Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd na stale

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010
Wyjazd na stale

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 14.02.2010 15:25

Witam! W planach mam wyjazd do Chorwacji na stale...konkretnie do Spltu. Jesli ktos ma wiedze na temat takich rzeczy jak: zalozenie konta (czy obcokrajowiec bez meldunku ma taka mozliwosc) , jak wyglada sprawa z internetem (czy jest dosc szybki i bezawaryjny), w jaki sposob najlepiej poruszac sie po miescie (komunikacja miejska, rower, skuter, ew ceny) i jakiego rzedu kwoty wchodza w gre przy pobycie na stale. Wdzieczny bylbym takze jesli ktos polecilby mi sprawdzone biuro nieruchomosci lub strone z prywatnymi ogloszeniami najmu! Za kazda pomoc z gory dziekuje!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.02.2010 08:08

Tutaj masz podobny temat
forum/viewtopic.php?t=17171
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.02.2010 10:51

O wynajmie mieszkania:
forum/viewtopic.php?t=18103&highlight=nekretnine

forum/viewtopic.php?t=10355&highlight=nekretnine


Co do założenia konta... Fakt, że jesteś obcokrajowcem moim zdaniem nie ma znaczenia. Ale banki to nie moja specjalność. Pewnie dobrze byłoby gdybyś miał jakiś dochód (czy jakąś firmę).
Zajrzyj na strony banków np.:
http://www.splitskabanka.hr/
Privredna banka Zagreb
Zagrebačka banka
Stronki są dostępne i w eng wersji językowej, zatem pewnie sobie poradzisz.

Z tym meldunkiem dałeś mi do myślenia.. Bo jeśli się tu przeprowadzasz, to rozumiem, że pewnie masz jakąś pracę, lub jakiś biznes Cię tu sprowadza.. Zatem meldunek czasowy będziesz musiał mieć (to jest niezbęde do uzyskania pozwolenia na pracę czy też pozwolenia na założenie firmy.

Z Internetem nie ma problemu.
Mobilny lub stacjonarny (póki co z obowiazkiem posiadania tel. stacjonarnego)
operatorzy:
http://www.t-mobile.hr/2/20-00-00-00-00.asp
http://www.t-com.hr/privatni/
http://www.vipnet.hr/
http://www.tele2.hr/

Komunikacja miejsca w Splicie:
http://www.promet-split.hr/index.php?op ... e&Itemid=1

Choć nie ukrywam: najlepszy będzie skuter.

Pokrewne dla Twojego tematy:
Mieszkać w Chorwacji
Polak w Chorwacji- jak żyć
Pozdrawiam
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 15.02.2010 16:07

Dziekuje Pani Katarzyno za odp i cenne informacje! Przeczytalem sporo postow z podobnych tematow i zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia...pobyt tymczasowy. Moj wyjazd nie ma nic wspolnego z praca, a raczej odpoczynkiem i poszukiwaniu swojego miejscana ziemi. Mieszkalem w Anglii i kilku innych krajach ale zawsze byly to kraje UE i tam zupelnie inaczej wygladaja tego typu rzeczy (mozna przemieszkac praktycznie "niezauwazonym" przez dlugi okres czasu). Dlatego prosze o rade jak sie za to zabrac...gdzie zglosic bezposrednio po przyjezdzie i jakie zalatwic formalnosci. Dziekuje i pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.02.2010 17:28

Hm... pobyt turystyczny to max 3 miesiące...
Przeczytaj o legalnym pobycie obcokrajowca tu (jest i eng wersja).

Meldunki załatwia się na posterunkach policji (odpowiedni do miejsca zamieszkania).
Ale powiem szczerze, że nie bardzo wiem, jak to będzie z tym meldunkiem w taki razie.. Na pewno trzeba będzie udowodnić, iż dysponujesz miejscem, w którym moża mieszkać (właściel tego lokalu musi na to wyrazić zgodę, a właściwie to on powinien Cię w lokalu zameldować), a i środkami umożliwiającymi egzystancję.
Zastanawiam się też czy w ogóle polacać Ci meldunek.. bo było nie było jest to sporo papierologii, biegania i urzędowych absurdów, ale z drugiej strony jeśli planujesz dłużysz pobyt... (kwestia ubezpieczenia zdrowotnego itp.) sama nie wiem, co radzić...
Bo nie sądzę, by przedłużono Ci legalny pobyt turystyczny po 3 miesiącach bez kontraktu (pracy), bez żadnego konkretnego powodu...będziesz musiał opuścić terytorium HR na kilka miesięcy, by ponownie ubiegać się o pobyt turystyczny legalny....
Pozdrawiam
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 15.02.2010 20:23

Chociaz info sa dla mnie srednio dobre to i tak bardzo Ci dziekuje...nie spodziewalem sie nawet ze uzyskam chociaz polowe tych wiadomosci. Przeczytalem ta ustawe o cudzoziemcach i wychodzi ze moge legalnie przyjezdzac do Hr co 3mies na taki wlasnie okres:( co stanowczo utrudnia zalozenie konta i wynajecie miesz (choc moze sie myle)! Mam jeszcze tylko 1 pytani (narazie) java:emoticon(':D')...czy kazdy przyjazd do HR ( Kratkotrajni boravak) musze zglaszac na policji czy dotyczy sie to Privremeni boravak
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.02.2010 21:14

Teoretycznie każdy pobyt należałoby zgłosić (kiedy turyści przyjeźdzają na urlop, a właściciel kwater jest uczciwy i zgłasza swoich klientów to też pewnego rodzaju "meldunek" - kratkotrajni boravak - czyli do 3 miesięcy - nazwijmy to pobytem turystycznym) - w wypadku pobytu turystycznego masz na zgłoszenie się 48 h. od momentu przekroczenia granicy (art. 150 ustawy). Jeśli wynajmujesz sobie apartament u kogoś, kto robi to legalnie, wtedy to on ma obowiązek Cię zameldować w miejscowej współnocie turystycznej i naturalnie płacić taksę klimatyczną.

Pobyt turystyczny to ustawowo 90 dni w ciągu 6 miesięcy (podczas których możesz dowolną ilość razy wjeżdżac do Hr i z niej wyjeżdżać).

Tak jak wspomniałam pobyt tymczasowy czyli privremeni borak to już inna historia.. i tu należy mieć jakiś powód (praca, łączenie rodzin, stypendium, zakładanie własnej firmy itp.)
Pozdrawiam
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 15.02.2010 21:30

Zapewne im blizej wyjazdu, ktory planuje pod koniec marca nasuna mi sie jeszcze jakies pytania. Za dotychczasowa pomoc bardzo Ci dziekuje! Pozdrawiam
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 29.03.2010 22:29

Witam ponownie!

Moja historia wyglada nastepujaco...
Od niemal miesiaca mieszkam w Splicie! Kto byl ten wie, ze miasto cudowne,ludzie sympatyczni, a pogoda...co tu duzo mowic w koszulce z krotkim rekawkiem i krotkich spodenkach dawno w marcu nie chodzilem:) Ale do rzeczy...zameldowalem sie na pobyt turystyczny, wynajalem mieszkanie i mam zamiar troche tu jeszcze pomieszkac! W czerwcu gdy konczy sie ustawowy pobyt 90dniowy wracam na 2tyg. do Polski i...no wlasnie co dalej ?! Mysle ze rady p. Kasia najbardziej mi pomoga ew. kogos kto tez staral sie o przedluzony pobyt! Czytalem ustawe, ktora p. Kasia mi wyslala, o przedluzeniu pobytu na nast. 3mies i szczerze mowiac lekko "zglupialem". Jest tam o laczeniu rodzin, kontrakcie itp. ale w pokrewnym temacie wyczytalem, ze jest mozliwosc przedluzenia pobytu jesli wlasciciel mieszkania wykazuje srodki na moje utrzymanie. Prosilbym o opisanie doslownie w kilku slowach wszystkich mozliwosci. Moja sytuacja wyglada tak, ze pracuje dla polskiej firmy, jako konsultant/analityk badajacy chor. rynek (branzy ktora zachowam dla siebie)...czy to mi w czyms pomoze? Mialem tez to szczescie, ze wlasciciele mieszkania, ktore wynajmuje mowia po ang. i jestem w stanie zalatwic z nimi niemal kazda rzecz...ktora opcja bedzie dla mnie najlepsza?
Z gory dziekuje za kazda najmniejsza pomoc...

Pozdrawiam wszytkich cromaniakow
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.03.2010 10:00

mario14 napisał(a):Witam ponownie!Moja historia wyglada nastepujaco...
Od niemal miesiaca mieszkam w Splicie! Kto byl ten wie, ze miasto cudowne,ludzie sympatyczni, a pogoda...co tu duzo mowic w koszulce z krotkim rekawkiem i krotkich spodenkach dawno w marcu nie chodzilem:) Ale do rzeczy...zameldowalem sie na pobyt turystyczny, wynajalem mieszkanie i mam zamiar troche tu jeszcze pomieszkac! W czerwcu gdy konczy sie ustawowy pobyt 90dniowy wracam na 2tyg. do Polski i...no wlasnie co dalej ?! Mysle ze rady p. Kasia najbardziej mi pomoga ew. kogos kto tez staral sie o przedluzony pobyt! Czytalem ustawe, ktora p. Kasia mi wyslala, o przedluzeniu pobytu na nast. 3mies i szczerze mowiac lekko "zglupialem". Jest tam o laczeniu rodzin, kontrakcie itp. ale w pokrewnym temacie wyczytalem, ze jest mozliwosc przedluzenia pobytu jesli wlasciciel mieszkania wykazuje srodki na moje utrzymanie. Prosilbym o opisanie doslownie w kilku slowach wszystkich mozliwosci. Moja sytuacja wyglada tak, ze pracuje dla polskiej firmy, jako konsultant/analityk badajacy chor. rynek (branzy ktora zachowam dla siebie)...czy to mi w czyms pomoze? Mialem tez to szczescie, ze wlasciciele mieszkania, ktore wynajmuje mowia po ang. i jestem w stanie zalatwic z nimi niemal kazda rzecz...ktora opcja bedzie dla mnie najlepsza?
Z gory dziekuje za kazda najmniejsza pomoc...Pozdrawiam wszytkich cromaniakow

Pracujesz.. A pozolenie na pracę masz?
Wnioskuję, że nie, skoro masz pobyt turystyczny...
Jeśli pracodawca zechce zatrudnić Cię legalnie, to chyba najlepszy pretekst, by mieć prawo pobytu (wówczas jest to pobyt czasowy), ale praca musi być legalna i łącznie z pracodawcą (czy raczej z jego pomocą) musisz wystąpić o pozwolenie na pracę. Czas pobytu będzie zależał od czasu trwania umowy o pracę (kontraktu). Jeśli pracowałeś na czarno, to nikomu o tym nie wspominaj, bo to powód do deportacji (nawet natychmiastowej) i zakazu wjazdu do RH na jakiś czas.
rad starnaca czyli praca obcokrajowca w RH.

Co do możliwości uzyskania kolejnego pobytu turystycznego: (uprzedzam, że nie jestem ekspertem w interpretacji ustaw... )według mnie, kiedy wykorzystasz wszystkich 90 dni pobytu tyrystycznego (zarejestrowanego), to następne (zarejestrowane i legalne) możesz dostać dopiero po upływie 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu do RH. Ciebie póki co dotyczny kratkotrajni boravak a nie privremeni. Przy tym wariancie ja się nie dopatrzyłam żadnych możliwości przedłużenia bez konkretnego powodu (bez kontraktu o pracę, bez kontraktu na badania naukowe, bez stypendium naukowego, bez elementu łączenia rodzin itp.). Jeśli Ty coś tam wyczytałeś o możliwości przedłuzenia na podstawie zabezpieczenia środków na pobyt od strony gospodarza, to podaj mi paragraf i artykuł, zajrzę; ale ja to raczej kojarzę z pobytem czasowym.
Dla jasności raz jeszcze:
- pobyt turystyczny (ten do 90 dni) to kratkotrajni boravak
- pobyt czasowy (jego długość uzależniona jest od powodu, dla którego został on przyznany) to privremeni boravak

P.S. Możesz też wysłać zapytanie do MUP-u.
Pozdrawiam
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 30.03.2010 23:53

Witam!
Wlasnie ja tez nie wyczytalem na stronie MUP-u ,ze jest mozliwosc przedluzenia pobytu w przypadku,ktory opisalem (wlasciciel mieszkania wykazuje srodki na moje utzrymanie). Taka informacje znalazlem tu..na forum ale nie pamietam dokladnie kto ja podal i do ktorego tematu.
Wlasnie dlatego wolalem sie upewnic.
Jesli chodzi o prace...ciezko jest mi to wytlumaczyc. Jestem zatrudniony przez polska firme z siedziba w Polsce, nie posiadajacej w HR zadnej filii. Generalnie przebywam w HR na czyms w rodzaju delegacji. Moja praca polega na poznawaniu kultury i zachowan mieszkancow HR w pewnej dziedzinie, a nastepnie zrelacjonowaniu wszytkich informacji mojemu przelozonemu. Czyli tak na dobra sprawe nie robie tutaj nic na co potrzebowalbym pozwolenie...tak mi sie przynajmniej wydaje (jesli jestem w bledzie prosze jak najszybciej mowic). Mozna powiedziec, ze jestem turysta tylko nastawionym nie na odpoczynek czy zwiedzanie, a poznawanie ludzi w celach "badawczych". Okres 3mies. jest troszke malo miarodajny i dlatego szukam kazdej mozliwosci zeby zostac tu na nastepne 3. Na Policji dowiedzialem sie tylko tyle, ze bede musial zlozyc wniosek...ale mniemam ze musi byc on czyms podparty. O dalsze info. niestety bylo ciezko poniewaz pani, ktora mnie obslugiwala byla niezbyt sympatyczna...moze mial ciezki dzien. Na prawde ciezka sprawa z tym pobytem...niestety. Mam straszny metlik w glowie...wracac w czerwcu...czy probowac zostac tu dluzej narazajac sie na deportacje...
Oczywiscie bardzo dziekuje za szybko odp i goraco pozdrawiam!
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 31.03.2010 06:50

mario14 napisał(a):co tu duzo mowic w koszulce z krotkim rekawkiem i krotkich spodenkach dawno w marcu nie chodzilem:)


....etam, w Rzeszowie, młodzi już dawno chodzą. (wczoraj np. temp. 20 C)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.03.2010 09:40

Mario, moim skromnym zdaniem nie masz szansy na legalne przedłużenie krótkiego pobytu (tzw. turystycznego). Brak powodu. Nie są to przecież badania naukowe, które prowadzisz w ramach jakieś uczelni (to jeden z powodów jakie wymienia ustawa).. po prostu nie masz żadnej podstawy, żadnego argumentu.. Jedyne co pozostaje, to opuścić terytorium RH w czasie wyznaczonym przez aktualne pozowlenie na pobyt krótki...a potem powrót i .... "podziemie"...i składać rączki do Bozi, by się nic nie stało.
Co do MUP... musiałbyś mieć wybitne szczęście, by na posterunku policji trafić na kompetentną i do tego uprzejmą osobę. Jeśli są jakieś poważne wątpliwości i pytania, to trzeba wysyłać zapytanie, by ktoś mądry "ze stolicy" się wypowiedział (bo musi przy tym wszystkim jeszcze władać językiem obcym na sensowynym poziomie). Co do złożenia wniosku. Jasne, by rozpocząc procedurę, trzeba złożyć wniosek, ale ustawa tutaj, moim zdaniem, nie pozostawia wątpliwości ... w Twoim przypadku dopiero po 6 miesiącach od daty pierwszego zameldowanego wjazdu do HR... jak zrobisz to wcześniej, wniosek zostanie odrzucony, prosta sprawa (albo nawet nie zostanie przyjęty). Wyślij zapytanie..a nuż...coś tam się da wykombinować wbrew mojej interpretacji.

P.S. To, co wyczytałeś w innych tematach na forum, może być już nieaktualne.. Ustawa o obcokrajowcach właścicie non stop się zmienia (odkąd tu mieszkam - blisko 5 lat - co roku są jakieś zmiany,które odczuwam na własnej skórze...)
Pozdrawiam
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 31.03.2010 13:23

mario, twoja praca brzmi jak marzenie :D

jesli bedziesz potrzebowal kogos aby cie odmienic, daj znac !

chociaz, ja juz chyba wszystko wiem na temat kultury, ale moge udawac ze nie wiem, aby pobyc tam (bo wlasnie o to chodzi).
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 31.03.2010 14:12

Jak się ma posiadanie własnego mieszkania/domu w Cro do wspominanych wcześniej 3 i 6 miesięcy. Czy własność jest już wystarczającym powodem do uzyskania pozwolenia na wjazd/wyjazd "na życzenie" :?:
Kasiu może poratujesz swoimi wiadomościami na ten temat :D
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Wyjazd na stale
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone