Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyprawa Bałkańska 2009

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 09.10.2009 22:58

Franz napisał(a):
piter83pl napisał(a):Dojechaliśmy do Jablanicy - miasto pięknie położone z widokiem na góry (uleciała mi nazwa - w 2003 roku zdobyto tam jeden z ostatnich 2000 w Europie - szlaki podobno już są w dużej części rozminowane).

Jeśli masz na myśli tę Jablanicę nad jez. Jablanickim, to ona leży między górami Cvrsnica [czwrsznica] oraz Prenj [preń].

piter83pl napisał(a):Obudziliśmy się rano, śniadanko i w drogę... z Tjeniste odchodzi droga do Maglić'a (najwyższego szczytu BiH) ale niestety po 2-3km zrezygnowaliśmy po konsultacji z miejscowymi których spotkaliśmy.

W zasadzie to jest "Tjentiste" [tjentiszte]. :)
Ta droga w góry Maglic [maglić] jest w bardzo dobrym stanie. Oczywiście, nie prowadzi na najwyższy szczyt BiH, ale można nią dojechać do Prijevora na samej granicy z Montenegro, skąd prowadzi szlak na Maglic.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz

Co Cię tak nosi Franz? nieszczęsliwy jesteś ?
pozdrawiam serdecznie
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.10.2009 23:16

AndrzejJ. napisał(a):Co Cię tak nosi Franz? nieszczęsliwy jesteś ?
pozdrawiam serdecznie

Ejjj... nosi mnie bo szczęśliwy jestem.
Szczęśliwy jestem m.in. dlatego, że mnie nosi... :P

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 10.10.2009 12:52

piter83pl napisał(a): Wjazd do Albanii jest okupiony otrzymanie takiej dziwnej karteczki, niestety jest po albańsku i nie jestem w stanie powiedzieć co tam jest oprócz moich danych i blach auta.

Piter 83
Tak się prezentuje (jeszcze ciepłe) :D :
Obrazek
Z tego co dedukuje to tylko dane kierowcy i samochodu, aby móc wyjechać z Albanii.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2009 17:51

Franz napisał(a):Ta droga w góry Maglic [maglić] jest w bardzo dobrym stanie. Oczywiście, nie prowadzi na najwyższy szczyt BiH, ale można nią dojechać do Prijevora na samej granicy z Montenegro, skąd prowadzi szlak na Maglic

Domyślam się że skoro to piszesz, to niedawno tam byłeś, zwłaszcza że góry BIH były Twoim celem :D . I właśnie to mnie zaskoczyło, ten bardzo dobry stan drogi..... albo jakoś niedawno nieco ją poprawili, albo mamy różne wyobrażenie co oznacza pojęcie "dobry stan" (wątpię w tę drugą ewentualność :wink: )

Nam już dwa razy nie udało się zdobyć Maglica, a biorąc pod uwagę tegoroczne lato, które miało być w BIH, a było zupełnie gdzie indziej to nawet trzy :roll: , a szuter wspominam jako dośc fatalny dla obciążonej Skody w całkowitych ciemnościach. Może ten wspomniany "dobry stan" drogi na Prijevor zachęci mnie do podjęcia kolejnej próby? Masz może jakieś zdjęcia tej drogi?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.10.2009 18:22

Jechalem nią trzy dni temu. :)
Zdjęć drogi nie mam, ale naprawdę jest w dobrym stanie. Przez kilka pierwszych kilometrów jest asfaltowa z takim sobie asfaltem i tylko na początku - jakieś kilkaset metrów od skrzyżowania w Tjentiste ma kilka dziur na odcinku kilkunastu metrów. Te dziury nie stanowią problemu dla zwykłej osobówki, tylko trzeba wolno po nich przejechać.
Po kilku kilometrach droga jest już szutrowa, ale w bardzo dobrym stanie - praktycznie bez dziur. Krótki odcinek asfaltu na przełęczy (bodajże) Dragos sedlo i dalej szuter. Odbicie w prawo na Prijevor i na samą granicę elegancka leśna droga.
Ja przejechałem jeszcze ze 300m dalej, a więc przez zieloną do Montenegro, ale lepiej wóz zostawić na granicy.

Z Tjentiste do Prijevora jest 20km.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2009 18:29

Dzięki :D

Wtedy, dwa lata temu przejechaliśmy nią jakieś 14 km, do tego miejsca o którym piszesz "odbicie w prawo na Prijevor" tam był taki szeroki zakręt głównej :D

Z tego co piszesz wynika, że jednak coś poprawili bo jak dla mnie droga była wtedy bbb marna, z podłużnymi i poprzecznymi rynnami po spływającej wodzie, luźnymi kamieniami i dziurami :roll:

Pozdrawiam
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 11.10.2009 23:03

Dzięki za uzupełnienie Franz - mam pytanie czy jechałeś tą drogą którą wjeżdża się w las mniej więcej na przeciwko stacji benzynowej? Ja miałem problem właśnie z wyżłobionymi dziurami przez spływającą wodę i nie pojechałem po sugestii miejscowych by dać sobie spokój bo moje auto jest za niskie. Prawdą jest natomiast że zawróciłem na dziurach właśnie ok. 1km do drogi idącej przez Tjentiste. Trochę żałuję że nie próbowałem przejechać tą drogą dalej... no cóż następnym razem!
P.S. Wrzucę jeszcze trochę fotek jak będę miał chwile i dokończę relacje.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.10.2009 23:39

piter83pl napisał(a):Dzięki za uzupełnienie Franz - mam pytanie czy jechałeś tą drogą którą wjeżdża się w las mniej więcej na przeciwko stacji benzynowej?

Dokładnie tak. To jest jedyna droga. Drogowskaz (aczkolwiek chyba tylko od strony Focy) pokazuje "Mrkali", a na drewnianych tabliczkach jest już i Prijevor wymieniony.

piter83pl napisał(a):Trochę żałuję że nie próbowałem przejechać tą drogą dalej...


Na samej granicy z Montenegro (ale jej istnienia trzeba się domyślić) jest tak:

Obrazek

Ta fotka jest jedną z mniej udanych z tego dnia. Ale pokazuje tę leniwą stronę mojej natury. ;) To już po zejściu z Maglicia (jest dokładnie nade mną).

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 12.10.2009 00:18

:) Ta fotka też wyjaśnia odmienne postrzeganie drogi przez użytkownika SUV i roadstera :P Kawałek dalej jest droga w drugą stronę tam też byłeś?
Generalnie RS BiH zrobiła na mnie dobre wrażenie, mimo że jest skromnie i widać że dość biednie (szczególnie okolice o których rozmawiamy) to jednak jest bardziej zadbana i uporządkowana niż Federacja.
P.S Byłeś w samej Focy?
Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.10.2009 00:30

piter83pl napisał(a)::) Ta fotka też wyjaśnia odmienne postrzeganie drogi przez użytkownika SUV i roadstera :P

Zaręczam, że ta droga jest w porządku dla każdej osobówki.
Wjeżdżałem dzień wcześniej do doliny Tisovica w górach Prenj. Tam bym się zwykłym wozem nie odważył. To nie znaczy, że się nie da, tylko ja nie cierpię charakterystycznego zgrzytu podwozia o kamole, a nie jestem jakimś super-kierowcą. ;)

piter83pl napisał(a):Kawałek dalej jest droga w drugą stronę tam też byłeś?

Masz na myśli przejazd dalej przez granicę do Montenegro? Przejechałem jeszcze jakieś może 300m. Potem droga jest już w kilku miejscach zasypana przez kamienie i jechać się nie da. Najlepiej zaparkować właśnie w tym miejscu "na piwko i kawkę".

piter83pl napisał(a):P.S Byłeś w samej Focy?

Tak, byłem na drugi dzień rano. Przejechałem tylko w tę i z powrotem bo mgła była taka, że na przykład Pstrego Meczetu trudno było się doszukać. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 24.10.2009 20:28

Wrzucam dalszą część zdjęć - teraz te troszkę lepszej (przynajmniej moim zdaniem jakości).

Riviera Budvańska CG
Obrazek

ciąg dalszy...
Obrazek

....
Obrazek

Kruje - AL
Obrazek

Vlore - centrum i uniwersytet
Obrazek

Albania - droga z Elbassan do granicy
Obrazek

Ostatnie spojrzenie na Albanie przed wjazdem do MK
Obrazek

Św.Neum
Obrazek

Festival folklorystyczne w Ochrydzie
Obrazek

Zachód słońca nad jeziorem Ochrydzkim
Obrazek

Tzw. stara droga nad jezioro Prespańskie
Obrazek

i jezioro..
Obrazek

Obrazek

Widok z tarasu hotelu i restauracji nad jeziorem
Obrazek

Bitola
Obrazek

Trpejca
Obrazek

Albański brzeg jeziora - mam tu pytanie czy ktoś był tam? Bo widać że droga wije się pięknie po górach poza tym czytałem że miejscowość Lin właśnie tam jest przeurocza.
Obrazek

Jezioro
Obrazek

Trpejca cd.
Obrazek

Ochryd
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tzw. stara droga do Skopje - b.dobra nawierzchnia, częściowo w renowacji. Przepiękne widoki
Obrazek

Św. Jovan Bigorski - magiczne miejsce
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skopje - z tego co się nie mylę to stara łaźnia
Obrazek

Kanion Matka nieopodal Skopje
Obrazek

Jeszcze została Serbia:)
Pozdrawiam
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 27.10.2009 11:25

Piękne fotki.

Albania za mną chodzi.
Ochryd liznąłem 3 lata temu - też polecam.
Piter, gdzie dokładnie znajduje się ten kanion Matki,
Naprawdę przepiękny, bo jak jechałem przez Skopje, a o kanionie nie słyszałem.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.10.2009 11:40

bzyq74 napisał(a):gdzie dokładnie znajduje się ten kanion Matki


Zobacz TU

Droga prowadząca do kanionu znajduje się zaraz za przedmieściami Skopje, jeszcze przed wjazdem na płatną autostradę.

Też tam zaglądnęliśmy popołudniową porą po zwiedzeniu Skopje nie wiedząc że tam będzie tak pięknie, a bardzo nam się spodobało.
Miejsce warte spędzenia tam przynajmniej jednego dnia, są szlaki po okolicy prowadzące m in do znajdujących się nad kanionem monastyrów.
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 27.10.2009 16:40

kulka53 napisał(a):
Zobacz TU

Droga prowadząca do kanionu znajduje się zaraz za przedmieściami Skopje, jeszcze przed wjazdem na płatną autostradę.

Też tam zaglądnęliśmy popołudniową porą po zwiedzeniu Skopje nie wiedząc że tam będzie tak pięknie, a bardzo nam się spodobało.
Miejsce warte spędzenia tam przynajmniej jednego dnia, są szlaki po okolicy prowadzące m in do znajdujących się nad kanionem monastyrów.


Dzięki, zanotowałem w kajecie.
W swoją drogą piękne zdjęcia masz ze swoich podróży po Bałkanach.

Pozdrawiam
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 27.10.2009 17:48

Droga do Kanionu jest troszkę pokomplikowana później jak się jedzie przez miasteczko. Tzn. trzeba się trzymać prawej strony. Co ciekawe tam mieszkają prawie sami Albańczycy - mówiła mi wcześniej o tym koleżanka ze Skopje z którą się spotkałem podczas wycieczki. Ona właśnie poleciła mi to miejsce. Fajnie w Skopje też wjechać na górę Vodno - rozciąga się piękny widok na miasto. Dla mnie Macedonia jest b.atrakcyjna jeżeli chodzi o pobyt i śmiem twierdzić że jest to balans między dzikością Albanii a komercjalizacją CG, tym bardziej że jeziora w niczym nie ustępują a nawet przewyższają Adriatyk pod względem wypoczynkowym.
P.S Dzięki - starałem się troche pocykać :)
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Wyprawa Bałkańska 2009 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone