne miejsca niż typowe kurorty czy jakieś snobistyczne miejscowości);


Dalmackie wyspy generalnie są może troszkę droższe (artykuły spożywcze, restauracje) niż stały ląd, ale różnica jest moim zdaniem niewielka. Snobistyczne miejscowości? Hmm, jeśli już, to może miasto Hvar, może Bol na Braču (aczkolwiek i tam znajdziesz fajne miejsca i niedrogie noclegi - po prostu jest spory wybór). Nie piszesz, w jakim miesiącu się wybierasz, a to dość istotne (ceny).

mnowakrgw napisał(a):- piękne widoki (ten warunek pewnie zostanie spełniony wszędzie:) );


Raczej tak, zastanów się jednak nad sprawą tzw. otwartego morza. Wiem, że jego brak niektórym przeszkadza, narzekają, że jest jak nad jeziorem ;). Jeśli otwarte morze jest dla Ciebie priorytetem, rzuć okiem na mapę, wystarczy.

mnowakrgw napisał(a):- dość spokojnie, aczkolwiek nie na kompletnym odludziu;


Hmm, kłopot w tym, że spokój jest pojęciem bardzo subiektywnym. Dyskotek, tłumów głośnej młodzieży raczej na dalmackich wyspach nie musisz się obawiać nigdzie. Z powodu braku samochodu proponowałbym jednak miasteczko, nie wioski.

mnowakrgw napisał(a):- "dogodność" miejsc do kąpieli - tzn. fajnie byłoby, gdyby w pobliżu znajdowały się piaszczyste plaże, ale to jest oczywiście rzadkością, więc spokojnie wystarczy standardowa chorwacka plaża (oby nie była zatłoczona);


Piaszczyste plaże na wspomnianych przez Ciebie wyspach? Jakieś tam się znajdą, ale są nieliczne i proponowałbym Ci jednak rezygnację z tego warunku. Szukanie piaszczystej plaży w Chorwacji to jak poszukiwania plaży żwirkowej czy skałkowej nad Bałtykiem ;).

mnowakrgw napisał(a):- w miarę dogodne poruszanie się po wyspie (będziemy bez samochodu, a na wynajęcie takowego nas nie stać, więc pozostaje nam komunikacja publiczna lub ewentualnie skuter);


Tu widzę największy problem. Komunikacja publiczna na wyspach oczywiście istnieje, ale autobusy kursują niezbyt często, są też stosunkowo drogie. Da się, znajomi w tym roku odłączyli się od nas na parę dni na Braču i dali radę, ale sporo narzekali. Według nich najgorzej jest wieczorami.

mnowakrgw napisał(a):- ogólnie, żeby można było trochę poplażować, zwiedzić jakieś urokliwe miejsca, odpocząć i może trochę trekkingu:)


Ja postawiłbym na Hvar lub Brač, na Twoim miejscu szukałbym tam. To takie pewniaki. Myślę, że mógłbyś brak samochodu uczynić atutem i popływać promami (bez auta duuużo taniej). Rozważ Jelsę na Hvarze. Można sobie stamtąd zrobić wycieczki niedrogim katamaranem do Bolu na Braču i/lub do Splitu. Wypływa wcześnie rano, wraca po południu. Na przykład w Bolu wystarczy czasu, by wyjść na Vidovą Gorę (najwyższy szczyt na wyspach Adriatyku - wspominałeś o trekkingu) i zobaczyć plażę Zlatni Rat. Kiedyś tak zrobiłem, jeśli masz ochotę, zerknij: Klik (na dole strony i kolejne).

Pozdrawiam
mnowakrgw
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 10.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnowakrgw » 11.12.2014 11:20

Dziękuję za obszerne odpowiedz:) na pewno przejrzę wszystkie polecane tematy. Odpowiadając na przedstawione wyżej kwestie:
1. Wybieram się najprawdopodobniej w okresie czerwiec-lipiec, więc raczej początek sezonu; czy mogę prosić o przykład różnicy cenowej między wyspami a lądem - najlepiej cena jakiegoś standardowego posiłku w restauracji?
2. Jeśli chodzi o otwarte morze to absolutnie nie jest ono dla mnie konieczne - wręcz przeciwnie, fajnie jest mieć urozmaicony krajobraz;
3. Piaszczyste plaże nie są moim priorytetem - napisałem o nich tak dla upewnienia się, że nie ma co liczyć na takie rozwiązanie; Chodzi mi raczej o to, żeby w okolicy (tzn. w odległości do 2 km od miejscowości) znajdowały się jakieś w miarę urokliwe zejścia do morza (inne niż beton i bogate w jeżowce skały). Oczywiście wiem, że jeżowce będą wszędzie, ale chodzi mi o to, żebym nie musiał między nimi lawirować wchodząc do morza:)
4. Właśnie komunikacji najbardziej się boję - dlatego też brałem pod uwagę także mniejsze wyspy typu Vis, gdzie prędzej dałoby się poruszać piechotą... ale zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie jest bardzo dalekie od ideału... jakie są (mniej więcej) ceny wypożyczenia roweru/skutera na dalmatyńskich wyspach?
5. O Jelsie słyszałem dużo dobrego - a co ze Starym Gradem? to tylko port czy coś więcej? Tak z ciekawości, dlaczego nie polecasz Korculi?
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 12.12.2014 21:59

1. Różnica cen między wyspami i lądem? Hmm, powiedzmy, że za jedno średnie (ani pizza, ani nic wykwintnego) danie w knajpie trzeba zapłacić od 50 do 80kun. I na lądzie, i na wyspach znajdziesz te z daniami po 50, jak i po 80, tyle że na wyspach więcej jest tych drugich. Podobnie wygląda sprawa z piwem - ceny wahają się od 15 do 25kun.

3. To nieprawda, że jeżowce są wszędzie. Przy dzikich, skałkowych plażach jest ich zazwyczaj sporo, ale ogólnie nie brakuje takich zatoczek, w których plaże wysypane są żwirem - tam jeżowców na szczęście nie ma.

4. Na Visie nie byłem. Ja celowałbym jednak we wspomniane wcześniej pewniaki. W czerwcu i na początku lipca na Hvarze kwitnie lawenda, może faktycznie tam? Musiałbyś tylko dopytać o transport publiczny na wyspie. Między Jelsą, Starym Gradem i m. Hvar na pewno kursują autobusy, ale nie wiem, jak często.

5. Stari Grad ma piękną starówkę. Wadą jest to, że leży w dość długiej wąskiej zatoce (ale to rzecz gustu).
Dlaczego nie Korczula? Oczywiście też się nada :). Tu relacja forumowicza, który był tam bez auta. Jak widać, da się. Tyle że główna droga przebiega tam z dala od wybrzeża, pewnie byłby problem z dotarciem do zatoczek.
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 24.12.2014 15:41

mnowakrgw napisał(a):... czy mogę prosić o przykład różnicy cenowej między wyspami a lądem - najlepiej cena jakiegoś standardowego posiłku w restauracji?
2. ... fajnie jest mieć urozmaicony krajobraz;
3. Piaszczyste plaże nie są moim priorytetem...
4. Właśnie komunikacji najbardziej się boję ...
5. ...dlaczego nie polecasz Korculi?


Nie zauważyłem różnicy cenowej między lądem i wyspą Korcula. Na Lastovo jest taniej niż na lądzie.
Wokół Korculi jest wiele małych wysepek, które znakomicie urozmaicają krajobraz.
Piaszczysta plaża na Korculi jest ale to zdecydowanie zły wybór.
Po wyspie da się jeździć rowerem. W przeważającej części wyspy (poza częścią południwo-wschodnią) są drogi wzdłuż wybrzeża - asfaltowe lub szutrowe. Można po nich poruszać się rowerami. Na wyspie są wypożyczalnie rowerów w Korculi i Vela Luce. Cen nie znam, mieliśmy własne rowery.
Na Korculę można dopłynąć promem tak ze Splitu jak i z Dubrownika - prom płynie ze Splitu do Dubrownika, a potem wraca. W drodze z Dubrownika można zatrzymać się jeszcze na Mljecie i po jakimś czasie popłynąć dalej - do Korculi i Hvaru
Polecam Korculę. Z przyczyn logistycznych nie mając samochodu wybrałbym okolice Račišće i miasta Korčuli.

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Wyspa między Splitem a Dubrownikiem - którą wybrać?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone