Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

wysokość auta - opłaty za autostradę w HR

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 25.05.2016 12:13

jan ostrzycki napisał(a):Zapytałem zarządcę autostrady czy samochód osobowy z kajakiem na dachu będzie zaliczony do kategorii I czy do kategorii II.
Oto odpowiedź:

Dear Sir,
Roof box (Thule) does not affect the vehicle categorization.

Kind regards,
Croatian motorways maintenance and tolling Ltd.


Odpowiedzieli Ci wyczerpująco :) masz jakieś wątpliwości ?
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 25.05.2016 12:14

Kuba Pigóra napisał(a):Przeczytajcie wątek od początku. Nie ważne ile macie w dowodzie, ile mierzy box itd. Automat na bramkach w CRO zmierzy wysokość Waszego auta z boxem na wysokości (a raczej na długości) przedniej osi samochodu. Musicie zatem upewnić się, że box nie wystaje do przodu za daleko i nie znajduje się bezpośrednio nad osią (przednimi kołami jeśli ktoś nie wie co to oś ;))


Ciekawe :) pierwszy raz słyszę (czytam ) a kilka razy w Cro byłem :)
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 25.05.2016 12:28

bluesman napisał(a):
jan ostrzycki napisał(a):Zapytałem zarządcę autostrady czy samochód osobowy z kajakiem na dachu będzie zaliczony do kategorii I czy do kategorii II.
Oto odpowiedź:

Dear Sir,
Roof box (Thule) does not affect the vehicle categorization.

Kind regards,
Croatian motorways maintenance and tolling Ltd.


Odpowiedzieli Ci wyczerpująco :) masz jakieś wątpliwości ?


Odpowiedź wrzuciłem do ogólnego wykorzystania i wyjaśnienia wątpliwości czy konkretny model z konkretnym bagażnikiem łapie się na I czy II.
gdapl
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 17.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) gdapl » 25.05.2016 14:04

Mam Experta (osobowy), jego wysokość to niecałe 200cm. Jeden chciał mi naliczyć opłatę za 2 kategorię, pokazałem mu poprzednie paragony, gdzie liczyli 1. W końcu jednak policzył 1.
Też sobie wymyślili wysokość, nie mogli już dać ponad 2m.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 25.05.2016 14:48

bluesman napisał(a):
Kuba Pigóra napisał(a):Przeczytajcie wątek od początku. Nie ważne ile macie w dowodzie, ile mierzy box itd. Automat na bramkach w CRO zmierzy wysokość Waszego auta z boxem na wysokości (a raczej na długości) przedniej osi samochodu. Musicie zatem upewnić się, że box nie wystaje do przodu za daleko i nie znajduje się bezpośrednio nad osią (przednimi kołami jeśli ktoś nie wie co to oś ;))


Ciekawe :) pierwszy raz słyszę (czytam ) a kilka razy w Cro byłem :)

To stary wpis z lipca 2012. Poza tym, nie wyobrażam sobie jazdy z boxem wysuniętym nad przednią oś. :lol:
ignas128
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 25.06.2012
Renault Traffic i opłaty za bramki

Nieprzeczytany postnapisał(a) ignas128 » 20.07.2016 22:04

Jadę do Tucepi Renault Traffic który lekko przekracza 1,9m. Z Waszego doświadczenia jak wyglądają opłaty za autostradę.
Pobierają za I czy II kategorię?? Od czego to zależy??
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010
Re: Autostrady w HR-info o parkingach, wiaduktach, tunelach

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 28.08.2016 13:04

Hejka, mam pytanko czy na bramkach w CRO, mondeo kombi z bagażnikiem dachowym liczony jest jako kategoria I czy II?
michalyy
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 05.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalyy » 15.02.2017 20:39

Witam. Bede mial deski windsurfingowe i zagle na dachu. Pierwszy wymiar ponizej 130 cm ale zdaje sie ze nie ma znaczenia (wysokosc w lini osi) drugi duzo powyzej 190cm (okolo 220cm). Zgodnie z tym co przeczytalem w przypadku platnosci gotowka u inkasenta kat.I w przypadku platnosci karta prawodpodobnie kat.II?

Pozdr. M.
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 16.02.2017 11:00

michalyy napisał(a):Witam. Bede mial deski windsurfingowe i zagle na dachu. Pierwszy wymiar ponizej 130 cm ale zdaje sie ze nie ma znaczenia (wysokosc w lini osi) drugi duzo powyzej 190cm (okolo 220cm). Zgodnie z tym co przeczytalem w przypadku platnosci gotowka u inkasenta kat.I w przypadku platnosci karta prawodpodobnie kat.II?

Pozdr. M.

Z tego co mi odpowiedział zarządca autostrad bagaż na dachu osobówki nie zmienia kategorii pojazdu.
Jechałem z kajakiem, który sporo wystawał poza kabinę i dawał ponad 200 cm wysokości.
Bramki automatyczne naliczały opłatę za osobówkę. No problemo...
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 17.02.2017 22:28

W zeszłym roku jechałem po raz pierwszy z boxem na dachu i w związku z tym, że wraz z boxem mój samochód ma 215cm wysokości oraz licznymi wątpliwościami napisałem maila z zapytaniem na adres: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl, z pytaniem jak liczyć kategorię pojazdu z zamontowanym na dachu boxem czy też innymi akcesoriami typu bagażniki itp.

Odpowiedzieli wręcz błyskawicznie, iż liczy się wysokość jedynie samego pojazdu w stanie w jakim pojazd opuścił fabrykę tj. bez żadnych dodatków zamontowanych później.

Natomiast wszystkie inne przedmioty dodatkowo zamontowane i przewożone na dachu jak: boxy, bagażniki rowerowe, pontony, kajaki itp., nie są brane pod uwagę przy zaliczaniu pojazdu do danej kategorii.

Dosyć dużo jeździłem z tym boxem, zarówno po samej Chorwacji, jak też i po Bośni i Hercegowinie a później po Włoszech i nigdzie nie miałem absolutnie żadnych przygód co do zaliczania kategorii innej niż I-wsza.
Ostatnio edytowano 03.03.2017 00:02 przez lechocz, łącznie edytowano 1 raz
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 249
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 24.02.2017 18:10

Witam bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki. Nie mam w tej kwestii żadnych doświadczeń więc może ktoś już to przeżył i się podzieli. Zawsze jeżdżę osobówką więc nie mam tych dylematów ale tym razem jadę ze znajomymi większym autem. Ich furka to Volkswagen Caravelle T4. Czytając Wasze wpisy i niejasne przepisy mam wątpliwość co do kategorii tego auta. Nad ośką 1,3m nie ma problemu jednak wysokość całkowita katalogowo 1920. Teoretycznie można spuścić powietrze :) ale tak na poważnie ktoś leciał karawelą do CRO?
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 24.02.2017 19:37

Napisz maila na adres: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl a, tak jak i ja, otrzymasz konkretną odpowiedź z pewnego źródła i bez jakiegokolwiek gdybania.
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 249
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 24.02.2017 20:08

Dzięki. Wysłałem zapytanie. Ciekawe jak to się będzie miało do automatu przy płatności kartą. Jak wracałem w 2015 osobówką bez bagażnika na dachu (focus mkII) to na bramkach koło Zagrzebia automat błędnie naliczył opłatę. Nawet bym nie zauważył ale wybiegł Chorwat, otworzył maszynę, coś tam po ichniemu powiedział - zrozumiałem że awaria :lol: i kazał drugi raz zapłacić - wtedy naliczyło mniejszą stawkę. Obawiałem się bo obciążyło mnie dwa razy i nie dał żadnego potwierdzenia. Złożyłem w banku reklamację i mi oddali kasę za pierwszą droższą opłatę.
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 249
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 27.02.2017 18:11

Poszedłem za poradą i napisałem maila do zarządcy. Niestety "Vaše vozilo pripada II.skupini vozila". Dziwne, bo jeden z wymiarów czyli wysokość całkowita kwalifikuje do II kategorii a wysokość nad przednim kołem poniżej 1,30m do pierwszej ale kto by tam z nimi się kłócił. Na dobrą sprawę to auto, które nominalnie z fabryki ma 192cm wysokości zapakowane w 8 osób i milion toreb na bramce jest przynajmniej 5cm niższe ale niech im będzie :lol: .
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 27.02.2017 18:33

To teraz przynajmniej wiesz chociaż na czym stoisz bez żadnych niedomówień.

Mnie w mailu zaliczyli do kategorii I-wszej lecz i tak wydrukowałem go sobie, żeby mieć jakiś argument w razie czego z moimi 215 cm wysokości wraz z boxem dachowym. Ale nigdzie nie miałem najmniejszych problemów, z kwalifikacją inną niż I-wsza, chociaż autostradami jeździłem dosyć dużo.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
wysokość auta - opłaty za autostradę w HR - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone