Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wycieczka do Mostaru

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.04.2013 13:11

Gdzie by nie był, będziemy tam 4 dni w sierpniu ;)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.04.2013 13:13

Aldonka napisał(a):
tami72 napisał(a):ale Mostar to nie Bosnia...Mostar jest stolica Hercegowiny...pozdrawiam

Mostar jest tylko nieformalną stolicą Hercegowiny. Geograficznie leży w Bośni i Hercegowinie.


Dokładnie - leży w Bośni i Hercegowinie, w skrócie nazywaną tutaj na forum (i nie tylko) Bośnią. A Hercegowina, jako jedynie kraina geograficzna - nie ma w ogóle stolicy. Tak, że tami72 - niepotrzebnie się czepiasz.

Natomiast trwają zabiegi, żeby Mostar został stolicą Federacji Bośniacko-Chorwackiej, tak jak Banja Luka jest stolicą RS. Co z tego wyjdzie - zobaczymy.
tami72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 12.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tami72 » 16.04.2013 13:25

Tylko,ze moj maż urodzil sie niedaleko Mostaru i jest Hercegowcem, a nie Bosniakiem....i sie nie czepiam,tylko pisze,jak jest....pozdrawiam
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.04.2013 13:35

tami72 napisał(a):Tylko,ze moj maż urodzil sie niedaleko Mostaru i jest Hercegowcem, a nie Bosniakiem....i sie nie czepiam,tylko pisze,jak jest....pozdrawiam



Tyle, że w języku polskim nie ma takiego słowa jak "Hercegowiec" (może i powinno być, ale nie ma):cry: :cry: No i o mieszkańcach nikt tu nie wspominał.

Temu, że Mostar leży w Hercegowinie, nikt przecież tu nie zaprzecza! A cały kraj - BiH - jest w skrócie nazywany Bośnią na całym świecie i wszyscy wiedzą o co chodzi.
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 17.04.2013 20:26

Bocian napisał(a):Gdzie by nie był, będziemy tam 4 dni w sierpniu ;)

Imprezy w Ali Baba? http://www.bhclubbing.com/club-info,65,ali-baba-pecina :oczko_usmiech:
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 17.04.2013 20:30

Ostatnio edytowano 19.04.2013 20:58 przez pasażer, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 17.04.2013 20:46

pasażer napisał(a):
Bocian napisał(a):Gdzie by nie był, będziemy tam 4 dni w sierpniu ;)

Imprezy w Ali Baba? http://www.bhclubbing.com/club-info,65,ali-baba-pecina :oczko_usmiech:

Chyba już za stary jestem. :oczko_usmiech:
raulinio75
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 07.04.2011
przydatne informacje Mostar

Nieprzeczytany postnapisał(a) raulinio75 » 14.05.2013 09:46

Witam w związku z kolejną wyprawą do Chorwacji planujemy wycieczkę do Mostaru wyjazd z Omis lipiec 2013
Potrzebuję wszelkich przydatnych informacji ziązanych z Mostarem ( trasa, jaką wziac walutę ,ceny, gdzie dobrze zjesć itp)
Z góry dziękuje pozdrawiam :papa:
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: przydatne informacje Mostar

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 14.05.2013 09:52

waluta marki, ale ja płaciłem za jedzenie i sueveniry euro, wracając do Tucepi, w bosni w sklepie płaciłem też kunami. Dużo knajp przy samym głównym moście, niedrogo, parking? są prywatne między kamienicami, wszędzie prowadzą znaki P, polecam Mostar wspaniałe miasto. Jechalem przez Metkovic, wracałem Medjugorie Ljubuski, korzystałem z mapy, nawigacja nie dawała rady (sygic)
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: przydatne informacje Mostar

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 14.05.2013 09:58

Zapłacisz w euro, kunami (i złotówkami - na starym mieście). Zjeść wszędzie zjesz. Parkować parkowałem przy ulicy od strony islamskiej i nic nie płaciłem. Dasz radę turystów jest pełno i to z Polski. Uważaj aby Cię nie zagnietli i na Policję bo jest ich dużo i liczne są ograniczenia. Dużo ich jest bo pilnują aby nie wybuchł konflikt pomiędzy Chorwatami, Bośniakami I Serbami.
Skooter
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 28.07.2012
Re: przydatne informacje Mostar

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skooter » 14.05.2013 10:02

Witam. Warto tez zagladnac po drodze - wodospady Kravica . Mostar cudny ! Restauracyjki i kawiarnie sa na kazdym kroku . Mozna w kantorze wymienic kuny lub euro , ale tez mozna placic tymi walutami . Parkingi tez znajdziesz bez problemu - jest ich duzo . Podczas jazdy w BiH przestrzegaj przepisow , policja nie spi tam i lapie tez auta przekraczajace predkosc !!! Milej przygody :D zycze . Pozdrav
Olisia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 134
Dołączył(a): 18.06.2007
Re: przydatne informacje Mostar

Nieprzeczytany postnapisał(a) Olisia » 14.05.2013 10:42

GREG_G napisał(a):waluta marki, ale ja płaciłem za jedzenie i sueveniry euro, wracając do Tucepi, w bosni w sklepie płaciłem też kunami. Dużo knajp przy samym głównym moście, niedrogo, parking? są prywatne między kamienicami, wszędzie prowadzą znaki P, polecam Mostar wspaniałe miasto. Jechalem przez Metkovic, wracałem Medjugorie Ljubuski, korzystałem z mapy, nawigacja nie dawała rady (sygic)


no właśnie z nawigacją mieliśmy problem - navi widziała tylko główne ulice, do Blagaja jechaliśmy przez jakieś krzaki :lol:
Ostatnio edytowano 14.05.2013 13:10 przez Olisia, łącznie edytowano 2 razy
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.05.2013 10:52

raulinio75 napisał(a):Witam w związku z kolejną wyprawą do Chorwacji planujemy wycieczkę do Mostaru wyjazd z Omis lipiec 2013
Potrzebuję wszelkich przydatnych informacji ziązanych z Mostarem ( trasa, jaką wziac walutę ,ceny, gdzie dobrze zjesć itp)
Z góry dziękuje pozdrawiam :papa:


Tematy połączyłem.

Popatrz jeszcze tu:
czym-placic-w-bih-mostar-t36448.html
no i jest jeszcze klub miłośników
klub-milosnikow-mostaru-t21263.html
gdzie znajdziesz sporo ciekawych informacji.

Pozdrawiam
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: przydatne informacje Mostar

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.05.2013 22:28

Olisia napisał(a): korzystałem z mapy, nawigacja nie dawała rady (sygic)


no właśnie z nawigacją mieliśmy problem - navi widziała tylko główne ulice, do Blagaja jechaliśmy przez jakieś krzaki :lol:[/quote]


Automapa od wersji 6.10 (czyli już od prawie 2 lat) ma już świetne pokrycie całej Bośni, wraz ze szczegółowymi planami większości miast, więc nie ma problemu.

Dodatkowo od ponad miesiąca Google Maps "obsługuje" wreszcie BiH z pełnym pokryciem i wyznaczaniem trasy, więc można sobie w domu na spokojnie trasę opracować.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 25.05.2013 20:40

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wycieczka do Mostaru - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone