Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd z nie swoimi dziećmi

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Radoo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 03.02.2011
Wyjazd z nie swoimi dziećmi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radoo » 09.03.2012 10:13

Witam.

Zgłębiałem temat dot. wyjazdu do Chorwacji z nie swoimi dziećmi. Przesłałem zapytania w tej sprawie, odnośnie wymaganych dokumentów, do dwóch jednostek: ambasady Chorwacji w Polsce i Ambasady Polski w Chorwacji. Jako kanwę mojego pytania stanowiła wypowiedź w tej sprawie, jaką znalazłem na naszej stroni https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?p=350862&highlight=#350862

Pierwsza odpowiedziała nasza ambasada w Chorwacji i jej treść była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Po kilku dniach otrzymałem również odpowiedź z amabasady Chorwacji, gdzie jej treść była zgoła odmienna (w pewnej istotnej sprawie).

Do rzeczy:
moje pytanie dotyczyło kwestii posiadania oświadczenia rodziców/opiekuna prawnego o wyrażeniu zgody na podróż ich/jego dziecka z osobami "obcymi" na wakacje do Chorwacji. O ile kwestia samego posiadania oświadczenia nie jest kwestionowana o tyle jego forma już tak.

Poniżej zamieszczę obydwie odpowiedzi z zastrzeżeniem, że ta z naszej ambasady w Chorwacji jest właściwa.

Ambasada Chorwacji w Polsce

Osoby małoletnie wjeżdzające bądż wyjeżdzające z Republiki Chorwacji którym nie towarzyszą rodzice lub opiekun prawny zgodnie z art. 8. Ustawy o obcokrajowcach (NN 79/07) powinny posiadać poświadczone pełnomocnictwo rodziców lub opiekunów prawnych.

W tym celu przy przekroczeniu granicy Republiki Chorwacji osoby takie powinny okazać potwierdzoną notarialnie zgodę opiekuna prawnego zawierającą następujące pozycje:

- dane osobiste opiekuna prawnego,
- dane osobiste osoby małoletniej
- cel i okres pobytu w Republice Chorwacji,
- termin pobytu w Republice Chorwacji,
- okres ważności zgody,
- podpis opiekuna prawnego,

Zgoda powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język chorwacki lub angielski.

Wyżej opisana zgoda nie jest wymagana, gdy osoba małoletnia posiada paszport i:
- podróżuje samolotem i dysponuje odpowiednim dokumentem wydanym przez przewożnika zgodnie ze standardami IATA, lub
- jest wymieniona na liście uczestników wycieczki szkolnej, sporządzonej przez szkołę organizującą wyjazd i przetłumaczonej na język chorwacki lub angielski, lub
- jest wymieniona na liście uczestników imprezy sportowej lub kulturalnej.

- w przypadkach organizowanego przez biuro podróży wyjazdu do Republiki Chorwacji grupy osób małoletnich nie jest wymagane w/w pełnomocnictwo.

Podczas kontroli przydatne mogą być i inne dokumenty (npr. akt urodzenia, decyja Sądu itp.) które nie muszą być przetłumaczone na język chorwacki a mogą przyczynić się do szybszej kontroli granicznej o ile obcokrajowiec je posiada.

Z poważaniem
Sekretariat
Ambasady Republiki Chorwacji
w Warszawie


Ambasada Polski w Chorwacji

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia dzisiejszego, uprzejmie informujemy, że zacytowane przez Pana przepisy są w pewnej części nieaktualne.

Nadal wymagana jest pisemna zgoda rodziców (w takiej samej formie jak opisano poniżej). Zgodnie z nowymi przepisami natomiast nie musi być ona potwierdzana notarialnie.

Potwierdzenie notarialne może służyć uwiarygodnieniu dokumentu i może Pan jej dokonać, ale nie jest to już obecnie wymagane.

Mamy też gorącą prośbę o nieczerpanie informacji z forum internetowego. Są one często nieaktualne i nierzetelne, nieraz już wprowadzały naszych rodaków w błąd niepotrzebnie komplikując im wakacje.

Polecamy natomiast lekturę poradnika „Polak za granicą” opublikowanego na stronie MSZ http://poradnik.poland.gov.pl/ (po wejściu na stronę należy wybrać kraj docelowy).

Najważniejsze informacje dot. pobytu w Chorwacji znajdzie Pan także na naszej na bieżąco aktualizowanej stronie internetowej http://www.zagrzeb.polemb.net/index.php?document=41

Z poważaniem,

Violetta Szmyt-Radošević
Referent / Referent
Referat ds. Konsularnych / Referada za konzularne poslove
Ambasada RP w Zagrzebiu / Veleposlanstvo Republike Poljske u Zagrebu
Krležin gvozd 3, 10000 Zagreb, Hrvatska
Telefon: +385 1 48 99 414
Faks: +385 1 48 99 420
www.msz.gov.pl
www.poland.gov.pl
www.hrvatska.com.pl



A poniższa wiadomość przyszła do mnie po moim kolejnym zapytaniu, kiedy wskazałem, że ambasada Chorwacji ma odmienne zdanie w tej materii:

Kolejna odpowiedź ambasady Polski w Chorwacji

Szanowny Panie,

Nie chciałabym podważać kompetencji pracowników Ambasady Chorwacji w Polsce.

Powiem tylko, że ustawa u cudzoziemcach, na którą się ktoś (kto się nie podpisał) powołuje jest nieaktualna. W niej rzeczywiście istniał zapis o takim obowiązku.

Od 01.01.br. weszła jednak w życie nowa Ustawa o cudzoziemcach (NN, 130/2011)

Procedura odprawy małoletnich została obecnie wielce uproszczona, na granicy sprawdza się jedynie, czy małoletni spełnia ogólne warunki zezwalające na przekroczenie granicy (art. 26 Ustawy o cudzoziemcach), tj.

- posiada paszport lub inny dokument podróży uprawniający do przekroczenia granicy,

- uzasadni cel pobytu, posiada wystarczające środki do utrzymania się w trakcie pobytu w Chorwacji i na powrót do kraju,

- jego powrót do kraju pochodzenia lub pobytu, lub tranzyt jest bezpieczny,

- nie ma zakazu wjazdu i przebywania na terytorium Chorwacji, ani nie jest objęty żadnymi międzynarodowymi ograniczeniami wjazdu obejmującymi także w Chorwacji

- nie stanowi zagrożenia dla porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa ani publicznego zdrowia w Chorwacji.

Strażnicy graniczni mają prawo dokładniej zbadać przypadek przekraczania granicy przez nieletnich, jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości (np. jeżeli podróżuje w towarzystwie osoby, która nie jest jego prawnym opiekunem – może zażądać wyjaśnień).

Dlatego też zalecamy posiadanie takiego zezwolenia od rodziców. Poświadczenie notarialne (i tu się powtarzam) nie jest obowiązkowe.

Na dowód ww. przesyłam Panu i link do oficjalnej strony tutejszego Ministerstwa Spraw wewnętrznych, niestety informacja jest dostępna tylko po chorwacku http://www.mup.hr/main.aspx?id=7808

Z poważaniem,

Violetta Szmyt-Radošević
Referent / Referent
Referat ds. Konsularnych / Referada za konzularne poslove
Ambasada RP w Zagrzebiu / Veleposlanstvo Republike Poljske u Zagrebu
Krležin gvozd 3, 10000 Zagreb, Hrvatska
Telefon: +385 1 48 99 414
Faks: +385 1 48 99 420
www.msz.gov.pl
www.poland.gov.pl
www.hrvatska.com.pl


Ajk więc widać, chyba nasze służby konsularne mają lepszą wiedzę w tym temacie od pracowników ambasady Chorwacji.



Mam też do Was pytanie - a może do Sz.P. "LEONa":
Czy ktoś z Was posiada treść takiej zgody napisanej w języku chorwacjim lub angielskim?

Byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam,

Radoo
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 11.03.2012 13:45

Ja napiszę Tobie tak. Dwa razy na pokładzie mojego samochodu były "obce" dzieci. Piszę w cudzysłów bo w pierwszym przypadku był to jeden siostrzeniec o innym nazwisku w drugim przypadku dwóch siostrzeńców o różnych nazwiskach mam dwie siostry tak więc na pokładzie samochodu było w sumie 5 osób a trzy różne nazwiska. Dodam, że siostrzeńcy małoletni. Nie posiadaliśmy ze sobą żadnych upoważnień o notariuszach nie wspomnę, a chłopcy posiadali swoje paszporty i tylko takowe dokumenty były przedstawiane na granicy. Czy fart czy machnięcie ręką , czy też kompletne lekceważenie "przepisów" przez ich służby graniczne tego nie wiem.
Moim skromnym zdaniem myślę, że pisemko od rodziców ich numery telefonów, paszport lub dowód osobisty dziecka i w drogę i będzie gites.
Salemka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 17.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Salemka » 12.03.2012 18:22

W zeszlym roku zabralam kolezanke corki z klasy do chorwacji, mialam na wszelki wypadek notarialna zgode od rodzicow (koszt 50zl), na granicy straznik tylko zerknal na paszporty i kazal jechac dalej. Jechalam ja z corka, kolezanka i moj partner wiec prawie co paszport to inne nazwisko poza moim i corki. W tym roku jedziemy w takim samym skladzie i tez biore tylko zgode od notariusza po polsku - przeciez tam wyraznie widac nazwisko opiekuna zgodne z paszportem osoby doroslej przekraczajacej granice oraz nazwisko dzieca rowniez zgodne z paszportem. Przekraczalismy granice miedzy Wegrami a Chorwacja. :)
Wandula
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wandula » 24.03.2012 20:12

Ja z mężem wzięłam do Chorwacji wnuczkę w 2002 i 2003 roku bez żadnych papierów.Wnuczka miała tylko paszport i nie było żadnego problemu na żadnej granicy.Wnuczka była niepełnoletnia.Była kupa śmiechu jak pojechaliśmy na wycieczkę do Czarnogóry.Na granicy nas zatrzymali wzięli paszport wnuczki i nasze i kto to jest.Zaczęłam tłumaczyć,że to wnuczka córka mojej córki.Mówią,że muszą zadzwonić do kierownika ale poszli nigdzie nie dzwonili tylko nas pół godziny przetrzymali na granicy i kazali dalej jechać. Na granicy była mała budka stolik i 2 krzesła na zewnątrz gdzie celnicy siedzieli.Jadąc wtedy do Chorwacji nawet nie pomyślałam,że trzeba jakieś papiery mieć.Może w tamtych latach nie trzeba było mieć.
Radoo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radoo » 26.03.2012 09:09

Moim zdaniem , każdy zrobi jak uważa. Przepisy mówia jedno, życie drugie. Fakt jest taki, że do czasu kiedy nic się nie dzieje to takiego papieru nie trzeba.

Gorzej, kiedy coś się stanie i potrzeba zgody opiekuna prawnego na np. leczenie.

W moim przypadku bratanica ma to samo nazwisko co my i takie "papier" nie jest nam z gruntu rzeczy potrzebny. Lecz jeśli w szpitalu będą potrzebować podpis rodzica na zgodzie na leczenie to już jednak "papier" się przyda.

Ot i mój punkt widzenia.
Salemka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 17.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Salemka » 01.04.2012 06:16

Radoo napisał(a):Moim zdaniem , każdy zrobi jak uważa. Przepisy mówia jedno, życie drugie. Fakt jest taki, że do czasu kiedy nic się nie dzieje to takiego papieru nie trzeba.

Gorzej, kiedy coś się stanie i potrzeba zgody opiekuna prawnego na np. leczenie.

W moim przypadku bratanica ma to samo nazwisko co my i takie "papier" nie jest nam z gruntu rzeczy potrzebny. Lecz jeśli w szpitalu będą potrzebować podpis rodzica na zgodzie na leczenie to już jednak "papier" się przyda.

Ot i mój punkt widzenia.


Całkowicie się zgadzam taki papier u notariusza to tylko 50 zł - tyle płacili rodzice zabieranej przez nas dziewczynki w zeszłym roku. A nasz spokój wewnętrzny że wszystko jest zgodnie z przepisami......bezcenny :) W tym roku też na wszelki wypadek będę miała takie pismo.
Kiniek
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 03.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiniek » 04.06.2012 17:37

Ponieważ sama chciałam dostać taką odpowiedź z ambasady, również wysłałam pytanie i dostałam taką odpowiedź:
"odpowiadając na pytanie w sprawie wjazdu do Chorwacji osób niepełnoletnich uprzejmie informuję, że chorwackie władze nie wymagają obecnie potwierdzonego notarialnie upoważnienia od opiekunów prawnych osoby niepełnoletniej w przypadku, gdy osoba ta przybywa do Chorwacji w towarzystwie osoby niebędącej jej prawnym opiekunem. Jednak, w wypadku podjęcia przez policję graniczną – co się może zdarzyć - wątpliwości co do zgody rodziców lub innego opiekuna prawnego na podróż podopiecznego, w celu umożliwienia szybkiego sprawdzenia stanu faktycznego Ambasada zaleca posiadanie co najmniej podpisanego przez opiekuna prawnego upoważnienia, najlepiej sformułowanego od razu po chorwacku lub angielsku (aby uniknąć problemów z przekładem) i zawierającego jego adres i nr telefonu. Potwierdzenie notarialne podpisu pod upoważnieniem, tak jak tłumaczenie przysięgłe poświadczonego notarialnie tekstu polskiego, może zwiększyć zaufanie do dokumentu, ale nie jest wymagane prawem chorwackim."
Pozdrawiam,
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2012 19:45

Witam wszystkich zainteresowanych :)

Bylem już 2X z nie swoim dzieckiem i to na Peljesacu czyli przejazd przez BIH + wycieczka do Mostaru i ani razu nie miałem żadnych problemów z przejazdem !!

Oczywiście zgodę napisaną po angielsku zawsze mam, ale bez potwierdzenia notarialnego!

Życzę wszystkim udanych wakacji :) :) 8)
MKB
Croentuzjasta
Posty: 241
Dołączył(a): 22.02.2007
poproszę uprzejmie o wzór takiego upoważnienia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MKB » 17.06.2012 22:11

poproszę uprzejmie o wzór takiego upoważnienia
... choćby po polsku - a po chorwacku byłoby super - z góry dziękuję!
snurek
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 07.05.2007
Re: poproszę uprzejmie o wzór takiego upoważnienia

Nieprzeczytany postnapisał(a) snurek » 08.07.2012 20:21

MKB napisał(a):poproszę uprzejmie o wzór takiego upoważnienia
... choćby po polsku - a po chorwacku byłoby super - z góry dziękuję!


Jesteśmy w podobnej sytuacji.
Pytam i proszę. Czy ktoś dysponuje wzorem takiego upoważnienia?
Gorąco proszę
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: poproszę uprzejmie o wzór takiego upoważnienia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.07.2012 06:57

snurek napisał(a):
MKB napisał(a):poproszę uprzejmie o wzór takiego upoważnienia
... choćby po polsku - a po chorwacku byłoby super - z góry dziękuję!


Jesteśmy w podobnej sytuacji.
Pytam i proszę. Czy ktoś dysponuje wzorem takiego upoważnienia?
Gorąco proszę


Proszę bardzo
forum/viewtopic.php?p=773364#773364
Agusia1976
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 04.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agusia1976 » 09.07.2012 10:51

Jakie dokumenty są potrzebne dla dziecka? Wystarczy dowód osobisty - jedziemy ze swoim dzieckiem.
snurek
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 07.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) snurek » 09.07.2012 11:45

Agusia1976 napisał(a):Jakie dokumenty są potrzebne dla dziecka? Wystarczy dowód osobisty - jedziemy ze swoim dzieckiem.


Dowód osobisty lub paszport tymczasowy. Polecam paszport. Koszt 30zł. To nasze doświadczenie.
Pozdrawiam
Agusia1976
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 04.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agusia1976 » 09.07.2012 15:07

Niestety nie zdążę odebrać paszportu.
Chcemy jechać na dowód, czy to ryzykowne? Co nas może spotkać?
snurek
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 07.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) snurek » 09.07.2012 18:19

Agusia1976 napisał(a):Niestety nie zdążę odebrać paszportu.
Chcemy jechać na dowód, czy to ryzykowne? Co nas może spotkać?


Niezbędny jest dokument dla dziecka.!! :( Jeśli ma dowód osobisty to według przepisów może "na tzw dowód" przekroczyć granicę. W waszym, nowym dowodzie zdaje się nie ma wpisanego dziecka.
Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone