Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wymiana Euro-Kuna na granicy CHorwackiej

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
adi_tiger
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) adi_tiger » 23.07.2012 19:46

Nie róbmy śmietnika, wszystko o bramkach jest opisane w odpowiednim dziale wraz nawet ze zdjęciami.
kropi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 213
Dołączył(a): 05.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kropi » 23.07.2012 22:40

infantasy napisał(a):Witam,
Kropi - ten przelicznik to z bankomatu czy z kantoru ?
Czy ktoś mógłby potwierdzić ten rewelacyjny wynik euro do kuny ?

To raczej powszechnie stosowany przelicznik przy płaceniu eurami w knajpach,na kempie itd. Oczywiście gdzieś mogą powiedzieć 7 kun i co im zrobisz?
infantasy
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 02.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) infantasy » 24.07.2012 20:57

Już to sprawdziłem. Koledzy i Cro maniacy. Robi się tak. U nas kupujemy euro. Najlepiej w hurcie (powyżej 1000 eurasów) wtedy macie na każdym 2-3 grosze zniżki. Te eurasy wymieniacie w Chorwacji na miejscową walutę. Gdzie należy wymieniać walutę? Polecam PKO SA i karty Maestro. Jeśli wymieniacie w ZAGREBACKA BANKA to macie na dzisiaj po 7.5 KN i macie 0% prowizji w bankomatach i przy płatnościach za zakupy dlatego, że oba banki należą do jednej grupy kapitałowej Uni Credit. (Absolutnie nie opłaca się kupować kun w Polsce!). Co ewentualnie można strzelić parę sztuk na drogę, żeby zaraz za granicą nie bujać się kantorem albo nie patrzeć znerwicowanym wzrokiem człowiekowi na bramce czy nie rżnie nas na euro, które mu daliśmy za przejazd.
Sprawdźcie swoje banki. Tak dla przykładu podam Kredyt Bank to porażka. Kto ma od nich kartę niech zostawi w domu!
alwexim
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 03.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) alwexim » 25.07.2012 09:04

Ja na mBank nie narzekam. Transakcja z zeszłego roku na bramkach:
Miejsce transakcji

HAC - NP DUGOPOLJE
DUGOPOLJEHR

Kwota w walucie oryginalnej
-157,00 HRK
Kwota w walucie rozliczeniowej
-21,55 EUR
Zastosowany kurs waluty
4,2947 EUR/PLN
Kwota w walucie rachunku
-92,55 PLN
belmondo
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) belmondo » 25.07.2012 20:37

alwexim napisał(a):Ja na mBank nie narzekam. Transakcja z zeszłego roku na bramkach:
Miejsce transakcji

HAC - NP DUGOPOLJE
DUGOPOLJEHR

Kwota w walucie oryginalnej
-157,00 HRK
Kwota w walucie rozliczeniowej
-21,55 EUR
Zastosowany kurs waluty
4,2947 EUR/PLN
Kwota w walucie rachunku
-92,55 PLN


Też mam mBank,

Ale może ktoś powie jak to jest w tym roku?

Pierwszy raz jadę do Cro i nie wiem co mam zrobić.Jedni mówią kartą płać za wszystko inni nie płać kartą-kup Euro w Polsce i wymień w Cro-będzie taniej 8O

Ktoś by mi doradził co ijak?
kropi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 213
Dołączył(a): 05.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kropi » 25.07.2012 20:45

Wszystkie rady masz powyżej, łącznie z kursem kuny w Twoim banku. Ale jesteś już dużym chłopcem i decyzję musisz podjąć sam ;-)
alwexim
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 03.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) alwexim » 26.07.2012 07:49

belmondo napisał(a):
Też mam mBank,

Ale może ktoś powie jak to jest w tym roku?

Pierwszy raz jadę do Cro i nie wiem co mam zrobić.Jedni mówią kartą płać za wszystko inni nie płać kartą-kup Euro w Polsce i wymień w Cro-będzie taniej 8O

Ktoś by mi doradził co ijak?

Płać po prostu tym czym Ci jest wygodniej. Mnie zawsze wygodniej jest płacić kartą. To nie są aż tak wielkie sumy, by dało się zaoszczędzić. Nawet jak Ci na wszystkim wyjdzie z 10-20 zł więcej to przecież jedziesz na wakacje i taka kwota chyba nie sprawi Ci różnicy. Nie raz na jakieś bzdety wydajemy więcej :wink:
belmondo
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) belmondo » 26.07.2012 16:16

alwexim napisał(a):
belmondo napisał(a):
Też mam mBank,

Ale może ktoś powie jak to jest w tym roku?

Pierwszy raz jadę do Cro i nie wiem co mam zrobić.Jedni mówią kartą płać za wszystko inni nie płać kartą-kup Euro w Polsce i wymień w Cro-będzie taniej 8O

Ktoś by mi doradził co ijak?

Płać po prostu tym czym Ci jest wygodniej. Mnie zawsze wygodniej jest płacić kartą. To nie są aż tak wielkie sumy, by dało się zaoszczędzić. Nawet jak Ci na wszystkim wyjdzie z 10-20 zł więcej to przecież jedziesz na wakacje i taka kwota chyba nie sprawi Ci różnicy. Nie raz na jakieś bzdety wydajemy więcej :wink:




ok.

dzieki za rade :D
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 10.04.2013 10:19

Wybieram się 4 raz do Cro (chociaż w większość do krajów ościennych).
Na początku przy pierwszym wyjeździe płaciłem kredytówką mbanku. Za drugim razem pół/pół to co się dało to płaciłem w EURO, a resztę w większości karta lub bankomat.
Za trzecim razem razem wymeniałem złotówki w Splitska Banka (w Jelsie) i wychodziło taniej niż ze ściany płaczu.
W tym roku kupuję EURO, bo to zdecydowanie wychodzi najtaniej (przy późniejszej wymianie) w banku/kantorze.
Aktualnie wygląda to tak:
płatność kartą 100 KUN (tak mi kiedyś wytłumaczyli w mbanku):
13,49 EURO (liczy się waluta rozliczeniowa karty - wyniki liczy się na podstawie strony http://corporate.visa.com/pd/consumer_services/consumer_ex_rates.jsp
my card is in EURO (nie w PLN), Transaction was in Croatian Kuna i podaje się kwotę za przewalutowanie (aktualnie 2 % w mbanku - przynajmniej tak było rok temu).
kwotę 13,49 EURO mnożysz jako kurs sprzedaży waluty z mbanku - dzisiaj wychodzi 58,87 PLN czyli 0,5887 PLN/KUNĘ
Na podsawie kursów w Splitska Banka http://www.splitskabanka.hr/exchange-rates
można to policzyć w sposób następujący:
aktualny kurs EURO w Łodzi przy zakupie 1000 EURO i więcej 4,14 PLN i dzielisz tą kwotę na buying rate for cash - aktualnie 7,55 - wychodzi ci 0,5483 PLN/KUNĘ. Oczywiście to zależy za jaki kurs uda się kupić EURO, ale za każdym razem kiedy drożeje EURO kwota sprzedaży w banku waluty również rośnie, więc cena Kuny przy płatności kartą też rośnie.
W ten sam sposób można policzyć zakup za PLN - buying rate for cash 1,7845 - czyli kurs wynosi 1/1,7845 = 0,56 PLN/KUN.
Z tego wynika, że płatność kartą w mbanku jest najdroższa. Dodatkowo trzeba uważać przy bankomatach, bo z tego co pamiętam wprowadzili w tej kwestii jakąś wysoką opłatę (chyba 7 PLN za transakcję za 3 % prowizji za wypłatę, ale nie jestem pewien).
Mam niejasne wrażenie, ze generalnie jest wszędzie podobnie w innych bankach.
Ale rzeczywiście jak to wszystko przeliczyć to kwoty na całym wyjeździe nie są oszałamiające, natomiast przy 4000 KUN tyle poszło w tamtym roku robi się około 150 PLN. Może nie za dużo na całe wakacje, ale jeden obiad jest :). Obiad którzy inaczej zjedzą i tak już opaśli bankierzy ;).
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 10.04.2013 20:22

ja mam co prawda kartę mastercard w mBanku, i po dzisiejszym kursie wymiany MasterCard kuny na Euro (+3% ze przewalutowanie od maja lub czerwca) i po dzisiejszym kursie sprzedaży Euro przez bank wychodzi 0.57 zł.
poza tym wspominasz o wydatku 4000 kun, a kurs euro podajesz w cenach hurtowych (powyżej 1000 euro)- drobna nieścisłość.
w okresie letnim cena zakupu euro w kantorach w Chorwacji nie jest już tak atrakcyjna. co prawda nadal lepiej opłaca się sprzedawać euro niż złotówki, ale czy warto dla tych 100 zł biegać i szukać dobrego kursu??
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 10.04.2013 21:01

ja jeżdżę w maju :). Może i nie warto biegać. Jestem w tej dobrej sytuacji, że w moim mieście jest kilka "zagłębi" kantorów i ładnie działa tam konkurencja, więc zwykle się nie nachodzę, a jeżeli chodzi o mbank to mam z nimi na pieńku i to taka moja mała wojenka :). Choć i tak nic nie zdziałam to przynajmniej mam satysfakcję, że grosza na mnie nie zarabiają. No i dodatkowo ta opłata od 12 maja za wypłaty z bankomatów 3 % prowizji, nie mniej niż 9 PLN. Przy wypłacie 100 KUN, a zdarzało się zdarzało, to nawet boję się liczyć ile by ta jedna kuna wyszła......
Co do mastercard się nie wypowiadam, bo nie wiem dokłądnie jak jest rozliczana, a kurs wymiany EURO/KUNY brałem ze strony banku, nie pamiętam jak jest w kantorach w maju.
Co do 1000 EURO to napisałem, że to kurs przy zakupie takiej kwoty (w Łodzi za 1000 jurków jest kurs hurtowy). Także niescisły może byłem, ale nie całkiem ;)
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 11.04.2013 08:09

nie ma banku, z którym chyba nie mieliśmy by na pieńku;-) ja na szczęście mam ekonto z pakietem calssic i ta 3% prowizja od wypłat na szczęście mnie ominie. no chyba, że do wakacji jeszcze coś wymyślą
Renat13
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renat13 » 06.06.2013 11:50

jacusek napisał(a):ja jeżdżę w maju :). Może i nie warto biegać. Jestem w tej dobrej sytuacji, że w moim mieście jest kilka "zagłębi" kantorów i ładnie działa tam konkurencja, więc zwykle się nie nachodzę, a jeżeli chodzi o mbank to mam z nimi na pieńku i to taka moja mała wojenka :). Choć i tak nic nie zdziałam to przynajmniej mam satysfakcję, że grosza na mnie nie zarabiają. No i dodatkowo ta opłata od 12 maja za wypłaty z bankomatów 3 % prowizji, nie mniej niż 9 PLN. Przy wypłacie 100 KUN, a zdarzało się zdarzało, to nawet boję się liczyć ile by ta jedna kuna wyszła......
Co do mastercard się nie wypowiadam, bo nie wiem dokłądnie jak jest rozliczana, a kurs wymiany EURO/KUNY brałem ze strony banku, nie pamiętam jak jest w kantorach w maju.
Co do 1000 EURO to napisałem, że to kurs przy zakupie takiej kwoty (w Łodzi za 1000 jurków jest kurs hurtowy). Także niescisły może byłem, ale nie całkiem ;)

proszę podziel się oipinią po powrocie powodzenia :papa:
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 06.06.2013 12:17

Niestety w tym roku nie pojechałem :(. Chociaż sprawa ważyła się do ostatniego momentu, ale musiałem zdradzić CRO z powodu braku czasu, więc nie podzielę się opinią po powrocie :(. Byłem gdzie indziej, ale w jurkolandzie, więc nie mogę mieć żadnej opinii w temacie.
Renat13
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renat13 » 06.06.2013 18:20

mam nadzieje że było równie dobrze ,następnym razem na pewno będzie lepiej
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Wymiana Euro-Kuna na granicy CHorwackiej - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone