Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ).

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ArturroA8
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 18.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArturroA8 » 22.05.2016 12:35

Witam wszystkich forumowiczów i Cro-maniaków :)). Pytanie moje dotyczy uprawnień chodzi mi o sternika motorowodnego dla obywatela Szwecji, czy on takowe rownież potrzebuje?? "Obiło " mi się o uszy że obywatele GB rownież nie potrzebują uprawnień na "pływadła" w Chorwacji. Czy to tylko mit?? Pozdrawiam. Artur.
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 23.05.2016 12:16

ArturroA8 napisał(a):Witam wszystkich forumowiczów i Cro-maniaków :)). Pytanie moje dotyczy uprawnień chodzi mi o sternika motorowodnego dla obywatela Szwecji, czy on takowe rownież potrzebuje?? "Obiło " mi się o uszy że obywatele GB rownież nie potrzebują uprawnień na "pływadła" w Chorwacji. Czy to tylko mit?? Pozdrawiam. Artur.


Z dokumentów, które wiszą na stronie ministerstwa wynika, że mit.

Trzeba mieć patent zgodny z poniższą listą
Recognized certificates for operating boats and yachts (Szwecja od poz. 25, GB od 62).
albo zdać egzamin na uprawnienia chorwackie.

050309-guidelines-vignette-new.pdf
Punkt 4. Persons which under their national regulations do not need to hold certificate of competency to operate the craft shall obtain appropriate certificate of competency in accordance with the relevant regulations of the Republic of Croatia not later than 01 January 2006

pozdrav K
ArturroA8
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 18.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArturroA8 » 23.05.2016 17:03

Sliczne dzięki za odpowiedz, ciekawi mnie jak wygląda taki kurs, w jakim języku, my english no so bad, but..... :D przedewszystkim ile trwa i czy mogę go "zrobić" w Zadarze :?: bo przyjechałem na wakacje a nie ażeby chodzić na kurs przez 2 tyg :lol: W Szwecji jeśli łódź, jacht czy tez inna jednostka pływająca nie przekracza 12m długości i 4m szerokości to nie są wymagane uprawnienia, a co lepsze jakby nawet człowiek chciał to nie może zrobić takich uprawnień bo ich po prostu nie ma :? :|
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 23.05.2016 23:00

ArturroA8 napisał(a):Sliczne dzięki za odpowiedz, ciekawi mnie jak wygląda taki kurs, w jakim języku, my english no so bad, but..... :D przedewszystkim ile trwa i czy mogę go "zrobić" w Zadarze :?: bo przyjechałem na wakacje a nie ażeby chodzić na kurs przez 2 tyg :lol:


Kurs nie jest obowiązkowy, możesz zdawać egzamin bez kursu. Jeśli masz łódkę i pływasz to egzamin będzie formalnością. Egzamin jest tylko teoretyczny, trwa kilka godzin i kosztuje ok. 800kun. Można zdawać w języku angielskim z elementami polsko-chorwackiego ;) Patent jest równocześnie licencją radiooperatora. Egzaminy są organizowane w kapitanatach większych portów (w Zadarze na pewno). W tej książce jest wszystko, czego potrzebujesz, żeby zdać egzamin. Tutaj w wersji DEMO.
PavveL
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PavveL » 11.10.2016 15:09

Mam ponton 3,2m, silnik 8KM, patent sternika motorowodnego. Czy do wykupienia winiety muszę zarejestrować mój okręt w Polsce? Czy wystarczy umowa zakupu?

Na moich uprawnieniach w Cro mogę odpływać do 1Nm od brzegu, ale czy nie mogę wypuścić się np. z Igrane, Omiś na Hvar lub Brać?
szczaw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 208
Dołączył(a): 26.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) szczaw » 11.10.2016 18:43

przeczytaj wątek Pływanie pontonem w Chorwacji, tam wszystkie odpowiedzi znajdziesz a nawet więcej ,miło się czyta , co do rejestracji to trzeba zarejestrować , dopłyniesz do wyspy tylko aby nie było za mocno zafalowane i dwie osoby na pokładzie
PavveL
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PavveL » 11.10.2016 19:23

455 stron, a zaczyna się w roku 2007, gdy obowiązywały inne przepisy... W którym roku zaczęły obowiązywać obecne?

Dlaczego dwie osoby na pokładzie? Mój ponton ma niby klasę C i jest 4osobowy.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.10.2016 19:28

PavveL napisał(a):455 stron, a zaczyna się w roku 2007, gdy obowiązywały inne przepisy... W którym roku zaczęły obowiązywać obecne?

Dlaczego dwie osoby na pokładzie? Mój ponton ma niby klasę C i jest 4osobowy.

wyjazd-z-wlasna-lodka-przepisy-oplaty-papierologia-t44155.html
szczaw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 208
Dołączył(a): 26.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) szczaw » 12.10.2016 18:39

pytasz się czemu dwie a nie cztery, to chyba logiczne większy ciężar mniejsza prędkość, dłuższa droga, warunki atmosferyczne które się zmieniają z godziny na godzinę , ale sam to sprawdzisz jak będziesz na wodzie, możesz być żółwiem a możesz być zającem, to taka przenośnia , co do 455 stron jak piszesz to prawda przepisy i opłaty się zmieniły ale ja czasem wracam do porad kolegów a są potrzebne i bardzo przydatne, pamiętaj możesz i rowerem wodnym wypłynąć na wyspę ale bez wiedzy którą tu dostaniesz możesz nie wrócić ,, warto przeczytać bo masz jeszcze czas do 2017 - a tak na zajezdnie masz mały silnik do pontonu - prywatnie moje zdanie jeśli o 4 osoby chodzi, do dwóch wystarczy. :papa:
albe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 13.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) albe » 04.12.2016 12:59

Witam,
Takie pytanko, mam ponton zarejestrowany w Starostwie w zaświadczeniu jest tylko wpis "ponton", moje dane i numer nadany czy taki kwit wystarczy do wykupu winiety w cro?
Kilka stron wcześniej ktoś pisał że w takim zaświadczeniu musi być jeszcze dł pontonu, numer, i nr silnika??? Czy muszę ponownie drałować do Starostwa żeby te dane uzupełnić?
(dodam że posiadam fakturki na pontonik i silnik)
Może to wystarczy w kapitanacie do wykupu winiety.
Z góry dziękuję za odp
pozdrawiam
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 04.12.2016 13:46

albe napisał(a):Witam,
Takie pytanko, mam ponton zarejestrowany w Starostwie w zaświadczeniu jest tylko wpis "ponton", moje dane i numer nadany czy taki kwit wystarczy do wykupu winiety w cro?
Kilka stron wcześniej ktoś pisał że w takim zaświadczeniu musi być jeszcze dł pontonu, numer, i nr silnika???


Długość pontonu i moc silnika. Bez tego będzie trudno.

pozdrav K
albe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 13.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) albe » 04.12.2016 18:15

Ok,
dł pontonu i moc silnika a jak to się ma do takiej sprawy, teraz mam motor 9.9 KM za rok stwierdzam że za mały i kupuję np 15 KM i co wtedy też kolejny wpis na większą moc?, Jak to wygląda jeśli gumiaka zarejestruje się PZMiNW?
Miniu78
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 13.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miniu78 » 15.12.2016 19:22

Nie chcę zaczynać kolejnego podobnego wątku, dlatego piszę tu dalej z takim tematem - Jadę do CRO, auto 2500kg, przyczepa 250kg, łódź 900kg. Razem 3650kg. Czyli przekraczam dopuszczalne 3,5 tony. Ale w dowodzie rejestracyjnym przyczepki mam że jej DMC jest 750kg (nie pytajcie dlaczego więc taka ciężka łódka, taki zestaw kupiłem). W dokumentach łódki nie ma podanej jej masy. Więc na dobrą sprawę wg dokumentów mogę podczas kontroli się upierać że mam 2500+750 = 3250kg. Poradźcie jak to jest. Czy gdzieś ważą rzeczywistą masę? Jak policja to sprawdza? Czego mi brakuje do legalnej jazdy? Jakie dodatkowe koszty? Jakie prawko potrzebuje? Dodam, że świeżak ze mnie. Sternika motorowodnego mam, ale łódkę dopiero kupiłem i do CRO pierwszy raz zamierzam jechać. Oczekuję na rozwinięcie tematu.
maarec
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 02.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) maarec » 16.12.2016 00:10

Na papierze wszystko ok. Niestety jak Cię zważą w Austrii to dalej nie pojedziesz. Przyczepa przeladowana o ponad 300kg.. Dostaniesz kilka stówek Euro mandatu. Bez zmiany przyczepy i prawka na b96 lub b+e legalnie tym zestawem nie pojedziesz. Jaką masę Dmc ma ta przyczepa w rzeczywistości? Sprawdź tabliczkę na osi, może jest. Zmień holownik na Dmc ok 2000i zostanie na przyczepe 1500kg. Powodzenia ważą...
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 16.12.2016 08:01

Jedź przez Węgry albo legalizuj. Zawsze pozostaje ryzyko przygód, aczkolwiek u Madziarów nawet jak przywaliłem w Fabię to tylko papiery chcieli. Żadnego ważenia itd.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ). - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone