Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspa Krk 2009 + stolica Rab

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
foetus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): 12.10.2009
Wyspa Krk 2009 + stolica Rab

Nieprzeczytany postnapisał(a) foetus » 13.10.2009 19:09

Jako że nie mam daru do tworzenia barwnych relacji, chciałbym przedstawić coś w rodzaju mini przewodnika po wyspie Krk. Mam nadzieję, że kogoś zainteresuje.
Mój pobyt przypadł na dni 29.08-05.09.2009 czyli na pierwszy tydzień po sezonie. Mieszkałem w stolicy Krk, w apartamencie ok. 100 m od starego miasta, wykupionym w adrialin.net. Nie mam do nich żadnych zastrzeżeń, jednak trzeba płacić dwie prowizje: dla adrialina i lokalnego biura. W zależności od pokoju wynosi ona 8-9 euro/dziennie.
Podczas podróży korzystałem z przewodnika wyd. Bezdroża i fajnego opisu wyspy Piotrka_B na wątku: https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=15200.

  • Na początek kilka uwag ogólnych.
Wszystkie ceny podane przez Piotrka_B (chyba poza jedną) już się zdezaktualizowały.
Droga dojazdowa jest bardzo dobra, nie ma już żadnych robót w Chorwacji, na wyspie świeży asfalt, a Węgry wreszcie ukończyły autostradę M7. Zaskoczyła mnie zmiana położenia granicy chorwacko-węgierskiej i brak budynku z kantorami wymiany walut. Ważne więc, aby mieć przy sobie trochę kun na opłaty autostradowe, bo płacąc w euro tracimy ok. 30%, a pierwszy kantor na stacji benzynowej jest dopiero za Zagrzebiem i to też z zaniżonym kursem.
Wyspa jest połączona z lądem mostem, płatnym w jedna stronę. Droga między nim a autostradą jest dosyć uciążliwa - serpentyny i brak możliwości wyprzedzania.
Woda w morzu była przeważnie zimna i bardzo zimna.
Zawsze staram się jak najwięcej zobaczyć, więc każdy dzień spędziłem w innym miejscu. Oto kilka zdań o każdym z nich.

  • Voz
Pierwsza miejscowość za mostem (w podanym wyżej wątku błędnie nazwano ją Vir). Nie wiem czy ktoś tu w ogóle zamieszkuje, bo żadnej zabudowy nie widać, ale jest to miejsce skąd doskonale widać most na Krk. Aby tam trafić, za mostem skręcamy w lewo wg znaków.


Obrazek
Widok z drogi

Obrazek
Widok na Adriatyk po przeciwnej stronie niż most

Obrazek

  • Krk
Stolica wyspy i wg mnie najlepszy punkt na zakwaterowanie. Niestety ceny najwyższe na całej wyspie. Gałka lodów 6 kn, piwo 20 kn, pizza 45-50 kn. Stare miasto z wąskimi uliczkami i zabytkami robi wrażenie. Niestety życie toczy się tylko w jego dolnej części, natomiast po górnej mało kto chodzi. Na szczycie znajduje się tzw. Mały Watykan z 2 kościołami i klasztorem. Nieco niżej kolejny kościół z klasztorem i kaplica. Najważniejszy zabytek to katedra, do której włączony jest drugi kościół zamieniony dziś na muzeum.
Obok zamek i kilka kolumn rzymskich. Zamek widziałem otwarty tylko wieczorem (do 21.00), nie jest w ogóle wyposażony ale ciekawie podświetlone są elementy rzymskie, a z wieży atrakcyjny widok na katedrę. Z licznych knajpek polecam przy wejściu na stare miasto po prawej stronie przy murach obronnych jest wąskie przejście między murami opisane jako "secret garden". Na dziedzińcu za murami fajny mroczny klimat m.in. z sofami, a nawet łóżkami. Z tym że za mojej bytności duże piwo było tylko w menu, a w rzeczywistości podawali małe w cenie dużego. Plaże ciągną się na długim odcinku, co sprawia, że nie ma tłoku. Główna plaża żwirowa na prawo od portu, z fantastycznym widokiem na stare miasto. Po lewej stronie od starego miasta mała plaża betonowa i żwirowa, a kawałek dalej piaszczysta okupywana przez dzieciaki. Jeszcze dalej długi odcinek plaży kamienistej.

Obrazek
Widok z plaży miejskiej na stare miasto, po środku wieża katedry, po prawej zamek

Obrazek
Plaża, a w tle stare miasto

Obrazek

Obrazek
Zbliżenie z dużej odległości na mury miejskie i klasztor

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pizzeria pod katedrą

Obrazek

Obrazek
Zamek i kolumny rzymskie

  • Rudine - Jaskinia Bisurejka
Mała jaskinia nad morzem, parking przy niej kończy drogę w tym kierunku. Dojechać łatwo dzięki dobremu oznaczeniu przy wszystkich drogach w okolicy, w tym na głównej drodze z mostu.
Wejście kosztuje 20 kn, na parkingu jest wielojęzyczna tablica z krótką informacją, także po polsku. Przy okazji można na niej zobaczyć różnice i podobieństwa różnych słowiańskich języków. Jaskinia to dwa duże pomieszczenia, a jej zwiedzanie trwa kilkanaście minut. Jest warta oglądnięcia, ale jesli ktoś widział jaskinię Baredine na Istrii, to nie ma po co tu przyjeżdżać. To samo, tylko w mniejszej, uboższej wersji. Dużym plusem jest możliwość darmowego filmowania i robienia zdjęć bez lampy (w naszym kraju to nie do pomyślenia). W pobliżu jaskini ładne widoki na góry i Adriatyk.

Obrazek
Jaskinia

Obrazek
Wybrzeże przy jaskini

  • Punat
Miasteczko z dużym portem, bez klimatu i zabytków. W jednej z uliczek darmowa galeria ze współczesnymi bohomazami i XVIII-wiecznym kołem młyńskim do oliwek. Obok wyspa z klasztorem, na która można się dostać wodną taksówką, sam niestety nie miałem czasu z niej skorzystać. Mała plaża nieco oddalona od centrum. Generalnie odradzam kontakt z tą miejscowością.
  • Punat - Sv Donat
Tuż przed samym Punatem, przy skrzyżowaniu dróg stoi niezwykły kamienny kościół z IX wieku. Wygląda jak kamienne igloo.
Obok plaża z boiskiem do siatkówki. Zaletą jest bardzo ciepła woda, dobre miejsce dla dzieci, ale że jest to zatoka z małym dostępem do otwartego morza, woda stoi - praktycznie nie ma fal. Człowiek czuje się jak nad jeziorem. Kawałek dalej znajduje się zbudowany na wodzie budynek z wyciągiem dla nart wodnych i chyba dyskoteką.

Obrazek

  • Malinska
Kolejna miejscowość turystyczna bez zabytków, ale ciekawsza od Punat. Długa plaża, najpierw żwirowa, potem betonowa i kamienista. Jest też zatoczka i miejsce z piaskiem dla dzieci. Centrum usytuowane jest wokół portu. Aby zaparkować bezpłatnie należy jechać wzdłuż wybrzeża, na końcu skręcić w prawo i zaraz po lewej jest droga do na w pół zrujnowanego hotelu. Nikt tam nie pobierał opłat, choć jest bardzo blisko do centrum i strefy płatnego parkowania. We wspomnianej zatoczce woda jak na Krk ciepła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dróżka z takimi betonowymi okręgami do plażowania ciągnie się spory
kawałek

Obrazek

Obrazek
Centrum w porcie

Obrazek

Obrazek

  • Vrbnik
Miasto nad którym zachwyca sie na tym forum sporo osób i chyba miałem zbyt duże oczekiwania, bo na kolana mnie nie rzuciło. Fajne labirynty wąskich uliczek, ale jedynymi ciekawymi zabytkami jest tu piętnastowieczny kościół NMP z renesansową dzwonnicą i mur obronny z basztą, wygladajacy na zrekonstruowany w całości. Przewodnik mówi o ruinach twierdzy, ale nie udało mi się jej znaleźć, nie ma jej nawet na planie miasta przy parkingu.
Będąc przy kościele można zrobić błąd kierując się w prawo w stronę punktu widokowego na morze, a dalej do drugiego kościoła. Jednak z tego miejsca koniecznie należy zejść w lewo schodami w dół przez arkadę i wąskimi przejściami dostać się do miejsca z pięknymi widokiem na zatokę, port i małą plażę. To najciekawsza część miasta.
Vrbnik słynie z wytrawnego białego wina Zlahtina, więc koniecznie należy się w niego zaopatrzyć. Ja najtańsze znalazłem idąc z parkingu do starego miasta, po lewej stronie, mijamy kioski z owocami i przed pierwszą kamienicą zobaczymy wystawiony stolik z butelkami. 20 kn za 1 litr, w plastikowych butelkach 1,5 litrowych. W sezonie prawdopodobnie jest dużo więcej punktów sprzedaży, bo w różnych częściach miasta stały bezczynnie beczki, służące pewnie do wystawienia wina.

Obrazek
Widok z drogi

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panorama miasta z dołu, widać mur obronny i renesansową dzwonnicę

Obrazek

Obrazek
Kościół NMP

Obrazek

Obrazek

Obrazek

  • Risine
Wioska k. Vrbnika z prywatną piaszczystą plażą św Marka. Tu zastałem jedyną niezmienioną cenę z relacji Piotrka_B. Wciąż płaci się 10 kn. Mała to pociecha, bo miejsce jest dosyć brudne (pełno petów). Nie tak wyobrażałem sobie prywatną plażę. Mimo to jest dosyć popularna, bo ludzi sporo (ale bez tłumów). W pobliżu 2 knajpki, z tego 1 nie działała. Ciekawe widoki podwodne dla pływających z fajką, gorzej z krajobrazem. Woda ciepła. Sam więc nie przyjechałbym tu więcej. Dojazd z Vrbnika w kierunku Silo, w Risine skręcamy w prawo w dół, na drodze są oznaczenia.

Obrazek

Obrazek

  • Omiśalj
Wg mnie bardzo niedoceniana miejscowość. Interesująca zabudowa, dużo roślinności, urokliwe uliczki nie ustępują Vrbnikowi. Centrum stanowi przyjemny plac z 2 knajpkami i ciekawym romańskim kościołem z dzwonnicą. Miasto położone jest wysoko na brzegiem morza, tak więc mamy szeroki widok na Adriatyk, Rijekę i niestety na rafinerię, choć aż tak strasznie nie szpeci ona krajobrazu. Do plaży trzeba zejść kawałek w dół, można tez podjechać autem wg znaków na drodze do bezpłatnego parkingu. Po drodze mijamy szlak (w lewo) do wzgórza z reliktami zamku (na drogowskazie jest napis "fortica" albo jakoś podobnie). Przy wspomnianym parkingu jest piaszczysta zatoczka, idealna dla dzieci, nie widać stąd też rafinerii, woda ciepła. Naokoło jest plaża betonowa, kamienista i żwirowa z kilkoma knajpkami. Ceny były tu najniższe na całej wyspie (np. piwo 14 kn), ale towarzystwo nie za ciekawe - sami emeryci.

Obrazek
Wspomniana piaszczysta zatoczka

Obrazek
Widok na nadmorską część miasta

Obrazek
Widok na pobliskie góry

Obrazek
W tle Rijeka

Obrazek
Główny plac miasta

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mury zamkowe w świetle księżyca

  • Stara Baśka
Wspaniałe krajobrazy, ogólnie super miejsce, urzekło mnie. Droga w miasteczku bardzo wąska, ale wcale nie tak niebezpieczna jak piszą niektórzy. Kończy się płatnym parkingiem w małym porcie. Miłe jest, że parkingowy zna Polskę (był w Zakopanym), więc nie wziął dopłaty za przedłużony postój. Obok plaża żwirowa. Woda bardzo zimna. Idąc w lewo po kamieniach widać zatoczki, nad które można zejść i w samotności plażować. Nad parkingiem fajna knajpka z pięknym widokiem. Bardzo ładne zatoki są też na początku miejscowości, ludzie stają tam autami przy drodze i schodzą w dół po stoku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Widok z nad campingu przed St. Baśką

  • Jurandvor
Wieś przed Baśką z ciekawym romańskim kościołem, w którym odkryto bardzo istotną dla chorwackiej państwowości i tradycji kamienną tablicę (Baśćanska ploća)z napisem z 1100 roku. Mówi ona o chorwackim królu Zvonimirze. Kościół zwiedza się za opłatą chyba 15 kn, w środku nie ma jednak tablicy lecz jej replika. Wcześniej puszczany jest 20-minutowy film o tablicy w j. angielskim lub niemieckim.

Obrazek
Kościół św. Łucji

Obrazek
Po lewej słynna kamienna tablica

  • Baśka
Główna miejscowość wypoczynkowa wyspy. Pierwsze wrażenie fatalne. Żwirowa plaża wąska, choć bardzo długa i maksymalnie zatłoczona. Przypomina mi się Bałtyk, tyle że przynajmniej nie ma polactwa z parawanami. Woda zimna, tylko troszkę cieplejsza niż w Starej Baśce. Z czasem nieco przekonałem się do tego miejsca. Ładne otoczenie i widoki. Po lewej najstarsza część miasta z wąskimi uliczkami i drogą nad plażą posiada swój klimat. Dużo knajpek, z zabytków tylko trzy kościoły, w tym jeden z rzymskimi mozaikami.
Jak na tak popularną miejscowość mało parkingów, najlepiej stanąć na tym z rampą, przy drodze pod górę, po prawej stronie. Jest duży i tani, a na tych położonych nieco niżej i bliżej centrum panuje zdzierstwo. Z Baśki kursują dwa statki wycieczkowe, do których namawia wielu nagabywaczy. Ostrzegam, że faceci lekko oszukują, pokazując albumy z widokami, które rzekomo uczestnik rejsu może zobaczyć. Owszem, dociera się w te miejsca, ale o innych porach dnia, ewentualnie zdjęcia pokazują miejsce z innej perspektywy. Tak więc człowiek podnieca się że zrobi super fotki, a w rzeczywistości wygląda to tak że najlepszy widok jest akurat pod słońce, a fragment parku przyrody przypominający kanion z wysokimi skałami był pstrykany ze znacznie wyżej położonego miejsca, prawdopodobnie z drogi, która tam niedaleko przebiega.
Wracając do rejsów, jeden statek kieruje się na mniejsze wyspy dookoła KRKu i na Rab (do Loparu), ale odwiedza się tylko plaże i siedlisko orłów. Drugi natomiast dopływa do stolicy wyspy Rab o tej samej nazwie. Jako, że byłem zainteresowany zwiedzeniem Rabu wybrałem ten drugi. Biorąc pod uwagę, że prom na Rab z Valbisk (z Baśki już nie kursuje) kosztuje 37 kn za osobę i ok. 230 kn za samochód, rejs ten warto wykupić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

  • Rab

Cudne miasteczko o podłużnym kształcie z 4 charakterystycznymi wieżami kościołów (można wejść na pierwszą i czwartą). Z jednej strony cypla jest port, z drugiej mało zaludniona plaża z palmami (przynajmniej tak wyglądał jej fragment z murów miejskich). Knajpek jest nie za wiele i pozornie może się wydawać że mało się tu dzieje, ale plakaty mówiły iż kilka dni wcześniej odbyła się duża impreza, na której występował m.in. kubański band Buena Vista Social Club. Po drugiej stronie portu rozciąga się nowsza część miasta z hotelami i kwaterami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pałac książęcy, obok którego jest główny plac miasta

Obrazek
Widok z murów miejskich na plażę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Katedra
Obrazek
Plac przy katedrze z palmami i figurą św. Krzysztofa

Obrazek

Obrazek
Konoba pod rzymskimi(?) kolumnami


Ogólnie wyjazd był bardzo udany. Na Krk mozna spędzić niezapomniane chwile i jest tu co oglądać. Minusem jest tylko zimna woda i coraz wyższe ceny, ale to już chyba dotyczy całej Chorwacji...
Ostatnio edytowano 08.11.2009 20:30 przez foetus, łącznie edytowano 5 razy
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 13.10.2009 19:26

foetus, przepiękne fotki ! Na wyspie Krk byłam w 2004 r. bardzo miło ja wspominam, w tym roku rzeczywiście woda była chłodniejsza, przynajmniej an wyspie Pag, w Orebic woda była już dość ciepła :) Natomiast w zeszłym roku była bardzo ciepła...zależy jak się trafi z pogodą..
Serdecznie Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano 13.10.2009 19:28 przez ines, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.10.2009 19:28

Witam!

Bardzo ładna i bogata dokumentacja fotograficzna. Czy podczas tak intensywnego tygodnia udało Ci się też trochę poleżeć i odpocząć? :)

Pozdrawiam!
nosekdomin
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 02.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nosekdomin » 13.10.2009 20:40

Świetne foty!!! Pisz więcej kolego. Krk nas bardzo interesuje bo w nast wakacje tam się wybieramy.
Pozdrawiam serdecznie.

:papa: :hut: :papa:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.10.2009 21:15

Pierwszy post na cro.pl ... i od razu udany debiut :)

Wyspy nie znam, i pewnie się tam w najbliższym czasie nie wybiorę (Pelješac czeka :wink: ), dlatego tym bardziej uważnie przyglądałam się pięknym zdjęciom (dużo ciekawych, klimatycznych ujęć).

A relacja i tak wyszła Ci ... barwnie :)

Pozdraviam
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 13.10.2009 21:20

Bardzo mi się twoja relacja podoba. O wyspie KRK wiadomości bezcenne. :D
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 13.10.2009 21:22

foetus napisał(a):Jako że nie mam daru do tworzenia barwnych relacji, chciałbym przedstawić coś w rodzaju mini przewodnika po wyspie Krk.

Może jednak masz dar tylko o tym nie wiesz :D
Też miałem być na Krk w tym roku ale wywiało nas bardziej na południe.
Może za rok...
Dlatego czytam i oglądam z zaciekawieniem.
foetus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): 12.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) foetus » 14.10.2009 01:00

Wielkie dzięki za pozytywne opinie :!:

Czy podczas tak intensywnego tygodnia udało Ci się też trochę poleżeć i odpocząć?


Leżeć i odpoczywać musiałem przymusowo - inaczej żona by mnie opuściła :D.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.10.2009 02:05

Bardzo ładna i kompletna relacja. :)

Btw. Chorwat w Zakopcu?! 8O
Twiga
Croentuzjasta
Posty: 218
Dołączył(a): 01.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Twiga » 14.10.2009 07:49

Super relacja i niezłe kompendium wiedzy o wyspie. Zobaczyłam z Tobą miejsca, których nie dane nam było zwiedzić w ubiegłym roku. :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.10.2009 07:53

foetus napisał(a):Jako że nie mam daru do tworzenia barwnych relacji, chciałbym przedstawić coś w rodzaju mini przewodnika po wyspie Krk. Mam nadzieję, że kogoś zainteresuje...

No ładne cacko Ci wyszło.
Czy to koniec ze zdjęciami? Mam nadzieję, że nie.
foetus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): 12.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) foetus » 14.10.2009 15:24

No ładne cacko Ci wyszło.
Czy to koniec ze zdjęciami? Mam nadzieję, że nie.


Zdjęć mam jeszcze trochę, ale nie chciałem zbytnio obciążać strony. Jeśli jednak jest "zapotrzebowanie" to wkrótce dodam więcej.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 14.10.2009 15:30

foetus napisał(a):Zdjęć mam jeszcze trochę, ale nie chciałem zbytnio obciążać strony. Jeśli jednak jest "zapotrzebowanie" to wkrótce dodam więcej.

Najlepsze zachowaj na konkurs !! :)
forum/viewtopic.php?t=26015
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 14.10.2009 15:41

:) świetne fotki z Krku ....aż się chce tam być :!:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 14.10.2009 16:04

Fotki zachwycające! Poproszę więcej :D
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wyspa Krk 2009 + stolica Rab
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone