Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wypożyczenie samochodu za granicą - czy ktoś praktykował?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010
Wypożyczenie samochodu za granicą - czy ktoś praktykował?

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 13.08.2011 15:49

Konkretnie chodzi o Grecję (Kreta)...

Chciałbym się zapytać czy można dać gotowe, sformułowane i wydrukowane pytania w języku angielskim tak zeby pracownik mógł mi napisać tylko TAK lub NIE na kartce przy danym pytaniu? Wypada coś takiego robić w ogóle? Chciałbym zeby się jeszcze pod taką kartką podpisał zeby bylo wiadomo ze to wypełnił pracownik wypozyczalni w razie czego... wiem ze od tego jest umowa ale tam nie wszystko jasno będzie sformułowane a przetłumaczenie tego zajmie mi pewnie dużo czasu...

Byłby to też dla mnie dodatkowy dowód w razie czego...

Plik excelowy z pytaniami załączyłem tutaj:

http://www.speedyshare.com/files/298480 ... nkieta.xls
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 13.08.2011 15:52

Na Krecie bez problemu załatwisz wypożyczenie auta tu: http://autoway-polska.com/auta.php?pr=1 Korzystaliśmy w 2005, wtedy działali tylko na Krecie, obecnie i na innych wyspach. Kontakt po polsku.
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 13.08.2011 15:54

helen napisał(a):Na Krecie bez problemu załatwisz wypożyczenie auta tu: http://autoway-polska.com/auta.php?pr=1 Korzystaliśmy w 2005, wtedy działali tylko na Krecie, obecnie i na innych wyspach. Kontakt po polsku.


Nie będę nic załatwiał z góry i przez internet.
Wole samochód zobaczyć osobiście na miejscu i się dogadać... poza tym jadę na 7 dni i nie wiem, w którym dniu będzie wycieczka statkiem na Santorini organizowana, także wypożyczenie auta na 3 dni z góry mija się w moim przypadku z celem.

Poza tym na tej stronce Autowaya jest podane, że trzeba miec ukończone 23 lata i 1 rok prawo jazdy , a ja mam 22 lata i 4 lata prawo jazdy ;-) LOL :/
Z tego co się też orientuję to Autoway jest zlokalizowany w stolicy Krety... i tu miałbym problem z oddaniem auta bo musiałbym wrócić autobusem... także wszystkie czynniki przemawiają za tym aby wypożyczyć samochód z miejscowości, w której będę miał apartament (Agia Pelagia, na północnej Krecie).
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 13.08.2011 16:18

Też mieszkaliśmy w Agii Pelagii :).
Samochód czekał pod hotelem tak jak to mailowo ustaliliśmy, tam też go zostawiliśmy, nie płaciliśmy żadnej zaliczki, wszystko przebiegło bez zarzutu. Jak uważasz, zawsze możesz na polski numer zadzwonić i popytać.
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 13.08.2011 17:02

helen napisał(a):Też mieszkaliśmy w Agii Pelagii :).
Samochód czekał pod hotelem tak jak to mailowo ustaliliśmy, tam też go zostawiliśmy, nie płaciliśmy żadnej zaliczki, wszystko przebiegło bez zarzutu. Jak uważasz, zawsze możesz na polski numer zadzwonić i popytać.


Łooo to super... i jak oceniasz tę miejscowość (i ogólnie Kretę) porównując ją do niezawodnych kurortów w Chorwacji (Brela, Primosten)? Bo długo szukałem przyjaznej miejscowości na Krecie i trafiłem na zdjecia z Agia Pelagia i mi się spodobało... podobnie jak Matala ale do Mateli nie było żadnych ofert z biur podróży.


a jak później Wam go ktoś przyszedł odebrać? Na ile wypożyczaliście auto? I jak jest z płatnością i umową? Umowę podpisywaliście w chwili odbierania auta? A płanotść z góry czy z dołu? I jaki był poziom paliwa w baku i z jakim poziomem oddaliście?

Sorry za chaotyczne pytania...
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 13.08.2011 17:13

Kreta to grecka wyspa, trudno porównywać ją z miejscowościami typu Brela, czy Primosten, nie wiem, czego na urlopie oczekujesz, my przez 3 dni jeździliśmy po wyspie żeby jak najwięcej zobaczyć, a ona wcale mała nie jest. Poczytaj kreteńskie wątki na tym forum, jest ich trochę. Znajdziesz i plaże i góry, wąwozy, miasteczka. Nam się podobało bardzo.

Sama Agia Pelagia to małe miasteczko położone na zboczu, są sklepy, bankomaty, knajpki przy plaży. Można wynająć rowery wodne, kajaki. Wtedy wynajmował je Polak na lewym skraju plaży. Mało czasu tam spędziliśmy. Też byliśmy tylko tydzień. Plaża wąska, nic szczególnego.

Auto mieliśmy na 3 dni, o 9-tej rano przywiózł nam samochód młody Grek, przywiózł umowę, która jednocześnie była dokumentem wozu na czas wynajmu (nie dostaje się dowodu rejestracyjnego do ręki). Samochód należało oddać z bakiem pełnym w stopniu w jakim się go otrzymało. Było pół baku, ma być pół baku w chwili oddawania.

Kluczyki zostawiliśmy w recepcji, tak zwykle się robi. W tym roku w Hiszpanii było identycznie. Płaci się z góry.
Dostaje się tez zwykle małą, turystyczną mapę.
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 13.08.2011 17:39

Czytałem czytałem... kilka ciekawych relacji też było... szczególnie fajna ta od kolegi który podróżował z namiotem... ale on miał auto na miejscu i ogólnie sam sobie wszystko organizował natomiast ja lecę samolotem i trudno te dwa wyjazdy ze sobą porównywać.

Moje główne cele to:

cel nr 1 - zobaczyć choć na chwilę Santorini i napić sie ichniejszego wina i mrożonej kawy za 10 euro w tych białych uliczkach nad granatową wodą i pod błękitnym niebem (właściwie to to że Kreta jest tak blisko tego diamentu zawazyło na to że ją wybrałem a zrezygnowałem np. z Rodos czy Majorki).

cel nr 2 - Balos i Elafonisi w 1 dzień (z Agia Pelagia to trasa około 200 - 300 km w jedną stronę, także to będzie ciężki dzień i trzeba będzie ze wschodem Słońca wyjechać a może nawet wcześniej).. w drodze powrotnej mam po zmorku jeszcze zobaczyć starówkę w Chanii lub innym mieście także do Agia Pelagia wróce pewnie koło 24...
A na Balos to jest w ogóle polna droga na ostatnim odcinku - a nieszczęść na takich drogach nie obejmuje ubezpieczenie, także w razie czego jestem uwalony.. nie wiem czy Ty może byłaś na Balos?

Cel nr 3 - Vai (z uwagi na to że to jedyne miejsce w Europie gdzie można las palmowy na plaży zobaczyć a na Karaiby mnie nie będzie nigdy stać).

Cel nr 4 - całodniowy pobyt w Matali

Pozostała część pobytu w Agia Pelagia.

nie interesują mnie zbytnio rozpadające się zabytki, wąskie uliczki i starówki fajnych miast... nastawiam się na plażowanie + santorini.


Dzięki za info... może się mi uda ich przekonać żeby podarowali mi że ten 1 rok, który mi brakuje... tylko wpierw musiałbym sie od swojego biura dowiedzieć kiedy jest organizowana wycieczka na Santorini... ja mam wylot już za tydzień więc nie wiem czy to nie za późno na takie internetowe rejestracje. Rozumiem że płaciliście również u tego młodego Greka z góry (jak u niego było z angielskim? A on jak sobie wrócił do siebie do stolicy Krety? i czy dał jakieś potwierdzenie zapłaty? coś dawaliście pod zastaw, oprócz umowy, - dowód osobisty?)... hmmm ja będe w aparthotelu (coś ala apartamenty w Chorwacji) i raczej tam recepcji nie będzie więc gdzie klucz zostawie? Aha i jeszcze jedno pytanie - oddaliście mu auto dopiero pod koniec dnia czy kiedy? Bo ten trzeci dzień też chciałbym wykorzystać i auto oddać najwcześniej o zachodzie słońca? Jest z tym jakiś problem? Czy to się liczy tak ze jak bierzesz o 9 rano to o 9 rano musisz oddać? Bo w takim układzie musiałbym na 4 dni wziąć zeby te 4 cele zaliczyć? A może sobie podarować tą Matalę?

Jak sprawa wygląda z parasolem plażowym? Bo od leżaków w cenie 5-6 euro za dzień chyba taniej wychodzi kupić parasol na miejscu? Słyszałem coś o czarnym rynku sprzedaży parasolów przez Polaków - prawda to? ;-) Bo cienia tam nie ma chyba wcale więc coś by się przydało żeby nie trafić z poparzeniami do szpitala.

AHA i 1 bardzo ważne pytanie, o którym zapomniałem? Moge tam płacić gotówką? Bo coś słyszałem o kartach kredytowych, ale ja takowej nie mam bo nie potrzebuję i nie chcę mieć... mam tylko kartę debetową (wydawaną do rachunku ROR).
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 13.08.2011 18:59

Byliśmy na Krecie 6 lat temu, parasola nie kupowaliśmy, daliśmy radę bez, nie wiem nic o Polakach je sprzedających. Co do godzin wynajmu auta to musisz ustalić z biurem, od której do której potrzebujesz, a ni Ci odpowiednio policzą, ja szczegółów nie pamiętam. Nie martw się jak gość z biura dotrze tam z powrotem po oddaniu Ci auta, to już ich problem. Ja bym darowała sobie Santorini przy tak krótkim pobycie na wyspie, Matala jest warta zobaczenia. Na Balos i Elafonisi nie byliśmy, nam było za daleko. Płaciliśmy za auto gotówką, nic nie dawaliśmy w zamian. Grek mówił po angielsku wystarczająco dobrze, co do oddania kluczyków: przecież wszystko omówisz na miejscu, oni już mają doświadczenie i w różne miejsca auta dostarczają i z różnych odbierają. Pytanie tylko, czy czujesz się na siłach zmierzyć z greckim ruchem ulicznym i kreteńskimi zakrętami.
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 13.08.2011 20:20

witaj:)
ja byłam na Rodos i tam wypożyczałam samochód, ale to naprawdę dość łatwe zadanie. moja znajomość angielskiego jest minimalna, a spokojnie się dogadałam.
W naszym przypadku godzin oddania samochodu, to u nas było tak dostaliśmy go o 22.00 oddaliśmy o 22. 00
samochód podstawiony był pod hotel, klucze zostawiliśmy w recepcji.
Nie wiem czy jakiś Grek będzie wypełniał jakieś dodatkowe dokumenty, oni mają trochę inne spojrzenie na życie niż my, bardziej luzackie powiedziałabym.
W wypożyczalniach należy jedynie zwrócić uwagę, aby w umowie nie było klauzuli o odpowiedzialności klienta do 400e przy pełnym ubezpieczeniu.
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 14.08.2011 11:03

Dzięki za odpowiedzi... przyda się każde info odnośnie wypożyczeń aut w Grecji.

Ps. przeraża mnie w tym roku cena benzyny - wychodzi 8 zł za litr ... to chyba jakiś żart.
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 14.08.2011 13:18

benzyna faktycznie jest droga, ale spróbuj kupić wycieczkę z biura dla 3 osób, wychodzi znacznie drożeń, a tutaj jesteś Panem własnego zwiedzania:)
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 14.08.2011 13:23

kkra napisał(a):benzyna faktycznie jest droga, ale spróbuj kupić wycieczkę z biura dla 3 osób, wychodzi znacznie drożeń, a tutaj jesteś Panem własnego zwiedzania:)


Nas akurat jest dwójka ;]
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 14.08.2011 16:43

to może uda wam się wypożyczyć samochód z inną parą?
arb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: Wypożyczenie samochodu za granicą - czy ktoś praktykował

Nieprzeczytany postnapisał(a) arb » 10.04.2014 11:50

Znalazłem jakiś temat do którego mogę się podpiąć. W sumie chodzi o wypożyczenie auta w Chrowacji, dokładniej w Splicie, na lotnisku. I nie może to być żaden kompakt, czy mini jak jakaś Corsa. Przy moich gabarytach jakbym wsiadł w Corsę to samochód przewróciłby się na bok. :mrgreen:

Czy ktoś może polecić jakąś sprawdzoną wypożyczalnię? Jest tego pełno w sieci, także strona lotniska informuje o kilku różnych firmach. Ja nigdy nie bawiłem się w takie coś i po prostu nie bardzo wiem, czym się kierować przy wyborze firmy (czy np. celować w lokalne wypożyczalnie, czy w duże sieciówki).

Jakieś przydatne informacje jeśli chodzi o wypożyczenie auta w Chorwacji? Lub w ogóle? Na coś napisanego drobnym drukiem zwrócić szczególną uwagę?
Użytkownik usunięty
Re: Wypożyczenie samochodu za granicą - czy ktoś praktykował

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.04.2014 12:58

arb napisał(a): I nie może to być żaden kompakt, czy mini jak jakaś Corsa. Przy moich gabarytach jakbym wsiadł w Corsę to samochód przewróciłby się na bok. :mrgreen:

Do wyjazdu troszkę Ci zostało, więc możesz jeszcze sporo schudnąć, do gabarytów mini czy corsy :wink:
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Wypożyczenie samochodu za granicą - czy ktoś praktykował?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone